vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 22:51 »
Σε αυτό το ποστ θα περιγράφω καθημερινά (σχεδόν) την εμπειρία μου, κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.
Αποφάσισα να σταματήσω το (Κ)ανονικό (Τ)σιγάρο.
Μόλις έφτιαξα, λοιπόν,  ένα ΗΤ και κάθομαι να γράψω αυτό το ποστ! Ο λόγος ?
- Για να υπάρχει η καταγεγραμμένη εμπειρία του αρχαρίου από το Α ως το … ?
- Για να βοηθηθούν μέλη που σκοπεύουν να κόψουν το ΚΤ
- Για προσωπικά ψυχαναλυτικά οφέλη !

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ - ΣΤΟΙΧΕΙΑ
50 ετών, 34 χρόνια καπνιστής, δεν το έχω σταματήσει ούτε 1 μέρα.
Ο ύπνος μου έχει αρχίσει να γίνεται προβληματικός από τα χρουτσα χρατσα και διαπιστώνω ότι δεν πάει άλλο…
Είμαι χαρακτήρας πρακτικός , που δεν δίνει φράγκο για την εμφάνιση του προϊόντος.
Πριν από ένα μήνα αγόρασα δύο  ΗΤ από e-smoke και κάπνιζα που και που περιστασιακά. Μπήκα και στο παρόν φόρουμ το οποίο ήταν καταλύτης στην ενημέρωσή μου.
Με την εμπειρία του περιστασιακού ατμιστή διαπίστωσα ότι το προϊόν που άτμιζα ήταν κακό για οριστικό κόψιμο του ΚΤ, έτσι παρήγγειλα σε NOBACO
1 σετ black line
2 μπαταριες
2 φορτιστές
2 χ 5 φιλτρα νικοτινη high
2 x 5 φιλτρα free
1 e-legue νικοτινη
1 e-legue free
1 passthrough  και  1  E-Case
συνολο 146 €
αυτά θα έρθουν αύριο

ΗΜΕΡΑ 1η
Ο ευγενέστατος κ Κουζής της e-smoke πριν 2 μέρες απάντησε σε ποστ μου και μου είπε να πάω από εκεί ώστε να μου αντικαταστήσει το παλιό e-smoke με νεότερο προϊόν.
Πήγα σήμερα ωρα 6μμ και κάπνισα επί τόπου το τελευταίο συμβατικό καπνό που είχε μείνει στο τσιμπούκι μου! Πιάσαμε μια ενδιαφέρουσα κουβέντα για ατμοκαπνίσματα!
Μου έδωσε 1 κιτ EVOlution II (3 μπατ. στα τρία βασικά μεγέθη, 2 ατμ, 5 άδεια φίλτρα, 1 φορτιστή) μου χάρισε επίσης για δοκιμή 1 e-legue VG καραμέλα και 1 PG γεύση ταμπάκο. Επί πλέον αγόρασα 1 pass through.

Στη συνέχεια θα περιγράψω ΕΜΠΕΙΡΙΑ  και όχι ΚΡΙΤΙΚΗ αφού νομίζω ότι για κριτική χρειάζεται τουλάχιστον 1 μήνας χρήσης
Η πρώτη εμπειρία από το   EVOlution II με το e-legue VG καραμέλα ήταν μαγεία. Απίστευτος καπνός, θαυμάσια γεύση (στις πρώτες τζούρες με ξένισε κάπως, αλλά μετά ήταν τέλεια). Μείον θα έλεγα ότι ήταν το πολύ χαλαρό ως καθόλου κτύπημα στο λαιμό.
Τον 2ο ατμοποιητή τον γέμισα με nobaco low (το ειχα αγοράσει για το παλιό e-smoke, αλήθεια δεν ξέρω πώς να το πω αυτό το ΗΤ, αφού e-smoke λέγεται η εταιρεία και το τσιγάρο δεν έχει καμιά άλλη διακριτική ένδειξη). Στο EVOlution II η γεύση και το κτύπημα δεν είχε καμία σχέση με το παλιό e-smoke, ήταν σαν  ΚΤ ! Πάραυτα ο καπνός ήταν λίγο φτωχός.
Φυσικά όλα αυτά με τροφοδοσία pass through  ( αφού οι μπαταρίες ακόμα φορτώνουν).
Νομίζω ότι μπορώ να τα καταφέρω να μη ξανακαπνίσω…
Αύριο αναμένω εναγωνίως το Black Line και τα καλούδια του …
το pass through  είναι μαγεία , δεν νοείται προσπάθεια απεξάρτησης χωρίς αυτό.
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ! …..


Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 23:07 »
ένα σχόλιο, παρακαλώντας τον admin να το διαγράψει -αφού τού δώσει λίγο χρόνο  ;)
γιατί δεν τολμώ να διακόψω αυτό πού συμβαίνει εδώ.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ (κ σαν ιδέα κ σαν εκτέλεση)

 :)

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 23:10 »
Φιλε μου εξαιρετικη ιδεα να κανεις κατι σαν blog  :thumpup:,θα βοηθησει κ αλλους νεους ατμιστες ελπιζω. Καλη επιτυχια στο στοχο σου,ευχομαι να καταφερεις να απαλλαγεις οριστικα απο το τσιγαρο,γιατι 34 χρονια ειναι παααρα πολλα

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 23:40 »
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια , μου δινετε δυναμη. 11.40μμ  και δυο τρεις φορες, εχω νοιωσει την αναγκη συμβατικού, αλλα ακόμα είναι πολυ αδυνατη για να με κανει να καπνισω
αλλάζω  μιά σε νικοτίνη  και μιά σε free με το pass through. H αλλαγή γεύσης  μου φαίνεται ότι με ξεκουράζει
...για να δουμε  χαχαχαχα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 23:45 »
@Alfisti: Δεν το διαγράφω αφού έτσι κι αλλιώς θα παρεμβάλλονται σχόλια. Εξάλλου και από τον Abet είναι ευπρόσδεκτα. Να μη νιώθει ότι μιλάει και στον αέρα.

Φίλε Abet, πραγματικά πολύ καλή ιδέα. Θα παρακολουθώ το θέμα με πολύ ενδιαφέρον. 34 χρόνια καπνιστής είναι πράγματι πολλά. Πιστεύω ότι αν το καταφέρεις να ατμίζεις μόνο, (που πιστεύω ότι θα γίνει, δεν είναι δύσκολο με το η.τ.) σε μια βδομάδα, άντε 10 μέρες θα διαβάσουμε ωραία πράγματα, γιατί τα 'χω ζήσει και ξέρω.  :)

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 23:49 »
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια , μου δινετε δυναμη. 11.40μμ  και δυο τρεις φορες, εχω νοιωσει την αναγκη συμβατικού, αλλα ακόμα είναι πολυ αδυνατη για να με κανει να καπνισω
αλλάζω  μιά σε νικοτίνη  και μιά σε free με το pass through. H αλλαγή γεύσης  μου φαίνεται ότι με ξεκουράζει
...για να δουμε  χαχαχαχα! :thumpup:

Απλα μια μικρη παρεμβαση επειδη δεν θα ηθελα να γυρισεις στο συμβατικο, ουτε για λιγο! Τωρα που ειναι αρχη ακομα, μην μενεις στα 0% νικοτινη. Κανε medium, low, high, οτι σε ευχαριστει προκειμενου να ξεφυγεις απο τον "διαολο". Αν το καταφερεις τις πρωτες μερες, οι επομενες θα ειναι πιο ευκολες.
Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και εδω ειμαστε!
 

Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 09:48 »
Εξαιρετικά όμορφα δωσμένη εικόνα ενός ατμιστή στα πρώτα του βήματα  :thumpup:
Μαζί σου κι εύχομαι να μη βαρεθείς να συνεχίσεις το ημερολόγιο σου  :bye:

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 11:28 »
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο Cyan. Και εγώ εδώ και 10 μέρες κάνω low και none για να αποφύγω το ''διάβολο''

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 17:23 »
Ημέρα 1η …(συνέχεια)
Κατά τις 1.00 το πρωί άναψα ΚΤ. Κάτι με το ρημάδι το evo II που μου μπούκωνε, κάτι με μια φασαρία ακριβώς έξω απ το σπίτι μου , όπου δύο πιτσιρικάδες ντίρλα πιωμένοι (το λιγώτερο) δε σταμάτησαν σε κάτι μπάτσους , αυτοί τους κυνήγησαν , και τους έπιασαν κάτω ακριβώς απ το μπαλκόνι μου. Βγήκε και ο γιος μου με την τσιγαριά στο στόμα στο μπαλκόνι  και πάνω στο «ψηλά τα χέρια , πέτα κάτω το τσάντακι» …κάνω και γω μια τράκα στο γυιό μου!

ΗΜΕΡΑ 2η
Για πρώτη φορά στη ζωή μου δεν κάπνισα ΚΤ το πρωί! Έφτιαξα πρωινό κανονικά γάλα με καφέ. Αφού μπερδίκλωσα 2 φέτες με μερέντα και φυστικοβούτηρο βρήκα ότι το χτεσινό  μπούκωμα λύθηκε εύκολα με νέο φιλτράκι. Τα φιλτράκια του evo II έρχονται άδεια. Για κάποιο λόγο με το 2ο – 3ο άντε 4ο γέμισμα μπουκώνουν , σφίγγει η τζούρα και αρχίζει η απογοήτευση.
Από χτες έπλυνα και τα 3 φιλτράκια. Σήμερα δουλεύανε πολύ καλα. Γέμισα και τις 3 μπαταρίες και πήγα δουλειά. Καλού κακού πήρα και το PT ( pass threw).
Είχα αναλάβει να σετάρω για internet 3 νέους υπολογιστές στη σχολική βιβλιοθήκη (είμαι εκπαιδευτικός) για χρήση τους από τους μαθητές.
Η ώρα πέρασε σχετικώς ευχάριστα αφού σαλτάρισα 4-5 συναδέλφους που έπαθαν βλέποντας εμένα με το ΡΤ ! Εννοείτε ότι εξήγησα αντίστοιχες φορές την χρήση και τα αποτελούμενα μέρη του ΗΤ !
Ώρα 2μμ  και είμαι πεντακάθαρος και εκνευρισμένος… η ΑCS  με το Black Line ήρθε δε με βρήκε και έφυγε. Πάνω που κανόνισα να πάω ΑCS   Κουκάκίου στις 6, με παίρνουν τηλ από Nobaco και μου λένε ότι ο υπάλληλος της ACS είναι εκεί και είπε ότι θα ξαναπεράσει σε 2 ώρες ξανά για το BL.  Ανακούφιση!
Ώρα 4.30 το BL με απογοητεύει, μάλλον δεν του έχω βρει τα κόλπα του. Το κάπνισμα με high φιλτράκι δικό του μου μοιάζει μέτριο σε σχέση με το evo II με low από μπουκαλάκι nobaco.
Ευτυχώς που το evo II  είναι στις καλές του και βγάζει σύννεφα και  ντουμάνια! Το υγρό VG  με γεύση καραμέλα είναι τέλειο. Τολμώ να πω ότι το προτιμώ από το low. Ατμίζω συνήθως την  καραμέλα  και άμα έχω κάποιο εκνευρισμό αλλάζω σε low. Άμα ζεσταθεί το evo II η καραμέλα κάνει ένα ευχάριστο «καυτερό» τσούξιμο στο λαιμό.
Όποιος(α) με δει αυτή τη στιγμή θα βάλει τα γέλια !!!  2 οθόνες στο PC   και το laptop ανοικτό, από ένα ΡΤ στο καθένα να ρουφάω μια απ το ένα και μια απ το άλλο και δίπλα  4-5 φορτιστές να φορτώνουν! Χαχαχα!   
Πάω να διαβάσω τα προσπέκτους του BL και μετά για λίγο τρέξιμο.
Ευχαριστώ και πάλι όλους για την συμπαράσταση , οι συμβουλές σας πιάνουν τόπο.
 
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Ερωτήσεις: Τελικά το BL  θεωρείται κλειστού τύπου , όπου αντενδείκνυται το στάξιμο στη γέφυρα ?  Πώς να στάξω στο BL ? Καμιά καλή συμβουλή για το  BL ?  θέλει μήπως κανένα ειδικό στρώσιμο ?
Ποια είναι η καλύτερη στάση αναμονής για το ΗΤ ? όρθιο με βάση το led ? με βάση το φίλτρο η ξαπλωμένο ?

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 18:37 »
απαντήσεις αρχαρίου (οί ειδικοί θα ακολουθήσουν :) )

στο bl δεν "απαγορεύεται" από όσο γνωρίζω το στάξιμο. τόχω κάνει κανα δυό φορές, μιά καί δεν είναι τόσο απαραίτητο όσο στο evo (intellicig γιά να μην μπερδευτούμε  ;) )
έσταξα με μία μακρυά σύριγγα.
γιά ειδικό στρώσιμο δεν ξέρω, αλλά 2-3 μερούλες τις χρειάστηκα εγώ γιά να μην έχω αίσθσηση καμένου ή κάτι τέτοιο.

με βάση το φίλτρο το αποκλείουμε, γιατί τα υγρά θα πάρουν λάθος δρόμο!!

(Κουκάκι? γείτονας δηλαδή!)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 20:56 »
......
Ωρα 8.32μμ
Οχι alfisti, Βύρωνα μένω, αλλα η ACS τα επιστρέφει Κουκάκι αν δε βρει τον παραλήπτη (αστα να πανε)
και γιατί όχι με το φίλτρο προς τα κάτω ? έτσι νομίζω οτι είναι καλό για stand by αφού το υγρό επιστρέφει στην κλειστή μεριά του φίλτρου και τα υγρά απο τον ατμοποιητή (ΑΤΜ απο δω και μπρός) κατασταλάζουν στη γέφυρα , οπότε με 1-2 τζουρες επανέρχεται. Αν πάλι πάρουμε τις άλλες 2 περιπτώσεις συμβαίνει το αντίθετο. Τς πάντων , ας μιλήσουν οι ειδικοί.
Πάντως το nobaco high στο evo II είναι σαν ΚΤ η αίσθηση, αλλα με φτωχό καπνό , που δεν ενοχλεί ιδιαίτερα και μου θυμίζει την αίσθηση που είχα όταν κάπνιζα τσιμπούκι όπου ο καπνός να έχει φτάσει απ τη μέση και κάτω και όπου με μικρές τζούρες λαμβάνεις ικανοποιητική απόδοση ( όσοι πρώην καπνιστές πίπας, με αντιλαμβάνονται νομίζω). κατ αυτό τον τρόπο και λαμβανομένου πάντα υπ όψιν ότι πρόκειται για τις πρώτες μέρες της απεξάρτησης το high δε νομίζω οτι ειναι άσχημο. Γιά να το κάνω πιό ξεκάθαρο, ενω με το low τραβάω μανιοδώς, με το high τραβάω ήρεμα και λιγότερο συχνά και επομένως η ποσότητα εισερχόμενης νικοτίνης είναι φαντάζομαι ίδια.
Κατά τα άλλα , αυτό το φιλτράκι που γέμισα τωρα μόλις με high ( 4-5 σταγόνες) το βλέπω να με βγάζει 2-3 ώρες  ( με την Amstel που άνοιξα , ίσως και λιγότερο ! )
Εξακολουθώ να μην βολεύομαι το BL, κάτι κάνω λά8ος , δεν μπορεί, πολύ συχνά ρουφάω  αλλα ξεχνάω να πατήσω το κουμπάκι και αρχίζω τα %^&^%$#@^&&*^%δια !
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ....

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 21:03 »
επιμένω  :) πως με το φίλτρο κατω, το υγρό θα φύγει καί από τα πλαινά καί στις πρώτες τζούρες θα έρθει στο στόμα σου. άσε πού μπορεί να φύγει -αν το αφήσεις ώρα- καί από την γέφυρα προς τον υαλοβάμβακα.

άσχετο: εγώ πού τραβάω μανιωδώς με το high, λες νάχω πρόβλημα γιατρέ μου?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 21:34 »
λεω να βρεις καμμια καλη γευση ΝΟΝ, και αμα δεν μπορείς άλλο να βάζεις το high. To VG βοη8άει γιατι έχει πολυ ντουμάνι και ελαφρύ χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 21:39 »
Ευχαριστούμε για το άρθρο σου.  :thumpup:

Θα βοηθήσει σίγουρα πολλούς νέους φίλους στο ξεκίνημά τους.

Και γω είμαι της γνώμης να μην ξεκινήσεις κατευθείαν με υγρά με μηδενική νικοτίνη για να μην νιώσεις την στέρηση και ξαναγυρίσεις στο συμβατικό.

Από εμπειρία άλλων φίλων το πιο έυκολο είναι να ξεκινήσεις με high για κάποιο χρονικό διάστημα (λίγες εβδομάδες), μετά medium και μετά εάν τα καταφέρνεις low και none.
Απλά άστο να κυλήσει όπως έρθει και μην το πιέζεις.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Το ημερολόγιο ενός πρώην (?) καπνιστή !
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 22:12 »
Καλύτερα κουμπί, παρά να ρουφάς και να  μένει το αποτύπωμα του δοντιού σου στο φιλτράκι...
Λέω εγώ τώρα ....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110467 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159702 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515254 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet