vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

378 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, fratz8, ΨΗΛΟΣ, I.P, Jorge, tibolaso, sakissalonika

Twitter

Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #240 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 13:33 »
Η ημερομηνία λήξεις εχει την ιδια ισχύ και στα αρώματα? Η επειδη ειναι κατι συμπυκνωμένο εχει αλλο status?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #241 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 13:59 »
Μετά την ημερομηνία λήξης, θεωρητικά αρχίζει και γίνεται πιο άτονο το άρωμα.
Τώρα επειδή τα αρώματα είναι αραιωμένα σε PG, λογικά δεν αναπτύσσονται μικροοργανισμοί.

Αποσυνδεδεμένος atmistis13

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #242 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 17:17 »
Εχει υποθει παρα πολλες φορες αλλα το θεμα μας δεν ειναι οι μικροοργανισμοι( και να υπαρχουν, σε 200 βαθμους δεν μενει τιποτα) αλλα η αλλοιωση γευσης-υποτονικο το αρωμα

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #243 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 18:10 »
Είχα ληγμένα 4 μπουκάλια tribeca ,υπέρβαση μήνα, και έστειλα email στην halo.
Η απάντησή που μου δόθηκε είναι πως είναι ασφαλές το άτμισμα εφόσον ήταν σωστά αποθηκευμένα και δεν παρουσιάζουν αλλοίωση στην υφή του υγρού και δεν έχουν περίεργη οσμή. Επίσης ότι ώς εταιρεία που το όνομά της είναι συνδεδεμένο με τα ανώτερα στάνταρ παραγωγής κτλ κτλ ... δεν μπορεί να εγγυηθεί για το άρωμα/γεύση που ενδέχεται να έχει εξασθενήσει.
Δεν το συστήνω απλά το αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #244 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 21:33 »
Αν είναι να τα πετάξεις, να σε απαλλάξω εγώ από την παρουσία τους :)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #245 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 20:10 »
Οι μελισσοκόμοι όμως είναι υποχρεωμένοι από την ευρωπαϊκή νομοθεσία να βάζουν ημερομηνία λήξης γύρω στα 2-3 χρόνια γιατί κάποια από τα φυσικά χαρακτηριστικά του αλλοιώνονται με την πάροδο του χρόνου...........................


ειναι υποχρεωμενοι γιατι ετσι λεει η -παντελως παραλογη- "νομοθεσια".
Τα περι φυσικων χαρακτηριστικων που αλλοιωνονται στο μελι (ειδικα στο μελι) δε τα γνωριζουμε γιατι δε ξερουμε ακριβως τα χαρακτηριστικα της χλωριδας που ειχε την εποχη της Παγγαιας που φτιαχτηκε το μελι που καταφερε να χαλασει!

Τα ληγμενα πραγματα ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ, ΜΥΡΙΖΟΥΝ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΥΣΗ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΥ, και δε χρειαζεται κανενας ευρωνομοθετης για να μας υποδειξει οτι ειναι μη βρωσιμα, ουτε το ποτε χαλαει κατι εξαρταται απο το χρονο.
Μπορεις να διατηρησεις κρεας ΑΙΩΝΕΣ (η και χιλιετιες ισως) -που ανηκει σε ομαδα τροφιμων που μπορει να χαλασει- και μπορεις να αλλοιωσεις σοκολατα -που χημικα ανηκει σε ομαδα τροφιμων που ειναι τρομερα δυσκολο να χαλασει οσα χρονια κι αν περασουν- σε χρονο ντε τε απλα με την καταλληλη αποθηκευση.
btw απο τους κρασεμπορους δωθηκε αγωνας για να γλυτωσουν τη νομοθεσια του ευρωπυροβολημενου, οι μελισοκομοι ομως δε το κυνηγησαν.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #246 στις: Μαρτίου 11, 2017, 12:05 »
Βρέθηκε στα χέρια μου ένα υγρό (φράουλα) που ενώ έχει καλό άρωμα και γεύση, κάτω από μερικές συνθήκες βγάζει κάτι πολύ άσχημο.
Σαν πρώτη προσπάθεια περιγραφής θα το έλεγα καμένο αλλά δεν πρέπει να έχει σχέση με τον όρο “έφαγα καμένο” που διαβάζω πολλές φορές (ευτυχώς δεν μου έχει τύχει) 

Δοκιμασμένο σε 3 διαφορετικές αντιστάσεις  δεν πρέπει να είναι πρόβλημα τροφοδοσία καθώς μπορώ να κάνω πολύ μεγάλες τζούρες, αρκεί να κρατώ μεγάλη την ροη αέρα. Εάν η ροη του αέρα είναι πιο χαλαρή ή διακοπεί για λίγο για εκπνοή κλπ. τότε βγαίνει αυτή η αηδία στην γεύση.

Με περισσότερα watts μπορεί να είναι πιο έντονο αλλά και με λίγα δεν μπορώ να το αποφύγω. Σε ανάμιξη με άλλο υγρό ακόμα και με πολύ μικρό ποσοστό π.χ ότι έμεινε από πριν στο γέμισμα, είναι ικανό να χαλάσει το σύνολο.

Από τα παραπάνω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το υγρό έχει πρόβλημα εάν ξεπεράσει κάποια θερμοκρασία (η μεγάλη ροη αέρα ρίχνει την θερμοκρασία στο coil η μικρή την ανεβάζει). Το θέμα είναι ότι δεν μιλάμε για κάποια υπερβολική θερμοκρασία αλλά για μια τυπική για το άτμισμα που δεν έχω με κανένα άλλο υγρό και γενικά δεν είμαι της υπερβολής σε ρυθμίσεις, στήσιμο κλπ.

Για να επιβεβαιώσω τον συλλογισμό μου, επιστράτευσα ένα παροπλισμένο gs με έλεγχο θερμοκρασίας σε Ni που είχα πρόχειρο.
Στους 180 από τον λίγο και άτονο ατμό μπορώ να διακρίνω κάτι φρουτένιο. 
Στους 190 χάνεται εντελώς η γεύση και κάνει την εμφάνιση της αυτή η αηδία , πιο πάνω δεν ατμίζεται καν. Εντάξει ξέρω ότι οι βαθμοί C είναι υπολογισμός και όχι απόλυτη μέτρηση αλλά εκεί που και με 230 δεν έχω δει σε άλλα υγρά πρόβλημα είναι μια σαφέστατη ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά.

Το σίγουρο είναι ότι το υγρό πάει για πέταμα αλλά για να μάθουμε και τίποτα 

Το υγρό έχει πολύ σύντομη ημερομηνία λήξης αλλά δεν την έχει ξεπεράσει.
Ποιο μπορεί να είναι το συστατικό που αλλάζει τόσο δραματικά την συμπεριφορά του με τον χρόνο ή τις συνθήκες φύλαξης του, η νικοτίνη, το άρωμα, η βάση pg/vg;

Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο;

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά σύντομες διατυπώσεις αφήνουν σαφήνειες.  

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #247 στις: Μαρτίου 11, 2017, 16:59 »
Ποιό υγρό είναι;

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #248 στις: Μαρτίου 11, 2017, 18:00 »
Σκοπός μου είναι να καταλάβω γενικά τι γίνεται με τα υγρά και όχι να πω κακό λόγο για μια εταιρία ή κατάστημα.
 
Εξάλλου τώρα που έφυγε ότι πιο παλιό από την αγορά με τα 20-30 ml σε προσφορές (που δεν βλέπαμε και εμείς τι αγοράζαμε) εάν είναι πρόβλημα στο συγκεκριμένο θα ακουστεί και από άλλους καθώς είναι γνωστή φίρμα.
 
Δεν είχε χάρτινο κουτάκι, δεν είναι φιμέ το πλαστικό μπουκαλάκι αλλά πόσο καιρό να το έχει ένα μαγαζί σε ράφι/προθήκη και όχι σε αποθήκη να το βαράει ο ήλιος;
 
Αλλά ακόμα και έτσι από τα λίγα που έχω διαβάσει μπορώ να κατανοήσω την υποβάθμιση της νικοτίνης ή την εξασθένιση της γεύσης αλλά όχι αυτή την συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #249 στις: Μαρτίου 11, 2017, 18:10 »
 :lipssealed:
:bye:

Αποσυνδεδεμένος razorcool

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #250 στις: Απριλίου 07, 2017, 09:10 »
οπως λεει και ο λαος ρε τι ληγμενα σου εδωσαν και πινεις?????? :wall: :wall:εννοειτε αστιευομαι πεταμα και χαλαρα

Αποσυνδεδεμένος giogiouvas

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #251 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:09 »
αν ειμαι ειλικρινης ατμιζω βαση που χει ληξει εδω και δυο χρονια και δεν εχω παθρι απολυτος τιποτα το χαιρομαι και δεν βλεπω διαφορα...τις ειχα βεβαια στο υπογειο σε σκοτεινο και δροσερο μερος...δεν ξερω αν επαιξε ρολο!

Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #252 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:24 »
Σχεδόν στάνταρ να έπαιζε ρόλο, αφού ήταν σε σκιερό και δροσερό μέρος, η αποσύνθεση θα γίνεται με πιο αργούς ρυθμούς. Εμένα, όταν άρχισα πριν 2 μήνες μου το είχαν τονίσει να κρατάω τα υγρά μου σε μέρος που δεν θα τα βλέπει το φως και δεν θα αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες.

ΥΓ, ξέρει κανείς τί γίνεται αν τα βάλουμε στο ψυγείο?

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #253 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:32 »
Τα DIY έχω την εντύπωση πως "ζυμώνονται" καλύτερα, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, για τα έτοιμα δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος tasos88

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #254 στις: Απριλίου 07, 2017, 14:37 »
Εμένα πάλι μου είχαν πει να μην τα βάζω στο ψυγείο, αλλά αν δε τα χρησιμοποιώ να τα φυλάω σε κάποιο συρτάρι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279174 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias