vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 5 χρήστες
myiorgos, dvelev, Milarepa, Sergios, Jorge

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #975 στις: Φεβρουαρίου 10, 2018, 07:29 »
Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.
Θα δοκιμάσω και θα επανερθω.

Εκανα όλα όσα μου είπες εκτός του να αλλάξω τζαμακι.
Κάθε γέμισμα και με άλλη αντίσταση 0.3 0.5 1.8, και παλι τα ίδια. Βαρεθηκα απο εχτές να δοκιμάζω κεφαλές.
Και οι κεφαλές που πηρα τελευταία οι 1.8 είναι μια απο καθε μαγαζί μήπως είναι θεμα παρτίδας, αλλά τα ίδια με όλες.
Σκέφτηκα να αγοράσω καινούργιο, αλλά όχι απο το ίδιο μαγαζί μήπως είναι θέμα ελλατωματικης παρτίδας.
Αξίζει να ξανασκασω λεφτά για τον ίδιο, η να πάω σε κάτι άλλο ;
Ρωτάω διότι με αυτόν + τις 1.8 έχω το καλύτερο ατμιζμα (για εμένα) με κυριότερο την απόδοση της γεύσης που με άλλους ούτε καν είχα.

Υ.Γ Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι έχει την διαρροή μόνο στο γέμιζμα και μετά είναι ολα οκ.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2018, 23:38 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #976 στις: Φεβρουαρίου 10, 2018, 12:55 »
Aν και δε εχω το μελο 4,νομιζω οτι η αιτια του προβληματος σου με τις κεφαλες του τριτον,ειναι οτι ο μελο 4,εχει πατουρα-στοπ εκει που μπαινει η αντισταση,με αποτελεσμα η αντισταση να μη βιδωνει τερμα στο ορινκ,και να μην στεγανοποιει Ο μελο 3 δεν την εχει αυτη τη πατουρα

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #977 στις: Φεβρουαρίου 10, 2018, 15:44 »
Την διαρροή δεν την έχω από το airflow, αλλά στο λαστιχακι  που πατάει το τζαμάκι.
Εκανα μια πατέντα τώρα και θα δω αποτελέσματα.
Εβγαλα τελείως το o-ring που έχει, και έβαλα 2 άλλα.
Το ένα είναι αυτό που μπαίνει στο επάνω του μέρος, και το άλλο είναι ολόιδιο απο άλλον ατμό.
Μέχρι στιγμής ούτε σταγόνα και όλα οκ! Θα δοκιμαστεί και θα ξανα ενημερώσω. Και εμφανισιακά δεν καταλαβαίνεις τίποτα!
Θα ανεβάσω και φωτό!

Μέχρι τώρα όλα οκ με 2 γεμιζματα και η δοκιμασία συνεχίζεται!

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2018, 23:39 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #978 στις: Φεβρουαρίου 10, 2018, 15:49 »
Αν συγκρινεις τις αντιστασεις του μελο με τις aspire, θα δεις πως οι δευτερες ειναι ενα χιλιοστο μακρύτερες. Αποτέλεσμα, οσο καλα και αν βιδωσεις την κεφαλη και συναρμολογησεις τον μέλο, το τζαμακι του τανκ να γυρναει κάπως ευκολα. Ίσως σου παίρνει αέρα απο κει. Βρες ενα λεπτο λαστιχακι και βαλτο πανω απο το κανονικο στο κατω μερος του τζαμιου οταν βαζεις aspire.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #979 στις: Φεβρουαρίου 11, 2018, 08:39 »
Φίλε Στέλιο το έκανα αυτό που λες αλλά όταν το βιδωνω πιέζει το λαστιχακι και το κάνει και καβαλαει απέξω το μισό και σαν να το μασάει. Εβαλα αυτά τα 2 που είπα και έτσι το τζαμακι πατάει ελάχιστα πιο κάτω στο ενα λαστιχακι που είναι λιγο λεπτότερο από το μαμά και έτσι (κατα τύχη διότι δεν το ήξερα) καλύπτω και την διαφορά... της κεφαλής.Το άλλο λαστιχακι βοηθάει και αυτό διότι γλείφει στο τοίχωμα του τζαμιού κάτω και έτσι  μέχρι στιγμης ούτε δάκρυ!
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας, και αυτό που έμαθα απο εσένα για τις κεφαλές!

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #980 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 14:35 »
@memostrikas
οπότε για την ώρα παίζει κομπλέ η πατέντα με τα δύο o-rings που έχεις βάλει; ή ξεκίνησαν πάλι τα δάκρυα;

αν είναι εύκολο, μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το δεύτερο o-ring που χρησιμοποίησες; από ποιον άλλον ατμοποιητή είναι ή αν ξέρεις τη διάμετρο του; έστω και ένα "ελάχιστα μικρότερο/μεγαλύτερο από το μαμίσιο" θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον που δουλεύει το melo 4 με 1.8Ω αντίσταση και έχει το ίδιο θέμα.

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.


Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #981 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 14:51 »
Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο και υπάρχει η διαρροή; Το ίδιο setup εχω εγώ εδώ και 2 μήνες και δεν εχει τρέξει ούτε ίχνος υγρού.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #982 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 15:03 »
[member=13352]memostrikas[/member]
οπότε για την ώρα παίζει κομπλέ η πατέντα με τα δύο o-rings που έχεις βάλει; ή ξεκίνησαν πάλι τα δάκρυα;

αν είναι εύκολο, μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το δεύτερο o-ring που χρησιμοποίησες; από ποιον άλλον ατμοποιητή είναι ή αν ξέρεις τη διάμετρο του; έστω και ένα "ελάχιστα μικρότερο/μεγαλύτερο από το μαμίσιο" θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον που δουλεύει το melo 4 με 1.8Ω αντίσταση και έχει το ίδιο θέμα.

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Το δεύτερο o-ring είναι από ενα 22mm ατμό, αλλά δεν θυμάμαι από ποιόν το είχα!

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2018, 17:03 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Argyris21

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #983 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 23:11 »
Επειδη με ψήνει πολυ σαν ατμο ο μελο 4 αξιζει η αγορα του η να παω στον ζενιθ ινοκιν? Προσωπικα παντως θελω κατι σε αερατη παρα σε "τσιγαρισια" τζουρα και με καλο χτυπημα και ντουμανι! 

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #984 στις: Φεβρουαρίου 21, 2018, 16:32 »
Η επισκευασιμη κεφαλή του melo 2-3 κάνει για τον 4;
Ρώτησα σε ενα κατάστημα και μου ειπαν ναι.
Αλλά σε φώτο που την βλέπω δεν φαίνεται να έχει σπείρωμα στο επάνω μέρος, οπότε πως θα βιδώνει στο επάνω μέρος ;

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #985 στις: Φεβρουαρίου 21, 2018, 19:44 »
Δεν θα βιδώνει απλά. Το κάτω αρκεί.

(με επιφύλαξη γιατί δεν έχω ιδία αντίληψη)

Κάποτε είχα τον ijust2 που παίρνει τις ίδιες κεφαλές, δεν βίδωναν στο πάνω μέρος.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #986 στις: Φεβρουαρίου 21, 2018, 20:02 »
Στον melo4 η αντίσταση είναι δομικό μέρος για να κρατήσει το πάνω και κάτω κομμάτι. Ούτε η ecr θα σου κάνει δουλειά αλλά ούτε και αυτή 

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #987 στις: Φεβρουαρίου 21, 2018, 20:23 »
Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #988 στις: Μαρτίου 06, 2018, 17:04 »
Ειμαι κανα μηνα τωρα ατμιστης και εχω τον melo 3 ....τον οποιο δουλευω στα 40W και νικοτινη 4 ...
Τον αερα τον εχω στο τερμα για αερατες τζουρες....(καθε μου τζουρα διαρκει 2-3 sec και μου αρκει ) .Το προβλημα ειναι οτι το υγρο τελειωνει γρηγορα. :(

Η ερωτηση μου....

Να παρω αντισταση να παιζει σε πιο χαμηλα watt , (μηπως χασω απο γευση ?)  η να παρω τον nautilus 2 που παιζει με λιγοτερα watt ?
ακουσα οτι αν παω σε nautilus πρεπει να ανεβασω νικοτινη ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #989 στις: Μαρτίου 06, 2018, 17:33 »
Ο τροπος ατμισματος που εχεις επιλεξει (η σου ειχε υποδειχθει εξαρχης), δηλαδη πολλα watt, χαμηλουτσικη αντισταση και τερμα ο αερας, καταναλωνει πολυ υγρο.
Αυτο που σου λες τωρα, μεγαλυτερη αντισταση, λιγοτερα watt, (και ισως τζουρες με λιγοτερο αερα, οπως του Ναυτιλου), ειναι αλλος τροπος ατμισματος, που καταναλωνει λιγοτερο υγρο, αλλα εχει διαφορετικη αισθηση.
Το θεμα ειναι τι ικανοποιει εσενα.
Μονο με δοκιμη θα δεις τι σου ταιριαζει καλυτερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro