vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 3 χρήστες
nightdream, grag, camber

Twitter

Mirage dna75c by lost vape

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #135 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 14:25 »
Ναι αλλα ο ανθρωπος δεν θελει το default theme της evolv, θελει αυτο που βαζει η Lost Vape στα Mirage. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #136 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 14:32 »
Ωχ! Αυτό έγραφε; Δεν το καταλαβα...Αλτσχάιμερ βλέπεις... :-[
Στάσου να δω αν το έχω κάπου...

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #137 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 14:52 »
Δε χρειάζεται να στο στείλει κάποιος, μπορείς από το Help-> backups να κανεις restore στα εργοστασιακά settings της lost vape κι όχι της evolv.

Edit. Απλά μετά ξαναπεράσε τo service pack για το replay

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #138 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 15:06 »
Δεν μπορώ να το βρω πουθενά και δεν θυμάμαι και πως ήταν!
Από όλα τα .ecigtheme αρχεία που έχω, κανένα δεν είναι της Lost Vape.

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #139 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 15:12 »
Σας ευχαριστώ και τους δύο, το βρήκα με επαναφορά από παλαιότερο backup  :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #140 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 23:56 »
Λοιπόν, μιας και το δικό μου πορτακι πήρε την ανιούσα. Κυνήγησα το θέμα με την Lostvape η οποία με παρέπεμψε στο αντίστοιχο site του ευρωπαϊκού επισκευαστικού κέντρου.

Το email είναι:

[email protected]

Μου ζήτησαν φωτογραφία της ζημιάς και της απόδειξης αγοράς με ημερομηνία.

Το battery door είναι πλέον στον δρόμο.
Μετά τις καλές πληροφορίες που μας έδωσες και το δικό μου πορτάκι βρίσκεται στο δρόμο του.
Πολύ καλό το support της Lost Vape.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #141 στις: Οκτωβρίου 10, 2018, 16:02 »
Έφτασε το ανταλλακτικό πορτάκι από το Σερβις της LOST VAPE και πλέον μπορώ να πώ ότι η υποστήριξη από την εταιρεία είναι πολύ καλή ακόμη και εκτός εγγύησης.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #142 στις: Οκτωβρίου 10, 2018, 16:19 »
Καλό αυτό για να το έχουμε υπ' όψιν μας.
Το έχω μόνο ένα τετράμηνο αλλά σε μόνιμη χρήση.
Και προς το παρόν δεν παρουσιάζει κάποια ένδειξη ότι το πορτάκι έχει φθαρεί.
Οπότε αν δείξει κάποια χαλάρωση ή κάτι άλλο, θα το παραγγείλω στην Lost Vape.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #143 στις: Οκτωβρίου 10, 2018, 18:43 »
Τα στοιχεία υπάρχουν σε αυτό το νήμα, οπότε αχρείαστα να ναι αλλά τουλάχιστον θα είσαι καλυμμένος. 

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #144 στις: Οκτωβρίου 10, 2018, 18:50 »
Καλό αυτό για να το έχουμε υπ' όψιν μας.
Το έχω μόνο ένα τετράμηνο αλλά σε μόνιμη χρήση.
Και προς το παρόν δεν παρουσιάζει κάποια ένδειξη ότι το πορτάκι έχει φθαρεί.
Οπότε αν δείξει κάποια χαλάρωση ή κάτι άλλο, θα το παραγγείλω στην Lost Vape.

Δεν είναι θέμα φθοράς. Είναι θέμα κομματιού. Σε μερικά κομμάτια το Clip της πόρτας είναι πολύ χαλαρό. Επίσης είναι και θέμα πτώσης.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #145 στις: Οκτωβρίου 10, 2018, 18:56 »
Εμένα πάντως ούτε πτώση είχε ούτε χαλαρό ήτανε από την αρχή, απλώς με το συχνό βγάλε βάλε χαλάρωσε αρκετά. Η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για κατασκευαστική "πατατιά".

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #146 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 12:29 »
Αν δεν είναι σωστά σχεδιασμένο ή αν δεν είναι σωστή η υλοποίηση, τότε πιθανόν να υπάρχουν κομμάτια που υστερούν στο "δέσιμο" της πόρτας και να είναι πιο "χαλαρά".
Από την άλλη αν πέσει κάτω, ειδικά με το πορτάκι, μάλλον θα πάθει ζημιά.
Τρέχα γύρευε δηλαδή... ;)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #147 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 15:35 »
Σήμερα το πρωί ανακάλυψα μία σοβαρή φθορά στο Mirage.
Βγάζοντας τον άτμο (Χαστούρης) και αλλάζοντάς του αντίσταση, πριν τον ξαναβιδώσω έπιασα να σκουπίσω/καθαρίσω το μοντάκι και ειδικά στον πόλο, παρατήρησα πως δύο από τις τρεις βίδες που συγκρατούν τον πόλο, ήταν λίγο χαλαρές. Αλλά δεν ανταποκρίνοντο στο βίδωμα παρά γυρνούσαν τρελά...οπότε το άνοιξα, και ιδού!




Η πλαστική φωλιά της μια βίδας είχε σπάσει εντελώς και δύο μικρά πλαστικά κομματάκια μαζί με το μεταλλικό ούπα, ήταν πεσμένα δίπλα στα καλώδια του πόλου. Η άλλη φωλιά, πάνω δεξιά είχε "ανοίξει" και το μεταλλικό ούπα ήταν πάνω στην βιδούλα. Μόνο η πάνω αριστερά φωλιά ήταν ακέραιη και οι δύο απέναντι που συγκρατούν το καπάκι σε εκείνη την πλευρά.
Τα κομματάκια της εντελώς σπασμένης φωλιάς μαζί με το ούπα, τα βλέπετε αριστερά.
Τι να επισκευάσεις από δαύτην; Δεν παίρνει επιδιόρθωση.

Σαν προχειρομόνιμη (μμμ...ωραία λέξη έφτιαξα  :)) ), λύση έκανα τα εξής:

1. Έβαλα logo στιγμής στην πάνω δεξιά φωλιά και έχωσα μέσα το ούπα.
2. Με μια λεπτή λαβίδα συγκράτησης, έσφιξα τα ανοιγμένα μάγουλα της φωλιάς και το άφησα για κάνα τρίωρο (κόλλα στιγμής είπαμε; ), προσευχόμενος στον Κύρο Γρανάζη...
3. Μετά από το τρίωρο, έβαλα ένα λεπτό στρώμα σιλικόνης εκεί που έχω το πορτοκαλί ημικύκλιο και έβαλα το καπάκι.
4. Από την πάνω πλευρά του καπακιού στον πόλο, "τάπωσα" με σιλικόνη την οπή για την κάτω βίδα, αφού η φωλιά είναι χαλασμένη και δεν παίρνει πια βίδα.
5. Και στις άλλες δύο οπές έβαλα λίγη σιλικόνη και βίδωσα προσεκτικά τις δύο βίδες, ταπώνοντας τις κεφαλές τους με σιλικόνη. Καθάρισμα, σκούπισμα και αύριο που θα έχει πετρώσει η σιλικόνη βλέπουμε...

Τώρα γιατί σας τα περιέγραψα αυτά; Χμμ...διότι άμα κάνει κάνα μπαμ, να ξέρετε τουλάχιστον γιατί θα με βλαστημάτε... :))

Αιτία διάβρωσης:

Καθώς ποτέ δεν είχα σφίξει τις τρεις βίδες στον δίσκο του πόλου και αφού ανοίγοντάς το, παρατήρησα "υγρασία" στις δύο χαλασμένες φωλιές, είμαι σίγουρος ότι αυτές διαβρώθηκαν λόγω της εισροής PG/VG, μέσω των βιδών. Και δόξα τω ατμιστικώ θεώ, υγρασία υπήρχε συχνότατα λόγω του γνωστού μυξοκλάματος του Siren 2 και,σπανιότερα, του Χαστούρη.
Μπορεί να το σκούπιζα αμέσως μόλις το παρατηρούσα, αλλά πέρναγε λίγο λίγο από τις βίδες, που δεν είναι στεγανές φυσικά.
Πάντως δεν ήξερα ότι η βάση έχει διαβρωτικές ικανότητες...η PG ίσως;


Είναι βλέπετε και η κατασκευή του πόλου τέτοια, που, λόγω του πόλου-πλάκας΄και ύπαρξης τριών βιδών, κάνει ευκολότερη την είσοδο υγρού.


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #148 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 16:53 »
Λιγο off topic αλλα μου θύμησες ενα φιλαράκι που ειχε παει ενα ακριβό sx mini σε γνωστή αλυσίδα για προβλημα εντος εγγύησης ( ενω η πλακετα φαινοταν να ανταποκρινοταν δεν εδινε ρευμα στο πολο ) μεσα σε μια "γενικος αρνητικη" αντιμετώπιση που εισέπραξε του είχαν πει και το εξης, πως αν ειναι θεμα απο υγρα δεν θα καλυψει η εγγύηση.

Τους απαντησε μεσα στο τσακωμο και το: συγγνώμη, αν μου πουλουσατε βάρκα θα μου λεγατε οτι αν εχει παρει υγρασια δε θα με καλύψετε; Ατμοποιητης μπαίνει επανω, ολο και καποια υγρα θα σταξουν.

Για την ιστορια του το αλλαξαν τελικα με καινουριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2018, 17:55 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #149 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 17:40 »

Έτσι όπως το έχω κάνει τώρα δεν τίθεται θέμα εγγύησης. Έχει παραβιαστεί.
Στην αρχή το σκέφτηκα, αλλά το βρήκα λίγο δύσκολο να αποδείξω ότι δεν το έκανα εγώ, σε περίπτωση που προβάλουν ότι: "Α, το σφίξατε πολύ γι' αυτό έσπασαν οι φωλιές".
Και άντε να το τρέχουν στην LostVape και άντε να περιμένεις να σου το αντικαταστήσουν, αν και όταν αποδεχθούν ότι ήταν το πλαστικό "καμμένο" και γι' αυτό έσπασαν οι φωλιές, έστω από τα υγρά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1113811 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 505626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8702 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153995 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567948 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243114 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1491 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762060 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 927 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3826 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios