vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

221 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #330 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 05:14 »
Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω καποια τροποποιηση στο ovale mini 510 που πηρα προσφατα?
Δηλαδη αν μπορω να τοποθετησω αλλου τυπου ατμοποιητη....γενικα με το συγκεκριμενο τσιγαρο τι ειναι συμβατο? καμια θηκη μεταφορας παιζει να υπαρχει?

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2171.msg119552.html#msg119552
Πιστεύω να καλύφτηκες!!!!

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #331 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 18:02 »
Σήμερα με πήρε τηλέφωνο από ovale σχετικά με τις μπαταρίες που του πήγα. Τη μία μου είπε την έφτιαξε και λειτουργεί κανονικά(κατά τη γνώμη μου δεν έφταιγε η μπαταρία αλλά είχε καεί ο ατμοποιητής).Η άλλη που είχε σπάσει το ένα σιδεράκι, θα δει λέει αν μπορεί να τη φτιάξει ο ίδιος. Τον ρώτησα αν μπορεί να την περασει στην εγγύηση και απάντησε αρνητικά. Το μόνο που είχε να μου πει ήταν ότι κάνει γύρω στα 25€ να πάρω καινούργια. Ακούστε και το ωραίο: φιλικά μου είπε οτι είδε οτι δεν είχα βάλει υγρό από ovale, και να παίρνω μόνο γνήσια ovale γιατί τα άλλα μπορεί να κάνουν ζημιά...τι άλλο θ' ακούσουμε...
Αύριο που θα πάω να πάρω τη μπαταρία να δω τι άλλο θα βρει να μου πει.....εεελεος!

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #332 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 21:40 »
Καλησπερα σας. Ηθελα να γραψω κι εγω τις εντυπωσεις μου για το elips.
Καπνιζα 3 πακετα την ημερα, βαρυ τσιγαρο των 4€ το πακετο  για πανω απο 10 χρονια (κι αλλα 15 χρονια 1-2 πακετα την ημερα) :)
Δεν πιστευα ποτε μου οτι θα μπορουσα να το κοψω. Ετυχε μια φιλη να παρει το elips και να μου δωσει να δοκιμασω. Θεωρουσα δεδομενο (πριν δοκιμασω) οτι δεν θα γινει τιποτα. Τελικα ενθουσιαστηκα.

Το αγορασα την επομενη κιολας ημερα και απο 3 πακετα κ.τ. εκανα μολις 5 τσιγαρα. Μετα απο 5 μερες το εκοψα μαχαιρι το κ.τ. Πλεον καπνιζω μονο elips. Δεν εχω αλλο μετρο συγκρισης, διοτι δεν εχω δοκιμασει αλλο ηλ.τ.

Το γεμιζω 2-3 φορες την ημερα με υγρο και το φορτιζω τουλαχιστον 2 φορες (παροτι παραμενει αρκετες ωρες συνδεδεμενο στον υπολογιστη ενω ατμιζω).
Το καπακι του τανκ δεν ανοιγει με τιποτα  :)
Απο το πρωτο 10μερο αρχισε να μου βγαζει μια γευση σαν καμμενο. Νομιζα οτι εφταιγε το υγρο. Τωρα ξερω οτι ηταν ο ατμοποιητης.

Στις 20 μερες καηκε η αντισταση του ατμοποιητη (του ενος). Επειδη ομως στο μεσοδιαστημα αγορασα απο το ιδιο μαγαζι ενα ακομα πακετο elips για εναν φιλο, ο καταστηματαρχης οταν του το πηγα παραπονουμενος μού αλλαξε τον ατμοποιητη χωρις κανενα κοστος.

Παντως εστω κι αν χρειαζεται 2 φορες το μηνα αλλαγη (16€ Χ 2 = 32€) και χρειζονται και 3-4 μπουκαλακια υγρα το μηνα (4 Χ 15€ μ.ο = 60€), ακομα κι ετσι για μενα ειναι μολις το 25-30% των χρηματων που δαπανουσα για κ.τ. Βαλε και το θεμα της υγειας...

Συνεπως ειμαι πολυ ευχαριστημενος ετσι κι αλλιως.

Σημειωση: Διαβασα για ολα αυτα τα παρομοια τσιγαρα που βρηκατε απο το ιντερνετ. Επειδη κατα καιρους εχω αγορασει διαφορα πραγματακια (οχι σε σχεση με το καπνισμα), ψαξτε αρκετα το κοστος αποστολης. Σε πολλες περιπτωσεις το κοστος αποστολης ειναι μεγαλυτερο και απο το κοστος αγορας του προϊοντος. Αρα το συνολο ανεβαινει παρα πολυ.
Συν του οτι δεν θα καλυπτεται απο εγγυηση στην Ελλαδα. Και βεβαια υπολογιζεις οτι ενδεχομενως να μην βρισκεις ανταλλακτικα. Γενικως δεν συνιστω τετοιου ειδους αγορες για προϊοντα που εχουν αναλωσιμα...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #333 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:38 »
Σήμερα με πήρε τηλέφωνο από ovale σχετικά με τις μπαταρίες που του πήγα. Τη μία μου είπε την έφτιαξε και λειτουργεί κανονικά(κατά τη γνώμη μου δεν έφταιγε η μπαταρία αλλά είχε καεί ο ατμοποιητής).Η άλλη που είχε σπάσει το ένα σιδεράκι, θα δει λέει αν μπορεί να τη φτιάξει ο ίδιος. Τον ρώτησα αν μπορεί να την περασει στην εγγύηση και απάντησε αρνητικά. Το μόνο που είχε να μου πει ήταν ότι κάνει γύρω στα 25€ να πάρω καινούργια. Ακούστε και το ωραίο: φιλικά μου είπε οτι είδε οτι δεν είχα βάλει υγρό από ovale, και να παίρνω μόνο γνήσια ovale γιατί τα άλλα μπορεί να κάνουν ζημιά...τι άλλο θ' ακούσουμε...
Αύριο που θα πάω να πάρω τη μπαταρία να δω τι άλλο θα βρει να μου πει.....εεελεος!

Ο έμπορος που το αγόρασες και είχες τηλεφωνική επικοινωνία μαζί του έχει πίνακα εμπόρου στο φόρουμ μας; Αν ναι, ίσως θα ήταν καλύτερα να έκανες εκεί μια ερώτηση για να μπορεί να απαντήσει κιόλας. Εδώ δεν μπορούν να δημοσιεύσουν οι έμποροι.

Παρακαλώ και τους υπόλοιπους να μην βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα και να δημιουργούν εντυπώσεις με τα γραφόμενά τους..

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9593
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #334 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 23:55 »
Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται απλά για ένα Ovale Store που δεν είναι στον πίνακα εμπόρων του forum.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #335 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 02:59 »
Αν πρόκειται για φυσικό κατάστημα, κάποιου μεταπωλητή κτλ. τότε ταιριάζει καλύτερα στα τοπικά θέματα: "Φυσικά καταστήματα στην ΧΧ πόλη" εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html

Τέλος του off topic

Αποσυνδεδεμένος geopsimos

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #336 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 07:02 »
δεν υπαρχει καποιο site απο κινα να μπορουμε να παρουμε σε χαμιλες τιμες ? 120 ευρω για κατι που μπορει να σου χαλασει σε 20 μερες ασπουμε ειναι παρα πολλα ???

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #337 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 11:48 »
μπορεις να του πεις που γραφει στο manual  οτι τον ατμοποιητη τον αλλαζει μονο ο αντιπροσωπος :) και αλλα μπορεις να του πεις αλλα αστο τωρα :D

για να πούμε και του στραβού το δίκιο, το manual μέσα γράφει να μην βγάζουμε τον ατμοποιητή από την μπαταρία...
δεν αναφέρει κάτι για το ποιος πρέπει να τον μπαζοβγάζει βέβαια...αλλά...

Αποσυνδεδεμένος stargazer

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #338 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:25 »
Παιδιά σήμερα το πήρα το elips, το δουλεύω εδώ και κανα 3ωρο...
Έχω ήδη το ego-w και δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσιάζει το elips αν και αρκετά ακριβότερο το elips...
Το στόμιό του δεν με βολεύει (Δεν μπορώ να το κρατάω δαγκωμένο στο στόμα  :angel: ) προσωπικά και απο χτύπημα δεν με ενθουσιάζει σε σχέση με το ego-w ελπίζω να βελτιωθεί με τη χρήση...
(ίδιο υγρό και στα 2)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #339 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:30 »
δεν υπαρχει καποιο site απο κινα να μπορουμε να παρουμε σε χαμιλες τιμες ? 120 ευρω για κατι που μπορει να σου χαλασει σε 20 μερες ασπουμε ειναι παρα πολλα ???

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2726.msg110718.html#msg110718

( http://www.esmokerworld.com/f6-electronic-cigarette-kits-with-10ml-e-liquid-newest-released-p-259.html )

 ;) 8)

Αποσυνδεδεμένος stargazer

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #340 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:36 »
Είναι εξακριβωμένα το ίδιο; σήμερα το αγόρασα 120€ >:(

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #341 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:46 »
για να πούμε και του στραβού το δίκιο, το manual μέσα γράφει να μην βγάζουμε τον ατμοποιητή από την μπαταρία...
δεν αναφέρει κάτι για το ποιος πρέπει να τον μπαζοβγάζει βέβαια...αλλά...

Δεν είναι καθόλου λογικό να δίνεις 120ευρώ και ταυτόχρονα να δεσμεύεσαι για τη τοποθέτηση ανταλλακτικών αποκλειστικά απ τον αντιπρόσωπο.Ειδικά απ τη στιγμή που η εγκύηση είναι,σχεδόν,ανεπαρκής εως ανύπαρκτη.
Μάλιστα,ο ανταλλακτικός ατμοποιητής δεν είναι καθόλου συμφέρουσας τιμής(16ευρώ!!!),ειδικά με βάση τις καταγραφές χρηστών για τη διάρκεια ζωής του!
Επίσης,και θέλω να το τονίσω διότι γράφτηκαν πολλά γι αυτό,δεν υπάρχει θέμα ποινικής δίωξης για τυχών αγορά του προϊόντος απ το εξωτερικό.
Όπως,και δε ξέρω κατά πόσο ισχύει η αποκλειστικότητα της πατέντας απ την εν λόγω εταιρεία,την ώρα που το προϊόν είχε διατεθεί αλλά και κατασκευαστεί απ τη "γνωστή-άγνωστη" χώρα(Κινα) που φτιάχνονται όλα σε μαζικές ποσότητες(10χιλ εως 10εκ/μήνα!!!).
Αποκληστικότητα πώλησης και διάθεσης,από τη συγκεκριμένη χώρα,μπορεί να αποκτήσει ο καθένας απλώς αγοράζοντας τεράστιες ποσότητες χονδρικής.
Έτσι για να μη νομίζουν πως έχουν να κάνουν με...."άσχετους,κλπ"

 :) :bye:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9593
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #342 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:46 »
Είναι εξακριβωμένα το ίδιο; σήμερα το αγόρασα 120€ >:(
Οχι δεν είναι ίδιο. Πρόκειται για ένα ΗΤ με την ονομασία F6 που απλά μοιάζει εξωτερικά με το elips.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2726.msg110798.html#msg110798

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #343 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:49 »
Και παραθέτω ξανά την απάντηση που είχα δώσει σχετικά  8)
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2726.msg110890.html#msg110890

Μάλιστα,κάποιος συνατμιστής εδώ στο forum το αγόρασε και το πουλάει(βλ. πώληση μεταχειρισμένων,κλπ)...
Αναφέρει πως είναι "ίδιο ακριβώς,απλά όχι αγορασμένο απ την ovale"!Μιας,λοιπόν,και το είχε στα χέρια του από κοντά δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:58 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9593
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #344 στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:53 »
.....Δεν είναι καθόλου λογικό να δίνεις 120ευρώ και ταυτόχρονα να δεσμεύεσαι για τη τοποθέτηση ανταλλακτικών αποκλειστικά απ τον αντιπρόσωπο.
Σίγουρα δεν υπάρχει λογική στο θέμα αυτό. Και η ίδια η Ovale δεν νομίζω ότι αναφέρει κάτι τέτοιο.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 08, 2011, 23:57
Και παραθέτω ξανά την απάντηση που είχα δώσει σχετικά  8)
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2726.msg110890.html#msg110890
Ισως θα ήταν καλύτερα να ανοίξει ένα νέο θέμα με τον τίτλο F6

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364