vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

546 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, Tazz, bloodlessz, vagskarm, manoslykos, giorgos1999, camber, Jorge, DarkSky

Twitter

Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:59 »
Τι είσαστε εσείς !  Γιά όλα έχετε απάντηση ! Καλα , άμα έχουν ειπωθεί τα πάντα , να το κλείσουμε  το φορουμ και να αφήσουμε  μονο το search του !!!  Μπράβο παιδιά !

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 20:51 »
Μπορείς ακόμη να το αλλάξεις αν απευθυνθείς στην εταιρία και να σου στείλουν ένα που να δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 22:58 »
Abet, δοκιμασε καλυτερα το passthrough με τροφοδοτουμενο usb hub.
η κατευθείαν σε πριζα με τον ανταπτορα που μπορεις να προμηθευτεις απο τη Nobacco.
Ειναι πιο ασφαλες ετσι και λειτουργει καλυτερα.

ουπς, μετα ειδα το μηνυμα του XristosK με το link. Ατιμα pocketpc..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 23:04 από sktoris »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 23:02 »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 19:06 »
ΗΜΕΡΑ 5η
Σήμερα έκανα μια βόλτα 8χλμ  με το ποδήλατο. Δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου , άλλα την διαδρομή αυτή την έχω κάνει 100δες φορές και μου φάνηκε ότι ήταν η πιό άνετη φορά. Μία μάλιστα συγκεκριμένη ανηφόρα βγήκε άνετα ορθοπεταλιά αντί πεζός με το ποδήλατο στο χέρι!
Από τη μέχρι τώρα ατμιστική πορεία, τα συμπεράσματα είναι ...
Λόγω αλλαγής   ο συνολικός χρόνος ατμίσματος σε σχέση με το συνολικό χρόνο καπνίσματος είναι περισσότερος . Συμπέρασμα: χρειάζεται μείωση του χρόνου ατμίσματος
Εχω την αίσθηση ότι η προσλαμβανόμενη νικοτίνη είναι περισσότερη  του καπνίσματος.ΚΤ. Αυτό δεν το στηρίζω επιστημονικο-μετρητικά δεδομένα ( όπου άλλωστε έχουν γίνει πολλές συζητήσεις εδώ)  αλλά συναισθησιακά – εμπειρικά. Παρατήρησα ότι στην παρατεταμένη εισπνοή high είχα μικρή ευχάριστη ζαλάδα γιά 2-3 λεπτά , αυτό έχει να μου συμβεί απο τότε που ξεκινησα να καπνίζω. Όταν λοιπόν , η προσλαμβανόμενη απόλαυση προέρχεται από μια τοξική ουσία (και όχι πχ από  οργασμό, όπου όσο μεγαλύτερη η απόλαυση τόσο το καλλίτερο) τότε θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ!  . Συμπέρασμα: περισσότερα ατμίσματα με ΝΟΝΕ και λιγότερα με LOW ( high , δεν ξαναγοράζω).

ΗΜΕΡΑ 6η
Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι τηλεφώνησα σε σημείο πώλησης της intellicig όπου παράγγειλα ένα ΝΟΝΕ και ένα  LOW 20ml και ο πωλητής μου είπε  ότι η εταιρεία σταμάτησε το NONE. Ισχύει ? 
Η διάθεση μου να καπνίσω  μέρα με τη μέρα μηδενίζεται. Αύριο , θα κάνω τον απολογισμό μιας βδομάδας ατμίσματος...
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ...

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 19:28 »
πρώτον επειδή 5 μέρες νομίζω είναι λίγες γιά την υγεία σου (μας), μάλλον έμαθες επιτέλους ποδήλατο
 :)

από τούς πωλητές θα ακούσεις πολλά κουφά. αυτό είχε γιά πούλημα εκείνη την στιγμή, αυτό πήγε να πουλήσει.

μείωση τού χρ. ατμίσματος. εγώ όχι, γιατί ... είναι ηδονή!! το πολύ πολύ να χαμηλώσω περιεκτικότητα.

θεωρώ δύσκολο η ζαλάδα, να είναι από "υπερβολική" δόση. δεν μού βγαίνει στις διαιρέσεις. ίσως να ήσουν πολύ με none καί γιά αυτό συνέβη. (δεν νομίζω όμως πως μπορεί να γίνει σύγκριση με κ.τ.)

