vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

109 επισκέπτες, 8 χρήστες
Harris, dinos_74, JohnDag, swtos, lounik, ddboss, tibolaso, fratz8

Twitter

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 15:49 »
καλησπέρα
εγώ επιμένω και ρωτώ:
μήπως το η.τ. αλλιώνει την γεύση σε τέτοιο βαθμό που δεν έχεις τόσο έντονη την αίσθησή της??????

γιατί εγώ ούτε γεύση έχω στο φαί και στον καφέ ακόμη,αλλά ακόμα δεν μπορώ να ατμίσω γιατί μου φέρνει στη γεύση αηδία!!!

μήπως -λέω- μήπως είναι υπεύθυνο για τέτοιες παρενέργειες :-\

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 15:59 »
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό, πάντως στη δική μου περίπτωση, όσφρηση και γεύση έχουν καλυτερέψει πάαααρα πολύ σε σχέση με το κ.τ....
Ατμίζω γύρω στα 4-5ml ημερησίως...

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 16:10 »
ευχαριστώ
εμένα αυτά που μου συμβαίνουν είναι μετά από 4+ μήνες ατμίσματος
μέχρι πριν 5 μέρες ήταν όλα ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 19:33 »
ευχαριστώ
εμένα αυτά που μου συμβαίνουν είναι μετά από 4+ μήνες ατμίσματος
μέχρι πριν 5 μέρες ήταν όλα ο.κ.
Εγω στον 2-3 μηνα επαθα το αντιθετο . Για μια βδομαδα οτι γευση και να ατμιζα , ενιωθα μια απιστευτη πικρα . Απιστευτη ομως !! Οπως ηρθε , ετσι κι εφυγε ...

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 20:21 »
μακάρι και σε μένα να είναι περαστικό γιατί το μόνο που κάνω είναι ΟΛΗ μέρα μα τραβάω 4-5 τζούρες :angry_orange:

έτσι δεν ευχαριστιέμαι τίποτα  :'(

Αποσυνδεδεμένος larry70

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 20:53 »
Το θέμα της γλυκάδας στο στόμα το έχω και εγώ συχνά ειδικά με υγρά VG. Οταν όμως αφήσω τα υγρά να οριμάσουν για 2-3 μέρες (ανοικτά τα μπουκαλάκια) η κατάσταση στρώνει αρκετά. Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι μήπως  αυτή η γλυκάδα προκαλεί τεριδόνα στα δόντια όπως η ζάχαρη. Υπάρχει κανένας οδοντίατρος στο forum να μας πει τη γνώμη του?

Αποσυνδεδεμένος soctap

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 21:39 »
Παιδια καλησπερα. Υστερα απο 20 μερες με η/τ, εδω και 4 ημερες περιπου εχω χασει την αισθηση της γευσης και το μονο που καταλαβαινω ειναι το χτυπημα. Μηπως να αρχισω να ανησυχω για κατι....

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 21:48 »
Παρακαλούμε: Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω. Δεν υπάρχει λόγος να συναντάμε συνεχόμενα τα ίδια πράγματα δυο και τρεις φορές!
Για σωστή χρήση της παράθεσης διαβάστε κι
εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2022, 07:41 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 21:55 »
Φιλε καλησπερα, μην ανυσηχεις, συμβαινει αυτο προπαντων οταν χρησημοποιεις ενα υγρο συνεχεια. Το ειχα παθει εγω με Dekang RY4 που ατμιζα συνεχεια επι ενα μηνα. Αλλαξε υγρο και δοκιμασε listerιne  για να επανερθει η γευση ποιο γρηγορα, αλλιως σε μια βδομαδα θα επανερθεις στα νορμαλ σου.

Αποσυνδεδεμένος Artist_gr

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Little Greece Dicodes with GG Tilemahos
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 21:58 »
Μήπως είσαι κρυωμένος ?

Το ίδιο συμβαίνει και με μένα αλλά έχω ένα θέμα με το λαιμό μου.

Αποσυνδεδεμένος nick70

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:07 »
Μην ανησυχεις κι εγω το ειχα πάθει, αλλαξε γεύση καπνού...

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:08 »
Παιδια καλησπερα. Υστερα απο 20 μερες με η/τ, εδω και 4 ημερες περιπου εχω χασει την αισθηση της γευσης και το μονο που καταλαβαινω ειναι το χτυπημα. Μηπως να αρχισω να ανησυχω για κατι....

Αν δεν ισχύει το κρύωμα, η μόνη περίπτωση που συνάντησα να φεύγει η γεύση για 2 ημέρες περίπου ήταν όταν άτμισε γνωστός μου υγρό, το οποίο περιείχε διαλύτη ακατάλληλο για άτμισμα. Εννοώ ότι η γεύση που χρησιμοποίησε δεν ήταν διαλυμένη σε σωστό διαλύτη και έφαγε φουλ ακετόνη (μάλλον) ...
Σε κάθε περίπτωση είναι ανανήψιμη η κατάσταση.Αν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν μπορεί να έχει συμβεί σε εμπορικό προϊόν. Τί υγρό κάνεις;

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό να γίνεται εκτός κρυώματος...

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:38 »
Φιλε kallitexni, θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το υγρό να περιείχε διαλύτη ακατάλληλο για άτμισμα για ενα απλο λογο. Σε αυτη την περιπτωση θα εχανε την γευση γενικως δηλαδη οταν τρωει κατι ο φιλος δεν θα ειχε γευση κλπ. εδω μιλαμε οτι εχει χασει την γευση μονο στο ατμισμα. Αυτο συμβαινει ειτε με καποιο κρυολογημα/ ιωση ή με παρατεταμενει χρηση ενος και μονο υγρου με αποτελεσμα "δεν" χανει την γευση απλα την συνηθιζει ο οργανισμος τοσο που δεν την καταλαβαινεις πλεον. Με αλλαγη υγρου συνηθως επανερχεται ο οργανισμος. Το Listerine που ανεφερα, βοηθαει στο να καθαριζουν οι "θυλακες" στην γλωσσα απο τα καταλοιπα των υγρων, με αποτελεσμα να επανερχεται η γευση ποιο γρηγορα, επισης εαν καποιος ατμιζει μεγαλης περιεκτικοτητας PG υγρα συνηθως εμφανισονται και "αφτρες" στο εσωτερικο του στοματος, και το listerine  βοηθαει να επουλώσουν ποιο γρηγορα μιας και βοηθαει να απαλαγουμε απο διαφορα στοματικα μικροβια.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:49 »
Φιλε kallitexni, θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το υγρό να περιείχε διαλύτη ακατάλληλο για άτμισμα για ενα απλο λογο. Σε αυτη την περιπτωση θα εχανε την γευση γενικως δηλαδη οταν τρωει κατι ο φιλος δεν θα ειχε γευση κλπ. εδω μιλαμε οτι εχει χασει την γευση μονο στο ατμισμα. Αυτο συμβαινει ειτε με καποιο κρυολογημα/ ιωση ή με παρατεταμενει χρηση ενος και μονο υγρου με αποτελεσμα "δεν" χανει την γευση απλα την συνηθιζει ο οργανισμος τοσο που δεν την καταλαβαινεις πλεον. Με αλλαγη υγρου συνηθως επανερχεται ο οργανισμος. Το Listerine που ανεφερα, βοηθαει στο να καθαριζουν οι "θυλακες" στην γλωσσα απο τα καταλοιπα των υγρων, με αποτελεσμα να επανερχεται η γευση ποιο γρηγορα, επισης εαν καποιος ατμιζει μεγαλης περιεκτικοτητας PG υγρα συνηθως εμφανισονται και "αφτρες" στο εσωτερικο του στοματος, και το listerine  βοηθαει να επουλώσουν ποιο γρηγορα μιας και βοηθαει να απαλαγουμε απο διαφορα στοματικα μικροβια.

Δεν κατάλαβα (δεν διάβασα σωστά) ότι η απώλεια γεύσης είναι μόνο στο άτμισμα. Μιλούσε για το χτύπημα αλλά δεν ανέφερε ο φίλος ότι κατά τα λοιπά η γεύση ήταν κομπλέ.
Άρα, έχεις δίκιο. Ωστόσο, ο εθισμός σε γεύση ατμιστικού υγρού δεν μου έχει τύχει να οδηγεί σε απώλεια γεύσης.Εκτός και το η.τ. έχει γίνει πιπίλα και ατμίζει κάποιος ασταμάτητα...

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΥΣΗ
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:58 »
Μόλις θυμήθηκα ότι αυτό μου είχε τύχει με ένα συγκεκριμένο υγρό. Ήταν σε μπουκαλάκι των 30ml και στα τελευταία 10ml δεν είχε καθόλου γεύση. Τότε οι πιο έμπειροι στο φόρουμ μου είχαν πει ότι έφταιγε το ότι δεν το ανακατέψει ούτε μια φορά :dontknow:

Επίσης

Παρακαλούμε: Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω. Δεν υπάρχει λόγος να συναντάμε συνεχόμενα τα ίδια πράγματα δυο και τρεις φορές!
Για σωστή χρήση της παράθεσης διαβάστε κι
εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2022, 07:41 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475210 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 879 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43058 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519951 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap