vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1425 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 15:22 »
Καλά...βάζω άλλες 3... :yes:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1426 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 16:25 »
Maryland 10%, 4,8 mg/ml σε Phenomenon Zest IIxVIII με Kanthal A1 0,3mm, 2mm ID, 1,13Ω στα 10W



Δεν είναι μυστικό ότι προ μιας οποιαδήποτε παρουσίασης φροντίζω να λάβω πληροφορίες σχετικά με αυτό που πρόκειται γευστικά να αντιμετωπίσω. Σε αυτή την περίπτωση, του καπνού Maryland, έχουμε ένα παράγωγο του καπνού Burley, που όπως λένε οι ιταλοί κατασκευαστές των υγρών και επιβεβαίωσα σε σχετικές ιστοσελίδες για καπνά χρησιμοποιείται για να αντικαθιστά μερικές φορές το Burley.

Μοιραία, λοιπόν, σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να πραγματοποιηθεί μία κάποιου είδους σύγκριση μεταξύ των δύο υγρών, με την υποσημείωση ότι το Burley της La Tabaccheria είναι ένα εξαιρετικά στυφό, ήπια αρωματικό και καθαρά τσιγαρίσιο υγρό υψηλότατης ποιότητας.

Τα δύο υγρά, λοιπόν, τοποθετήθηκαν στους δύο Phenomenon (ένας Lite και ένας Zest) μου με ακριβώς το ίδιο στήσιμο, το οποίο στην μία περίπτωση έγραψε 1,07Ω και στην άλλη 1,13Ω διαφορά που οφείλεται ξεκάθαρα στο μήκος από τα πόδια της αντίστασης.



Τα δύο υγρά είναι αρκετά κοντά, με την σημείωση ότι ενώ το Burley είναι το “Karelia” μας, το Maryland είναι το αντίστοιχο “Dunhill”, δηλαδή είναι πιο αρωματικό, ελαφρώς πιο γλυκίζων και αρκετά πιο βαρύ ως αίσθηση σε σημείο να γίνεται κρεμώδες. Πριν προλάβει κανά πιτσιρίκι να προβοκάρει εδώ να τονίσω ότι η έννοια του κρεμώδους ατμού δεν έχει καμία σχέση με τις custards που λιγουρεύονται μερικοί μερικοί παπαγαλίζοντες και μη. Έχει να κάνει κυρίως με την επιμονή και την υφή της επιγεύσεως.

Σημείωση: Το “Karelia” το είπα στην τύχη για να υποδηλώσω ένα μέτριας βαρύτητας τσιγάρο. Το “Dunhill” δεν είναι τόσο στην τύχη, αφού η βαριά γεύση του συγκεκριμένου υγρού μου έφερε την βαριά μυρωδιά αυτού του τσιγάρου, όσο βέβαια την θυμάμαι, πάνε και δεκαετίες.

Το υγρό, προς έκπληξή μου, δημιούργησε δακτύλιο υπολειμμάτων, ο οποίος όμως εξαφανίστηκε στις 24 ώρες, οπότε και έγινε η πρώτη δοκιμή. Σε θέμα ώρας, οι πρώτες τζούρες έλαβαν χώρα βραδινή ώρα που συνήθως στήνω. Το ντέρμπι, όμως, συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια της επομένης.

Στον καφέ είχαμε ισοπαλία, αφού και τα δύο υγρά ήταν απολαυστικά και ταιριάζανε τα μάλα. Ένα σημαντικό της συγκεκριμένης δοκιμής, η οποία έγινε ενώ δούλευα, είναι ότι είχα τους δύο ατμοποιητές δίπλα μου και έπιανα έναν από τους δύο χωρίς να βλέπω. Ε, η διαφορά ήταν διακριτή και μπορούσα να καταλάβω άμεσα ποιον ατμοποιητή είχα πιάσει. Συνεπώς, μην περιμένετε ίδια υγρά. Για την ιστορία, είχα λίιιγο μεγαλύτερη κατανάλωση στο Maryland, αλλά αυτό πιθανότατα οφείλεται στο ότι του έδινα περισσότερο χρόνο επειδή δεν το ήξερα.

Μετά τον μουσακά, θα έλεγα ότι το Maryland πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα ελέω πιο πλούσιου αρώματος. Απόλαυση μαζί με την σόδα μου. Το ίδιο απολαυστικό και με προβάδισμα βγήκε το Maryland το βράδυ μαζί ποτάκι. Αντίστοιχα το προβάδισμα αυτό ισοσταθμίστηκε από την all day ιδιότητα του Burley, το οποίο πεισματικά αρνιόταν να χάσει.

Εν τέλει θα δηλώσω ισοπαλία με πολλά γκολ, να πάει ταμείο κι ο [member=7533]drum[/member].

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1427 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2018, 03:36 »
Αγοράστηκαν 4 και καθώς δεν μπορώ τις έντονες γεύσεις και αφού τα προηγούμενα που δοκίμασα από φίλο ήταν φτιαγμένα στο 4-5% και μου φάνηκαν έντονα, αυτά φτιάχτηκαν σε αναλογία 3-4%

Kentucky (το χαμένο στοίχημα)
Το "Legato του φτωχού" λοιπόν....Ήταν πολλές οι προσδοκίες μου να βρω το αντίστοιχο "legato" το οποίο ήταν αυτό που με εντυπωσίασε στα Black Note που δοκίμασα και μπήκα στο τρυπάκι να δοκιμάσω ταμπακερία.
Αμέσως καταλαβαίνεις την ομοιότητα, αμέσως όμως ψιλοαπογοητεύτηκα κιόλας καθώς κάτι του λείπει. Έχει αυτή τη καπνάδα που μου θυμίζει το Black Fire της FA όπως είχα πει και για το Legato όμως δεν έχει αυτό το κάτι παραπάνω που έχει το legato. Μοιάζει ακόμα πιο πολύ με το Black Fire καθώς το μόνο που μου μένει είναι μία κάπνα απο barbeque πιο πολύ παρά απο τσιγάρο. Με άλλα λόγια δεν είναι ότι δεν μου αρέσει αλλά δεν νομίζω ότι θα μείνω εδώ καθώς μετά το Legato μου φαίνεται κακιά απομίμηση και αδιάφορο.

Piloto Cubano (η 2η ευκαιρία)
Όπως είχα πει δεν είχα σκοπό να δοκιμάσω τα πουρίσια καθώς είχα το φόβο ότι θα ήταν βαριά και ασήκωτα για εμένα που έχω φύγει απο τα hardcore τσιγαρίσια, όμως μετά απο τη δοκιμή του Mata Fina που ήταν αυτό που μου άρεσε πιο πολύ και αφού διάβασα ότι μοιάζουν πολύ αυτά τα 2 πολύ είπα να το βάλω στο καλάθι. Έχοντας ψιλοαπογοητευθεί απο το Kentucky, τα πουρίσια ήταν μια ευκαιρία να ρεφάρω και να ανακτήσω ελπίδα ότι θα βρώ ένα καλό καπνικό.
Στα γρήγορα...μοιάζουν αλλά νομίζω το Mata Fina μου άρεσε πιο πολύ. Και τα 2 πάντως είναι μια καλή περίπτωση για κάποιον που ψάχνει τσιγάρο και ας έχουν τη στάμπα του πούρου.

Virginia (η μεγάλη απογοήτευση)
Εδώ δυστυχώς το ρίσκο δεν μου βγήκε. Όπως προείπα σε άλλο post καταλήγω ότι τα μη αποξηραμένα ή τα ελαφρώς αποξηραμένα δεν μου κάνουν. Όπως και στο Cavendish γεύομαι μια χορταρίλα που δεν μου αρέσει. Το ίδιο είχα πάθει και με το Sonata απο Black Note. Δεν είναι του γούστου μου.

Burley (το παράδοξο)
Το παράδοξο εδώ είναι ότι αφού είχα φάει τη φόλα με το virginia και γνωρίζοντας ότι το Burley είναι άλλο ένα τύπου virginia...δεν περίμενα να μου αρέσει. Είναι όμως μια πολύ καλή περίπτωση αφού δεν βγάζει αυτή την έντονη χορταρίλα που φοβόμουν και αυτό το κάνει ένα πολύ καλό καπνικό.

Οι σκέψεις μου...
-Θέλω να δοκιμάσω πάλι Mata Fina και να το κοντράρω με το Cubano για να επιβεβαιώσω ότι μου κάνει καλύτερα το 1ο γιατί το Cubano καλό αλλά δεν με βλέπω να το αναζητώ όπως το Mata Fina.
-Η άλλη περίπτωση αν τελικά δεν με κρατήσει ούτε το Mata Fina είναι ένα μείγμα απο Burley/Kentucky που κάνω τώρα αλλά τουλάχιστον σε αναλογία 3/1 αντίστοιχα...είναι έτσι κι έτσι.
-Μια ακόμη σκέψη, επειδή το kentucky είναι πολύ έντονο, να το δοκιμάσω πάλι μόνο του αλλά σε πολύ χαμηλά ποσοστά...σαν να φτιάχνω ένα είδος dirty βάσης.

Το καλό με το τελευταίο είναι ότι ίσως γλυτώσω λίγο το θέμα "μάκας", γιατί δυστυχώς ακόμα και σε αυτά τα χαμηλά ποσοστά μπορώ να επιβεβαιώσω και εγώ ότι είναι coil killers. Για να μπω στη διαδικασία να κρατήσω υγρό που πρέπει καθε τανκάκι να αλλάζω βαμβάκι θα πρέπει να μου αρέσει πάααρα πολύ και αμφιβάλω αν μπορούν να με κρατήσουν τα συγκεκριμένα.

Εκτός απο το Virginia (που δεν το ακουμπάω καν) τα άλλα μπορώ να τα κάνω αλλά το πιο πιθανό σενάριο είναι να μην ξαναπάρω. (παρόλο που μου βάζει διαόλια η περιγραφή του Κώστα για το Maryland :tongue_smilie: )

Όποιος από Πάτρα θέλει να δοκιμάσει μπορεί να μου στείλει PM.
Επίσης ευχαρίστως να τα "σκοτώσω" για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά.

Αυτά απο εμένα...πάω να αλλάξω βαμβάκια και σύρματα γιατί μπούκωσαν! :)) :tongue_smilie:



Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1428 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2018, 04:51 »
To Kentucky USA έχει κάποια σχέση με το απλό Kentucky ? Έχουν και τα δύο αυτό το στοιχείο της σάλτσας-κάπνας barbeque ?

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1429 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2018, 05:29 »
Το USA δεν έχω ιδέα. Αλλά μου προτάθηκε το απλό επειδή είναι πιο κοντά στο legato.
Από ότι θυμάμαι το USA το είχα αποκλείσει γιατί διάβαζα για αρωματικές νότες και  μπαχάρια επομένως παίζει να είναι και τελείως διαφορετικό υγρό αλλά μπορεί να είναι και το ιδιο εμπλουτισμένο με άλλα αρώματα. Πάντως ότι είναι Fire-Cured έχει αυτή τη χαρακτηριστική καπνάδα τύπου barbeque παρόλο που στη περιγραφή γράφει ότι "αντίθετα με το κλασσικό Kentucky διαθέτει ένα δυνατό καπνικό χαρακτήρα που συνδυάζεται με αρωματικές νότες"...και σκέφτομαι αν το θεωρεί αντίθετο με το ήδη δυνατό καπνικό κλασσικό kentucky τότε πως θα είναι αυτό??...Αυτό μονο καποιος που έχει κάνει και τα 2 μπορεί να μας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1430 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2018, 09:15 »
To Kentucky USA έχει κάποια σχέση με το απλό Kentucky ? Έχουν και τα δύο αυτό το στοιχείο της σάλτσας-κάπνας barbeque ?
το usa kentuki ειναι αυτο που εχει σαλτσα barbeque.το αλλο κεντακι καμια σχεση

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1431 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2018, 12:22 »
Τα έχω και τα δύο αφτιαχτα επειδή έχω κάνα δυο λίτρα έτοιμα. Εν καιρώ θα έχω απάντηση, αλλά και εγώ έχω διαβάσει ότι το μπάρμπεκιου είναι το usa.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος DownUnder

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1432 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 00:25 »
0Καλησπερα
Πήρα το Μπέζουκι ετσι λόγω ονόματος
Κάνω ναυτιλο βάση στα 6 μγ
Λεω να το φτιάξω στο 5% 
Και να ωριμάσει 20 μερες περίπου
Καμμία άλλη πρόταση?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1433 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 00:31 »
Είσαι του μπουζουκιού ε;  :))

Πρότασή μου να μην περιμένεις 20 μέρες, αλλά να ατμίσεις στην βδομάδα, αν όχι και γρηγορότερα. Από κει και πέρα για την αναλογία το βλέπεις. Εγώ τα φτιάχνω πιο δυνατά.

Από κει και πέρα, για περαιτέρω προτάσεις, το Black Cavendish αρέσει σε πολύ κόσμο, αλλά δώσε μας πληροφορίες τι σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1434 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 20:45 »
Virginia.... :cigar: :cigar: :cigar:

Δεν είναι το ίδιο μπόμπα με  το Virginia Prime της El Toro (Εκείνο ήταν περισσότερη χορταρίλα,λιγότερο τασάκι από όσο θυμάμαι) αλλά και πάλι...Η διαφορά με τα μη NET Virginia που είναι σαν να ατμιζεις απορρυπαντικό Αρκάδι είναι χαώδης!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1435 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 21:20 »
0Καλησπερα
Πήρα το Μπέζουκι ετσι λόγω ονόματος
Κάνω ναυτιλο βάση στα 6 μγ
Λεω να το φτιάξω στο 5%
Και να ωριμάσει 20 μερες περίπου
Καμμία άλλη πρόταση?
Πρώτα απ' όλα να πάρεις έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή γιατί με το ναυτίλο θα θες μια καρτέλα αντιστάσεις τη βδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1436 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 21:33 »
το βιρτζινια σε μιξη με cubano, κ ελαχιστο λατακια βγαζει απιθανο αποτελεσμα.

σε μη επισκευασιμο ταμπακιεριες?  δεν! 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1437 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 21:44 »
Δραμ, οπότε πάρεις πάλι δες το Μάτα φίνα. Εγώ θα το προτιμήσω γιατί γευστικά είναι σχεδόν ίδιο και μου φαίνεται κάπως πιο καθαρό.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1438 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 21:56 »
προεδρε εννοεις οτι η ματαφινενα βγαζει το αποτελεσμα απο αυτο που λεω εγω με τα 3 σε μιξη?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1439 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 22:13 »
Ιδια γεύση είναι. Ελάχιστη διαφορά. Οπότε θα βγάζει και ίδιο αποτέλεσμα υποθέτω.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136086 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10081 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12