vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, SuperSayian, maprix, giorgos1999, Christos Z, Jorge, Sergios, vag21, bloodlessz

Twitter

Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 17:48 »
Τα πολλα λογια ειναι φτωχια. :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 17:50 »
Πολύ καλός ο απολογισμός σου δάσκαλε Abet :thumpup: :respect: Μπράβο!
Να σημειώσω μόνο πως εμένα δεν μου'ρχεται γεύση γλυκερίνης το πρωί.Εννοείται βέβαια πως πριν πέσω για ύπνο βουρτσίζω τα δόντια μου πάντα!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 19:41 »
Ευχαριστούμε Abet.  :respect:

Ας πούμε βγαίνω με άγνωστους, βγάζω απ το τσεπάκι του πέτου το BL και ατμίζω ως Κύριος, μόλις αποκτήσω την απαραίτητη οικειότητα βγάζω (μετα συγχωρήσεως) την ιδιοκατασκευή και συνεχίζω απτόητος  :angel:
:laugh1: :laugh1:
Ο τρόπος περιγραφής είναι φανταστικός.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 19:51 »
Ας πούμε βγαίνω με άγνωστους, βγάζω απ το τσεπάκι του πέτου το BL και ατμίζω ως Κύριος, μόλις αποκτήσω την απαραίτητη οικειότητα βγάζω (μετα συγχωρήσεως) την ιδιοκατασκευή και συνεχίζω απτόητος  :angel:

Ελπίζω να βοήθησα με αυτό το ημερολόγιο.
Αυτό το "μετά συγχωρήσεως" το λες αφού το εχεις .... βγάλει?  :confused1:
...ή πριν?  :laugh1:
Καλά είσαι περιγραφικότατος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 20:14 »
διευκρίνηση ...
το "μετα συγχωρήσεως" απευθύνεται στον αναγνώστη λόγω μεγέθους και εξωγήινης υφής της συσκευής και όχι στους "άγνωστους " που ούτως ή άλλως έχουν μείνει κάγκελο  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 21:25 »
Μπράβο abet!
Ωραίο και αναλυτικό.

Βρίσκεις την εξάρτηση απο τη νικοτίνη την ίδια ή ελαφρύτερη απο όσο θυμάσαι σε σχέση με το κ.τ.?

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 21:30 »
καί ... αν το παρατηρήσατε, έχει μία ευχέρεια στον διάλογο (αρκεί να είναι μόνος του :)) :)))

μπράβο ωρε abet :)
τουλαχιστον έχεις κουράγιο (ή ... χρόνο  ;D)

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 21:36 »
Όσο όμορφο κι αν είναι το κλείσιμο, θα μας λείψει το Abetοημερολόγιο!  :'(

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουαρίου 02, 2010, 23:05 »
ευχαριστώ όλους!

Παράθεση
Βρίσκεις την εξάρτηση απο τη νικοτίνη την ίδια ή ελαφρύτερη απο όσο θυμάσαι σε σχέση με το κ.τ.?
Τη βρίσκω πολύ ελαφρύτερη , αλλά με την εμπειρία μόνο των 4 ημερών χωρίς και κάποιων άλλων  πιό μικρών διαστημάτων

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #114 στις: Ιουλίου 30, 2012, 21:36 »
Ξαναδιάβασα το συγκεκριμένο θέμα.
Τα η.τ. μπορεί πολλοί να μην τα γνωρίζουν καν και άλλοι να τα θυμούνται αχνά.
Αυτό που μου έμεινε είναι ο αγώνας και η επιμονή για το στόχο που δεν είναι άλλος από την απεξάρτηση από το κ.τ.
Ο Σταύρος με απλό λόγο μας διδάσκει πολλά.
Αξίζει να το διαβάσουν τα νέα μέλη του φόρουμ και να το θυμηθούν οι παλαιοί.
Πραγματικά αξίζει!!!!!


Υ.Γ. Θα ήθελα να μας δώσει μετά από τόσα χρόνια ξανά τα φώτα του. Άλλο ένα Abetημερολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #115 στις: Ιουλίου 31, 2012, 13:10 »
Μήνυμα 42  από το ημερολόγιο ενός πρώην καπνιστή (Abet) πριν 2 χρόνια περίπου.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Το ΗΤ είναι ακόμη σε αρχική μορφή. Πως ήταν το ATARI πριν κυκλοφορήσουν τα pc.
...

Προφητικά λόγια από έναν από τους πρωτοπόρους Έλληνες ατμιστές.Από τους ατμιστές που ξεκίνησαν στα δύσκολα χρόνια τις
δύσκολες εποχές του ηλεκτρονικού τσιγάρου.Τότε που προσπαθούσουν με χίλιους δυό τρόπους να κάνουν το ηλεκτρονικό να
λειτουργήσει.Να κάνουν το η.τ.,το οποίο εμείς σήμερα δεν μπορούμε καν να φανταστούμε πως ήταν , να βγάλει καπνό.

Πότε έβγαζε από ότι διάβαζα πότε δεν έβγαζε πολλές φορές τους έσπαγε τα νεύρα μέχρι να λειτουργήσει προσπαθούσαν ο ένας
βοηθώντας τον άλλο τα κάνουν τα η.τ να λειτουργήσουν καλίτερα.
Και μέσα σε όλες αυτές τις δύσκολες συνθήκες δεν τα παρατούσαν.Συνέχιζαν και συνέχιζαν.

Όλες αυτές οι δυσκολίες έκαναν κάποιους από αυτούς να αρχίσουν να ψάχνουν τρόπους ώστε να μπορούν να ατμίσουν καλίτερα.
Άρχισαν να κάνουν δικές τους κατασκευές.Πρωτόγονες στην αρχή.Καλίτερες στη συνέχεια.Δεν σταματούσαν και συνέχιζαν.

Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι πρωτοπόροι το πιθανό είναι ότι δεν θα είχαμε φτάσει στη σημερινή πανδαισία του ατμίσματος.

Να τάχουμε όλα και πάλι να γκριάζουμε.Να θέλουμε να βγάλουμε τα μάτια μόνοι μας.
Άλλοι καιροί άλλα ήθη.

Αυτό που με στεναχώρησε είναι ότι πολλοί από τους τότε ατμιστές (από τις πρώτες σελίδες όλοι από ότι παρατήρησα) δεν γράφουν πια
στο φόρουμ άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο καιρό.

Ας είναι καλά όπου κι αν είναι και εύχομαι να ατμίζουν ακόμη  ή να τόχουν σταματήσει και το άτμισμα.

Στο κανονικό τσιγάρο τουλάχιστον να μην έχουν επιστρέψει. :respect: :respect: :respect: :respect:   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2012, 13:26 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #116 στις: Ιουλίου 31, 2012, 19:49 »
Αυτό που με στεναχώρησε είναι ότι πολλοί από τους τότε ατμιστές (από τις πρώτες σελίδες όλοι από ότι παρατήρησα) δεν γράφουν πια
στο φόρουμ άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο καιρό.

Ας είναι καλά όπου κι αν είναι και εύχομαι να ατμίζουν ακόμη  ή να τόχουν σταματήσει και το άτμισμα.

Στο κανονικό τσιγάρο τουλάχιστον να μην έχουν επιστρέψει. :respect: :respect: :respect: :respect:

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι είμαστε εδώ παρακολουθώντας το forum ως αναγνώστες.
Όχι, προσωπικά δεν άρχισα το κάπνισμα ούτε έκοψα το άτμισμα. Τον Σεπτέμβρη κλείνω 3 χρόνια.
Δεν γράφω στο φόρουμ λόγω κορεσμού, έγραψα πολλά και το κούρασα, άλλωστε τι να πω... αφού δεν αγοράζω καινούριες συσκευές και τα υγρά μου αφορούν εμένα.
Πάραυτα, μια που άνοιξα αυτό το ποστ, αισθάνομαι την ανάγκη για έναν ακόμη απολογισμό της τελευταίας χρονιάς. Ίσως αυτό βοηθήσει κάποιους συνατμιστές.
Έχουμε , λοιπόν, και λέμε...

Υγρά
Εχω σταθεροποιηθεί στα 4 ml/ημέρα τα τελευταία 2 χρόνια. Απο περιεκτικότητες θυμάμαι τον εαυτό μου την 1η χρονιά να ατμίζω 24ρια ακόμα και 32άρια mg/ml, ως και 50άρι άτμισα ...αλλά αυτά πάνε! Φτιάχνω πλέον μόνο δικά μου υγρά με νικοτίνη απο Κίνα και βάσεις κυρίως απο Γερμανία στα 10mg μάξιμουμ. Υπήρξε και περίοδος 3-4 μηνών που άτμιζα 4mg/ml.
Βάζω ελάχιστο άρωμα (κάτω απο 0,5%) μόνο και μόνο για να μη φαίνεται η PG-VGίλα !

Ατμοποιητές
Ο 901 LR ήταν και είναι ο αγαπημένος μου. Το κακό είναι ότι δεν είναι σταθερός. 1 στους 2 ατμοποιητές είναι για πέταμα, αυτοί που είναι καλοί κρατάνε 1 μήνα περίπου. Με τους χειροποίητους ατμοποιητές δεν τα πήγα καλά, ξόδεψα αρκετά ευρώ και κατέληξαν στο συρτάρι.
Αντίθετα o dual coil Giant με ενθουσίασε. Για μεγάλα χρονικά διαστήματα είναι ο βασικός μου.
Πέρα απ αυτούς τους 2 έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους άλλους χωρίς να με ικανοποιήσει κανένας.
Στα συρτάρια αναπαύονται δεκάδες συσκευές, ατμοποιητές και ιδιοκατασκευές πάσης φύσεως...αχρείαστες νάναι !

Συσκευές

Εχω πάντα 2 Χ 900άρες μπαταρίες τύπου ego
Μια ιδιοκατασκευή του craven που δουλεύει ακόμα άψογα με 18650 μπαταρίες και
To mini lava (κρίμα που δεν πήρα το μεγάλο) που το θεωρώ μια απόλυτα πετυχημένη συσκευή

Κόστος
10 - 15 € / μήνα ατμοποιητές
5 € / μήνα μπαταρίες
10 - 15 € / μήνα υγρά
5 € / μήνα διάφορα άχρηστα που καταλήγουν στο συρτάρι
_______________

30 - 40 € / μήνα γενικό κόστος


Ψυχολογία - υγεία
Η προσαρμογή στις συνήθειες του ατμίσματος έχει γίνει 2η φύση μου, γεμίζω τις μπαταρίες μηχανικά όταν φτάνεω σπίτι, κάθε μήνα φτιάχνω το υγρά του μήνα, τσαντίζομαι όταν ένας 901 κάνει νερά απο την 1η μέρα και τον φχαριστιέμαι όταν έχουν περάσει 20 μέρες και ακόμα δουλεύει σαν βαπόρι.
Η ατμιστική μου ζωή κυλάει προβλέψιμη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και με σπάνια ψαξίματα νέων προϊόντων. Ηδη στη δουλειά μου είμαστε 5 ατμιστές και συχνά βοηθάμε ο ένας τον άλλο σε περίπτωση που κάποιος ξέχασε το υγρό του στο σπίτι, άλλωστε ήδη στο συρτάρι υπάρχει καβάντζα απο μπαταρίες, υγρά και ότι άλλο είναι απαραίτητο για διαβίωση σε καταφύγιο μετά απο πυρηνική καταστροφή !
Πάντως δεν με βλέπω να το κόβω σύντομα (αν ποτέ το κόψω)
Απο πλευράς υγείας πέρα απο μικροενοχλήσεις στο λαιμό για τις οποίες έχω γράψει επανειλημμένα και τις οποίες είχα απο τους πρώτους κι όλας μήνες ατμίσματος μέχρι σήμερα δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Υπόψη ότι κάθε χρόνο κάνω φουλ γενικές εξετάσεις check up.

Έχω όμως την αίσθηση ότι το άτμισμα λιγοστεύει την χωρητικότητα των πνευμόνων σε πολύ μικρότερο βαθμό απο το κάπνισμα αλλά όχι αμελητέο. Το συμπέρασμα αυτό το βγάζω απο τις αντοχές μου, βέβαια ίσως να κάνω λάθος ή μπορεί να φταίει η αγυμνασιά της τελευταίας χρονιάς ή απλά γερνάω  8).

Ελπίζω να συνεχίσετε όλοι να ατμίζετε ή ακόμα καλύτερα... να σταματήσετε να ατμίζετε. Μη διανοηθείτε όμως να ξαναγυρίσετε στο κωλοπισσοτσίγαρο  :nope:

Νάσαστε όλοι καλά ...τα λέμε  :bye:


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2012, 21:22 από Abet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180383 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534986 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59712 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35321 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12