vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 8 χρήστες
bakoulini, maprix, manoslykos, I.P, bloodlessz, tibolaso, camber, Milarepa

Twitter

Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης

Αποσυνδεδεμένος morr

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 02, 2013, 02:01 »
Ανακατευομαι σ'αυτη την συζητηση γιατι δεν θαπρεπε να εκφερουμε αποψεις αφου δεν ειμαστε γιατροι,οταν μαλιστα οι ιδιοι γιατροι δεν γνωριζουν πολλα για τον διαβητη,οπως και για πολλες αλλες ασθενειες και συνεχιζουν να κανουν ερευνες.
Η μητερα μου ειχε διαβητη τυπου 2 επι 37 χρονια.Και τι δεν ειχα ακουσει ,τα ματια ,τα ποδια κ.τ.λ.Ειχαμε βρει ενα καλο πρωτα ανθρωπο και μετα διαβητολογο,ο οποιος παραδεχοταν οτι δεν τα ξερουμε ολα και συνεχως μαθαινουμε κανοντας ερευνες και στατιστικες.Τελικα,η μητερα μου, απο τον διαβητη,που φοβοταν, δεν επαθε τιποτα και εφυγε ξαφνικα απο καρκινο.
Τωρα στο Η.Τ. Ο Νικος παραπανω γραφει οτι κανει μονο VG και δεν του αυξανει το σακχαρο.Φιλος ατμιστης με διαβητη ανακαλυψε οτι η VG του ανεβαζει το σακχαρο.Τηλεφωνησε στη Nobacco και μιλησε με την γιατρο τους,η οποια παραδεχθηκε οτι η VG ανεβαζει το σακχαρο και να ατμιζει PG.(Μεταφερω αυτα που μου ειπε,δεν ξερω αν ειναι αληθεια και αν εχει γιατρο η Nobacco).
Τα ιδια ισχυριζεται οτι του ειπε και δικος του γιατρος,που του εξηγησε οτι η VG δεν εχει σακχαρα αλλα καπως ενεργει ,ωστε να εμποδιζει την παραγωγη ινσουλινης.Τωρα ατμιζει σκετη PG και δεν εχει προβλημα.
Γι' αυτα λοιπον θα επρεπε να μας ενημερωσουν οι γιατροι και μαλιστα ειδικευμενοι διαβητολογοι και οχι απλοι παθολογοι.

Αποσυνδεδεμένος alex66

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 02, 2013, 02:38 »
υπαρχει ιατρικη μελετη για την γλυκερινη και τον διαβητη


http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF01269904#page-1




παντως για να φτιαχνουν φαρμακα για τον διαβητη και να χρησιμοποιουν ως μεσο προσληψης την γλυκερινη δειχνει οτι δεν επηρεαζει.
φαρμακο με 85% γλυκερινη


http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000187/WC500029905.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2013, 02:47 από alex66 »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 02, 2013, 02:40 »
Αυτά τα περί VG & PG ας τα βάλουν στην άκρη.
 
Η οποιαδήποτε τροφή που λαμβάνουμε, είναι που μεταβολίζεται στον οργανισμό μας και όχι ο ατμός που πάει στους πνεύμονες.
Όσο κρατάμε το στόμα μας κλειστό στις "κακές - πολλές" τροφές, τόσο τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα μας είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.
Όσο κινούμαστε, κάνουμε άσκηση και δεν καθόμαστε στο χαζοκούτι (τηλεόραση),τόσο τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα μας είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.
Η νικοτίνη είναι εξαρτησιογόνα ουσία και μόνο.

Σας δίνω την δικιά μου λοιπόν εμπειρία μετά από 2 χρόνια άτμισμα και εδώ και 13 χρόνια ινσουλινοεξαρτώμενος.
Εγώ λοιπόν, αφού άρχισα το άτμισμα, είδα χαμηλότερα επίπεδα σακχάρου στο αίμα μου, δεν ξέρω, τι, πως και γιατί.
Ξέρω τα παραπάνω που μου έχει πει ο γιατρός που με παρακολουθεί και ότι εάν δεν ανοίξω το στόμα, όχι για να ατμίσω αλλά για να φάω, δεν έχω σάκχαρο. Η αναλογία προσλαμβανομένων υδατανθράκων - ινσουλίνης, δεν έχει αλλάξει από την ημέρα που άρχισα το άτμισμα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν επηρεάζει, το δικό μου, τουλάχιστον, σακχαρώδη διαβήτη.

Το καλύτερο είναι, όποιος έχει κάποιο πρόβλημα με το σακχαρώδη διαβήτη, να απευθυνθεί πρώτα στον ειδικό γιατρό και μετά στα φόρουμ και στο νετ.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 02, 2013, 12:14 »
Η απορία μου είναι η εξής: Μπορεί η διακοπή του κ.τ. (ανεξάρτητα από το η.τ.) να αυξήσει το ζάχαρο? Περισσότερο ρωτάω γιατί υπάρχει και αλλαγή στον μεταβολισμό απ ότι ξέρω με την διακοπή του κτ.

Αποσυνδεδεμένος morr

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 02, 2013, 12:31 »
Αυτα λεγαμε πριν.Μονο οι γιατροι ισως να γνωριζουν.
Στα φορουμ καποιος, μπορει να εκθεσει την εμπειρια του μονο.

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 15, 2013, 21:50 »
Η απορία μου είναι η εξής: Μπορεί η διακοπή του κ.τ. (ανεξάρτητα από το η.τ.) να αυξήσει το ζάχαρο? Περισσότερο ρωτάω γιατί υπάρχει και αλλαγή στον μεταβολισμό απ ότι ξέρω με την διακοπή του κτ.
Η διακοπή του καπνίσματος (πιο σωστά η διακοπή της νικοτίνης) σε γενικές γραμμές μειώνει το ζάχαρο απο οτι έχω διαβάσει, μου έχει πει ο γιατρός μου και βιώνω αυτές τις μέρες. Τουλάχιστο σε μένα όχι μόνο έχει πέσει γενικά αλλά και κάνω υπογλυκαιμίες πιο συχνά. Δεν είμαι διαβητικός, αλλά μπήκα στη διαδικασία να μετράω το ζάχαρο αφού κάνω υπογλυκαιμικά επεισόδια. Τα παραπάνω προφανώς τα αναφέρω ως εμπειρία, αν κάποιος θέλει ιατρική συμβουλή να κλείσει ένα ραντεβού με έναν διαβητολόγο.

Αποσυνδεδεμένος stef08

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 18, 2014, 00:50 »
Επειδή έχει πολύ καιρό που δεν έχει γράψει κάποιος σε αυτό το νήμα υπάρχει κάποια νεότερη μελέτη που να αναφέρει ότι το ατμισμα επηρεάζει τον διαβήτη το ρωτώ επειδή έχω δει σε κάποια site με ατμιστικα είδη  κάποιες υποδείξεις πχ ότι δεν θα πρέπει να ατμιζουν άτομα με καρδιακές παθήσεις αλλεργία στην νικοτίνη και διαβητικοί επίσης την ίδια ένδειξη νομίζω ότι έχω δει και σε μπουκαλάκι με έτοιμο υγρο

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 18, 2014, 02:56 »
Οι ενδείξεις υπάρχουν καθώς η νικοτίνη προκαλεί την λεγόμενη "αντίσταση στην ινσουλίνη". Δε συγκρίνεται φυσικά με το τσιγάρο, πολύ περισσότερο καθώς συνδιασμός τσιγάρου και διαβήτη δεκαπλασιάζουν τις πιθανότητες για κάποιο διαβητικό σύμπτωμα (εάν είσαι διαβητικός γνωρίζεις, αν όχι, δε θες...)
Όπως και να είναι, δεν αφορά την γλυκερίνη και την προπυλενογλυκόλη, αυτό το έχουν πάρει απόφαση. Είχε γράψει κάποιος πως υπάρχει διαφορά στην απορόφηση μέσω του αίματος από τον πνεύμονα σε σχέση με την κατάποση (ότι δηλαδή μπορεί να είναι υψηλότερη η πρώτη) αλλά όσο θυμάμαι δε δόθηκε σημασία.

Το καλό με τον διαβήτη είναι πως ακόμα κι όταν μία εταιρεία ή ένα προϊόν χτυπιέται στην αρχή, μετά από λίγο καιρό βγαίνουν άλλοι 50 γιατροί να πουν πόσο δεν ισχύει. Έτσι είχανε γράψει και για την ασπαρτάμη ως καρκινογόνα. Μετά διαπιστώθηκε πως ταίζαν τα ποντίκια τεράστιες ποσότητες, σε βαθμό που δεν μπορεί ένας άνθρωπος να καταναλώσει. Και φυσικά προσθέσαν μετά πως ότι επικυνδινότητα μπορείς να βρεις στην ασπαρτάμη είναι απλά αστεία σε σχέση με την ζάχαρη. Κάτι σαν το ητ με το τσιγάρο σα να λέμε.

Αποσυνδεδεμένος stef08

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 18, 2014, 10:54 »
Ευχαριστώ για την απάντηση βασικά ο διαβήτης είναι ο λόγος που ανακάλυψα τον μαγικό κόσμο του ατμισματος και με είχαν αγχώσει αυτές οι ενδείξεις στα προϊόντα ατμισματος

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 18, 2014, 13:09 »
Παρασκευαστές και έμποροι καλούνται να προφυλαχθούν νομικά με πολλούς τρόπους, αλλά τις επιστημονικές λεπτομέρειες θα τις βρούμε μόνο στις σχετικές έρευνες και όχι στις γενικές ενδείξεις που γράφουν τα προϊόντα.
Πάντως για τα καρδιακά νοσήματα θα πω πως είναι γνωστό πως η ίδια η νικοτίνη επιβαρύνει, οπότε ότι έχει νικοτίνη δίκαια το αναγράφει και ο καθένας κρίνει ανάλογα με το τι αντιμετωπίζει και με την συμβουλή του γιατρού του.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 18, 2014, 14:48 »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 09, 2014, 01:38 »
Πιο καλά απο οτι στα έγραψε ο exispathi δεν γίνετε.
Γλυκός και εγώ, απο 14ετιας, πέρα απο τις διακυμάνσεις λογο διατροφής, δεν έχω δει στην γλυκοζηλιομενη μου τραγικά πραγματα.
Μπορω να πω οτι είμαι καλυτερα απο παλαιότερα.
Παρότι κοιτάω και εγώ στο διαδίκτυο για ερευνες ή δημοσιεύσεις γύρο απο αυτό το θέμα, δεν έχω δει κάτι νεότερο.
Ας ελπίζουμε να δουμε έρευνα απο τον γιατρό του φόρουμ, με την συμμετοχη μας.

Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 09, 2014, 03:52 »
Δεν είμαι γιατρός, είμαι βοηθός νοσηλευτη. Έχω παρακολουθήσει σεμινάριο του σακχαρώδη διαβήτη από πανεπιστημιακούς γιατρούς στο λαϊκό και έχω ασχοληθεί αρκετά με αυτό το κομμάτι.
Ο μέσος όρος υγρών που ατμιζει κάποιος την μέρα από ότι έχω δει στο φόρουμ είναι πάνω κάτω είναι 4 ml. Φυσικά αυτό δεν μπορεί να μετρηθεί ακριβός αν αντιστοιχεί σε μια κουταλιά ζάχαρη, μισή η και πολύ λιγότερο. Αυτό που έχει όμως σημασία είναι ότι δεν χορηγούνται στον οργανισμό μονομιάς αλλά σε μικρές δώσεις ανά το 24ωρο. Έτσι ο οργανισμός έχει τον χρόνο να απορροφήσει το ζακχαρο και στους δύο τύπους.
Επίσης δεν επηρεάζουν ολες οι ουσίες το ίδιο όλους τους ανθρώπους. Αν πχ σε εμένα μια ουσία επιδρά λίγο σε άλλους μπορεί να επιδρά παρά πολύ (κλασικό παράδειγμα η καφεΐνη).
Και στους δύο τύπους μετράμε τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα  το πρωί που ξυπνάμε και μετά από κάθε γευμα. Τώρα αν κάναμε και μια μέτρηση μετά τον καφέ που συνήθως ατμιζουμε περισσότερο η οπότε πιστεύουμε ότι ατμισαμε πολύ νομίζω τι θα έχουμε τον έλεγχο και θα είμαστε σε θέση να δούμε τυχόν μεταβολές.
Εν κατακλείδι εγώ προσωπικά θα πρότεινα σε κάποιον διαβητικοί να ξεκινήσει ΗΤ, πάντα με συνεχή έλεγχο για να μπορέσει έγκαιρα να αντιληφθεί τυχόν αύξηση και να μπορέσει να το σταματήσει αν χρειαστεί.

Να αναφέρω και πάλι ότι όλα αυτα είναι δικιά μου γνώμη βάση των γνώσεων μου σε αυτό το κομμάτι.

Υ.Γ.1 Να ξέρετε ότι οι γιατροί διαφωνούν μετάξι τους για θέματα πολύ πιο παλιά, στα οποία έχουν γίνει μελέτες και έρευνες. Πόσο μάλλον στο θάμα του ΗΤ που δεν υπάρχει τίποτα χειροπιαστό.
Υ.Γ.2 Δύο από τα τρία συστατικά που ατμιζουμε υπάρχουν και στο ΚΤ. Αφού όλοι όσοι κάνουμε ΗΤ κάναμε κάποτε ΚΤ, αυτό αυτόματος κάνει ακόμα πιο δύσκολο το να βρεθούν αποδείξεις για τις παρενέργειες του ΗΤ. Θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να αποδειχτεί κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2014, 00:07 από gborb »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 09, 2014, 21:52 »
Δεν είμαι γιατρός, είμαι βοηθός νοσηλευτη. Έχω παρακολουθήσει σεμινάριο του σακχαρώδη διαβήτη από πανεπιστημιακούς γιατρούς στο λαϊκό και έχω ασχοληθεί αρκετά με αυτό το κομμάτι.

Καλησπέρα.
Κάποιες ερωτήσεις - παρατηρήσεις, μιας και φαίνεται ότι το έχεις παρακολουθήσει το θέμα.
Να αναφέρω και πάλι ότι όλα αυτα είναι δικιά μου γνώμη βάση των γνώσεων μου σε αυτό το κομμάτι.


Ποιο ακριβώς από τα: γλυκερίνη, νικοτίνη, WFI και άρωμα, μεταβολίζεται μέσω του πνεύμονα στον οργανισμό και έβγαλες το παρακάτω συμπέρασμα και μάλιστα το παρομοιάζεις με κάποιο ποσοστό κουταλιάς ζάχαρης; Εάν υπάρχει κάποιο-α ιατρικό-α κείμενο-α θα σε παρακαλούσα να βάλεις τα σχετικά link.

Ο μέσος όρος υγρών που ατμιζει κάποιος την μέρα από ότι έχω δει στο φόρουμ είναι πάνω κάτω είναι 4 ml. Φυσικά αυτό δεν μπορεί να μετρηθεί ακριβός αν αντιστοιχεί σε μια κουταλιά ζάχαρη, μισή η και πολύ λιγότερο. Αυτό που έχει όμως σημασία είναι ότι δεν χορηγούνται στον οργανισμό μονομιάς αλλά σε μικρές δώσεις ανά το 24ωρο. Έτσι ο οργανισμός έχει τον χρόνο να απορροφήσει το ζακχαρο και στους δύο τύπους.


Επίσης δεν επηρεάζουν ολες οι ουσίες το ίδιο όλους τους ανθρώπους. Αν πχ σε εμένα μια ουσία επιδρά λίγο σε άλλους μπορεί να επιδρά παρά πολύ (κλασικό παράδειγμα η καφεΐνη).

Εδώ, σε παρακαλώ, μπορείς να μου αναφέρεις για ποιες ουσίες αναφέρεσαι;


Και στους δύο τύπους μετράμε την γλυκοζιομενη αιμοσφαιρίνη ( επίπεδα σακχάρου στο αίμα ) το πρωί που ξυπνάμε και μετά από κάθε γευμα. Τώρα αν κάναμε και μια μέτρηση μετά τον καφέ που συνήθως ατμιζουμε περισσότερο η οπότε πιστεύουμε ότι ατμισαμε πολύ νομίζω τι θα έχουμε τον έλεγχο και θα είμαστε σε θέση να δούμε τυχόν μεταβολές.
Εν κατακλείδι εγώ προσωπικά θα πρότεινα σε κάποιον διαβητικοί να ξεκινήσει ΗΤ, πάντα με συνεχή έλεγχο για να μπορέσει έγκαιρα να αντιληφθεί τυχόν αύξηση και να μπορέσει να το σταματήσει αν χρειαστεί.
Στο παραπάνω, με συγχωρείς αλλά έχω την εντύπωση ότι κάνεις κάποιο λάθος.
Όλοι οι διαβητικοί, είτε είναι τύπου Ι, είτε τύπου ΙΙ, θα πρέπει να κάνουν μέτρηση πριν και μετά το φαγητό. Όπως επίσης οι του τύπου Ι πριν και μετά από κατανάλωση φαγητού, γλυκού, σνάκ, καφέ κλπ πέρα από τις πρωινές μετρήσεις τους.

ΑΑΑΑΑΑ και κάτι τελευταίο, έχω την εντύπωση ότι η γλυκοζιλιωμενη (όχι γλυκοζιομενη) αιμοσφαιρίνη, είναι μέτρηση των επιπέδων ζαχάρου του τελευταίου 3μήνου, εάν κάνω λάθος θα σε παρακαλούσα να με διορθώσεις.


Υ.Γ.1 Να ξέρετε ότι οι γιατροί διαφωνούν μετάξι τους για θέματα πολύ πιο παλιά, στα οποία έχουν γίνει μελέτες και έρευνες. Πόσο μάλλον στο θάμα του ΗΤ που δεν υπάρχει τίποτα χειροπιαστό.
Υ.Γ.2 Δύο από τα τρία συστατικά που ατμιζουμε υπάρχουν και στο ΚΤ. Αφού όλοι όσοι κάνουμε ΗΤ κάναμε κάποτε ΚΤ, αυτό αυτόματος κάνει ακόμα πιο δύσκολο το να βρεθούν αποδείξεις για τις παρενέργειες του ΗΤ. Θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να αποδειχτεί κάτι.

Πέρα από την νικοτίνη, ποιο είναι το 2ο συστατικό που αναφέρεις?

Θεωρώ ότι επειδή είσαι γνώστης θα μπορέσουμε να διοχετεύσουμε αρκετή γνώση στους συνατμιστές μας μέσα από τον διάλογο.
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
Γιάννης

Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 11, 2014, 00:01 »
Επειδή τις ερωτήσεις σου μόνο σαν ειρωνικές μπορώ να τις πάρω θα σου απαντήσω ανάλογα.

Ο πνεύμονας μεταβολιζει, άλλες ουσίες πιο αργα, άλλες πιο γρήγορα, αλλά μεταβολιζει. Τώρα άμα θέλεις link για να μάθεις την σχέση μετάξι πνεύμονα και αίματος δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αν διάβαζες λίγο καλύτερα θα έβλεπες ότι γράφει " ΔΕΝ μπορεί να μετρηθεί ακριβός αν αντιστιχει..." οποτε ΔΕΝ παρομοιασα. Απάντησα σε έναν φίλο που έγραψε νωρίτερα ότι αντιστοιχεί σε μισή κουταλιά ζαχαρη, χωρίς όμως παράθεση γιατί έγραφα από κινητό ( όπως και τώρα ). Αλλά ούτε αυτό μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις.

Αναφέρομαι σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ. Τι δεν καταλαβαίνεις?

Έχεις δίκιο για την γλυκοζιλιωμενη αιμοσφαιρίνη ( την οποία έγραψα και λάθος). Ξεκίνησα να γράψω αλλά μετά  έσβησα καποια πράγματα γιατί πίστευα ότι τα υπεραναλυω και προφανώς αυτό το ξέχασα. Απολογούμαι για αυτό και θα το διορθώσω αμέσως μετά.
Τώρα οι μετρήσεις. Παίζουν ρόλο, ο γιατρός, ο ασθενής, ο τύπος και το στάδιο της ασθένειας. Το σνακ θεωρείται γευμα. Τώρα αν είσαι διαβητικός (και τύπου Α κιόλας) και τρως γλυκά η πίνεις καφέ με ζάχαρη δεν έχω κάτι να πω.

Η προπυλενογλυκολη είναι η δεύτερη ουσία που χρησιμοποιείται στα ετοιμα τσιγάρα. Δεν γνωρίζω αν χρησιμοποιείται και στον καπνό.

http://tobaccodocuments.org/profiles/propylene_glycol.html

Ελπίζω να γνωρίζεις την διάφορα ανάμεσα σε gr, com, net, gov και org για καταλάβεις αν είναι αξιόπιστο η όχι. Παρόλα αυτα δεν είναι ανάλυση Χημείου για να είμαστε 100% σίγουροι.

Τέλος το πρώτο ποστ δεν γράφτηκε με σκοπό να δείξω ότι ξέρω για τον ΣΔ αλλά για να πω ότι πιστεύω. Δλδ ότι δεν πιστεύω να δει μεγάλες διάφορες ασθενής με ΣΔ, αλλά καλού καλού ας κάνει μερικές μετρήσεις και αν δει τυχόν αύξηση το σταματάει. Αυτό και τπτ άλλο.

Να ξέρεις ότι επειδή δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις δεν θα απαντήσω ακόμα και αν το συνεχίσεις.
Τέλος ευχαριστώ για την υπόδειξη του λάθους μου. Δεν το λέω ειρωνικά

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 73 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix