vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

421 επισκέπτες, 5 χρήστες
Vradipodas, dkostas, zamploutos, maprix, Jorge

Twitter

Freemax TWISTER 80W kit (metal edition)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Freemax TWISTER 80W kit (metal edition)
« στις: Μαΐου 17, 2019, 17:01 »



TWISTER 80W kit by FREEMAX


Το προϊόν έφτασε στα χέρια μου απευθείας από την Freemax την οποία κι ευχαριστώ.

Το κιτ περιλαμβάνει τον FIRELUKE 2 subohm tank και το TWISTER 80W mod ρυθμιζόμενης από τον χρήστη ισχύος από 5-80W. Ένας topfill ατμοποιητής που λειτουργεί σε αρκετά υψηλή ισχύ -ανάλογα την κεφαλή που θα χρησιμοποιήσουμε- και ένα regulated mod τύπου "σωλήνα" με ενσωματωμένη μπαταρία 2300mAh ικανό να φιλοξενήσει και να δουλέψει παραπάνω από ικανοποιητικά το προαναφερθέν tank, με καλή αυτονομία, ενώ παράλληλα διαθέτει και όλες τις απαραίτητες προστασίες που συντροφεύουν τα σημερινά mods.




Στην όμορφη συσκευασία της εταιρείας θα βρούμε δύο ξεχωριστά κουτιά (για subohm tank και mod ) τα οποία περιλαμβάνουν:

-FREEMAX TWISTER 80W
-FIRELUKE 2 TANK ( με κεφαλή TX2 Mesh coil 0.2ohm 40-80W προεγκατεστημένη )
-Κεφαλή TX1 Mesh coil 0.15ohm 40-90W
-Έξτρα bubble glass (το ίδιο με αυτό που έχει το τανκ ) των 5ml
-Ανταλλακτικά o-rings για το τανκ
-Καλώδιο USB για τη φόρτιση του mod
-Βιβλίο οδηγιών
-Κάρτα προφυλάξεων
-Κάρτα εγγύησης


Στα χαρακτηριστικά των προϊόντων έχουμε:

FREEMAX TWISTER 80W (metal edition )

-Size L101.6mm D24.7mm
-Built in battery power 2300mAh
-Output wattage range 5-80watts
-Output voltage range 0.5-9volts
-Output current range 1.0-30A
-Resistance range 0.1-3.0ohm
-Power efficiency 95%
-Wattage adjustment method - περιστροφή του δαχτυλιδιού στη βάση για επιλογή από 5-80w

FIRELUKE 2 TANK

-Size Pyrex tube D28mm & Base D24mm x 47.8mm
-Capacity 5ml
-Material Steel/Pyrex
-Working wattage 40-90w
-Thread 510
-Drip tip 810


To TWISTER 80W metal edition θα το βρούμε στα παρακάτω χρώματα:




Ξεκινώντας από την μπαταρία/mod λοιπόν βλέπουμε ότι έχουμε με ένα τύπου "σωλήνα" ηλεκτρονικό και ρυθμιζόμενο με πλακέτα mod, ιδιαίτερα εύχρηστου παρά του σχετικά μεγάλου μήκους και διαμέτρου που διακρίνει το μάτι εκ πρώτης όψεως. Σε προσωπικό επίπεδο δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα μιας και ασχολούμαι πολύ την τελευταίο με μηχανικά mods τύπου "σωλήνα". Δεδομένου ότι εδώ έχουμε να κάνουμε και με ένα πολύ ελαφρύ mod των μόλις 109 γραμμαρίων με την μπαταρία του (σύμφωνα με τη ζυγαριά μου ) τα πράγματα ήρθαν και έκατσαν στο χέρι μου σαν γάντι.

Ένας πολύ όμορφα κατασκευασμένος "σωλήνας" λοιπόν που αν τον πάρουμε από την κορυφή θα διακρίνουμε έναν ποιοτικότατο 510 ρυθμιζόμενο με ελατήριο πόλο, ικανό να υποδεχτεί όποιον ατμοποιητή επιθυμεί ο χρήστης.
Παρακάτω θα δούμε ένα όμορφο fire button με αρκετά μαλακή και clicky αίσθηση, με τον κλασικό φωτισμό στο πίσω μέρος του που αναλαμβάνει με τη διαφορετικότητα στο χρώμα φωτός του να δίνει διάφορες πληροφορίες στον χρήστη για το φορτίο της μπαταρίας, το on/off με τα κλασικά 5 κλικς κλπ.


