vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 11 χρήστες
vasim, tibolaso, Milarepa, camber, Sergios, nXtLs, Ελένη Π, th3ofilos, Ribot, maprix, I.P

Twitter

Rope Cut - Shake n Vape

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 15, 2017, 13:43 »
Το skipper γίνεται και άνετα 100μλ 60PG/40VG χωρίς να χάνει σχεδόν καθόλου ;)

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 10:30 »
Μερικά σύντομα και "άγουρα"* σχόλια για τα Dark Thirty και Loose Canon:

1. Την πάτησα. Το αρκετά έντονο καπνικό υπόβαθρο ( και στα δύο, αλλά περισσότερο στο Dark Thirty ) είναι αυτό του πούρου, και ποτέ δεν μου άρεσε η γεύση των πούρων. Το καπνικό προφίλ των υγρών αναπλήρωσης που έχω επιλέξει να ατμίζω, είναι αυτό των RY ( μουτζαχεντίν τριμπεκάκιας ). Η αίσθηση που είχα με τις πρώτες τζούρες, ήταν πως άτμιζα Divino Cigar ( με πιάνει ναυτία και μόνο στην ανάγνωση των δύο λέξεων ) διανθισμένο με αρωματικά στοιχεία. Το μόνο πούρο που μπορώ να ατμίσω ( όχι ότι θα βγω και γυμνός στον δρόμο από τον ενθουσιασμό ) είναι το Fidel.

2. Νομίζω πως είναι υγρά για mtl καταστάσεις. Και δεν εννοώ τζούρες στη μία ή στη μισή τρύπα των Eviva και Zest - μιλάω για άνετο mtl. Οι "ανεμοθύελλες" δεν βρήκα να ενισχύουν ή να αναδεικνύουν ιδιαιτέρως κάτι - ευτυχώς για το οικονομικό. Φτιάχτηκαν με 60% PG** και στα 6mg. Δοκιμάστηκαν σε: CloudOne v1, Skyline, Le Mirage, Doggystyle, Veco 2ml. Οι mtl ενορχηστρώσεις έγιναν με KA1/0.32mm/11-13W, και οι αεράτες με ΚΑ1/0.40mm/18-20W ( ο Veco συμμετείχε με την κεφαλή 0.40Ω, στα 28-30W - παφ και τάληρο, εννοείται ). Οι CloudOne και Skyline μου έδωσαν την καλύτερη γεύση. Ο Le Mirage μου έδωσε την καλύτερη ανάλυση. Ο Doggystyle μου έδωσε το καλύτερο αποτέλεσμα, αφού "έθαψε" το πούρο και επέτρεψε στα υπόλοιπα συστατικά να "ζωντανέψουν" ( σχετικά πάντα - για τον Doggy μιλάμε ). Ο Veco μου έδωσε σύννεφα.

3. Και τα δύο ( περισσότερο το Loose Canon ) αφήνουν πίσω τους μυρωδιά χειμωνιάτικου χωριού ή σόμπας που καπνίζει. Δεν το αντιλαμβάνεσαι μέχρι να βγεις από τον τόπο του εγκλήματος, να πάρεις δυο τζούρες καθαρό αέρα, και να επιστρέψεις.

4. Γευστικά, νομίζω πως μέσες-άκρες ανταποκρίνονται στις περιγραφές του κατασκευαστή, αν και δυσκολεύτηκα με το "γεμάτο μπωλ καπνού πίπας" του Dark Thirty και το "μεστό άρωμα γλυκόπιοτων καπνικών χαρμανιών" του Loose Canon. Η αλκοολική σφραγίδα στο Dark Thirty, πατήθηκε δυνατά. Το Loose Canon είναι ένα μεσαίων συχνοτήτων υγρό, χωρίς τα πρίμα του αδελφού του.

5. Από κατάλοιπα στις αντιστάσεις, όχι τρομερά πράγματα - αλλά δόξα να 'χει ο Κύριος, μπόλικα. Και μάλλον θα αυξάνονται καθώς τα υγρά θα ωριμάζουν και θα σκουραίνουν.

6. Στο layout παίρνουν άριστα: Το σωστό αδιαφανές μπουκαλάκι ( δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τα σταγονόμετρα και τη στεγανότητα ) και υπέροχη δουλειά στην ετικέτα. Τα τσιμπάς από το ράφι και μόνο για την εμφάνισή τους.

7. Δεν θα τα αγόραζα ξανά - απέχουν πολύ από τον ατμιστικό μου μπούσουλα. Πάντως, δεν αποκλείω στο μέλλον ( δεν είναι εδώ και ο De La Svouras, να μου το προσδιορίσει κάπως χρονικά ) να δοκιμάσω Skipper και Shellback. Βέβαια, θα πρέπει να είναι και τα φεγγάρια καλά... 😊



Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις, και παρακαλώ μόνο ως τέτοιες να διαβαστούν. Είμαι σίγουρος πως οι πάλαι ποτέ εραστές των πούρων θα ανακαλύψουν σε αυτά τα χορταστικά υγρά έναν μικρό ατμιστικό παράδεισο!

* Ευθαρσώς ασπάζομαι την άποψή που λέει: Αν ένα υγρό δεν σου αρέσει μόλις το φτιάξεις, δεν θα σου αρέσει και όταν ωριμάσει.

** Ο κατασκευαστής προτείνει 66,666% VG, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ατμισω υγρά με αυτό το ποσοστό γλυκερίνης ( όχι για θρησκευτικούς λόγους ).

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 10:48 »
Πανέμορφη διατύπωση εμπειριών και γνώμης. Ευχαριστούμε :thumpup:
Με ανησυχεί που αρχίζω να πιστεύω, πως ανήκω κι εγώ στους ταλιμπάν των RY καταστάσεων, και αναρωτιέμαι αν θα έχω τις ίδιες αρνητικές γευστικές εμπειρίες με τις δικιές σου. Ελπίζω κάποιο να μου αρέσει πολύ. Έχω ανάγκη απο ένα υγρό που θα ταρακουνήσει το μέχρι τώρα γνωστό μου σύμπαν.

Υ.Γ.: Ο κανόνας με τον πρώτο αστερίσκο έχει λίγες, αλλά τρανταχτές εξαιρέσεις. Το Castle Long το είχα μισήσει πρώτη φορά (σε Ναυτίλο), και μετά απο 3 μήνες το λάτρεψα (σε Phenomenon).
Πόσο συμφωνώ για ατμοποιητές τύπου doggie :) Σώζουν υγρά απο το νεροχύτη. Εξαφανίζουν μεγάλο ποσοστό του χαρακτήρα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2017, 12:20 από Giorgos F »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 11:41 »
Γιώργο, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Η άποψη του ενός αστερίσκου, με την οποία συμφωνώ, είναι για τα DIY υγρά - όχι πως δεν κάνει και για τα έτοιμα, αλλά αυτά έχουν ήδη ωριμάσει πριν μπουν στον ατμοποιητή. 😊

Ο παρηγορητικός χαρακτήρας του Doggy... Δύναμη! 😆

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 11:52 »
Με τσάκισες...
Βλέπω 4 μέρες το loose canon να με προκαλεί και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια...

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 12:02 »
Κι αν σου κάνει; 😃

Αν με τα πούρα είσαι ok, μην διστάζεις.

Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 12:58 »
Επειδή το έχω δεί μόνο εδώ http://www.theflavourist.net/en/category/e-liquid/tobacco-eliquids/liquidi-tabaccosi-estratti/ η καπνική βάση των Rope Cut είναι από εκχυλίσματα καπνού;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2017, 13:03 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 13:05 »
Πάντως η εταιρεία δεν αναφέρει κάτι τέτοιο στην ιστοσελίδα της. Οπότε μάλλον ΔΕΝ ισχύει. Γιατί έστω και επιφανειακά αν ξέρανε από marketing θα έπρεπε να το πούνε. Συν για το προϊόν τους θα ήτανε.

Επιπλέον, τα κατάλοιπα που μου αφήνει στην αντίσταση το Dark Thirty, επιβεβαιώνουν ότι δεν είναι ΝΕΤ. 

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 13:08 »
Πάντως η ανωτέρω ιστοσελίδα είναι απόλαυση. Την κλείνω τώρα αμέσως, γιατί σε κάνει να θέλεις να τα ατμίσεις όλα :idiot1:

Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 19:35 »
Αυτά τα ψηλά μπουκαλάκια δεν είναι ό,τι καλύτερο. Έφτιαξα το Loose Canon και όπως πήγα να κλείσω το καπάκι με το σταγονόμετρο, κάπως το ακούμπησα με το δάχτυλο έπεσε το μπουκαλάκι και χύθηκε το 30%... :angry_orange: Τσατίλα! Δεν το είχα ανακατέψει όμως και ίσως το περισσότερο ήταν η σκέτη VG που έβαλα στο τέλος. Θα δείξει σε μερικές μέρες πως έγινε. Για να φύγει η μυρωδιά από το ξύλο εκεί που έπεσε έριξα μπόλικο οινόπνευμα. Κατά τα υπόλοιπα, είχα πάει ξανά για δοκιμή του Loose Canon και Skipper και τελικά νομίζω ότι το Loose Canon είναι ωραίο. Μου έβγαλε αρκετό άρωμα από καπνό πίπας, με τα καρύδι να είναι εμφανές αλλά και μία κρέμα μαζί με την καραμέλα, η οποία δεν μου φάνηκε να είναι πολύ. Θα φανεί όταν ωριμάσει, στανταρ θα του κάνω και μια μικρή αραίωση.

Υ.Γ Άσχετο, το emoticon του θυμού διπλά από το προσωπάκι με τη γλώσσα δεν λειτουργεί, βγάζει το διπλανό. Εκείνο ήθελα και έβαλα άλλο τελικά. Προτροπή για να φτιαχτεί.  :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 02:34 »
Offtopic

Μια χαρά το βλέπω να λειτουργεί...

Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 17:00 »
Offtopic 2: Οκ τελικά δούλεψε , ήταν αυτό  >:(. Απλά έβγαινε στο preview το διπλανό του με ένα > μετά και έλεγα δεν θα το βγάλει.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 14:52 »
Να'ναι καλά η μαύρη Παρασκευή και φορτώσαμε τα Snv. Τώρα γέμισμα, κελάρι και μετράμε αντίστροφα! :thumbup_move_2:

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 17:58 »
Ιδέα μου είναι ή το Skipper σηκώνει παραπάνω αραίωση?Άρχισα εδώ και κανα 2ωρο να ατμίζω ένα μπουκάλι που είχα αφήσει να ωριμάζει εδώ και 10 μέρες.Γέμισμα τίγκα το μπουκάλι στο οποίο  το πουλάνε μέχρι πάνω με vg μόνο(υπολογίζω κάπου 70/30 vg/pg) και είναι πήχτρα στη γεύση στον prime

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rope Cut - Shake n Vape
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 18:54 »
Τώρα το δοκιμάζω σε Siren. Είναι βαρβάτο υγρό όπως και να'χει. Θα κάνω δοκιμή και σε Phenomenon τις επόμενες μέρες, αλλά το βλέπω για λίγο. Δεν θα το μπορέσω για όλη μέρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63687 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix