vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, camber, trabaman, zerom, tapantari, Ηρακλης, manoslykos, Buliwyf, Mimhsdr, lounik

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος billias7815

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #495 στις: Ιουλίου 09, 2018, 12:35 »
Ναι είναι ήδη μαύρα ...Υποθέτω ότι μάλλον πρέπει να αλλάζω πιο πριν...και όχι τιποτα αλλο αλλά στον συγκεκριμένο είναι παίδεμα...μάλλον θα πάρω άλλο ή θα στάζω μόνον στον Hadaly

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #496 στις: Ιουλίου 09, 2018, 12:41 »
Δοκίμασε πιο αραιό βαμβάκι για να τροφοδοτεί καλύτερα. Στα ΝΕΤ το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι αυτό της τροφοδοσίας, το οποίο σε λίγα ml γίνεται και πρόβλημα διαχείρισης μάκας. Το πιο φιλικό στις αντιστάσεις, μέχρι τώρα, είναι το Virginia και ακολουθεί το Bezuki. Τα υπόλοιπα είναι "φονιάδες". 

Πάντως, η λύση σου με τον Hadaly είναι μια χαρά. Θα σε γλιτώσει από μπουγάδα. Εγώ την τρώω στην μάπα επειδή παίρνω ΝΕΤ στην δουλειά, οπότε και τανκάτο ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #497 στις: Ιουλίου 09, 2018, 12:44 »
...τα squonks σου για μόστρα τα έχεις; :wall:

Αποσυνδεδεμένος billias7815

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #498 στις: Ιουλίου 09, 2018, 12:46 »
Και γω για την δουλεία τον έχω τον Rose αλλά το περιθώριο του σωστού βαμβακιού είναι πολύ μικρό γι αυτό μάλλον θα πάω για hastur ή siren 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #499 στις: Ιουλίου 09, 2018, 12:49 »
...τα squonks σου για μόστρα τα έχεις; :wall:
Είναι φορτωμένα φραουλίτσες και φραουλίτσες στην δουλειά ΔΕΝ κάνω. Έχω δύο, όμως, μαζί μου σήμερα  ;D Όσους και τανκάτους.  :))

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #500 στις: Ιουλίου 09, 2018, 14:28 »
Πάντως το Burley που κάνω 4η μέρα τώρα, είναι πεντακάθαρο ακόμα. Μόλις τσέκαρα τα βαμβάκια στον Pheno και είναι πολύ καθαρά. 
Σε απλό κανθαλάκι, ούτε TC ούτε τίποτα παρακαλώ!  :thumpup:

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #501 στις: Ιουλίου 09, 2018, 15:02 »
Και στα Black Note το Prelude(Virginia) και Forte(Burley) είναι πιό καθαρά.Και μιας και το ανέφερε ο φίλος για τον Penomenon.Μου κρατάει πολύ λιγότερη μάκα και λερώνουν λιγότερο τα βαμβάκια σε σχέση με τον papillon και τον Jorda στα ΝΕΤ.Και γενικότερα και σε άλλα υγρα όπως τα Rope cut λερώνεται λιγότερο ο zest από άλλους ατμοποιητές.Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εξήγηση γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #502 στις: Ιουλίου 09, 2018, 15:04 »
Νομίζω, Θανάση, το ελάχιστο βαμβάκι που χρησιμοποιεί είναι η απάντηση στο ερώτημά σου.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #503 στις: Ιουλίου 09, 2018, 15:10 »
Λιγότερο βαμβάκι, πολλά βατ, μειώνουν τα κατάλοιπα.. Λογικό..   :)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #504 στις: Ιουλίου 10, 2018, 00:14 »
Baffometto Reserve 10% 50 PG/40VG/10WFI, 6 mg/ml σε Phenomenon Zest IIxVIII, 6 σπείρες 0,3mm Ni80, 2mm ID, 0,89Ω


Μιας και ο [member=7533]drum[/member] βιάζεται, πάμε στο διαόλι της σειράς, το οποίο σύμφωνα με την συνταγή που έχουν δώσει οι ίδιοι οι ιταλοί στο διαδίκτυο αποτελείται από Black Cavendish, Virginia και Latakia. Η αναλογία που έχουν δώσει οι ίδιοι είναι 4%,4%, 2% αντιστοίχως, αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι η αναλογία του υγρού που πουλάνε. Εδώ έχουμε την Reserve έκδοση, οπότε θα πρέπει να περιμένουμε και κάποιες νότες από δρύινο βαρέλι.

Το άρωμα, όπως είναι απολύτως αναμενόμενο για τους γνωρίζοντες θυμίζει το English Mixture, όμως όχι και τόσο ώστε να τα συγκρίνουμε. Πάντως η αίσθηση που αφήνει είναι αυτή του καπνού πίπας.



Παρατηρείστε την εικόνα για να βρείτε τα συστατικά ;)

Εγώ δεν ξέρω αυτά τα τεχνικά με τα layering και τα τοιαύτα, όμως το υγρό έρχεται σε κύματα αναλόγως το πόσο μεγάλη τζούρα θα τραβήξεις, ήτοι το πόση θερμοκρασία θα ανέβει μέσα στον θάλαμο ατμοποίησης.

Πρώτη έρχεται η βιργινία να γλυκάνει, αλλά και να ξυπνήσει τους γευστικούς κάλυκες. Στην συνέχεια έχουμε την καπνιστή υφή του Latakia και ακολουθεί στην επίγευση η ξηροκαρπική αίσθηση του Black Cavendish.

Όσον αφορά το Reserve της υποθέσεως θα ομολογήσω μία αδυναμία στον εντοπισμό του, αλλά διαθέτω ελαφρυντικό για αυτή την ανικανότητα. Το Latakia έχει καπνιστή υφή που θυμίζει ξύλο βελανιδιάς, συνεπώς η αδυναμία μου στον εντοπισμό του δρύινου βαρελιού έγκειται πως ακόμα και αν το εντοπίζω το συγχέω με την αντίστοιχη γεύση του Latakia, οπότε θα πρέπει να υπάρξει συγκριτικό με την απλή έκδοση του Baffometo, γεγονός το οποίο θα γίνει μετά τον Σεπτέμβριο.

Πάντως, για να διασκεδάσω τις εντυπώσεις να πω πως μία έντονη καπνίλα από βελανιδιά συνοδεύει την εκπνοή, ενώ αντιστοίχως η καπνική υφή στην εισπνοή είναι καμουφλαρισμένη πίσω από την γλυκύτητα του Virginia. Ένα εκ των δύο είναι το δρύινο βαρέλι και το άλλο είναι Latakia. Νομίζω ότι το βαρέλι είναι η αίσθηση στην εκπνοή.

Το αν αλλάζει το υγρό με βάση την ωρίμανσή του δεν το ξέρω ακόμα, αν και ο δακτύλιος υπολειμμάτων έχει εξαφανιστεί αφήνοντας ένα υγρό με χρώμα σκούρο κόκκινο, όπως του κερασιού. Υποψιάζομαι ότι είναι έτοιμο, αλλά όρκο δεν παίρνω. Δεν έχει και πανσέληνο, άλλωστε.

Πάντως το υγρό ανήκει, άνετα, στην κατηγορία OMFG...



Και τώρα με συγχωρείτε, πάω να ετοιμαστώ για να το έχω μαζί μου αύριο!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #505 στις: Ιουλίου 10, 2018, 00:23 »
Μάλλον το black cavendish θα το κάνω μίξη με latakia 2/1 γιατί από μόνο του δεν με ενθουσίασε.
Ατμίζεται άνετα βεβαίως αλλά για μένα δεν έχει το wow factor του latakia.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #506 στις: Ιουλίου 10, 2018, 00:27 »
Αυτό ακριβώς έχει το Baffometo, Γιάννη... Το wow factor του Latakia, με την all day τελειότητα του Black Cavendish συν ένα μέρος γλυκιά Virginia να σε αφυπνίζει για να δεχτείς το αγίασμα. 

Μετανοείτε!


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #507 στις: Ιουλίου 10, 2018, 00:29 »
Ναι, πιστεύω ότι ο συνδυασμός τους θα δώσει πολύ καλό τελικό αποτέλεσμα, μετριάζοντας λίγο και την ένταση του latakia, θα το στρογγυλέψει αρκετά το τελικό υγρό.
Virginia δεν θα ακουμπήσω, δεν μου αρέσουν αυτά τα καπνά...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #508 στις: Ιουλίου 10, 2018, 00:33 »
Ούτε εμένα, αλλά στην προκειμένη προσθέτει γλυκόξινες νότες που ταιριάζουν τα μάλα. ;)

Πάντως ρίξε τα μαγειρέματά σου και διοχέτευσε πληροφορίες  :D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #509 στις: Ιουλίου 10, 2018, 00:40 »
Πιστεύω το ερχόμενο Σ/Κ θα καταθέσω γνώμη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084997 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9989 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy