vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, Milarepa, JohnDag, manoslykos

Twitter

Αναγόμωση φίλτρων

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 02, 2009, 20:29 »
Το δοκιμασα και εγω...τελικα μου φαινεται ειναι καλιτερα ετσι...και κραταει Πολυ περισσοτερο απ οτι πιστευα με 2 σταγονες...θα το δω και στην πορεια.
Τα φιλτρακια τα εσταζα απο πανω 8 σταγονες για 2-3 γεμισματα και μετα ξεπλυμα με νερο και απ την αρχη...

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 02, 2009, 22:49 »
οταν γεμιζουμε το φιλτρακι και καποια στιγμη σταματησει να ατμιζει δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει στεγνωσει τελειως. Το υγρο που βρισκεται προς την μερια του ατμο ειναι αυτο που ατμιζεται πρωτα. Συνηθως στην μεση του πολυεστερα και προς την μερια που εισπνεουμε, υπαρχει ακομα υγρο.Αυτο που κανω ειναι, με ενα τσιμπιδακι, να αναποδογυριζω τον πολυεστερα. Ετσι ατμιζεται σχεδον ολο το υγρο που του εχω ριξει :)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 11, 2009, 18:26 »
ας τολμήσω να γράψω κάτι, πού παρατήρησα τυχαία τις τελευταίες μέρες καί πού αν δεν είναι ιδέα μου ...

φιλτράκια evo καί ecopure.
στάζω από πάνω το φιλτράκι, συνήθως θα "χωρέσει" 7-8 σταγόνες (έχει τύχει βέβαια καί λιγότερες, αλλά καί λίγες παραπάνω).
τραβάω 3-4 τζούρες καί ξαναστάζω. έκπληξη: άλλες τόσες (ή σχεδόν) σταγόνες.
καί αρκετά αυξημένη διάρκεια καί σε γεύση καί στο φίλτρο.

δεν νομίζω πως είναι ιδέα μου, μιά καί το κάνω 2 μέρες τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 11, 2009, 19:44 »
Συνηθισμένο φαινόμενο. Απλά η σταγόνα "κολλάει" στην κορυφή και δεν πάει παρακάτω λόγω δυνάμεων συνοχής των υγρών. Αν στην τελευταία σταγόνα που θα "κολλήσει" πάρεις μια βελόνα και γρατζουνίσεις ή τρυπήσεις λίγο την επιφάνεια του πολυεστέρα, θα εξαφανιστεί στο βάθος και μετά μπορείς να βάλεις κι άλλες.
Γι' αυτό κα η μέθοδος εξαγωγής του πολυεστέρα είναι και η πιο σίγουρη για τέλειο γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 11, 2009, 20:05 »
Εγώ χρησιμοποιώ φίλτρα τσαγιού. Περισσότερο ντουμάνι αλλά και περισσότερο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος kiki301

  • **
  • 101
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 22, 2009, 03:16 »
αντιμετωπιζω το εξης προβλημα: ενω ξαναγεμιζω το φιλτρακι και οι πρωτες ρουφηξιες ειναι τελειες, μετα απο 3-4 ρουφηξιες η γευση χαλαει και μοιαζει σαν να ατμιζω κατι σαν καμμενο! μηπως φταιει η συχνοτητα χρησης του πολυεστερα; μεχρι ποσες φορες μπορω να τον χρησιμοποιω, αφου τον πλενω και τον αφηνω να στεγνωσει πρωτα; Συγνωμη για τις αφελεις ερωτησεις μου αλλα ειμαι καινουργια στο 'αθλημα'  :)

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 22, 2009, 03:52 »
Ναι η μυρωδια ειναι χαρακτηριστικη και ειναι του πολυεστερα.
Πρακτικα, μετα τις 2-3 φορες σε μενα τουλαχιστον δεν ξαναδουλευει οπως καινουργιο.Και μια παρατηρηση που εκανα.
Οταν πλυθει ο πολυεστερας του φιλτρου μετα ''φουσκωνει'' λιγο γιατι γινεται ποιο''αφρατος'' και για αυτο εκτιμω οτι βρισκει στο ατομαιζερ και μυριζει καμενο.

Αποσυνδεδεμένος kiki301

  • **
  • 101
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 22, 2009, 04:02 »
δεν ειναι μονο η μυρωδια που εχει, εγω δεν μπορω καν να το ατμισω αφου μονο την γευση του υγρου δεν εχει αλλα κατι 'στιφο' 'μεταλλικο' δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω :)
Αν σταξουμε 2-3 σταγονες πανω στον ατμο, θεωρητικα παντα ποσες ρουφιξιες μπορουμε να εχουμε; γιατι το δοκιμασα και αυτο αλλα μετα απο 4-5 ρουφιξιες μου ρχεται παλι αυτη η 'στιφη' γευση

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 30, 2009, 17:28 »
o τρόπος μου γιά τα φιλτράκια μετά από δοκιμές με πλυσίματα, φίλτρα αποροφητήρα κλπ.

(καί με δεδομένο πως μού αρέσει  ;) να σας γυρνάω κάποιες φορές πίσω. Πόσοι λοιπόν, έχετε περάσει από τσιμπούκι? Θα θυμόσαστε πως ένα καινούριο, καθαρό τσιμπούκι, δεν είχε καμία σχέση μετά από κανα μήνα. Όταν ο καπνός είχε δημιουργήσει στο ξύλινο μπόλ μία επίστρωση. Κανονικά λοιπόν, αυτήν την επίστρωση δεν θα έπρεπε να την αφαιρέσουμε ποτέ. Καί όσοι είχαν την οικονομική δυνατότητα, το άφηναν έτσι, μέχρι να γεμίσει πλέον εντελώς, οπότε το τσιμπούκι, έπερνε την θέση του στο "μουσείο" τους. Οί υπόλοιποι -καί εγώ- πού δεν είχαν αυτήν την συνατότητα, "ξύναμε" το μπόλ, αλλά όχι τόσο ώστε να φύγει όλη η μάκτρα. Πάντα αφήναμε.)

Εδώ λοιπόν, τώρα, τι έχουμε? Ατμοποιητή καί πολυεστέρα. (Γιά τον ατμοποιητή έχω καταλήξει σε ζεστό νερό, γιατί όταν το έκανα με οινόπνευμα, η οινοπνευματίλα μετά, κρατάει πολύ!). Τον πολυεστέρα λοιπόν καί τον έπλυνα, καί τον άλλαξα με φίλτρο αποροφητήρα καί με "χαρτάκι" τσαγιού κλπ κλπ.

Κατέληξα προσωπικά στο εξής -κανα μήνα τώρα:

Έχω μαζέψει "καβάτζα" καμιά 50ριά φιλτράκια (ναί, δεν τα πέταγα από τον φόβο τού διπλού εσωτερικού των evo). Αυτά πού θα ατμίσω σήμερα, μόλις αδειάσουν θα σκουπιστούν -τα πλαστικά μέρη- με χαρτοπετσέτα καί θα μπούν στην 50δα. Θα πάρω άλλα δηλαδή.
Μέχρι να ξανάρθει η σειρα των σημερινών, θα έχουν στεγνώσει εντελώς.
Θα έχουν όμως κρατήσει στην γεύση "κάτι".

Ε λοιπόν, αυτό το κάτι, πολύ μού αρέσει. Δεν το έχει κανένα καινούριο φιλτράκι καί όχι δεν είναι "κάτι από καμμένο".

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 30, 2009, 17:58 »
Μου αρέσει, alfisti, που έχεις μια διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων για τα τσιγάρα. Πρέπει να ήσουν από τους καπνιστές που το γλεντούσαν το θέμα, το έψαχναν και δοκίμαζαν πολλά και διάφορα αλλά με πιο διεισδυτική ματιά. Μόνο και μόνο το ότι ήσουν πελάτης των καπνοπωλείων, λέει πολλά.

Όλοι μας καπνίσαμε πολλά και διάφορα στο παρελθόν, (εγώ για ένα διάστημα είχα αγοράσει και πίπα, πολύ παλιά) αλλά οι περισσότεροι πιστεύω ότι βιώναμε πιο επιφανειακά τις καπνιστικές εμπειρίες. Εγώ, τώρα με το ηλεκτρονικό, άρχισα πρώτη φορά να το ψάχνω τόσο πολύ και για γεύσεις και για αποδόσεις κτλ.

δεν ειναι μονο η μυρωδια που εχει, εγω δεν μπορω καν να το ατμισω αφου μονο την γευση του υγρου δεν εχει αλλα κατι 'στιφο' 'μεταλλικο' δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω :)
Αν σταξουμε 2-3 σταγονες πανω στον ατμο, θεωρητικα παντα ποσες ρουφιξιες μπορουμε να εχουμε; γιατι το δοκιμασα και αυτο αλλα μετα απο 4-5 ρουφιξιες μου ρχεται παλι αυτη η 'στιφη' γευση

Κική, υπάρχει πιθανότητα να μη λειτουργεί σωστά το ατομάιζερ. Μου έτυχε κι εμένα ένα ατμ. από 401 που ενώ δούλευε πολύ καλά είχε περίεργη γεύση και πολλές φορές κάπως καυστική. Νόμιζα ότι έτσι είναι όλα τα 401 αλλά το δεύτερο και το τρίτο που δοκίμασα ήταν μια χαρά. Καμιά φορά αν το πρώτο προϊόν που δοκιμάσουμε είναι ελαττωματικό, σχηματίζουμε τη λανθασμένη εντύπωση ότι όλα έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 30, 2009, 18:16 »
(ξέρεις τι τραγωδία είναι να είσαι φτωχός με ακριβά γούστα?)

 ;D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 30, 2009, 18:38 »
Έχω ένα φίλο μου που το λέει αυτό:
"Εγώ έπρεπε να είχα γεννηθεί πλούσιος" (εννοώντας τα ακριβά του γούστα) "αλλά κάπου πρέπει να έγινε κάποιο λάθος.."  :))

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #42 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 10:40 »
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά μπορεί να βοηθήσω καποιο νέο χρήστη λέγοντας το.
 
Μέχρι στιγμής ο πιο γρήγορος τρόπος αναγόμωσης φίλτρων, είναι η σύριγγα.
 
Θέλει λίγη προπόνηση βέβαια, αλλά όταν το μάθεις είναι πολύ εύκολο.
 
Βουτάμε τη σύριγγα βαθιά μέσα στον πολυεστέρα χωρίς να τον βγάλουμε από το φίλτρο και αρχίζουμε να αδειάζουμε πολύ αργά το υγρό, ανεβάζοντας ταυτόχρονα τη σύριγγα σιγά-σιγά.
 
Ετσι εμποτίζουμε το φίλτρο αστραπιαία κι αρκετά ομοιόμορφα.
 
Το έχω δοκιμάσει μόνο σε φίλτρα intellicig, παλαιού και νέου τύπου,αλλά υποθέτω οτι δουλεύει σε όλα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix