vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

52 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, ZoeM

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #630 στις: Απριλίου 02, 2015, 10:54 »
Έχω τον Mini Nautilus εδώ και 2 εβδομάδες περίπου και επειδή διαβάζω πολλά έχω να σχολιάσω τα εξής:


1. Όσοι έχουν πρόβλημα με το ξεβίδωμα απλά τον σφίγγουν υπερβολικά, πράγμα που δε χρειάζεται σε καμμία περίπτωση. Έκανα το ίδιο λάθος κι εγώ στην αρχή, αλλά τώρα απλά τον βιδώνω μέχρι εκεί που σταματάει χωρίς να βάζω έξτρα δύναμη για να σφίξει. Χώρια που αν το παρακάνει κανείς, στο ξεβίδωμα μετά μένει σφιγμένη η αντίσταση στο πάνω μέρος του ναυτίλου και θέλει πένσα για να λασκάρει.
2. Πρέπει να είμαι ο μόνος που θεωρώ τις BDC ανώτερες από τις BVC (παίζω και με τις 2). Ίδια γεύση αλλά με σαφώς περισσότερο ντουμάνι και κρατάνε μακράν περισσότερο. Επίσης οι BVC στα 20ml χάνουν σε γεύση. Τις BDC τις αλλάζω στα 40ml απλά για να μην τις έχω πάνω τόσο καιρό.
3. Όλες οι αντιστάσεις θέλουν απαραίτητα 3-4 σταγόνες στο κέντρο τους πριν την πρώτη χρήση τους. Στην αρχή δεν το έκανα (απλά τις άφηνα με το υγρό 2-3 λεπτά) και κατέστρεψα 2 γιατί προφανώς κάηκε το φυτίλι και μετά μου έβγαζαν συνεχώς καμμένο και με πολύ μικρό ντουμάνι.
4. Θέλουν λίγο περισσότερα Watts. Αρχικά άτμιζα στα 8W τις 1.8 και έπαιρνα μέτρια πράγματα. Μόλις ανέβηκα στα 11 άλλο πράγμα.
5. Νουμάνι, γεύση και χτύπημα έχουν πολύ καλό για εργοστασιακό, αλλά καμμία σχέση με επισκευάσιμο. Ειδικά ντουμάνι καμμία σχέση αλλά με βολεύει γιατί είναι πιο διακριτικός σε καφετέρειες. Με επισκευάσιμο με κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο.
6. Υγρό στο στόμα δε μου έχει έρθει ΠΟΤΕ!
7. Διαρροή δε μου έχει τύχει ΠΟΤΕ! Ούτε σταγόνα. Και να σκεφτείτε ότι πάντα τον κουβαλάω σε τσέπη ή τσάντα που είτε χοροπηδάει, είτε είναι ξαπλωμένος, είτε ανάποδα.
8. Στην αρχή χρησιμοποιούσα DIY υγρά, αλλά μάλλον δεν το έχω το σπορ. Πολύ υποτονική γεύση και πολύ μέτριο ντουμάνι και χτύπημα. Μόλις άρχισα να παίρνω έτοιμα... είδα το φως το αληθινό. Το λέω γιατί κι εγώ όπως πολλοί άλλοι αρχικά απογοητεύτηκα από τον Ναυτίλο γιατί έτυχε και άρχισα τις προσμίξεις μόλις είχα πάρει τον Ναυτίλο. Έτυχε λοιπόν και μου έκαναν δώρο κάποια έτοιμα αρώματα και ενώ στην αρχή ήμουν απογοητευμένος (επειδή απέδιδα την έλλειψη γεύσης στον ατμοποιητή και όχι στο ότι είμαι άμπαλος στα υγρά) πλημμύρισε το στόμα μου γεύση.
9. Α, και μία συμβουλή. Κάθε φορά που τον γεμίζετε ξεβιδώνετε την αντίσταση και καθαρίζετε με μια πολύ λεπτά στριμμένη μύτη χαρτοπετσέτας τις τρυπούλες στο κάτω μέρος της (της αντίστασης εννοώ) γιατί καμμιά φορά κατεβαίνει καμμιά σταγονίτσα και μπουκώνει.

[/size]
[/size]Γενικά η εντύπωσή μου είναι ότι πρόκειται για έναν από τους καλύτερους ατμοποιητές της αγοράς, αλλά μην προσπαθήσετε να τον συγκρίνετε με επισκευάσιμο.[size=78%]
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Ronnie

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #631 στις: Απριλίου 02, 2015, 13:32 »
για το πρωτο θα συμφωνησω και αυτο θελει προσοχη στην αρχη αλλα μετα δεν υπαρχει φοβος.γενικα κανενα αντικειμενο του η.τ. δεν χρειαζεται σφιξιμο με δυναμη!
για το δευτερο θα συμφωνισω ως προς το θεμα των BDC και της μεγαλης διαρκιας!τα υπολοιπα ειναι προσωπικα γουστα αλλα οντως πρεπει να εισαι ο μονος ή εστω απο τους λιγους που θεωρουν ανωτερες τις BDC απο τις BVC :))
προσωπικα τον θεωρω ακριβο για την ποιοτητα του αλλα ειναι μια καλη λυση για κανει καποιος το επομενο βημα!

tsori,κανω το cuban με τον ναυτιλο στα 8 watt με το ipv mini.γενικα νομιζω οτι ο ναυτιλος δινει καλη γευση μιας και το gin's addiction της halcyon haze που δοκιμασα(αλλα και αλλων τετοιων γευσεων)αποδιδει αρκετα καλα!

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #632 στις: Απριλίου 03, 2015, 13:39 »

Update για τις νέες κεφαλές (με τη μεγαλύτερη τρύπα), η πρώτη μου βγήκε off περίπου στα 20ml...


Ξαφνικά και χωρίς να έχω κάποια προειδοποίηση (μειωμένη γεύση η ατμό) άρχισε να βγάζει μια έντονη επίγεύση πλαστικίλας, αισθητή στην εκπνοή από το στόμα αλλά περισσότερο στην εκπνοή από τη μύτη. Με ίδιο υγρό (FA Virginia VG) και άτμισμα μεταξύ 12W-15W οι παλιές ξεπερνούσαν τα 35-40...


Ελπίζω να είναι τυχαίο, πάντως η επόμενη που έβαλα και αυτή στα 2.0Ω τη διάβασε.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #633 στις: Απριλίου 03, 2015, 15:45 »
Τις καινούριες κεφαλές που μπορούμε να τις βρούμε;

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #634 στις: Απριλίου 04, 2015, 17:26 »
Αν εννοείς με τη μεγαλύτερη τρύπα ήδη τις έχουν σε στοκ (αντικαθιστούν τις παλιές I guess).


Αν εννοείς με οργανικό βαμβάκι, άγνωστο ακόμα, μόλις τους τελειώσει το stock που έχουν λογικά.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #635 στις: Απριλίου 04, 2015, 18:34 »
Ενα μονο θα πω σχετικα με τα μλ που αλλαζετε τις αντιστασεις σας ειτε ειναι του Ναυτιλου ειτε οποιουδηποτε αλλου ατμο...
Ανοιχτε μια στα 40μλ, δειτε το χωρο στον οποιον εξατμιζεται το υγρο σας και μετα αν σας κανει καρδια ξαναβαλτε την μεσα, γεμιστε και ατμιστε!
Μια δοκιμη θα σας πεισει...

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #636 στις: Απριλίου 04, 2015, 19:25 »
Αλλάζω κάθε 5 μέρες, περίπου 25-30 ml κάνει η καθεμια. Δεν μου εχει τυχει να βρω αλλοίωση στην γευση μεχρι εκει που τις παω. Αχρήστευσα και 2 γιατι ειχε τελειωσει το υγρο και δεν το καταλαβα, πέταμα αμεσως.
Δεν ειναι να γινεται οικονομια σε αυτα τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #637 στις: Απριλίου 05, 2015, 14:42 »
Καλησπέρα σε ολους. Πριν λίγες μερες αναβαθμισα την 30αρα istick μου σε 50αρα.
Άλλαξα κεφαλή στο ναυτιλο και στα ίδια watt άρχισα το ατμισμα. Παρατήρησα μια βελτίωση στη γευση και στον όγκο του ατμού ( πιο βελουδινος), αμέσως το μυαλό μου πήγε στη μπαταρία αφου εκανα και ερώτηση στο αντίστοιχο τοπικ.
Περιεργαζομενος ομως τον Ναυτιλο παρατήρησα οτι οι τρυπες εισαγωγής υγρού ηταν μεγαλύτερες απο τις προηγούμενες κεφαλές.
Εν τέλει δεν ηταν η ιδέα μου αλλα εν αγνοια μου εβαλα καινούρια - ανασχεδιασμενη κεφαλή. Μονο μείον η κατα τη δική μου χρήση μικρότερη διάρκεια ζωής.
Έχετε παρατηρήσει κατι αντίστοιχο ?
Εκτός της μεγαλύτερης τρύπας εχει κάποια άλλη διαφορά κατασκευαστικα ?

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #638 στις: Απριλίου 05, 2015, 14:58 »
Καλησπερα φιλε..Οι νεες κεφαλες εχουν μεγαλυτερες τρυπες εισαγωγης υγρου προς την αντισταση και πλεον το υλικο που χρησιμοποιουν ειναι οργανικο βαμβακι που δεν χρησιμοποιουσαν οι προηγουμενες κεφαλες

Αποσυνδεδεμένος Nikos123

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #639 στις: Απριλίου 05, 2015, 15:03 »
 Είναι σίγουρο αυτό με το  με της μεγαλύτερες τρύπες που εχει οι αντισταση εχουν οργανικό βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #640 στις: Απριλίου 05, 2015, 16:38 »
Αν ισχύει ότι οι νέες κεφαλές με μεγαλύτερη εισαγωγή υγρού είναι με οργανικό βαμβάκι, ίσως βρήκα το λόγο που η προηγούμενη μου «χάλασε» τόσο ξαφνικά.


Είχα τον ναυτίλο πάνω στο istick μισογεμάτο και είχα τη συσκευή «ξάπλα» στο γραφείο όλο το βράδυ. Όπως συνήθως την έχω, με τις παλιές κεφαλές δεν είχα ποτέ πρόβλημα να στεγνώσει το βαμβάκι. Μάλλον το οργανικό το έχει αυτό και έπρεπε να το αφήσω λίγο όρθιο να ποτίσει. Εγώ πήρα κατευθείαν τζούρες (και πολλές κιόλας) και μάλλον κατέστρεψα μέρος της αντίστασης που είχε στεγνώσει. Ίσως έτσι εξηγείται που η πλαστικίλα δεν ήταν τόσο έντονη (αν είχε κάψει ολόκληρο το βαμβάκι θα το καταλάβαινα για τα καλά φαντάζομαι).


 :hmmm:




Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #641 στις: Απριλίου 05, 2015, 18:05 »
Δεν νομιζω οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο εγω παντα ξαπλωμενο τον εχω


και ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα του να στεγνωσει μαλιστα πολλες φορες


τον αφηνω σχεδον αδειο επειδη βαριεμαι να τον γεμισω παντα μου δουλευεi κανονικα :) :) 


εννοω με τις καινουργιες κεφαλες









Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #642 στις: Απριλίου 06, 2015, 10:30 »
Από που αγοράσατε τις νέες αντιστάσεις με το οργανικό βαμβάκι; Να κάνουμε κι εμείς μια δοκιμή... :)

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #643 στις: Απριλίου 06, 2015, 10:38 »
Από που αγοράσατε τις νέες αντιστάσεις με το οργανικό βαμβάκι; Να κάνουμε κι εμείς μια δοκιμή... :)
Αυτό είναι θέμα γιατί δεν είμαι σίγουρος! ! 2-3 κεφαλές τις πήρα προίκα με τον ναυτιλο που μου χάρισε ο κολλητός μου,και αγόρασα άλλες 2 από alterego. Κλασσικά πετάχτηκαν χύμα στο συρτάρι οπότε δεν ξέρω από πού είναι οι ανασχεδιασμενες

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #644 στις: Απριλίου 06, 2015, 10:39 »
Όταν λέτε καινούριες κεφαλές εννοείτε τις BVC ή έβγαλε και πιο καινούριες;
Η αλήθεια είναι ότι καλές-χρυσές αυτές οι κεφαλές αλλά η παραμικρή υπόνοια καμένου συνήθως σημαίνει μόνιμη βλάβη=πέταμα. Αυτά έχει το βαμβάκι. Μερικές φορές νοσταλγώ κάτι πανάρχαιους ατμοποιητές με πυρίμαχο φυτίλι (σα σχοινί) που ακόμα και να το στέγνωνες τελείως στο άτμισμα, μόλις το ξανάβρεχες ήταν σαν καινούριο. Καμμία σχέση η γεύση βέβαια, σε σχέση με τους μοντέρνους ήταν σα να εισέπνεες ατμό από το μπάνιο σου!  ;D



@geomos
Μπορεί να έχει να κάνει και το στικάκι, εξαρτάται στα πόσα W ατμίζεις. Αν δεις βιντεάκι στο youtube του pbusardo που δοκιμάζει τα isticks, το 30άρι στα χαμήλά watts συμπεριφέρεται σαν παλμικό και έχει κάποια απόκλιση στα volts/watts που εμφανίζει από αυτά που πραγματικά δίνει. Από τα 9-10 watts όμως εξομαλύνεται και γίνεται πολύ πιο ακριβές. Αν λοιπόν ατμίζεις χαμηλά μπορεί όντως να βλέπεις διαφορά στο 50άρι καθώς εκεί χαμηλά δίνει καλύτερα ρεύματα. Στο λέω γιατί κι εγώ το 30άρι έχω και όταν άρχισα να δουλέυω τις ίδιες κεφαλές στα 10.6 watts αντί για 8.5 είχα τεράστια διαφορά σε γεύση και ντουμάνι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1106257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro