vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Precious Liquids by Abuelos

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #90 στις: Ιουλίου 14, 2021, 18:18 »
Ελαφρυ παγωτικο λεει, αλλα περαν των αλλων σε χαιρομαι για το αστειρευτο χιουμορ σου !!!!!! :)) :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #91 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2021, 15:30 »

Πολλές δοκιμές με αναμίξεις έτοιμων υγρών φέτος το καλοκαίρι και οι περισσότερες επιτυχημένες.

Πρώτα από όλα βρήκα φράουλα για να την ταιριάξω με το Heliodor (το λεμονομπισκότο του ζιρομπάκου) και να έχω ένα μαγικό λεμονο-φραουλο-υγρό για όλες τις εποχές. Αναφέρομαι στο Chefs Flavours Strawberry Juice που είναι ένα one shot με την καλύτερη φράουλα που έχω ποτέ ατμίσει! Εντελώς σκέτη φράουλα που μπορεί κανείς να την ατμίσει μόνη της μια χαρά, μπορεί όμως και να την ανακατέψει με άλλα φρούτα (όπως εγώ καλή ώρα με το Heliodor) αλλά και με σκέτες κρέμες, μπισκότα, ζύμες, κλπ και να έχει ένα ωραιότατο γλυκό υγρό με βάση την φράουλα. Μπορεί φυσικά να μην την ατμίσει αλλά να την σερβίρει με παγωτό ή κρέπα και τα παιδιά του να τον ευγνωμονούν...

Το δεύτερο πείραμα που βγήκε αναπάντεχα καλό, ήταν το πάντρεμα του Heliodor (πάλι...) με το Green Emerald (Precious κι αυτό). Λεμόνι και μήλο είναι ένας συνδυασμός που δεν είχα ποτέ δοκιμάσει και ο συγκεκριμένος αποδείχτηκε καταπληκτικός! To υγρό που προκύπτει από την ανάμειξη είναι φρουτώδες αλλά είναι σαν να περιέχει ένα άγνωστο φρούτο που μυρίζει υπέροχα και έχει γεύση κάτι σαν τα λεμονάτα λευκόσαρκα ροδάκινα του Πηλίου! Η ιδιαιτερότητα πάντως είναι αυτή η πρωτόγνωρη οσμή και μετά από πολλά χρόνια με ρώτησαν τι ατμίζω γιατί τους άρεσε η μυρωδιά στον χώρο. Ο συνδυασμός όμως αυτός είναι προσωπική μου προτίμηση οπότε καλό είναι να τον δοκιμάσεις πρώτα σε ένα ντριπεράκι πριν ανακατέψεις τα υγρά σε σημείο που να μην επανέρχονται και μετά να με κυνηγάς να μου πάρεις το κεφάλι...

Το τρίτο πείραμα αφορά το Jasper, το πορτοκαλο-μπισκότο της Precious. To Jasper είναι περισσότερο γλύκισμα και λιγότερο φρούτο οπότε με άλλα φρούτα (ειδικά όξινα) δεν πολυ-ταιριάζει, για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον. Αυτό που εγώ έκανα είναι να προσθέσω μερικές σταγόνες από το έτοιμο Jasper σε δύο DIY συνταγές (αρκετά κοντινές μεταξύ τους), κατευθείαν μέσα στον γεμισμένο ατμοποιητή. Δεν ξέρω ακριβώς δοσολογίες και δεν έχουν και τόση σημασία - λίγο πάνω, λίγο κάτω, δεν κάνει και τόση διαφορά. Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση εξαιρετικό!

Αυτές είναι οι συνταγές (που σημειωτέον εδώ στο φόρουμ τις βρήκα):

Α)
(FA) Apple Pie - 2,5
(WF) Butter Pecan Pie - 7,5
(INW) Custard - 5
TOTAL: 15%  - 12 days

Β)
(FA)Apple Pie - 2
(JF)Biscuit - 1
(TPA)Butter (ή FA) - 1
(INW)Custard - 2.5
(TPA)Toasted Marshmallow - 1
(TPA)Whipped Cream - 3
TOTAL: 10,5%  - 10 days

Μια γενική παρατήρηση. Πειράματα με αναμίξεις έτοιμων υγρών κάνω μόνο με υγρά που μου αρέσουν από μόνα τους. Ποτέ δεν ανακατεύω ένα έτοιμο που δεν μ' αρέσει με ένα άλλο αγαπημένο για να σώσω το πρώτο. Θεωρώ πως το υγρό που δεν μας αρέσει δεν σώζεται με τίποτα και είναι κρίμα να χαραμίσουμε ένα καλό υγρό για να μην σουτάρουμε το ξύδι...


ΥΓ. Τις άλλες δοκιμές που έκανα δεν τις γράφω εδώ γιατί δεν αφορούν υγρά Precious και οφτοπικιές εγώ δεν ποστάρω να μου κοπεί το χέρι καλύτερα... :yes:

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #92 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2021, 01:39 »
Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος τι λέει το  Spinel  από κατάλοιπα ?? Ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #93 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2021, 10:13 »
[member=13885]cpbaroque[/member]
το strawberry juice το έχω ήδη στα υπόψιν, καθώς από αρώματα φρούτων προτιμώ την φράουλα.
Βέβαια δεν θα το κάνω σκέτο, αλλά θα το προσθέσω σε μια custard που φτιάχνω εδώ και 2-3 χρόνια.


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #94 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2021, 11:56 »

Στην κυρία Ποιητού, που της αρέσουν οι φράουλες, ίσως να αρέσει και σκέτο. Θα της αρέσει νομίζω επίσης ανακατεμένο με κάποιο ωραίο λεμόνι. Και με το heliodor του ζιρομπακου παίζει πολύ ωραία αλλά και με το (λιγότερο γλυκό) lemon tart remixed του Darren Cole. Για την ανάμιξη με μία ωραία custard δεν το συζητάω. A match made in heaven!   :yes:

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #95 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2021, 12:33 »
Συνονόματε και γητευτή των γευστικών καλύκων, στο λεμονοειδες του Cole, πόσο φραουλίτσα βανεις??

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #96 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2021, 12:42 »

Μη φανταστείς πως κάνω τίποτα μίξεις ακριβείας. Με το μάτι, περίπου μισό-μισό, στον  ατμοποιητή κατευθείαν. Κι αν σε κάποια στιγμή θέλω μια τζούρα με πιο πολύ λεμόνι (ή πιο πολλή φράουλα) στάζω ανάλογα μερικές σταγόνες κατευθείαν πάνω στην αντίσταση. Εύκολα πράγματα... :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #97 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2021, 17:06 »
Στην κυρία Ποιητού, που της αρέσουν οι φράουλες, ίσως να αρέσει και σκέτο. Θα της αρέσει νομίζω επίσης ανακατεμένο με κάποιο ωραίο λεμόνι. Και με το heliodor του ζιρομπακου παίζει πολύ ωραία αλλά και με το (λιγότερο γλυκό) lemon tart remixed του Darren Cole. Για την ανάμιξη με μία ωραία custard δεν το συζητάω. A match made in heaven!   :yes:
αύριο θα της δώσω να δοκιμάσει που είναι η γιορτή της :P
Αν της αρέσει, θα το ρίξω στην custard που φτιάχνω.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #98 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2021, 17:27 »

Θα σου πρότεινα να μην τα ωριμάσεις μαζί Γιάννη. Ωρίμασε τα χώρια και όταν είναι έτοιμα ανάμιξε τα σε έναν ντρίπερ (το ένα υγρό στην μία μεριά του βαμβακιού, το άλλο στην άλλη) για να τα δοκιμάσεις και να δεις αν ταιριάζουν. Η φράουλα είναι πολύ φρουτένια και δεν είναι σίγουρο πως θα παίζει καλά με κάθε κρέμα, ζύμη, μπισκότο, κλπ. Αν δεις πως τελικά τα δύο υγρά δεν ταιριάζουν μαζί, θα σου μείνουν και τα δύο για άλλες μίξεις και δεν θα πάνε νεροχύτη.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #99 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2021, 20:57 »
noted, αν και θα φτιάξω ένα 30μελο με αυτά τα δύο για να δω τι θα βγει και να μην πετάξω ποσότητα αν δεν κάτσει γευστικά το αποτέλεσμα. :respect_hat:

Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #100 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2021, 14:09 »
Γεια σας παιδιά! Το coral red πόσες μέρες το αφήνετε;

Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #101 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2021, 15:17 »
Εγω το αφησα μια βδομαδα, ηταν και ειναι υπεροχο, αν σου ταιριαζει η γευση  ;) :thumpup:

Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #102 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2021, 16:26 »
Πολύ ωραίο είναι όντως, λίγο σε ένα dripper που το δοκίμασα. Βέβαια δεν κατάλαβα προς το παρόν αλκοόλ εκτός αν είναι νωρίς

Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #103 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2021, 17:42 »

Ούτε εγώ έχω καταλάβει ποτέ ποτό στο coral red οπότε φοβάμαι πως ίσως απογοητευτείς. Μπορεί βέβαια να φταίει ο δικός μου ουρανίσκος αλλά τόσο για τα μπάζα να είναι; Μιλάμε ούτε σταγόνα αλκοόλ δεν αντιλαμβάνομαι, όσο και να έχει ωριμάσει το υγρό...


ΥΓ. Μόλις μίλησα με τον φίλο μου τον Μήτσο και μου είπε πως ο ουρανίσκος μου είναι όντως για τα μπάζα! Μια χαρά λέει το αντιλαμβάνεται αυτός το αλκοόλ στο coral red. Οπότε ίσως τελικά naboreseis κι εσύ να γευτείς το ποτό...  ;D

Απ: Precious Liquids by Abuelos
« Απάντηση #104 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2021, 18:00 »
Και να μη βρω το αλκοόλ καθόλου δε με πειράζει καθώς μου αρέσει όπως είναι. Μου θύμισε αρκετά σε γεύση το Jesus juice, μάλλον ο δικός μου ουρανίσκος θέλει service

Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8349 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180672 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33986 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15705 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12