vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

463 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, grag

Twitter

Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;

Αποσυνδεδεμένος tolinio

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1920 στις: Αυγούστου 06, 2019, 10:50 »
Οκ thanks

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1921 στις: Αυγούστου 06, 2019, 13:02 »
O recurve ανεβάζει πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες λόγω υλικών σε σχέση με τον reload S.

... Και ως γνωστόν μεγάλη θερμοκρασία σε μικρό deck = αλλοίωση γεύσης

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
σε ευχαριστω για την απαντηση θα προσπαθησω να τον βρω για δοκιμη

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1922 στις: Αυγούστου 06, 2019, 13:33 »
Σωκράτη εγώ τον τελευταίο καιρό πίνω νερό στο όνομα του Asgard mini, λατρεία ο μικρός - ναι ξεγελούν τα 25mm του αφού εσωτερικά έχει αρκετά περιορισμένο χώρο από τα posts και το ultem δαχτυλίδι για το airflow του.
Σε σχέση με τον 30άρη που παίζω παράλληλα είναι τοσοδούλης πάντως

Και σε διπλή αλλά και σε μονή αποδίδει απίθανα αλλά θα είμαι ειλικρινής, τον έχω δοκιμάσει με σύρματα (για μονή μιλάμε τώρα ) που αποδίδουν σωστά στα 40+, δεν τον έχω δοκιμάσει με πιο απλά σύρματα και χαμηλότερα watts δηλαδή. Έχει σχετικά περιορισμένο αέρα, σίγουρα δεν είναι citadel αλλά ούτε και goon 25 στο άνοιγμα, για τα 25mm του πάντως είναι σχετικά σφιχτός. Επίσης έχει και δυνατότητα να τον σφίξεις παραπάνω, πάλι όμως δεν μπορώ να σε κατατοπίσω στο ποσό καλά θα αποδίδει με τέτοια ρύθμιση.

Εύκολος να τον βρεις τη σήμερον ημέρα, πιθανολογώ εύκολο να τον δοκιμάσεις κιόλας. Λίγο ακριβότερος απ' της "σειράς", αρκετά οικονομικότερος απ' τον reload που αναφέρατε παραπάνω όμως.

Βάλε τον στα υπόψιν αλλά δοκίμασέ τον πρώτα. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2019, 16:32 από makis206 »

Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1923 στις: Αυγούστου 06, 2019, 14:46 »
Αν δεν σε πειράζουν οι κλώνοι, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στον κλώνο του Hadaly. Πολύ καλή γεύση, δεν συγχωρεί όμως το overdrip. Τα clamps του είναι λίγο σπαστικά, αλλά εγώ τα έχω γυρίσει ανάποδα και με βόλεψαν καλύτερα.

Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1924 στις: Αυγούστου 06, 2019, 15:17 »
Σωκράτη εγώ τον τελευταίο καιρό πίνω νερό στο όνομα του Asgard mini, λατρεία ο μικρός - ναι ξεγελούν τα 25mm του αφού εσωτερικά έχει αρκετά περιορισμένο χώρο από τα clamps και το ultem δαχτυλίδι για το airflow του.
Σε σχέση με τον 30άρη που παίζω παράλληλα είναι τοσοδούλης πάντως

Και σε διπλή αλλά και σε μονή αποδίδει απίθανα αλλά θα είμαι ειλικρινής, τον έχω δοκιμάσει με σύρματα (για μονή μιλάμε τώρα ) που αποδίδουν σωστά στα 40+, δεν τον έχω δοκιμάσει με πιο απλά σύρματα και χαμηλότερα watts δηλαδή. Έχει σχετικά περιορισμένο αέρα, σίγουρα δεν είναι citadel αλλά ούτε και goon 25 στο άνοιγμα, για τα 25mm του πάντως είναι σχετικά σφιχτός. Επίσης έχει και δυνατότητα να τον σφίξεις παραπάνω, πάλι όμως δεν μπορώ να σε κατατοπίσω στο ποσό καλά θα αποδίδει με τέτοια ρύθμιση.

Εύκολος να τον βρεις τη σήμερον ημέρα, πιθανολογώ εύκολο να τον δοκιμάσεις κιόλας. Λίγο ακριβότερος απ' της "σειράς", αρκετά οικονομικότερος απ' τον reload που αναφέρατε παραπάνω όμως.

Βάλε τον στα υπόψιν αλλά δοκίμασέ τον πρώτα. :)
τον ακουω συνεχεια τον asgard mini και τον εχω στα υποψιν απλα ειχα την εντυπωση οτι μονο με dual coil θα δουλευε σωστα για αυτο και δεν τον εχω δοκιμασει ακομα. με μονη αντισταση σε τι ωμ παιζεις? χειροποιητες ή απλα αλιεν/fused? αν αποδιδει τοσο καλα σε γευση σε single coil θα με ενδιεφερε να εχω την επιλογη και για dual coil στησιμο.
Αν δεν σε πειράζουν οι κλώνοι, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στον κλώνο του Hadaly. Πολύ καλή γεύση, δεν συγχωρεί όμως το overdrip. Τα clamps του είναι λίγο σπαστικά, αλλά εγώ τα έχω γυρίσει ανάποδα και με βόλεψαν καλύτερα.

απο sxk εχω δει διαφορα μοντελα, δεν τα εχω δοκιμασει ομως μιας και δεν τα βρηκα διαθεσιμα για δοκιμη. αν και για κλωνο θα πηγαινα σε αυτον που μου ειπες ή στον citadel. παιζω σε squonk παντως οποτε ξερω θελουν προσοχη αυτοι οι μικροι rda.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1925 στις: Αυγούστου 06, 2019, 16:01 »
Ποια μονή μωρέ στον Asgard mini?
Πεταξτε μέσα δύο SK Alien να σας δει και ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1926 στις: Αυγούστου 06, 2019, 16:31 »
Με διπλές είναι καλύτερος εννοείται αλλά όχι πάντα! Δεν θέλουμε πάντα γουρούνια μέσα στον rda και ζεστό ζεστό ατμό, ενίοτε ζητάμε και το πιο χαλαρό άτμισμα και ο μικρός κατάφερε να δείξει αξιοπρέπεια και σε αυτό το κομμάτι - για τα δικά μου πάντα γούστα.

Συνήθως σε μονή θα παίξω γύρω στα 0.25-0.40ohm ανάλογα πάντα το σύρμα που θα χρησιμοποιήσω (alien, fused κλπ κλπ έχω διάφορα στο rotation ), 5-7 σπείρες ανάλογα το φάρδος του συρματος και 3mm πυρήνα ενώ έχω στήσει και με 3.5 στον συγκεκριμένο. Και 4άρη θα σηκώσει άνετα αλλά ανεβαίνουν και τα watts κατά πολύ μετά.

Τώρα τον έχω με διπλές στα 0.12, κούκλος είναι αλλά κουράζει με τόση δύναμη πάνω στο Slam. Για λίγο μέσα στη μέρα αξίζει πολλά όμως.

Απλά αν θέλω να τον χρησιμοποιήσω περισσότερο, μονή και δώστου πάνω σε ηλεκτρονικό mod. Μια χαρά τα πάει κι έτσι και δεν χρειάζεται να δουλεύει συνέχεια στα 70+.. ;)


Κι ο Goon είναι φτιαγμένος από τα γενοφάσκια του να τον στήσεις με μονή, έχει τη δυνατότητα. Αλλά ο Asgard mini μου άρεσε πολύ περισσότερο σε τέτοιο στήσιμο.

Ξέχασα να πω ότι στη μονή προτιμώ να του βάζω λίγο πιο στενό και ψηλό drip tip από τα δικά του που τα ταιριάζω πολύ πιο άνετα με βαρβάτα στησιματα. Δικό μου κόλλημα αυτό όμως.



Γούστα διαφορετικά για τον καθένα σε κάθε περίπτωση.. να τώρα βλέπω τον καρχαρία να έρχεται και να δείχνει δόντια γι' αυτό το "0.12 και δύναμη" που ξεστόμισα παραπάνω. Μη δίνετε σημασία, άλλα γούστα έχω εγώ και άλλα ο Δράκουλας :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2019, 16:37 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1927 στις: Αυγούστου 06, 2019, 17:51 »
Τι azgard mini και μονές λέτε; εδώ δεν αποδίδει με τις μισές χειροποίητες σε ζευγάρι ο καημένος...
Θέλετε να κάψετε γλωσσίτσες με το Coil κέντρο μου φαίνεται...
Στο slam μόνο ο μεγάλος αδερφός αξίζει να κάθεται... Ο μικρός τσάμπα mah τρώει.
Ο μικρός όσο και να ακούγεται περίεργο μου έχει παίξει καλά μόνο σε HexOhm επάνω... Θέλει χαλαρά ρεύματα, δεν είναι για γκάζια.

...Επιστροφή στην πισίνα



Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1928 στις: Αυγούστου 06, 2019, 19:54 »
Οπως τα λέει ο Παλούκαρος, είμαι στα 60βατ με διπλές coilology στα 0,15Ω άλλαξα δριπ τιπ καθώς το δικό του έβραζε, σίγουρα παίζει ρόλο και οτι διανύουμε καλοκαίρι πιστευω τον χειμώνα θα παίζει μια χαρά.
Παραπάνω βατ που ανέβαζα χάλαγε την γεύση στα υγρά ,  τουλάχιστον με τις αντιστάσεις που έχω και τον αέρα που μας δίνει, νομίζω το ταβάνι του είναι στα 65 βαττ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2019, 01:27 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1929 στις: Αυγούστου 06, 2019, 20:08 »
Στα λόγια μου έρχεστε κύριοι, χαμηλά θέλει να παίξει ο Σωκράτης, χαμηλά τα δίνει κι ο μικρός.