Ενδεικτικά στην "κανονική λειτουργία" του mod έχουμε:

-Λευκό φλας 5 φορές: "Άνοιγμα/Κλείσιμο" του mod
-Πράσινο led: μπαταρία από 65% και πάνω
-Κίτρινο led: μπαταρία από 30-65%
-Κόκκινο led: μπαταρία 0-30%

Στη λειτουργία "προστασίας" θα δούμε:

-Κόκκινο φλας 5 φορές: χαμηλή αντίσταση
-Κόκκινο φλας 5 φορές (επίσης): βραχυκύκλωμα short circuit
-Κόκκινo φλας 20 φορές: χαμηλό voltage
-Κόκκινο φλας 10 φορές: κόψιμο ρεύματος μετά από πάτημα του fire των 10 δευτερολέπτων
-Κόκκινο φλας 10 φορές (επίσης): Υψηλή ωμικότητα άνω των 3.0ohm
-Κόκκινο φλας 2 φορές: Υψηλή θερμοκρασία άνω των 75 βαθμών Κελσίου

Στη λειτουργία "φόρτισης" θα δούμε:

-Μπλε φλας 5 φορές: Το mod συνδέθηκε στον φορτιστή
-Κόκκινο φως: Φόρτιση μπαταρίας
-Σβήσιμο led: Πλήρης φόρτιση μπαταρίας




Στην απέναντι πλευρά του fire button θα βρούμε και τη θύρα mini-usb για την υποδοχή του καλωδίου φόρτισης.

Κατεβαίνοντας παρακάτω στη βάση του "σωλήνα" θα συναντήσουμε και το δαχτυλίδι επιλογής της ισχύος του mod το οποίο περιστρέφεται "τόσο-όσο" (σφιχτά ή χαλαρά δηλαδή ) πρέπει για την εύκολη επιλογή των επιθυμητών watts που θέλουμε να δώσουμε στην εκάστοτε αντίσταση. Μέσα στο "παραθυράκι" του δαχτυλιδιού θα διακρίνουμε εύκολα και τις ενδείξεις των watts (υπάρχει γραμμή ανά 1watt ) ενώ όσο το περιστρέφουμε αισθανόμαστε και το χαρακτηριστικό "κλικ" ανά 5 watts. Πανεύκολο ακόμα και για νέους ατμιστές!





Στον FIRELUKE 2 θα δούμε ένα κλασικό subohm tank των 5ml με ένα πανέξυπνο topfill "σύστημα" όσον αφορά τη διαφυγή αέρα για όση ώρα διαρκεί η αναπλήρωση του με υγρό. Θα παρατηρήσουμε όταν σπρώξουμε το καπάκι για αναπλήρωση ότι ταυτόχρονα θα ανοίξει μια νέα τρυπούλα εσωτερικά του drip tip που αναλαμβάνει αυτόν ακριβώς τον ρόλο. Έτσι, όσο εμείς αναπληρώνουμε με υγρό από την μεγάλη οπή, η μικρή κάνει αυτό ακριβώς που ανάφερα παραπάνω. Έξυπνο!




Στα υπόλοιπα μέρη θα δούμε ένα μεταλλικό 810 drip tip με orings, ένα bubble γυαλί των 5ml (συν ένα ίδιο ανταλλακτικό στο κουτί του ), μια κλασική βάση ενός subohm tank με σπείρωμα για τις ανταλλάξιμες κεφαλές και ένα δαχτυλίδι επιλογής εισερχόμενου αέρα στην κεφαλή το οποίο κλειδώνει στο full "ανοιχτό" και "κλειστό".




Εστιάζοντας στις κεφαλές του πακέτου θα δούμε δύο μεγάλου μεγέθους κεφαλές με mesh coils, ένα για την ΤΧ1 και δύο για την ΤΧ2. Η Freemax εστιάζει κυρίως σε δύο σημεία για τις κεφαλές της τα οποία με βρήκαν άμεσα απόλυτα σύμφωνο.

-Την 360 μοιρών ικανότητα απορρόφησης υγρού, κάτι που διακρίνεται εύκολα από τις 4 τεράστιες τρύπες περιμετρικά της κάθε κεφαλής.
-Την καθαρότητα στη γεύση από τη χρησιμοποίηση 90% Tea fiber cotton σε συνδυασμό με 10% κοινού organic cotton.





Είδα διάφορα reviews περιμένοντας να φτάσει στα χέρια μου το πακέτο της Freemax, αντίθετα με κάποιους εγώ θα επιμείνω ότι όντως η γεύση που παράγεται από τις κεφαλές που δοκίμασα είναι από τις πολύ καθαρές με αρκετά έντονη την απόδοση "γεύσης". Σε έναν subohm ατμοποιητή τέτοιου μεγέθους "αέρα" δεν είναι πολύ εύκολο, ο συνδυασμός όμως του mesh και του πολύ καλού όπως φαίνεται βαμβακιού μάλλον λειτούργησαν ευεργετικά στο τελικό αποτέλεσμα. Με ρύθμιση του αέρα κάπου στη μέση δε, το αποτέλεσμα γίνεται αισθητά καλύτερο!


All and all ένα αρκετά αξιόλογο πακέτο για νέους και μη ατμιστές. Σεβαστής ποιότητας κατασκευής, εύκολο να χρησιμοποιηθεί απ' τον καθένα και να γίνει ιδανικός σύντροφος ειδικά σε αυτούς που αγαπούν τις αεράτες τζούρες μέσα στη μέρα τους. Απ'την άλλη οι δυνατότητες που σου δίνει το Twister 80w metal edition δεν περιορίζουν εκεί αφού ο καθένας μπορεί πανεύκολα να εγκαταστήσει τον ατμοποιητή που επιθυμεί και να επιλέξει σε χρόνο dt την ισχύ που τον βολεύει.!


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ιδιαίτερα τη Freemax για το υπέροχο πακέτο που μου εμπιστεύτηκε για την παρουσίασή του στο vaping.gr. :)



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2019, 19:10 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Freemax TWISTER 80W kit (metal edition)
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 17, 2019, 17:20 »
Ωραία παρουσίαση Μάκη :thumpup:

Να επισημάνω μόνο ότι το δικό μου (όχι το metal edition) που είχα κερδίσει σε διαγωνισμό, πέθανε ξαφνικά μέσα σε ένα δίμηνο.
Όποιον ατμοποιητή και να του βάλω, πατώντας το κουμπί ανάβει 5 φορές το κόκκινο led και δε λειτουργεί.

Κρίμα, γιατί το δούλευα με τον Gear και έκανε ωραίο και βολικό σετάκι.

Για το subohm tank δεν έχω άποψη, είναι ακόμη στο κουτί του.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Freemax TWISTER 80W kit (metal edition)
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 17, 2019, 19:07 »
Θα το έχω στα υπόψιν μιας και έχω σκοπό να το κρατήσω, ήδη του έχω βάλει τον Eviva πάνω και μου έχει φτιάξει τη διάθεση το σετάκι. Δεν έχω πρόβλημα με το δικό του τανκ απλά είπα να μην το δουλεύω στα 60 watts από την αρχή, ας στρώσει λίγο η μπαταρία και μετά από μερικές φορτίσεις το βλέπουμε πάλι.

Κρίμα γι' αυτό που σου έτυχε, ελπίζω πραγματικά να ήταν μεμονωμένο περιστατικό. Από γρήγορη αναζήτηση που έκανα πριν παραλάβω το "metal" δεν βρήκα κάτι άσχημο να λέγεται, θα το είχα συμπεριλάβει πιθανότατα στα σχόλιά μου. Σε κάθε περίπτωση αυτό που κρατάω στα χέρια μου θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ (έστω και σαν backup mod ) και για οτιδήποτε εδώ θα βρίσκομαι πάλι. :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Freemax TWISTER 80W kit (metal edition)
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 17, 2019, 19:59 »
Μπράβο ρε θηρίο...………...Σούπερ, Σούπερ, Σούπερ...………….παρουσίαση  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Freemax TWISTER 80W kit (metal edition)
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 17, 2019, 20:28 »
Μπράβο Μάκη! Πολύ ωραία η παρουσίασή σου. Το περιμένω κι εγώ την ερχόμενη εβδομάδα, οπότε θα γράψω κι εγώ μια γνώμη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10950 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364