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 20:14 »
Και εγω νομιζω πως η ιδεα σου πρεπει ναναι φιλε abet για το ποδηλατο.Εμπειρικα,λογω του οτι κ εγω αθλουμαι σε καθημερινη βαση,μεγαλη διαφορα θα παρατηρησεις σε 2 βδομαδες χωρις κτ.Εκει θυμαμαι ειχα ενθουσιαστει με τις αναπνοες που μπορουσα να παρω κατα τη διαρκεια της προπονησης και που,σε τελικη αναλυση βοηθησαν την αντοχη μου
Για τη ζαλαδα εγω θα συμφωνησω,αφου εχω πιασει τον εαυτο μου αρκετες φορες να αισθανομαι ζαλαδα και μετα μια μικρη δυσφορια(σε μερες που το ατμισμα δεν σταματαει λεπτο  ;D ).Τωρα ομως,ατμιζω ελεγχομενα οποτε δεν υπαρχει προβλημα  :D

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 20:18 »
εντάξει! σε αυτό το τελευταίο η γνώμη μου δεν πιάνεται   :)
(κάπνιζα πάντα βαριά ενώ ο abet κάπου έγραψε νομίζω γιά ultra light. άρα...)

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 21:14 »
Η δική μου εμπειρία ήταν ίδια με του Abet. Κάπνιζα χρόνια βαριά τσιγάρα και όμως την πρώτη φορά που άτμισα (medium, απόγευμα και μετά από κ.τ.) είχα αυτή την ελαφριά ζαλάδα που την ένοιωθα τα πρώτα χρόνια ως καπνιστής και κυρίως πρωινά.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #39 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 00:11 »
alfisti χαχαχα!  πραγματι ,  που να με δεις και στο πατίνι που δίνω ρέστα ( τα παλιά  με τα ρουλεμάν)
χωρις πλάκα τωρα , ναι μεν καπνιζα ultra lights αλλα μονο για λιγους μηνες και πανω απο 3 πακετα για να τα συνιθισω. Εχω περάσει malboro , στριφτά , άφιλτρα, τσιμπούκι 10 χρόνια, και αφου όλοι ειστε παλαιοί καπνιστές , δυο μονο θα σας πω ... α) δεν το εχω (ειχα) σταματησει ουτε μια μερα και β) αμα εβλεπα καποιον φιλο να καπνίζει αφιλτρα γκολουάζ έτρεχα για τράκα !  Αυτο τα ƻεει όλα !!!
Με τιποτα λοιπον δεν δικαιολογειται η ευχάριστη ζαλαδα. Εκτός αν όπως διαβασα απο αναδιμοσιευση απο atmos νομιζω, ότι η νικοτινη στο ατμισμα παει στο ανώτερο αναπνευστικο πριν παει στο αιμα και επομένως μπορει να βαράει σε άλλο κεντρο του εγκεφάλου. Αλλα όπως και ναχει το πραγμα , τετοιου ειδους συναισθήσεις-εμπειρίες ( δεν βρισκω την κατάλληλη λέξη) θελουν ΠΡΟΣΟΧΗ.

Πάντως, ναι , είμουν 5-6 ώρες με  ΝΟΝΕ πριν τη ζαλάδα, Αλλά και πάλι μετά απο πολύωρα αεροπορικά ταξίδια , δεν το παθαίνω στο 1ο τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #40 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 00:22 »
αν πω ότι έβρισκα τα γκουλουάζ ελαφριά καί γιά αυτό επέλεγα άφιλτρα gitanes  ?  !!!!!!!!!!
(καί άσο σκέτο 10 χρόνια, καί drum άλλο τόσο καί τσιμπούκι -πάντα falcon  ;)  - καί τα πούρα μου καί ναί ναί, καί ναργιλές έχει μπεί σπίτι. γιά αυτό λέω άσε!  πάρε άλλου την γνώμη. -πάλι of topic: καί ... 25 χλμ ποδήλατο μετά από όλα αυτά, τώρα στα 44  :) :) :) :) )

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #41 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2009, 03:08 »
Με αφορμή κάποια τελευταία μηνύματα (που μεταφέθηκαν), δημιουργήθηκε νέο θέμα εδώ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #42 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 01:44 »
1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΣΟ-ΤΣΙΓΑΡΟ. Απολογισμός ……!

TA ΘΕΤΙΚΑ
Καμία σχέση με το ΚΤ.
Η αναπνοή έχει γίνει πιο άνετη , ο ύπνος επίσης.
Ο γνωστός τσιγαρόβηχας ακόμα ανθίσταται , οφείλεται σε μικρές στικτές μάζες πίσσας που επιζητούν την έξοδό τους απ τον οργανισμό μου. Οι συχνές αλλαγές e-liquids παίζουν επίσης το ρόλο τους , αλλά σ’αυτή την περίπτωση ο βήχας είναι ξερός.
Τέρμα τα βρωμερά τασάκια, τέρμα η κάπνα σε ρούχα και κουρτίνες.
Θα μου έπαιρνε πάνω από 10 σελίδες να απαριθμήσω τα θετικά, ωστόσο είναι τόσο γνωστά και προχωρώ στα αρνητικά. 

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Τα αρνητικά είναι αρκετά. Και μόνο, όμως,  η βοή8εια του ΗΤ στο να κόψεις τον «διάολο» αντισταθμίζει όλα τα αρνητικά. Τα πιο σημαντικά κατά τη γνώμη μου, και πάντα με μόνο 1 βδομάδα εμπειρίας είναι ….
-Την 1η βδομάδα ατμίζεις «σαν αράπης» (συγνώμη για το ρατσιστικό της έκφρασης) , το αποτέλεσμα είναι αύξηση της καπνιστικής συνήθειας ( νάχω κάτι στο στόμα) και κούραση των μυών εισπνοής.
-Πληρώνεις κάτι παραπάνω την 1η βδομάδα , αλλά ελπίζεις απόσβεση στο μέλλον  . 350 ευρω μέχρι στιγμής ( 200/μηνα μου κόστιζε το ΚΤ)
-Πολλά κλαμπατσίμπαλα και accessories. Για να φύγω απ το σπίτι πρέπει να γεμίσω μια τσάντα stuff ! Πολλή κατανάλωση επίσης , σε χαρτοπετσέτες ! Το γραφείο είναι γεμάτο κουτάκια, μπουκαλάκια, χαρτοπετσέτες, συνδετήρες και 1002 συναφή ενώ στο πάτωμα κείτονται άλλοι με κόκκινο και άλλοι με πράσινο led , 5-6 φορτιστές.
-Αν ατμίζετε με νικοτίνη ? μη νομίζετε ότι θα γλιτώσετε από τις κίτρινες χρωστικές της στα δόντια. Νομίζω όμως ότι θα γλιτώσετε από τα περιοδοντικά και συναφή προβλήματα.

ΤΟ HARDWARE  και SOFTWARE
Το πρώτο γενικό συμπέρασμα είναι ότι το ΗΤ  είναι στα πρώτα του βήματα, είναι ας πούμε ένα  ATARI σε σχέση με τα σύγχρονα PC ( αν με εννοούν κάποιοι γερόλυκοι της πληροφορικής). Οι ατέλειές του είναι δεδομένες. Άλλες φορές «σφίγγει» (μάλλον προβληματικό η πολυχρησιμοποιημένο φίλτρο, ή αλλεπάλληλες τζούρες που ανεβάζουν τη θερμοκρασία), άλλες φορές ο καπνός είναι φτωχός , άλλες φορές δεν εξαντλείται το υγρό στο φίλτρο, άλλες φορές βγάζει μια γεύση σαν να έχεις τηγανίσει χταπόδι με λάδι από σουβλατζίδικο (μάλλον όταν καίγεται το φίλτρο) κλπ. κλπ.

Χρησιμοποίησα ένα evolution II (e-smoke) και ένα Black Line (Nobaco).
Μέχρι τώρα το βραβείο από μένα πάει στο evolution II  διότι…
-με «πούλησε» πολύ λίγες φορές
-εξαντλεί μέχρι τέλους το μικρό φιλτράκι του. Το οποίο όμως αν γεμιστεί σωστά ( βάζω 2-3 σταγόνες στο κενό πλαστικό , μετά βάζω το στεγνό φίλτρο και από πάνω στάζω ώσπου να γεμίσει) κρατάει πάνω από 1 ώρα εξαντλητικού ατμίσματος , αρκεί να μην ατμίζεις με μανία και το υπερθερμαίνεις. Δεν χρειάζεται droping αντίθετα από το BL , το οποίο αν δε στάξεις δε γίνεται δουλειά, επί πλέον στο φίλτρο του BL μένει τουλάχιστον το μισό υγρό το οποίο αρνείται πεισματικά να ταΐσει το ατομαϊζερ. Δεν καταλαβαίνω δε, γιατί να αγοράσω γεμισμένα φίλτρα, την στιγμή που δεν εξαντλούνται. Αλλά έλεος στα άδεια φιλτρα e-smoke, δεν ειναι παρά κατι πλαστικά της πλάκας με φιλτρα πανφτηνου πολυεστέρα, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΙΜΗ !
-Ο καπνός του evo II είναι σχεδόν πάντα πλούσιος και με ελαφρό χτύπημα (σε NON) ενώ στο high δίνει ρέστα. Το BL αντί8ετα , ενώ δείχνει πολύ στιβαρή ποιοτικά κατασκευή , έχει αδύνατο τράβηγμα και hit. To manual κουμπάκι είναι πρακτικότατο, αλλά στο σπίτι είναι μάλλον προβληματικό ( για όσους έχουν συνηθίσει την τσιγαριά στο στόμα αλλα Λούκι Λουκ style).  Από μπαταρίας μεριά  μου φαίνονται και τα δύο ίδια ( αναφέρομαι στη μεγάλη μπαταρία του evo II γιατί διατίθεται με 3 μπαταρίες διαφορετικού μεγέθους η κάθε μια). Τέλος πάντων το BL δεν το βολεύτηκα , ίσως είμαι άπειρος, έχω ακούσει εδώ πολλά καλά λόγια για το BL και η εταιρεία που το υποστηρίζει φαίνεται πολύ αξιόπιστη, αλλά ας με συγχωρέσουν, αυτή είναι η γνώμη μου.
Οσο για τα passthrough, του evo ii υπερθερμαίνει με αποτέλεσμα να αλλοιώνει τη γεύση , ενώ του BL υποθερμαίνει ( πρόβλημα όμως που έχει εντοπίσει η εταιρεία και αντικαθιστά τα προβληματικά κομμάτια με νέα). Γενικά απολαμβάνω το evo ii με μπαταρίες πολύ καλλίτερα από το PT αν και για λόγους βαρεμάρας και υπερφόρτωσης φορτιστών ατμίζω με PT στο σπίτι.

Πάμε στο SOFTWARE …
Aπο μπουκαλάκια δοκίμασα τα εξής…
ΝΟΒACΟ: High, Low, NON
Intellicig: Low pure rich
e-smoke: καραμέλα και ταμπάκο (και τα δυο ΝΟΝ)
Ίσως φανεί ότι μεροληπτώ υπέρ της e-smoke , αλλά αν ατμίσετε καραμέλα θα με θυμηθείτε, δοκίμασα και το ταμπάκο , φαίνεται καλό με ψευτογεύση νικοτίνης.  Το high της ΝΟΒACΟ με έβγαλε παλικάρι από τις πολύ δύσκολες πρώτες μέρες ενώ τώρα χρησιμοποιώ το low.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ (και κάποιοι προβληματισμοί)
Μη ζορίζετε το ΗΤ . Με απαλές τζούρες δουλεύει καλύτερα.
Το high είναι σχεδόν σαν ΚΤ από πλευράς ικανοποίησης ατμίσματος. Μη το χρησιμοποιήσετε όμως για πολύ χρονικό διάστημα.
Αν ατμισεις αρκετή ώρα NON  το low είναι εξ ίσου ικανοποιητικό!
Αν δεν υπήρχαν οι εισαγωγείς ( εταιρείες διάθεσης και εμπορίας του HT) θα ήμασταν πολύ πίσω. Βέβαια μέσω net μπορείς να προμηθευτείς ότι θέλεις, αλλά "παπούτσι απ τον τόπο σου ...". Εν τούτοις, η εκμετάλλευση είναι πασιφανής. Φίλτρα που αποτελούνται από ένα ευτελές πλαστικό αξίας μερικών λεπτών πωλούνται 3 και 4 ευρώ και υγρά που κοστίζουν 5-10 ευρώ το κιλό, πωλούνται σε τιμές απίστευτες , 7 ευρω τα 10 ml = 700  ευρω το κιλό.
Τι θα γινόταν αν ΕΜΕΙΣ από αυτό το forum κάναμε κάποια κίνηση  ? Απλά ρωτάω .....

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #43 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 17:22 »
φίλε Abet, έβαλες πολλά
 τα είδα ψες αργά!
 αλλά η ώρα δεν μού επέτρεπε!

σήμερα, μόλις τώρα βρέθηκα στο λάπτοπ καί έλεγα πως θάχεις κατακληστεί από σχόλια, αλλά -ευτυχώς?- δεν (το μάθημα ανατομίας μάλλον φταίει. έχει πιό ενδιαφέρον από την γραμματική   :) ).

πού θέλω λοιπόν να σταθώ.
1. το συνεχές άτμισμα, θα μπορούσε να μην είναι καί αρνητικό. εξαρτάται πόσο καί τι κάπνιζε κάποιος καί κυρίως γιατί ατμίζει. αν κάπνιζα 2 πακέτα βαριά τσιγάρα, καί ξεκίνησα το άτμισμα απλά επειδή "καπνίζω τα πάντα. τσιγάρα, πούρα, τσιμπούκι. γιά να το δούμε κι αυτό" καί τελικά έχω μείνει μόνο με αυτό, ακόμη καί το συνεχές, καλό είναι. βλέπεις ποτέ δεν συσχέτισε το άτμισμα με διακοπή τσιγάρου (άσχετα αν προέκυψε μόνο του).

2.οί μύες κάνουν όντως γυμναστική, αλλά γιά το πρώτο διάστημα. μού πήρε κανα μήνα γιά να καταλάβω πως απλά ... δεν χρειάζεται. συνηθίζει καί μαθαίνει κανείς.

3. τα κλαμπατσίμπαλα. ένας βασικός λόγος στον οποίον ποτέ δεν έχουμε αναφερθεί στην σχέση μας με το ηλ. τσ. είναι πως γιά να το αρχίσεις καί να το συνεχίσεις, πρέπει να είσαι καί γκατζετάκιας. (γιά να δούμε τα συρτάρια μας όλοι μας μάλλον!!). προσωπικά ατμίζω όλη μέρα καί το μόνο πού έχω μαζί μου είναι 2 συσκευές πλήρεις, 3 μπαταρίες καί 2 φορτιστές. καί την βγάζω. τώρα αν θέλω ecase, pass κλπ κλπ κανείς δεν το απαγορεύει, αλλά όχι πως είναι καί απαραίτητο.

4. η νικοτίνη καί οί κιτρινίλες στα αρνητικά γιατί? αφού ΑΝ επιλέξω το ένα θα έχω καί το άλλο. δεν μπορώ να το βάλω στα αρνητικά τού ηλ.τσ.

Γιά το hardware θα συμφωνήσω ότι είμαστε στα πρώτα παιδικά βήματα. όμως τα σφιξίματα, τα μπουκώματα, τα μισοάδεια φιλτράκια κλπ τελικά, ήταν μάλλον παιδικά βήματα δικά μου. τάχω ξεπεράσει καί είναι ένα άλλο σημείο πού θα πρέπει να επανέλθεις μετά από κανα μήνα   ;)

Αν τώρα δεχτούμε, πως το evolution είναι ξαδερφάκι τού evo, έχουμε καί οί δύο κοντινές εμπειρίες.
Έχω evo καί bl. Καί συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.  Δεν θέλω να επεκταθώ, μέσες άκρες τόχω κάνει κάποιες φορές, όμως, θεωρώ ενδιαφέρουσα μία "ανοικτή συζήτηση" γιά το πολύ υπερεκτιμημένο -κατά την γνώμη μου- bl.

Γιά το software δεν θα αναφερθώ, είναι καθαρά προσωπικές προτιμήσεις τού καθένα.

Συμπέρασμα:
ελαφριές τζούρες, συμφωνώ.
χρησιμοποιώ πάντα καί μόνο high. δεν έχω -εγώ- καμία εμφανή παρενέργεια. μην με μαλώνεις please.  :)
To non, τα low κλπ ΙΣΩΣ να τα συζήταγα, αν μού έδιναν το ίδιο χτύπημα. Δεν, όμως, άρα...
(απλά θέλω να πω, πως ακόμη κι όταν ατμίζω γιά ώρα non -το κάνω κάποιες φορές- καί πάλι το low δεν το θέλω. αυτή σου λοιπόν τη "συμβουλή" sorry δεν θα την ακούσω).

Τώρα... αντιπρόσωποι, εισαγωγείς, έμποροι, τιμές κλπ είναι άλλη μία μεγάλη συζήτηση πού καί αυτή μάλλον πρέπει να γίνει.
(ίσως... σύντομα   ;) )

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #44 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2009, 21:40 »
alfisti , δεν κανω συγκριση ΚΤ vs ΗΤ . Η υπεροχή του HT  είναι δεδομένη. Απλά ανφέρω τα βασικά μείον του HT .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180440 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12