Και όντως, στα πολλά δεν συγκρίνεται με τον μεγάλο που δίνει ρέστα εκεί. Αλλά καθείς στο είδος του και στον τρόπο που θέλουμε να ατμίσομεν

Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1930 στις: Αυγούστου 07, 2019, 00:21 »
χαιρομαι που ακουω πολλες αποψεις για τον asgard mini. ακουω αρκετα θετικα, αν και δεν τον ειχα στα υποψην λογω του dual coil. τωρα που ακουω οτι και με μονη μπορει να αποδωσει το σκεφτομαι σοβαρα. εγω παντα ατμιζω με χαλαρα στησιματα γυρω στο 0.3-0.5Ωμ και αναλογα τον αερα γυρω στα 30-35watt. δεν μου αρεσει ο ζεστος αερας και χανω πολυ στη γευση. οταν στηνω τον Pulse V2 με dual coil πεφτω στα 0.15-0.2Ωμ πραγμα που σημαινει τουλαχιστον 50watt το οποιο μονο αρνητικα εχω, μεγαλη καταναλωση υγρου και καθολου αυτονομια(τον εχω στο topside μονομπαταρο) και στον συγκεκριμενο ατμοποιητη ποτε δεν πηρα το κατι παραπανω σε γευση με διπλη αντισταση. τωρα αν ο asgard mini αποδιδει τοσο καλα σε γευση με διπλη και εχει και δυνατοτητα να αποδωσει με μονη θα τον βαλω στα υποψιν. οπως ειπα στο αρχικο μου ποστ ψαχνω κατι που να εχει αρκετα καλη αποδοση στη γευση. αυτο ειναι το κυριο μου κριτηριο, δευτερευων ειναι να ειναι single coil αλλα αν μπορω να εχω καλη αποδοση στη γευση μπορω να σκεφτω και για dual coil.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1931 στις: Αυγούστου 07, 2019, 00:57 »
Με τα νούμερα που μας γράφεις σε ohm & watts, στις διπλές δεν παίρνεις γεύση γιατί τις παίζεις χαμηλά σε watts.
Στη θέση σου θα πήγαινα για έναν καθαρόαιμο single coil rda με κατάλληλο αέρα ώστε να υποστηρίξει στησιματα στα 0.30Ω περίπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2019, 01:14 από TheMadGreek »

Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1932 στις: Αυγούστου 07, 2019, 01:32 »
Ε ναι , με τα νούμερα που ζητάς θα μπορούσες να δεις και τον citadel ή αν θες επιπλέον αέρα τον Entheon και αν βαστάει η τσέπη σου και έχεις υπομονή και τύχη και χρόνο ίσως το δεκαπενταύγουστο της παναγίας να σου κάτσει να πάρεις έναν σκαιφολ ;D

Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1933 στις: Αυγούστου 07, 2019, 08:27 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


οπως προειπα ψαχνω για κατι που θα μπορουσα να βρω σε κατστημα ευκολα δεν ψαχνω για θαυματα :)) :)) :)) :)). ισως επρεπε να τον παρω τον citadel 3-4 μηνες πριν που τον ειχα πετυχει σε καταστημα. :wall: :wall: :wall: τωρα μονο τον sxk citadel μπορω να βρω αλλα δεν ξερω αν αποδιδει το ιδιο με τον original και στον κλωνο το φοβαμαι το ultem οτι δεν θα αντεξει.


Με τα νούμερα που μας γράφεις σε ohm & watts, στις διπλές δεν παίρνεις γεύση γιατί τις παίζεις χαμηλά σε watts.
Στη θέση σου θα πήγαινα για έναν καθαρόαιμο single coil rda με κατάλληλο αέρα ώστε να υποστηρίξει στησιματα στα 0.30Ω περίπου.
στον pulse v2 με dual coil στησιμιο δεν μπορουσα να παιξω πανω απο 50-55watt ειχε πολυ ζεστο ατμο και δεν το ευχαριστιομουν. παντα ειχα μια προτιμηση προς τους single coil θεωρω οτι μου τεριαζουν πιο πολυ στο γουστο μου. καλως ή κακως δεν εχουν περασει απο τα χερια μου αλλοι RDA μονο ο recurve single coil και ο pulse v2 οποτε οι εμπειριες μου περιοριζονται σε αυτους τους δυο
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2019, 10:07 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Paspartou88

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1934 στις: Αυγούστου 11, 2019, 16:55 »
Παιδια καλησπέρα,
Ήρθε η ώρα για ενα ντριπερακι μονης αντιστασης . Κάτοχος μονης των recurve, elder dragon, supersonic και citadel. 

Εχω κατασταλαξει στην τελικη 2αδα που μου προσφερουν αυτα που θέλω και θα ηθελα την προσωπικη γνωμη οσων θελουν να βοηθήσουν?
Dot single coil vs Reload S ....  Με ενδιαφέρει κυρίως η γεύση. Ποιον απο τους 2 θα προτείνατε εσεις? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364