vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 5 χρήστες
Ribot, george kotsopoulos, dkostas, white varadero, camber

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Συνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #375 στις: Μαΐου 18, 2018, 00:35 »
Και γιατί να μην απαγορεύσουμε και τους επισκευάσιμους τότε και να ατμίζουμε με τους ναυτίλους?
Ασφάλεια, tpd ready, χαμηλά βατάκια, αν μας πέσει και καμιά τζούφια μπαταρία, δεν τρέχει και τίποτα, ηλεκτρονικό θα έχουμε, προστασία άφθονη, όλα όμορφα και ασφαλή. Άσε που θα πίνουμε και λιγότερα ζουμιά και θα δούμε λεφτά στην τσέπη μας!
Μήπως είσαι εκπρόσωπος της aspire φίλος? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #376 στις: Μαΐου 18, 2018, 00:35 »
Αφηρημάδα και λάθος καραδοκούν σε όλους τους τομείς της καιημερινότητάς μας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να εφαρμοστεί αποτρεπτική πολιτική Για να καλυφθεί κάθε πιθανότητα.

Είναι σαν να λες ότι πρέπει να απαγορευθεί η βότκα και η ασπιρίνη επειδή αν τα καταναλώσεις μαζί και σε μεγάλη ποσότητα, μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό μου θυμίζει σκηνές από την ταινία Equilibrium...

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #377 στις: Μαΐου 18, 2018, 00:38 »
Κάτι βασικό.
Πες πως είναι εύκολο να απαγορευτει η πώληση των μηχανικών.
Ξέρεις τι θα συμβεί μετά?
Θα πολλαπλασιαστουν τα χειροποιητα μηχανικά.
Και τώρα οποίος θέλει με έναν 3d printer η από ξύλο κλπ μπορεί να φτιάξει ένα μοντακι.
Θα είναι καλύτερα τότε?
Όλη η κουβέντα περί απαγορευσης δεν έχει νόημα.
Η κουβέντα πού θα είχε νόημα είναι πως θα έχει πλήρη ενημέρωση κάποιος χρήστης μηχανικου μοντ για τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει να παίρνει.

AFK


Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #378 στις: Μαΐου 18, 2018, 00:42 »
Και γιατί να μην απαγορεύσουμε και τους επισκευάσιμους τότε και να ατμίζουμε με τους ναυτίλους?
Ασφάλεια, tpd ready, χαμηλά βατάκια, αν μας πέσει και καμιά τζούφια μπαταρία, δεν τρέχει και τίποτα, ηλεκτρονικό θα έχουμε, προστασία άφθονη, όλα όμορφα και ασφαλή. Άσε που θα πίνουμε και λιγότερα ζουμιά και θα δούμε λεφτά στην τσέπη μας!
Μήπως είσαι εκπρόσωπος της aspire φίλος? :laugh1:
Ω ναι, μου εδωσαν την αποκλειστικοτητα για pods και τα σπρωχνω αλυπητα. 8)
Τρεμετε επισκευασιμακηδες, ο καιρος γαρ εγγυς.. :angel:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #379 στις: Μαΐου 18, 2018, 01:00 »
Απορίας άξιον, γιατί όλοι μας θέλουμε να γίνουμε οι σωτήρες των πάντων.

Η στοιχειώδης  λογική επιβάλλει , όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι αποτελεσματικά, να ενημερωθούμε για το τι και πώς.

Αυτό το φόρουμ αλλά και άλλα,  έχουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες  (από τους συνατμιστές ) για τα μηχανικά MOD.

Ευθύνη του καθενός μας είναι να μελετήσουμε, ενημερωθούμε σχετικά με αυτά και πως θα αποφύγουμε και τις αστοχίες υλικού αλλά και τα ανθρώπινα λάθη. Μεγάλα παιδιά είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #380 στις: Μαΐου 18, 2018, 01:06 »
Cru, ολα τα πραγματα εχουν μια κλιμακα και ενα μετρο.
Περιορισμοι και απαγορευσεις και νομοι και οδηγιες για το καθετι υπαρχουν παντου γυρω μας.
(το εαν εφαρμοζονται, εαν ειναι σωστοι κλπ, ειναι αλλο θεμα).

