vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

262 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 15, 2014, 22:07 »
Να είναι άποψη των γιατρών το αν το άτμισμά μου (που το ξέρω εγώ) επηρέασε το ζάχαρό μου (που το μετράω εγώ);;; Πως να είναι άποψη των γιατρών; Αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι! Τόσο από σένα όσο κι από το γιατρό μου! Αφού εγώ το ξέρω! Είναι σα να ρωτάς το γιατρό σου αν χθες το βράδυ είχες πυρετό!!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #61 στις: Αυγούστου 16, 2014, 00:47 »
Μια σχετική επίσημη έρευνα (περίληψή της) υπάρχει εδώ:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1246207
Κάποιος με καλή γνώση των αγγλικών ίσως θα μπορούσε να μας τη μεταφράσει. Αν είναι και γιατρός ή κάτι παρόμοιο, ακόμα καλύτερα γιατί είναι λίγο εξειδικευμένη η ορολογία.

Βέβαια αφορά την από του στόματος λήψη της γλυκερόλης αλλά κι αυτό μπορεί να είναι μια ένδειξη.

EDIT: Ακόμα μία έρευνα που είχε αναφερθεί και παλιότερα, εδώ:
http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF01269904#page-1
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2014, 01:10 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #62 στις: Αυγούστου 16, 2014, 00:55 »
Εχω διαβητη τυπου 2, τον οποιο και αντιμετωπιζω φαρμακευτικα και με (μετρια) προσοχη στη διατροφη.
Μετραω το ζαχαρο μου καθημερινα 1-2 φορες.
Αν και νεος ατμιστης ( ενος μηνος) και με 6ml / 18mg nic την ημερα ατμισμα , δε διαπιστωσα καμμια μεταβολη στις μετρησεις.
Συμπτωματικα, ισως και απο θεμα διατρφης λογω ζεστης, οι μετρησεις μου ηταν και ελαφρα χαμηλοτερες.
Αποψη ΜΟΥ λοιπον ειναι οτι σε πρωην καπνιστες (τουλαχιστον) δεν υπαρχει επιβαρυνση του ζαχαρου.
Να σημειωθει οτι η αποψη αυτη ειναι προσωπικη. :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 16, 2014, 01:23 »
Οι μελέτες που ανέφερε ο ATMOS ουσιαστικά δεν δείχνουν να υπάρχει κανένα πρόβλημα με την γλυκερίνη για τους διαβητικούς (όπως είχα πει και παλαιότερα).
Στη μια έδωσαν 5 γραμμάρια εφάπαξ, στην άλλη έδωσαν 1 γραμάριο ανά κιλό βάρους (τεράστια ποσότητα). Σε κάθε τζούρα ηλ τσιγάρου (ας πούμε με υγρό 90%VG/10% νερό), ζήτημα να προσλαμβάνει κάποιος 5-8mg (μιλιγραμμάρια) γλυκερίνης. Ακόμη κι αν απορροφούσαμε όλη την ποσότητα (που δεν συμβαίνει αφού εκπνέουμε ατμό), πάλι δεν θα δημιουργούσε κανένα πρόβλημα.


Το έχω ξαναπεί, όσοι εμφάνισαν πρόβλημα στο σάκχαρό τους πιθανότατα οφείλεται σε πρόσληψη βάρους λόγω διακοπής του καπνίσματος (επειδή δεν απορροφάται γρήγορα η νικοτίνη από το ηλ. τσιγάρο). Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να δείχνει ότι κάποιο από τα συστατικά του ηλ τσιγάρου οδηγεί σε επιδείνωση του διαβήτη.

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 16, 2014, 02:04 »
Η νικοτίνη προκαλεί μεγάλη βλάβη στα αγγεία και αυτά με την σειρά τους σε άλλα όργανα μας. Αν η πρόσληψη νικοτίνης μέσω του ΗΤ είναι μικρότερη σε σχέση με το ΚΤ  μικρότερο το κακό, αλλά είναι κακό. Δεν έχω διαβάσει κάποια μελέτη για τον ρυθμό απορρόφησης την νικοτίνης με το ΗΤ και δεν μπορω να πω περισσότερα. Αν έχει γίνει μεχρι τώρα.
Καταλαβαίνω πως οι μελέτες θέλουν χρόνο και χρήμα (και θέληση) απο τις εταιρίες. Αλλά πρέπει να γίνουν.
Άλλο είναι να λαμβάνεις εφαπαξ 5 γραμμάρια γλυκερίνης και άλλο είναι να την εισπνέεις κάθε μέρα. Το κάθε μέρα με έχει φοβήσει διότι έτσι μπορεί να απορρυθμιστεί ο θυροειδής. Η πιθανότητα να μην κάνει κακό είναι ίδια με την πιθανότητα να κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 16, 2014, 02:12 »
Γιατί η νικοτίνη προκαλεί "μεγάλη βλάβη στα αγγεία";

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 16, 2014, 02:16 »
Γιατί απ' όσο γνωρίζω προκαλεί αρτηριοσκλήρυνση, που μετά με την σειρά της πολλά άλλα οπως  εγκεφαλικά επεισόδια, το έμφραγμα του μυοκαρδίου και η περιφερική αρτηριοπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 16, 2014, 02:24 »
Το κάπνισμα ρε φίλε, όχι η νικοτίνη.. το κάπνισμα. Οι καπνιστές. Και ο διαβήτης επίσης. Αυτές είναι οι ομάδες κινδύνου που όταν συμβαδίζουν κι όλας δεκαπλασιάζουν τις πιθανότητες βλάβης των αγγείων. Σε αυτά που πόσταρες μιλάνε για το τσιγάρο.

