vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??

Αποσυνδεδεμένος kazer

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #150 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 17:07 »
Καλησπερα...έχω περίπου 50 μερες που έχω κοψει το κ.τ. έχω διαβάσει πολλ άρθρα από τ φορουμ...τις τελευταιες μερες μάτωναν τα ουλα μου πολύ..πήγα στον οδοντίατρο μου είπε ότι δν είναι τπτ...κ μ έδωσε ένα στοματικό διάλυμα...μετά από 6 μέρες χρήσεις του διαλύματος τ αίμα απο τα ούλα μειώθηκε...αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι πως τα πρωινά ξυπναω με γεύση αιμα στο στομα κ το σάλιο μου περιέχει αίμα(είναι κιτρινωπό).. Θα πιω νερό θα πληθω κ εξαφανίζεται αυτή ή γεύση...εσύ συμβεί και σ κάποιον αλλον;

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #151 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 17:13 »
Τους  πρώτους  δύο  μήνες είχα  ακριβώς το ίδιο  πρόβλημα και  είχα  απογοητευτεί μετά  μου  σταμάτησε  να  ματωνουν  και  από  τότε  δεν  είχα  ξανά  το  πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #152 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 17:43 »
Εχει παρατηρήσει κανείς αυξηση του σακχάρου του στο αίμα, ίσως λογω της γλυκιάς VG? Κάπου το διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ, και το συνδίασα με μένα που έτυχε να κάνω τώρα τελευταία εξετάσεις.
Ας απαντήσει κάποιος ειδικός αν υπάρχει εδω μέσα.
 
Υγ Μόλις τώρα βρήκα το σωστό νήμα και θα μεταφερθώ εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2015, 17:48 από eckotek »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #153 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 18:33 »
Καθαρά και μόνο εμπειρικά, επειδή κάνω πολύ συχνά εξετάσεις, δεν έχει αλλάξει το ζακχαρό μου, που είναι πάντα χαμηλό.
Ιατρικά...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kazer

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #154 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 19:12 »
GK1980 τις πρώτες 20-30 μερες δεν είχα τέτοια συμπτώματα...γιαυτό προβληματίζομαι...

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #155 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 20:06 »
Δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει καπου αλλου αλλα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι το  εξης, οταν βουρτιζω τα δοντια το νερο που φτυνω μετα εχει ενα καφε χρωμα, σα να εχω φαει σοκολατα πριν ενα πραγμα..
Οσο ημουν με τα clearomizer ολα οκ, με τους επισκευασιμους και τα ντουμανια τους δε ξερω αν αλλαξε κατι εκει.
Τι να πω..

 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #156 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 20:25 »
Η οδοντόκρεμα με το αίμα από τα ούλα σου δίνουν το καφέ χρώμα. Στον οδοντίατρο για καθαρισμό πρώτα και μετά το ξαναβλέπεις το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #157 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 20:41 »
Να ειναι κατι τετοιο? Δε βλεπω ομως αιμοραγιες κλπ το παραμικρο.
Και εχω να κανω κ.τ.7-8 μηνες οποτε δεν ειμαι στις πρωτες ημερες.
Τες πα..

Αφηνω και ενα μικρο παραθυρο σε ενα φτηνοκαφε που εχω παρει. Ηταν και ενα κιλο και δε λεει να τελειωσει!  Αν ειναι απο εκει διαγραψτε με απο το forum.

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #158 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 23:56 »
και εγω οταν σταματησα το κανονικο τσιγαρο για το πρωτο 2μηνο ειχα συνεχεια αιμορραγιες στα ουλα με το παραμικρο... ενιωθα αιμα στο στομα σχεδον συνεχεια... πηρα μια μαλακη οδοντοβουρτσα και συχνες πλυσεις με στοματικο διαλυμα και ολα μια χαρα... πλεον εχω σταματησει να εχω αιμορραγιες και νιωθω τα ουλα μου μια χαρα !!! ισως αυτο συμβαινει οταν κοβεις το καπνισμα και αρχιζεις το ατμισμα...

Αποσυνδεδεμένος Bill-Βασιλης

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #159 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 00:06 »
Καπνιζοντας η νικοτινη εχει ''αιμοσττικη'' ιδιοτητα την οποια ατμιζοντας την χανει προφανως,απο απαντηση οδοντιατρου με ειδικοτητα στην περιοδοντιτιδα
και πιθανη αιμορραγια οφειλεται σε ουλιτιδα που η νικοτινη την κουκουλωνει

Η δικια μου εμπειρια μετα απο 21 μηνες  ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο σταματαει το αιμα και επισης δεν κιτρινιζουν καθολου

Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #160 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 01:06 »
Ατμιζω περίπου ένα μήνα τώρα και εκτός του αίματος στα ούλα , όταν ακουμπάω την γλώσσα μου στα δόντια μου  τα αισθάνομαι κάπως περίεργα.Σαν να είναι στυφά.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #161 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 07:37 »
Καπνιζοντας η νικοτινη εχει ''αιμοσττικη'' ιδιοτητα την οποια ατμιζοντας την χανει προφανως,απο απαντηση οδοντιατρου με ειδικοτητα στην περιοδοντιτιδα
και πιθανη αιμορραγια οφειλεται σε ουλιτιδα που η νικοτινη την κουκουλωνει
"αιμοστατική"
ο καπνός, όχι η νικοτίνη, έτσι κι αλλιώς τη νικοτίνη τη συνεχίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #162 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 09:42 »
Στο αγγλικό άρθρο παρακάτω αναφέρονται συμπεράσματα από πρόσφατες έρευνες σχετικά με την επίδραση του καπνίσματος στην αιμορραγία των ούλων.
The role of nicotine in bleeding - http://www.rdhmag.com/articles/print/volume-24/issue-1/columns/periodontics/the-role-of-nicotine-in-bleeding.html
Το άρθρο είναι δημοσιευμένο σε επιστημονικό περιοδικό, το RDH "Registered Dental Hygienist" (αυτών δηλαδή που ασχολούνται με την υγεία των ούλων), οπότε προφανώς ξέρουν γιατί μιλάνε.

Σύμφωνα με το άρθρο αυτό, παλιότερα υπήρχε η αντίληψη ότι η νικοτίνη κάνει αγγειοσύσπαση στα ούλα, με αποτέλεσμα μειωμένη αιμορραγία σε καπνιστές με ουλίτιδα. Πρόκειται για παλιά θεωρία του 1947 που ποτέ δεν αποδείχτηκε και νέες έρευνες δείχνουν ότι η νικοτίνη στην πραγματικότητα προκαλεί αύξηση της ροής του αίματος στα ούλα, πιθανότατα λόγω αύξησης της αρτηριακής πίεσης. Εξάλλου νικοτίνη περιέχεται και στον ατμό του ηλ. τσιγάρου, που δεν έχει απαραίτητα χαμηλότερη περιεκτικότητα σε σχέση με τον καπνό.

Επομένως, δεν είναι η νικοτίνη που "κρύβει" την ουλίτιδα. Το κάπνισμα επιδεινώνει την ουλίτιδα και αυτό έχει αποδειχθεί χωρίς αμφιβολία. Η αιτιολογία του προσωρινού, αυξημένου ματώματος των ούλων μετά από διακοπή του καπνίσματος πρέπει να αναζητηθεί αλλού, πιθανότατα σε άλλα χημικά που περιέχονται στον καπνό του τσιγάρου, αλλά δεν υπάρχουν στον ατμό του ηλ.τσιγάρου. Αυτό αναφέρει το παραπάνω άρθρο προς το τέλος του:

Παράθεση
Other researchers have also shown an increase in blood flow during and after smoking, which they related to increased blood pressure and heart rate. Researchers looking at blood flow have not been able to show any vasoconstriction (αγγειοσύσπαση) caused by smoking. Instead, reduced bleeding in smokers with periodontal disease is probably due to complex interactions of the 6,000 chemicals found in cigarettes and the heat produced by smoking.

Αντιμετώπιση ματώματος

Ασχετα όμως από το μηχανισμό που προκαλεί την αυξημένη αιμορραγία στα ούλα ατμιστών, το πρόβλημα υπάρχει και σύμφωνα με όσα γράφονται σε φόρουμ, πρόκειται μάλλον για παροδικό πρόβλημα που εμφανίζεται στην αρχή της μετάβασης από το κάπνισμα στο άτμισμα και υποχωρεί στη συνέχεια. Για την αντιμετώπιση του ματώματος προτείνονται τα παρακάτω:

1. Καλύτερο βούρτσισμα και χρήση ενός στοματικού διαλύματος με χλωρεξιδίνη
2. Λήψη συμπληρωματικής βιταμίνης C, που βοηθά την υγεία των ούλων. Δεν χρειάζονται μεγάλες δόσεις, ένα δισκίο 500mg τη μέρα αρκεί.
3. Επίσκεψη στον οδοντίατρο για καθαρισμό και θεραπεία ουλίτιδας, αν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #163 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 10:09 »
Η δικιά μου πρόταση :
-Πλύσιμο του drip tip κάθε μέρα με λίγο νερό και σαπούνι.Αν σκεφτεί κανείς ότι ακουμπάει το drip tip σε τσέπες, τραπέζια φανταστείτε πόσα μικρόβια θα ''μαζεύει'' και πόσα απ' αυτά καταλήγουν στο στόμα μας...
-Επίσκεψη σε οδοντίατρο για καθαρισμό ανα 6-8 μήνες ,τουλάχιστον μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση στο στόμα μας.
-Πλύσιμο των δοντιών (σωστό και προσεχτικό) τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα και καθαρισμό με οδοντικό νήμα(πάλι με προσοχή) και στοματικό διάλυμα.


Απο προσωπική εμπειρία με αυτά τα 3 βήματα πλεόν δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.
Κάτι σημαντικό επίσης είναι ότι μετά απ΄τη διακοπή του καπνίσματος αρχίζει μια διαδικασία επούλωσης των ούλων,τα οποία είχαν υποχωρήσει λόγω του τσιγάρου, και σε αυτό οφείλεται ορισμένες φορές και το ''μάτωμα'' των ούλων και για το λόγο αυτό μέχρι να ομαλοποιηθεί η στοματική υγεία χρειάζεται λίγο παραπάνω προσοχή.


Τα παραπάνω προκύπτουν απο προσωπική εμπειρία και με τη συμβουλή και την καθοδήγηση οδοντιάτρου-περιδοντολόγου.  :)

Αποσυνδεδεμένος kazer

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #164 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 17:01 »
Γεια σας και πάλι... 5 πριν μέρες πριν είχα γραψει αγια την κατάσταση τον δοντιών...κ αφού με συμβουλή οδοντιάτρου πηρα φαρμακευτικό στοματικό διάλυμα κ ένα τον κύκλο 10 ημερών περίπου χρήσης...τις 3 τελευταίες μερες δν χρησιμοποιώ διάλυμα..σήμερα τ πρωι που σηκώθηκα για την δουλειά κ αφού πήγα ν πληθω εφτυσα(μ συγχωρητε για την φράση)  κ ειχε το σάλιο μου και πάλι αυτό το καφέ του αίματος ...μετά από ένα ποτήρι νερο καθάρισε.στο πλύσιμο των δοντιών δεν ματώνουν πλέον τα ούλα.τ φυσιολογικό μπορώ να πω.αλλά τ σάλιο μου τα πρωινα έχει αίμα...με το κ.τ τσιγάρο δεν είχα ποτέ τετοια θέματα...μήπως να φτάει και το υγρό που ατμιζω;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110606 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530756 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801615 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet