vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Sergios, dkostas, Ηρακλης

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #780 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 23:07 »
Κανενα off topic Aris78 .
Tην ιδια ακριβως σκεψη εκανα και 'γω .... 
Μπορει να δωσω χρημα να τον παρω και 'γω , αν και μου ειναι περιττός απο τη στιγμη που εχω φορτιστη για ολες τις δουλειες , ολες τις μπαταριες και με πολυ καλης αναλυσης προγράμματα .
Και ενας μικρος ομως χρειαζεται .....  Μικρος ...  :eyesplash: :idiot1: :))


Για να μη λερωνουμε το νημα των μπαταριων , απολογουμε για το λογο που δεν μπορω να πω σε καποιον να αγορασει Nitecore φορτιστες ....

Εχω δυο φορτιστες Nitecore.
Tον i2 και τον i4.

Και οι δυο μου εβγαλαν ζημια στο καναλι 1 .
Στον i2 σταματησε να δουλευει εντελως μεσα σε λιγοτερο απο 6 μηνες .

Ο i4 εμφάνισε την ιδια ζημια , αλλα εδω και πολυ καιρο (σχεδον ενα χρονο) δεν το χρησιμοποιω και πολυ , γιατι φοβαμαι την κακη φορτιση και το οτι μπορει να μην ειναι ασφαλης η λειτουργια του αφου εχει ζημια .
Ο ιδιος φορτιστης ομως , εδειξε σημαδια κουρασης και στο καναλι 3 και το καναλι 4 δεν φορτιζει παντα σωστα .
Εμφανιζει σημαδια ιδια με το καναλι 1.

Βαζω μπαταρια και μου τη δειχνει γεματη και ετσι σταματα η φορτιση.
Ξαφνικα εκει που φορτιζει , μου δειχνει γεματη τη μπαταρια στο καναλι 1 και 4 , ενω η μπαταρια ειναι στο 3.5 - 3.6V.

Εδω και αρκετο καιρο ειδα πτωση αποδοσης στις Samsung 30Q αλλα ελεγα οτι ειναι η ιδεα μου.
Βαζω λοιπον τις μπαταριες μου στον Turnigy reaktor για ελεγχο και βλεπω οτι σε αποφορτιση με 3 Α , μου εδωσαν 2570mAh μεχρι τα 2.50 Volts .
Αρα εχω χαλασμενες μπαατριες ή δεν τις ειχε φορτισει σωστα ο Nitecore i4.
Φοτιζω στον Turnigy και με 3Α αποφορτιση  ειδα 2932mAh , απο μπαταριες που λειτουργουν εδω και ενα χρονο καθε μερα σχεδον .

Η κακη λειτουργια τετοιου ειδους λοιπον που ειδα απο τους Nitecore , ειναι και η αιτια που αν καποιος θα με ρωτησει τι να αγορασει , θα του πω Opus και Xtar .

Ο Opus ειναι εντελως σε αλλη κατηγορια απο τον Xtar .
O OPUS ειναι ανωτερος του Xtar , αλλα οχι σαν φορτιση ....
Ειναι ανωτερος σαν λειτουργιες , που τον κανουν φορτιστη αναλυσης μπαταριων σε πακετο μικρο και επιτραπεζιο.
Ο Xtar κανει υποδειγματικη φορτιση , ειναι αντοχης στο χρονο , ανωτερης ποιοτητας σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο φορτιστη της κλασης του , απο καλα υλικα και σπανια θα δειξει ασχημη διαγωγη οπως εχουμε δει τοσα χρονια .


Αυτοι λοιπον ειναι οι λογοι φιλε  pngtszs1976 , οι οποιοι με εκαναν να μη ξανακοιταξω την εταιρια αυτη και δεν ειμαι ο μονος ....
Εχουν γραψει πολλοι για τα θεματα των Nitecore ...
To αν ειναι Ελλαδα ή στο εξωτερικο , δε νομιζω να εχει σημασια ......  :)

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #781 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 19:55 »
Μετά απο κάμποσο ψάξιμο είμαι μεταξύ αυτών:
http://www.gearbest.com/chargers/pp_227851.html
https://www.fasttech.com/products/0/10001638/1765202-authentic-nitecore-d2-2-slot-digital-battery

Shadockan ok με φόβισες με τις Nitecore αλλά δυσκολεύτηκα να βρω κάτι κόντα σε αυτή τη τιμή (δεν μπορώ πιο πάνω) σε Χtar και Opus με EU plug εκτός απο κάποιες στην GB στις όποιες λέει "Cannot ship to Greece"

Θυμίζω πως οι μπαταρίες μου είναι οι 30Q Samsung.
Κάνουν αυτοί οι δύο? Στον Xtar δεν μπορώ να καταλάβω αν και τι plug έχει. Αν είναι μόνο usb μπορώ να του βάλω όποιο Plug έχω? π.χ από κινητό?


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #782 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 19:58 »
Παντως ο nitecore εχει βγαλει καινουργια εκδοση, λεγεται new i4

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #783 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:06 »
Έβλεπα και τον new i2 (2 slots μου αρκούν) αλλά υπέθεσα πως ο D2 είναι πιο καινούργιος λόγω τιμής ίσως. Αν είναι πιο καινούργιος ο new i2 (και καλύτερος θεωρητικά) είναι πολύ οικονομικός (αραγέ γιατί?).
Ε, ας μπεί και αυτός στα υποψήφια. Τι 2 τι 3? Το θέμα είναι πως έναν πρέπει να διαλέξω.....ποίον? :hmmm:
Με τον Xtar και το Plug τί ισχύει?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2016, 01:46 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #784 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:11 »
Σε ποιότητα φόρτισης σαφώς υπερτερεί ο XTAR. Μπορείς να τον συνδέσεις σε οποιαδήποτε πρίζα USB (κάνει κι αυτή του κινητού σου).
Σε σχέση με τον VC2 Plus θα προτιμούσα τον απλό VC2. Είναι πιο αργός στη φόρτιση αλλά σου δείχνει τα mAh της μπαταρίας σου (κάτι που δεν κάνει ο VC2 plus).

Για τιμές XTAR κοίτα και κατά Ελλάδα μεριά. Παίζουν ίδιες ή καλύτερες.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #785 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:12 »
Δεν ξερω, παντως ο δικος μου nitecore i4 (ο προηγουμενος) ακομα λειτουργει αψογα, ο καινουργιος εχει βελτιωσεις

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #786 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:23 »
To ότι λειτουργεί ακόμη δεν σημαίνει ότι έχει ποιοτικότερη φόρτιση από τον XTAR

Εδώ φόρτιση με τον XTAR VC2




Και εδώ φόρτιση με τον Nitecore i4



Νομίζω ότι είναι εμφανής η ομαλότητα και σταθερότητα ρεύματος του VC2 σε σχέση με τον i4

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #787 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:25 »
Δεν ειπα οτι λειτουργει καλυτερα, απλα οτι λειτουργει και δεν εχω πρόβλημα 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #788 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:34 »
Κατ' εμέ η Nitecore άνοιξε το δρόμο των φορτιστών Li-ion. Ήταν η μοναδική επιλογή που πρόσφερε ικανοποιητική φόρτιση σε προσιτή τιμή.
Προσιτοί ήταν και οι Trustfire για παράδειγμα αλλά η φόρτιση τους ήταν για τα μπάζα.

Τότε όμως κόστιζε 25€ ένας i2 και 50€ ένας XTAR. Τώρα οι XTAR έχουν πέσει στα ίδια επίπεδα τιμών. Αξίζει άραγε η αγορά ενός Nitecore?

Οι XTAR σε ποιότητα φόρτισης είναι καλύτεροι και από τους Opus, όμως οι Opus προσφέρουν πολλές περισσότερες ευκολίες και μετρήσεις για τις μπαταρίες, πράγμα που δεν ισχύει για τους Nitecore.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #789 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:41 »
Ισχυουν ολα οσα λες και δεν εχω λογο να αμφισβητησω,το θεμα ειναι τι απαιτησεις εχει καποιος και βεβαια τα οικονομικα του. 

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #790 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:53 »
Σωστοί και οι δύο. Όλα καταλήγουν στο τι είμαστε διατεθιμένοι να πληρώσουμε σε σχέση με το τι ζητάμε.
Θα πάρω τον xtar. Η διαφορά του απλού με τον plus στη τιμή είναι 3€ άρα δεν είναι θέμα. Η ένδειξη των mah δεν μπορώ να σκεφτώ σε τι θα ωφελήσει ώστε να θυσιάσω την ταχύτητα φόρτισης του plus. Να φανταστώ πως παρόλο που ή μπαταρίες μου λένε 3000mah με τον καιρό πέφτουν (?) και έτσι τα mah είναι και μια ένδειξη φθοράς?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #791 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:58 »
Ριξε μια ματια σε αυτο το νημα http://vaping.gr/index.php/topic,28719.0.html και θα καταλαβεις γιατι προτεινουμε φορτιστη που να δειχνει τα mah.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #792 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:08 »
Thanks...διάβασα μερικές σελίδες...αν κατάλαβα καλά θα μπορείς να εντοπίζεις πότε είναι οι μπαταρίες "μαιμού" ή δεν δουλεύουν όπως πρέπει, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #793 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:13 »
Σωστα. Οι μπαταριες που εχουν μεγαλη απηχηση και ζητηση ειναι αυτες που θα γινουν η αιτια να παραχθουν "μαιμουδες", οπως MNKE 26650 3500mah, LG HG2 3000mah , Sony Vtc5 κτλ.
Συνηθως, οχι ομως παντα, οι μαιμουδες εχουν μικροτερη χωρητικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #794 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:28 »
Για αυτό έχω ήδη αναφέρει στο νήμα με τις μπαταρίες πως περίμενα καλύτερη απόδοση από τις 30Q στο Evic vtwo. Σήμερα έβαλα το χρονόμετρο. Το δουλέυω στα 10W/4,4V/1.9ohm (πάνω-κάτω) και όταν η μπαταρία ήταν στη μέση το timer έγραφε περίπου 1400. Δεν έχω εμπειρία και δεν μπορώ να καταλάβω πόσο πρέπει να κρατούν. Εκτιμώ γύρω στα 2200-2400 όπως το βλέπω θα τερματίσει. Αν είναι φυσιολογικό τότε δεν χρειάζεται να τσεκάρω mah και αγοράζω τον plus :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172240 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364