vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, sakissalonika

Twitter

Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« στις: Ιουλίου 22, 2009, 14:11 »
Επειδή αυτό που, προσωπικά, πραγματικά με ενοχλεί στα ΗΤ είναι ο πολυεστέρας των φίλτρων, εδώ κ αρκετό καιρό πειραματίζομε με υλικά αντικατάστασης του τα οποία να μην αλλοιώνονται από τις θερμοκρασίες του ατμο.
Έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι υλικό μπορεί να τον αντικαταστήσει.

Πρώτα από όλα δοκίμασα χαρτί από τσάι, που έχει αναφερθεί στο forum, το οποίο ήταν σαφώς καλύτερο από τον πολυεστέρα αλλά δν με κάλυψε γιατί είναι αρκετά απορροφητικό με αποτέλεσμα να κρατάει αρκετό υγρό μέσα  του.
Μετά δοκίμασα υλικά όπως μπαμπάκι, χαρτοπετσέτες, φιλαράκια στριφτού, vetex, χαρτί (τζιβανα), σφουγγάρι (φυσικό κ πλαστικό).
Σχεδόν όλα τα υλικά έχουν το ίδιο πρόβλημα είναι αρκετά απορροφητικά κ δν αφήνουν το υγρό να κινηθεί άνετα προς την γέφυρα του ατμ.

Πριν κάνα 2 μέρες λοιπόν μου ήρθε η εξής ιδέα…

"Από τη είναι κατασκεπασμένη η γέφυρα;
 Από ένα μεταλλικό σφουγγάρι.
 Γιατί να μην υπάρχει λοιπόν ένα παρόμοιο υλικό στη θέση του πολυεστέρα λοιπόν;"

Άρα στράφηκα στην εύρεση ενός μεταλλικού σφουγγαριού!
Η λύση ήταν στο ντουλάπι της κουζίνας μου.8)
Αντικατέστησα τον πολυεστέρα με ατσαλόμαλλο σύρμα, το γνωστό μας μεταλλικό σφουγγαράκι που καθαρίζουν της κατσαρόλες.
Αποτέλεσμα; Είναι το καλύτερο υλικό αντικατάστασης του πολυεστέρα.
Θερμαίνετε αλλά δν αλλοιώνετε. Κατακράτηση υγρού μηδέν. Ανθεκτικότατο φτηνό υλικό.
Πραγματικά απορώ γιατί καμία εταιρία δν έχει σκεφτεί να αντικαταστήσει τον πολυεστέρα με ένα μεταλλικό σφουγγάρι.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 22, 2009, 14:18 »
Η ιδέα ακούγεται λογική....
Θα την δοκιμάσω πάραυτα!

Πραγματικά απορώ γιατί καμία εταιρία δν έχει σκεφτεί να αντικαταστήσει τον πολυεστέρα με ένα μεταλλικό σφουγγάρι.
γιατί το κόστος θα ήταν το τριπλάσιο!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 22, 2009, 21:02 »
Θερμαίνετε αλλά δν αλλοιώνετε. Κατακράτηση υγρού μηδέν. Ανθεκτικότατο φτηνό υλικό.
Πραγματικά απορώ γιατί καμία εταιρία δν έχει σκεφτεί να αντικαταστήσει τον πολυεστέρα με ένα μεταλλικό σφουγγάρι.

Κάπου την έχω διαβάσει την ιδέα με το μεταλλικό σφουγγαράκι σε φόρουμ του εξωτερικού.

Ένας από τους λόγους που ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποείται είναι ότι, είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να αναπνεύσεις μικρά μεταλλικά θραύσματα τα οποία μπορεί να καρφωθούν κάπου στον πνεύμονα...
Εγώ δεν το κάνω..

Επίσης δεν πιστεύω ότι παρακρατά ικανοποιητικά το υγρό..


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2009, 21:10 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 22, 2009, 21:26 »
Κάπου την έχω διαβάσει την ιδέα με το μεταλλικό σφουγγαράκι σε φόρουμ του εξωτερικού.

Ένας από τους λόγους που ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποείται είναι ότι, είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να αναπνεύσεις μικρά μεταλλικά θραύσματα τα οποία μπορεί να καρφωθούν κάπου στον πνεύμονα...
Εγώ δεν το κάνω..

Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες μεταλλικών σφουγγαριών. Τα πολύ λεπτά είναι αλήθεια ότι τρίβονται, τα πιο χοντρά καθόλου. Όσο πιο χοντρό τόσο το καλύτερο.

Επίσης δεν πιστεύω ότι παρακρατά ικανοποιητικά το υγρό..

Αυτό λέω κ εγώ ότι δν παρακράτα καθόλου υγρό άρα το στάζει όλο στον ατμ. Αλλά γτ αυτό δν το θεωρείς καλό;

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 22, 2009, 21:36 »
Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες μεταλλικών σφουγγαριών. Τα πολύ λεπτά είναι αλήθεια ότι τρίβονται, τα πιο χοντρά καθόλου. Όσο πιο χοντρό τόσο το καλύτερο.

Σκέψου ότι αυτό θερμένεται και χαλάει.
Επίσης όσο πιο χοντρό το θραύσμα τόσο λιγότερο το θέλω στα πνευμόνια μου.
Κι ας είναι μόνο ένα.
Μπορείς να αποκλείσεις ότι δεν υπάρχουν θραύσματα σε χοντρότερα μεταλλικά σφουγγαράκια?
Κι αν δεν το βάλω καλά και σπάσει κάπου??

Επίσης όσο πιο χοντρό τόσο χειρότερη η παρακράτηση του υγρού.

Αυτό λέω κ εγώ ότι δν παρακράτα καθόλου υγρό άρα το στάζει όλο στον ατμ. Αλλά γτ αυτό δν το θεωρείς καλό;

Φυσικά.
Η ποσότητα του υγρού που πέφτει στον ατμοποιητή πρέπει να είναι συγκεκριμένη και να συμπληρώνει απαλά αυτό που καταναλώθηκε.
Όταν πέφτει πολύ υγρό τότε "πνίγεται" ο ατμοποιητής δηλαδή δυσκολεύεται στο να παράγει αρκετό ατμό και εάν έχεις μικρό φιλτράκι θα έχεις συνεχώς υγρό στο στόμα..
Και εδώ δεν μιλάμε για 2 σταγόνες που μπορεί να ριξεις κατευθείαν στον ατμοποιητή αλλά για τουλάχιστον 1ml και πάνω...

Αλλιώς γιατί δεν στάζεις και κατευθείαν?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2009, 21:41 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 22, 2009, 22:04 »
μετά από δοκιμή που του έκανα, το πρόβλημα σε αυτη την "τεχνική" είναι αυτό που λέει ο Κώστας:
Αν χρησιμοποιηθεί χοντρό σφουγγάρι η παρακράτηση είναι πολύ μικρή, και είναι σαν να κάνεις dripping. Σε μεγάλα φίλτρα δεν βολεύει.

Υπάρχει και η δυνατότητα του ψιλού σφουγγαριού, αλλά αυτη εχει άλλο θέμα:
Ναι μεν είναι πολύ καλή στην παρακράτηση υγρού, αλλά το σφουγγάρι είναι πιο "βρώμικο". Ακόμα και καινούργιο να είναι, αν το τρίψεις στα χέρια αφήνει μια "μαυρίλα", που δεν εχω ιδέα τι είναι (και σίγουρα δεν θα ήθελα στα πνευμόνια μου)

Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 22, 2009, 22:38 »
Kostas και Undertaker συμφωνώ  απόλυτα
Ίδιος το λεπτό συρματένιο σφουγγαράκι ΚΑΙΓΕΤΕ.....
Θυμάμαι που είμαστε πιτσιρίκια και παίρναμε τέτοιο σύρμα του βάζαμε φωτιά και το γυρνάγαμε γύρω γύρω για εφέ....(φοβερό εφέ και όπου έπεφτε σε ρούχο έκανε μικρές τρυπίτσες  ;D ).
Όχι να το εισπνεύσουμε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 22, 2009, 22:47 »
Ίδιος το λεπτό συρματένιο σφουγγαράκι ΚΑΙΓΕΤΕ.....
Θυμάμαι που είμαστε πιτσιρίκια και παίρναμε τέτοιο σύρμα του βάζαμε φωτιά και το γυρνάγαμε γύρω γύρω για εφέ....(φοβερό εφέ και όπου έπεφτε σε ρούχο έκανε μικρές τρυπίτσες  ;D ).

Τέτοια έκανες εσύ μικρός;;;
Αγγελούδι ήσουν βλέπω!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 22, 2009, 22:51 »
Τέτοια έκανες εσύ μικρός;;;
Αγγελούδι ήσουν βλέπω!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Έλα ρε Under εσείς δεν τα κάνατε αυτά?
Συνήθως το κάναμε το Πάσχα ( μαζί με φωτοβολίδες και δυναμιτάκια)
Είταν πραγματικά φοβερό το εφέ. :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 22, 2009, 23:08 »
Έλα ρε Under εσείς δεν τα κάνατε αυτά?
Συνήθως το κάναμε το Πάσχα ( μαζί με φωτοβολίδες και δυναμιτάκια)
Είταν πραγματικά φοβερό το εφέ. :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ασε, αυτα που κάναμε εμείς εμπίμπτουν στην δικαιοδοσία της δικαιοσύνης, και στον νόμο 4000 περί τεντυμποισμού!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Οπότε δημόσια δεν παραδέχομαι τίποτα χωρίς τον δικηγόρο μου!   :angel: :angel: :angel:

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 22, 2009, 23:17 »
Kostas και Undertaker συμφωνώ  απόλυτα
Ίδιος το λεπτό συρματένιο σφουγγαράκι ΚΑΙΓΕΤΕ.....
Θυμάμαι που είμαστε πιτσιρίκια και παίρναμε τέτοιο σύρμα του βάζαμε φωτιά και το γυρνάγαμε γύρω γύρω για εφέ....(φοβερό εφέ και όπου έπεφτε σε ρούχο έκανε μικρές τρυπίτσες  ;D ).
Όχι να το εισπνεύσουμε κιόλας.

Ειναι αληθεια... Το συγκεκριμενο υλικο, χρησιμοποιείται στο Αγρινιο για καύσιμο στα Χαλκούνια (ξέρετε, αυτοι οι μικροι πυραυλοι!!!!!... που κρατανε στα χερια τους ... Μαλιστα εγινε και Ειδηση στην τηλεοραση οταν ενας τετοιος πυραυλος εξεραγει στα χερια του παιδιου που τον κρατουσε την στιγμη που προβαλοταν ζωντανα!!!!!!  :eyesplash:


Οποτε, καλυτερα ειναι να δοκιμασετε αν καιγετε καποιο υλικο και με ποιο τροπο, προτου το βαλετε στο στομα σας!!!  :idiot1:


Θανος

Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 22, 2009, 23:33 »
Ασε, αυτα που κάναμε εμείς εμπίμπτουν στην δικαιοδοσία της δικαιοσύνης, και στον νόμο 4000 περί τεντυμποισμού!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Οπότε δημόσια δεν παραδέχομαι τίποτα χωρίς τον δικηγόρο μου!   :angel: :angel: :angel:

Κατααάααλαβα Κατάαααλαβα :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 02, 2009, 22:55 »
το φιλτρο απο τα τσιγαρα θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει αντι του πολυεστερα αραγε...;

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 02, 2009, 23:02 »
το φιλτρο απο τα τσιγαρα θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει αντι του πολυεστερα αραγε...;

Δε νομίζω Lionor. Κάπου έχει γραφτεί στο forum ότι πίνεις υγρό με αυτόν τον τρόπο.
Κάποιος είχε δοκιμάσει με φιλτράκια καπνού αλλά το ήπιε αντί να το ατμίσει.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντικατάσταση πολυεστέρα των φίλτρων
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 02, 2009, 23:29 »
Οχι το φιλτρο απ τα τσιγαρα δεν δουλευει καλα ,το δοκιμασα...και ενω φαινεται στεγνο σχεδον κατεβαζει πολυ υγρο και το πινεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix