vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, haris1mee, SEB, haris1me, camber

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #630 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 23:36 »
Αδερφε κι εγω κοντευω 20 μερες με το elips.
μεχρι τωρα ηταν καλα,ο ατμο καηκε απο δικο μου λαθος.Συνηθως μου εβγαζε η μπαταρια 10-12 ωρες ατμιζοντας περιπου 1,2ml....Ξαφνικα νιωθω να επεσε η αποδοση της μπαταριας(θελει συχνοτερα φορτισμα για να εχω ''χτυπημα'')
Το θεμα ειναι οπως ειπες με τις υψηλες τιμες των αναλακτικων.Παντως συγκριτικα το ιδιο υγρο σε elips και ego-w...ασυγκριτα καλυτερο ''χτυπημα'' στο elips :thumpup:
Ελπιζω σιγα σιγα να βρω θεσσαλονικη καποιον με αναλωσιμα φυτιλακια κλπ,ωστε να αποφυγω την αγορα ατμοποιητων.....
Συγγνωμη αν ......κουρασα με την φλυαρια  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2011, 23:43 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #631 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 23:54 »
Τα καινουρια φυτιλια δεν θα σε γλυτωσουν οπωσδηποτε απο αγορα νεων ατμοποιητων. Αμα φαει τα ψωμια της η αντισταση, τοτε πας για νεο ατμοποιητη = 16 ευρω.

Πριν λιγο αλλαξα κι εγω φυτιλι στον ενα απο τους δυο που μυριζε σταθερα καμενο. Πολυ ευκολη δουλεια και η διαφορά φανηκε αμεσως. Τερμα το καμενο (αγνωστο μεχρι πότε).

Αποσυνδεδεμένος iglifil

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #632 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 01:29 »
Πριν λιγο αλλαξα κι εγω φυτιλι στον ενα απο τους δυο που μυριζε σταθερα καμενο.


φιλε μου θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι...... τι μήκος φιτίλι κόβουμε για το elips ώστε να δουλέψει σωστά ??? τι πάχος ?? χρειάζεται πλέγμα ???
s'ευχάριστο εκ τον προτερων.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #633 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 12:46 »
Το τελικο μηκος του φυτιλιου (ολο μαζι μαζι με την φουντίτσα που ακουμπαει στην αντισταση) το εκανα 8 με 9 χιλιοστα.

Το παχος πρεπει να ειναι τετοιο ωστε να μπαινει ανετα μεσα στο καρφι, χωρις ομως να κολυμπαει μεσα. Προσοχη να μην ειναι πολυ σφιχτο.

Προσοχη επισης να μην το πιεσεις με δυναμη πανω στην αντισταση γιατι μπορει να της κανεις ζημια και μετα θα καει αμεσως. Μολις αισθανθεις οτι ακουμπησε στην αντισταση, σταματας.

Ολα αυτα τελειως εμπειρικα. Τωρα εμαθα να αλλαζω φυτιλια κι εγω, οπότε η εμπειρια ειναι ελαχιστη.

Το βιντεο που παρεθεσα με την αλλαγη φυτιλιου δες το ξανα προσεκτικα και θα καταλαβεις τα παντα. Τα δειχνει ολα αναλυτικα, πλεγμα, φυτιλι, μηκος, κλπ.

Παντως με ενα καλο καθαρισμα και νεο φυτιλι ανανεωνεται σημαντικα ο ατμοποιητης. Αν το φυτιλι που ειναι μεσα στην αντισταση ειναι καμενο και η ιδια η αντισταση ταλαιπωρημενη, τοτε θα μυριζει καμενο ο,τι και κάνεις και θελεις καινουριο ατμοποιητη. Εξαλλου συντομα θα καει ετσι κι αλλιως.

Αυτα τουλαχιστον εχω καταλαβει εγω. Καποιος πιο εμπειρος στο θεμα ας με διορθωσει/συμπληρωσει.

Αποσυνδεδεμένος avalon

  • *
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • After-8 Premium ecig flavors
    • After-8 ecig flavors
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #634 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 14:17 »
Γεια σου Bersekero!
Είδες τελικά διαφορά στον ατμό;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2011, 17:38 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #635 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 18:13 »
Γεια σου φιλε μου. Νομιζω οτι ναι, ειδα καποια διαφορα.

Μολις αλλαξα το φυτιλι και στη δευτερη συσκευη. Ειχε καπως τα χάλια του, αλλά αντεχε ακομα. Παντως η μεσα ακρη του που ακουμπουσε στην αντισταση ηταν καμμενη.

Να σημειωσω εδω οτι κλεινω 3 εβδομαδες με το elips και μολις χθες και σημερα αλλαξα τα φυτιλια.
Βλακεια, επρεπε να το κανω νωριτερα, αλλά δεν ειχα φροντισει για υλικα.

Αμα βγαλουν ενα μηνα οι ατμοποιητες, θα ειμαι υπερ-ευχαριστημενος.

Εδω τωρα ειναι ενα θεμα. Δουλευουν ακομα αψογα. Ειναι ακριβοι (16€ ο ενας), αλλά αν κρατανε δυο φορες περισσοτερο απο οσο ενας νορμαλ ατμοποιητης των 6-8-10€, δεν ειναι τελικα και τοσο ακριβοι.

Ισως τελικα υπαρχει λογος που η εταιρια δινει ενα μηνα εγγυηση για τους ατμοποιητες, κατι που δεν νομιζω να ειναι σύνηθες σε αλλους.

Φιλος με elips εχει τους ιδιους ατμο εδω και 2 μηνες, αλλά ατμιζει λιγο.
Εγω ατμιζω 4μλ τη μερα (2 με καθε συσκευη), οπότε νομιζω οτι τους κουραζω αρκετα.

Αποσυνδεδεμένος adonis

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #636 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 18:35 »
επειδη χρειαζεται και της γυναικας μου αντικατασταση φυτιλι και πλεγμα μηπως γνωριζεται κανενα καταστημα στην θεσσαλονικη για να τα προμηθευτω?παντως πληροφοριακα μετα απο 15 μερες ολα καλα (εκτος φυτιλι)ισως και λογο οχι καλης χρησης.εγω εχω το ego-c και σκεφτομαι να παρω το elips για τον πλουσιο ατμο και την γευση που δινει.ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #637 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 19:10 »
Δηλαδη σου αρεσε περισσοτερο το elips απο το ego-C?

Μπορεις να παρεις πλεγμα και φυτιλι πάμφθηνα απο το λινκ που εδωσα σε προηγουμενο ποστ. Σε μια μερα μου ηρθαν εμενα στην Ξανθη.

Αποσυνδεδεμένος adonis

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #638 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 19:16 »
με καινουργιο ατμοποιητη στο ego-c και δεν το ευχαριστιεμαι οσο το elips.αν και σκεφτομαι να δοκιμασω πρωτα στην μπαταρια μου ενα nobacco dct η αν υπαρχει καμια προταση για περισσοτερο ατμο με λογικο κοστος?

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #639 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 19:31 »
Σε ρωτησα γιατι ενας φιλος με ego-C καινουριο μου ειπε οτι το elips μου του αρεσει περισσοτερο σαν γευση και ατμος. Χρησιμοποιουμε ολόιδιο υγρο. Για το ego-T δεν συζηταμε κάν. Οσοι φιλοι μου δοκιμασανε και τα δυο λενε οτι το elips ειναι πολυ καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος adonis

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #640 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 19:44 »
και εγω μετετρεψα το ego-t σε ego-c αλλα περα απο τους φτηνοτερους ατμο. αλλη διαφορα σε αποδοση δεν ειδα.σε αυτο τον τομεα το elips δεν παιζετε!

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #641 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 09:54 »
Σε ρωτησα γιατι ενας φιλος με ego-C καινουριο μου ειπε οτι το elips μου του αρεσει περισσοτερο σαν γευση και ατμος. Χρησιμοποιουμε ολόιδιο υγρο. Για το ego-T δεν συζηταμε κάν. Οσοι φιλοι μου δοκιμασανε και τα δυο λενε οτι το elips ειναι πολυ καλυτερο.
Σε σχέση με το eGo-T το elips είναι όντως με διαφορά καλύτερο. Περισσότερος ατμός και σαφώς καλύτερη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος bill888

  • **
  • 336
  • Φύλο: Άντρας
  • μωλον λαβε
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #642 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 21:11 »
καλησπερα :wall: παιδια!εχω μια διαροη κ δεν καταλαβαινω γιατι,εχω αλλαξει κ τανκ κ παλι τα ιδια?καμια γνωμη!!!!!!

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 18, 2011, 21:19
η καινουργια μπαταρια του ego-W Stylus Plus τι σας λεει?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2011, 21:19 από Vrs5 »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #643 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 21:24 »
Που εντοπίζεται η διαρροή ? Στο εσωτερικό του επιστομίου ή προς το σώμα της μπαταρίας ?

Αποσυνδεδεμένος avalon

  • *
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • After-8 Premium ecig flavors
    • After-8 ecig flavors
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #644 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 21:41 »
καλησπερα :wall: παιδια!εχω μια διαροη κ δεν καταλαβαινω γιατι,εχω αλλαξει κ τανκ κ παλι τα ιδια?καμια γνωμη!!!!!!

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 18, 2011, 21:19
η καινουργια μπαταρια του ego-W Stylus Plus τι σας λεει?
Με την λίγη πείρα μου, ο μόνος τρόπος  που ποτέ δεν είχα διαρροή είναι όταν τραβούσα αργή και σταθερή τζούρα από το Elips !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180773 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15945 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136192 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085427 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12