Εγω μπορει να μην γουσταρω στο σπιτι μου ο πινακας να εχει ρελε διαρροης και ασφαλεια, γιατι θελω τα ρευματα μου "αγνα" για το ηχοσυστημα μου.
Ο κανονισμος ομως ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων τα καθιστα υποχρεωτικα.

Οχι γιατι εγω ειμαι μακακας και θα παω να χωσω τα δαχτυλα μου στην πριζα, αλλα γιατι μια εγκατασταση χωρις αυτα ειναι ενα ατυχημα που περιμενει να συμβει, ειτε απο αφηρημαδα, ειτε απο συμπτωση και ατυχια, ειτε απο αστοχια υλικου.
Φυσικα κανεις δεν με εμποδιζει να τα καταργησω μετα, αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να υπαρχουν.
Σε καθε περιπτωση, νομιζω οτι καταφερα να πω αυτο που νοιωθω για το ολο θεμα, κουβεντα να γινεται δηλαδη, οχι οτι θα αλλαξει κατι οτι και να λεω εγω η εσυ η αλλοι.
Μεχρι που να ξανασκασει κανενος ταλαιπωρου στα μουτρα το μηχανικο, η να του παρει φωτια μεσα στο τσαντακι, να ξαναρχισουμε παλι τις ιδιες κουβεντες..

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #381 στις: Μαΐου 18, 2018, 01:19 »
Προφανώς.

Και κανένας μας δεν έχει όρεξη να διαβάζει την βλακεία του καθενός ως πρώτη είδηση και ότι "το ητ σκοτώνει".

Δεν είναι λύση στα πάντα όμως η κρατική ή Ευρωπαϊκή παρέμβαση. Ιδιαίτερα όταν προέρχεται από άσχετους με το αντικείμενο.

Άλλο δημόσια ασφάλεια(ρελε) και άλλο η ατομική (κάνω μια επιλογή και παίρνω την ευθύνη)...

 Από κινητό.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #382 στις: Μαΐου 18, 2018, 10:11 »
Δεν μπόρεσα να καταλάβω πάντως το τί είναι αυτό που θα εμποδίσει να θεσπιστούν προδιαγραφές ασφαλείας. Ειδικά σε ένα τομέα (άτμισμα γενικά) που ό,τι διαβάζω έχει την μόνιμη επωδό "θέσπιση προδιαγραφών επειδή υπό το παρόν καθεστώς υπάρχει ασάφεια".
Αρα, στην συγκεκριμένη περίπτωση, απαγόρευση συσκευών χωρίς προστασία. Οκ, ας προσπεράσω την ατομική μου ευθύνη ή ανευθυνότητα, αν και αυτό σαν επιχείρημα είναι σαθρό και δεν ισχύει σε πάμπολλες περιπτώσεις. 
Τί μου φταίει όμως ο καρδιακός που θα τον στείλω αδιάβαστο ή την μαμά που θα αναγκαστεί να αλλάξει πάνες στο μωρό που χέστηκε από τον φόβο του, παλιοαλήτες, φουγαροκαραβάνες, ατμομηχανές;;;;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #383 στις: Μαΐου 18, 2018, 10:15 »


Εικόνες από τις συνέπειες του μηχανικού του [member=13885]cpbaroque[/member] 

Τουλάχιστον έβγαλε χαμόγελο :) 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #384 στις: Μαΐου 18, 2018, 14:40 »
Δεν μπόρεσα να καταλάβω πάντως το τί είναι αυτό που θα εμποδίσει να θεσπιστούν προδιαγραφές ασφαλείας. Ειδικά σε ένα τομέα (άτμισμα γενικά) που ό,τι διαβάζω έχει την μόνιμη επωδό "θέσπιση προδιαγραφών επειδή υπό το παρόν καθεστώς υπάρχει ασάφεια".
Αρα, στην συγκεκριμένη περίπτωση, απαγόρευση συσκευών χωρίς προστασία. Οκ, ας προσπεράσω την ατομική μου ευθύνη ή ανευθυνότητα, αν και αυτό σαν επιχείρημα είναι σαθρό και δεν ισχύει σε πάμπολλες περιπτώσεις.
Τί μου φταίει όμως ο καρδιακός που θα τον στείλω αδιάβαστο ή την μαμά που θα αναγκαστεί να αλλάξει πάνες στο μωρό που χέστηκε από τον φόβο του, παλιοαλήτες, φουγαροκαραβάνες, ατμομηχανές;;;;
Φταίει όσο θα έφταιγε αν εσύ, από δικό σου λάθος και έχοντας καταναλώσει 3 κιλά τσίπουρο, παίρνεις το αμάξι, τον βλέπεις τελευταία στιγμή και φρενάρεις με τα λάστιχα να τρίζουν ένα χιλιοστό πριν τον χτυπήσεις, παλιοαλήτη, μικαελσουμάχερ, ραλίστα, τεντυμπόυ (χωρίς μανταρίνι).
Δεν απαγορεύουν όμως τη χρήση αυτοκινήτου επειδή ο οδηγός ενός αυτοκινήτου (ή περισσότερων) είναι εγκληματικά αμελής...

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #385 στις: Μαΐου 18, 2018, 14:59 »
Για εμένα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση,φυσικά και είναι απαράδεκτο να απαγορευτούν όπως απαράδεκτο είναι και να πωλούνται χωρίς σαφείς οδηγίες χρήσης και προδιαγραφών ασφάλειας τέτοια μοντ και γενικά συσκευές.
Σωστό το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα αλλά έβγαλες δίπλωμα ,κάποιος σε εκπαίδευσε,σου είπε 5 πράγματα.Σε τελική αν ο νομοθέτης ήθελε το καλό μας και μόνο, θα κανόνιζε να απαγορευτεί εντελώς το τσιγάρο και όλα τα αυτοκίνητα να πηγαίνουν τέρμα όσο το όριο ταχύτητας,120-130 και όχι τα μηχανικά μοντς.
Τι ισχύει στην πραγματικότητα όλοι ξέρουμε

Edit: Δεν θεωρώ καθόλου άσχημη την ιδέα σεμιναρίων σωστής χρήσης συσκευών ατμίσματος,φορτίσματος και χρήσης μπαταριών,τοποθέτησης αντιστάσεων και βάμβακος κτλ,κάτι αντίστοιχο με τα 2ήμερα σχολεία/σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2018, 15:10 από specemarine »

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #386 στις: Μαΐου 18, 2018, 15:11 »
Συμφωνώ με το παράδειγμα, όμως ακόμα και τα αυτοκίνητα έχουν κάποια στοιχειώδη ασφάλεια. 
Δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ αυτοκίνητο χωρίς φρένα η χωρίς φώτα (νόμιμα τουλάχιστον).

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #387 στις: Μαΐου 18, 2018, 15:17 »
Η είδηση αυτή φιγουράρει σε ένα σωρό σάιτ (και λογικό, ένας άνθρωπος έχασε την ζωή του) και αρχίσαν και οι απαριθμήσεις πόσα ατυχήματα έχουν γίνει από το 2008 στις ΗΠΑ κλπ. Στην φάση που είμαστε τώρα (εννοώ με TPD, με χειρότερα να έρχονται κλπ) εγώ λέω εκατό φορές να απαγορευτούν τα μηχανικά παρά να προσπαθούμε να εξηγήσουμε ένα επιπλέον θέμα και γιατί έγινε (λάθος χειρισμού κλπ) σε μία έτσι και αλλιώς πολύ δύσπιστη, για το θέμα, κοινή γνώμη. Είδατε ότι στα περισσότερα σάιτ αναφερόταν ως vape pen αντί μηχανικό, πολύ απλά γιατί δεν ξέρουν την διαφορά και δεν τους ενδιαφέρει να την μάθουν εδώ που τα λέμε. Εγώ όταν το διάβασα ψάρωσα, λέω τι διαολο vape pen και δεν δούλεψαν οι προστασίες; Έχω τρομάξει χρόνια τώρα να πείσω τους ανθρώπους γύρω μου ότι κάνω κάτι λιγότερο επιβλαβές από το κ.τ. και τώρα με αυτό ήδη άρχισαν ξανά να μου λένε "πρόσεχε γιατί δεν ξέρω αν διάβασες τι έγινε κλπ...". Τελειώνω λέγοντας ότι αν νομίζουμε ότι ένας 18χρονος με ένα μηχανικό στο χέρι που το πήρε από το internet (άρα κανένας καλός υπάλληλος σε μαγαζί δεν είχε την ευκαιρία να του εξηγήσει τι είναι αυτό και προς πρέπει να το χρησιμοποιεί) και στόχο το μαχ ντουμάνι δεν είναι ένα βηματάκι από το δυστύχημα τότε κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #388 στις: Μαΐου 18, 2018, 15:27 »
Ένα τραγικό γεγονός, πιθανότατα από λάθος χειρισμό ή αστοχία υλικού... Σίγουρα μας πλήττει ως ατμιστές.... 
Τόσο εχθές, όσο κ σήμερα έχω ακούσει διάφορες μλκιες, κ έχω δώσει τις ανάλογες απαντήσεις, ανάλογα με τη μλκια που έχω ακούσει. 
Αυτό που με στεναχωρεί είναι το ότι πολλοί είναι προκατειλημμένοι, κ δεν έχουν καν τη διάθεση να ακούσουν τη δική μου άποψη, γενικά για το ηλεκτρονικό κ τη χρήση του. 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #389 στις: Μαΐου 18, 2018, 15:29 »
Φταίει όσο θα έφταιγε αν εσύ, από δικό σου λάθος και έχοντας καταναλώσει 3 κιλά τσίπουρο, παίρνεις το αμάξι, τον βλέπεις τελευταία στιγμή και φρενάρεις με τα λάστιχα να τρίζουν ένα χιλιοστό πριν τον χτυπήσεις, παλιοαλήτη, μικαελσουμάχερ, ραλίστα, τεντυμπόυ (χωρίς μανταρίνι). Δεν απαγορεύουν όμως τη χρήση αυτοκινήτου επειδή ο οδηγός ενός αυτοκινήτου (ή περισσότερων) είναι εγκληματικά αμελής...
Οχι, βέβαια. Αλλά ούτε και το εννοώ τόσο μονοδιάστατα,Τρύφωνα. Το αυτοκίνητο δεν απαγορεύτηκε, είναι όμως υποχρεωτική η ενσωμάτωση τεχνολογιών (και συνεχώς ενσωματώνονται νέες) έτσι ώστε το τελικό προϊόν (για τα προϊόντα μιλάμε, όχι για τον χρήστη) να είναι ασφαλές/ασφαλέστερο.
Για να επανέλθω στο θέμα μας, άσχετα από την όποια πιθανή δυσλειτουργία / αστοχία υλικού / κακή χρήση, εξακολουθώ να μην βρίσκω λογική σε αυτό, πέραν του συνομωσιολογικού πολέμου, ψεκασμού, κυνηγιού, κλπ. :)

Δεν μπόρεσα να καταλάβω πάντως το τί είναι αυτό που θα εμποδίσει να θεσπιστούν προδιαγραφές ασφαλείας. Ειδικά σε ένα τομέα (άτμισμα γενικά) που ό,τι διαβάζω έχει την μόνιμη επωδό "θέσπιση προδιαγραφών επειδή υπό το παρόν καθεστώς υπάρχει ασάφεια". Αρα, στην συγκεκριμένη περίπτωση, απαγόρευση συσκευών χωρίς προστασία....
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364