Το τσιγάρο, ξέρεις τι είναι το τσιγάρο....

..αυτό που κόβεις όταν κάνεις ηλεκτρονικό.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 16, 2014, 02:39 »
geminimax Φοβάμαι οτι εχεις πέσει θύμα του συνθετικού "γλυκο" στην γλυκερινη και τον προπυλενογλυκολη.
Η Γλυκερίνη ΔΕΝ ειναι γλυκόζη. Ούτε μεταβολίζεται σε ζάχαρη όπως είπες, αλλα και να μεταβολιζόταν ολη η προσλαμβανομενη ημερήσια ποσοτητα ενος ατμιστή σε γλυκόζη, με τους ρυθμους πρόσληψης, δεν υπηρχε και καμμια περίπτωση να δουμε καμμια διαφορά στις μετρήσεις μας.

Και Νίκο η κατα τα αλλα αυστηρή διαχείρηση, αφήνει ξανα και ξανα αυτές τις συζητήσεις για να ερχονται παλι τα νηματα στο προσκήνιο και ν τα δουν και νεοι διαβητικοι ατμιστές και να ενημερωθουν, ειδάλλως το φόρουμ ειναι και στα ιατρικά θεματα ακομα ενα τέρας για να το ψάξει κανεις όλο.

Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 16, 2014, 09:57 »
Σίγουρα η γλυκερινη δεν είναι γλυκόζη. Για τα υπόλοιπα όμως πως είσαι τόσο σίγουρος? Θα χρειαστούν χρόνια μέχρι να ολοκληρωθούν μελέτες για να μπορούμε να μιλήσουμε, και θα κρατάμε μια πισινή. Δεν λέω ότι κανείς λάθος, και εγώ της ίδιας άποψης είμαι, αλλα όσο παραπληροφόρηση είναι να λες ότι επηρεάζει τοσο παραπληροφόρηση είναι να λες ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επηρεάζει. Πολύ θα ήθελα φτάσουμε κάποια στιγμή να το λέμε με τόση σιγουριά.

Θα προτεινα να ανοιχτεί ένα νήμα από τους διαχειριστές σαν την παρουσίαση μελών στο οποίο να παρουσιάζονται διαβητικοί να λένε ποσά χρόνια κάπνιζαν, ποσά ατμιζουν, ποσά χρόνια νοσούν, τι τύπου είναι και αν έχουν δει μεταβολές είτε αρνητικές είτε θετικές. Έτσι αν μαζευτούν αρκετά άτομα θα μπορέσει να γίνει η απόδειξη που όλοι ψάχνουν και θα βοηθήσει και τους μελλοντικούς ατμιστες να πάρουν μια εικόνα. Τέλος αν επιτραπεί από τους διαχειριστές θα μπορούσαν να αναφερθούν τα προϊόντα που επεφεραν αλλαγή, καλή η κακή, για να μην κάνουν και οι νέοι ατμιστες τα ίδια λάθη. Ξέρω τι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα σε αυτό αλλά όσον αφορά τον ΣΔ παίζονται ζωές οπότε δεν με ενδιαφέρει αν ο τάδε αντιπρόσωπος θα χάσει χρήματα. Ας φέρει καλύτερο προϊόν.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #70 στις: Αυγούστου 16, 2014, 10:44 »
Υπάρχει αυτό. Το κακό βέβαια εκεί, είναι πως όπως κι εδώ, μπαίνουν πολλοί μη διαβητικοί και γράφουν τα αντίθετα και πως πρέπει να προσέχουμε. Δυστυχώς δεν μπορεί η διαχείριση να ελέγξει αν κάποιος που γράφει έχει πράγματι διαβήτη.. Χαρακτηριστικό δε (που θα αντιληφθείς και κάπως καλύτερα την αιτία "ηλεκτρισμού" σε αυτά τα θέματα) πως κάποιος γράφτηκε στο φόρουμ το 2011, έγραψε ένα μήνυμα, ένα θέμα, πως έχει ακούσει πως το άτμισμα ανεβάζει το ζάχαρο, έμεινε λογκαρισμένος 32 λεπτά (!!!) και μετά δεν ξαναφάνηκε.  :hmmm:

Έχεις υπόψη σου δηλαδή κάποιο "κακό" προϊόν που επέφερε κακή αλλαγή σε κάποιου το ζάχαρο; Κανείς "αντιπρόσωπος" δε θα σου πει κακώς το είπες, μην ανησυχείς.

edit: Και συγκεκριμένα ακριβώς όπως το έθεσες τέθηκε από τον admin (ή να πω καλύτερα atmin;) του φόρουμ εδώ για αναφορά καλών ή κακών σχετικών εμπειριών. Τουλάχιστον όσοι έχουν το πρόβλημα μπορούν να διαπιστώσουν εύκολα αν αυτός που γράφει έχει κάποιες βασικές γνώσεις όσον αφορά το διαβήτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2014, 10:55 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 16, 2014, 10:57 »
"κακα τα ψεματα"... αν δεν εχεις διαβητη , να μετριεσαι καθημερινα , να ξερεις τι εχεις φαει και ποσο πολυ η λιγο εχεις επιβαρυνει το ζαχαρο σου, παντα θα εισαι ευαλωτος στο "ραδιο αρβυλα".
Παντως , γιατι σε λιγο θα το ακουσουμε και αυτο, με το η.τ. δε παθαινεις διαβητη  ;D

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 16, 2014, 14:08 »
Να ανοιχτεί νέο νήμα ετσι κι αλλιως δεν φαίνεται να υπάρχει λόγος.
Και αυτό, γιατι οσοι διαβητικοι γραφουμε στα δύο υπάρχοντα νήματα, ΔΕΝ εχουμε δεί αλλαγή, περαν κάποιας πιθανής απορρύθμισης εξ αιτίας του κοψίματος του τσιγάρου.
Τα ακριβή στατιστικά δεν θα μας δώσουν κατι περισσότρο, απλα θα κανουν το νήμα πιο δυσκολοδιάβαστο.
Οσο για τα υπολοιπα συστατικά που λές, μαζί σου, και δεν πρεπει να ανησυχουν μονο τους διαβητικους αλλα όλους. Αλλα δεν παυει το κύριο συστατικο των υγρών μας να ειναι κατα κανονα η γλυκερίνη και οτι εχει ακουστεί για την σχέση υγρων-διαβήτη, για αυτήν εχει ακουστεί. Και εκεινη θα ηταν υποπτη εφοσον μπορει να είναι μεχρι και το 90% των υγρών μας.
Και μπορουμε να πουμε ευθέως με 99% σιγουριά οτι ΔΕΝ ειναι υποπτη. Και λόγω της μικρής κατανάλωσης ημερησίως, και λόγω του διαφορετικου τρόπου πρόσληψης, και λόγω της φύσης της.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 16, 2014, 14:16 »
Απο το 2000 που ειμαι με διάγνωση σδ τυπου 1 και απο το 2002 που ειμαι στην ινσουλινη μέχρι της 25/8/2011 το μονο που έβλεπα ήταν ενα ζάχαρο που δεν μπορούσα να κουμανταρω με τπτ.
Απο την καταλυτική παραπάνω ημερομηνία, ξεκίνησα το ητ, τα πράγματα πανε απο το καλο στο καλύτερο. Και δεν το λέω εγω αυτο αλλα ο γιατρός που με κουράρει και φυσικά οι εξετάσεις τόσο 3μηνου όσο και 6μηνου.
Γλυκοζιλιωμενη αιμοσφαιρινη απο το 8,7 του 2011 έχει παει στο 6,8 μετα απο 3 χρόνια.
Το φαγητό δεν το έκοψα, τα ίδια που έτρωγα τότε τρώω και τώρα.
Γενικά συνήθειες δεν αλλαξα, και ούτε πρόκειται να αλλάξω πέρα απο την περαιτέρω μείωση της νικοτινης.
Η γνώση όμως που αποκτας μέσω της ενημέρωσης μέσα απο επιστημονικές έρευνες αλλα και απο εμπειρίες άλλων "ομοιοπαθουντων" συνατμιστων είναι αυτο που αποζητω.
Το γνωστο "μου είπαν, το άκουσα, το διάβασα" ή το χειρότερο , έχω αυτή την άποψη λόγο των "μου είπαν, το άκουσα, το διάβασα", είναι που με εκνευριζει ή και με απογοητεύει.
Δεν μπορείς να έχεις άποψη, την οποία μάλιστα υπερασπιζεσαι με σθένος, εφόσον δεν έχεις την εμπειρία.
Οσο για υπόλοιπα περί νέου νηματος κλπ κλπ με κάλυψε ο απο πάνω μου!

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 16, 2014, 17:16 »
Ας τα πάρουμε λίγο απο την αρχή, Νά κανω μια ερώτηση.
Ο jeke04  είχε γράψει εδώ  οτι αμφότερες είναι γλυκαντικές ουσίες (Γλυκερίνη, Προπυλενική Γλυκόλη).
Ο alexmach  έγραψε ''Η Γλυκερίνη ΔΕΝ ειναι γλυκόζη. Ούτε μεταβολίζεται σε ζάχαρη''

 Τελικά είναι ή δεν είναι γλυκαντικές ουσίες? Μεταβολίζονται σε ζάχαρη ή όχι?  Δεν εξετάζω αν δεν είναι το ίδιο γλυκαντικές με την γλυκόζη (που είναι full γλυκαντικό). Αλλά αν απλά είναι. Ευχαριστώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1606 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12