vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 6 χρήστες
Apostolosz, camber, manoslykos, george kotsopoulos, Buliwyf, maprix

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #255 στις: Μαρτίου 30, 2018, 12:50 »
Το νερό εκτος της λιγότερης βρωμιας, ας πούμε 30% λιγότερη που ειναι σημαντική αλλά στην περίπτωση μας ίσως να αρκει οριακά για δευτερο τανκάκι των 2ml, κατά τα άλλα δεν εχει να προσφέρει τίποτα.
Η αναλογία 50/50, 40/60 VPG φτάνει και περισσεύει για ομαλότατη τροφοδοσία σε σφιχτούς ατμοποιητές. 
Η απόδοση των υγρων με νερό εστω και στο 5% κατα την άποψη μου μειώνεται τόσο όσο να μην το επαναλάβω.
Επίσης τα ποσοστα που προτείνουν για all day, ειναι ακριβως για αυτο που λέει. Αφού η κατανάλωση μου ειναι 2-4 ml την ημέρα καταλήγω από 60% ως και 100% επιπλέον αυτων των ποσοστών, ανάλογα με την ετικέτα.
Ολα αυτα για ωρίμανση 10 ημερών, περιμενοντας και τα αποτελέσματα μετα το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #256 στις: Απριλίου 16, 2018, 11:20 »
Basma: 6 mg/ml 50PG/40VG/10WFI σε Phenomenon Zest 2x08, Ni80, 0,3mm, 2mm ID, 6 σπείρες, 0,91 Ω, 11W.



Όπως προανέφερα στο νήμα, το συγκριτικό τεστ του Μπασμά της La Tabaccheria θα πραγματοποιηθεί σε δύο μέτωπα. Το πρώτο μέτωπο αφορά ένα παλιό καλό Cadenza της Black Note σε 12 mg/ml. Το δεύτερο μέτωπο αφορά τον Μπασμά της Vaporificio. Όλα στον ίδιο ατμοποιητή, με το ίδιο στήσιμο και τα ίδια Watt.



Καταρχάς, να πω ότι ο Μπασμάς της La Tabaccheria δεν διαφημίζεται ούτε ως «ανατολίτικος καπνός», ούτε ως «τούρκικος», αλλά ως ΕΛΛΗΝΙΚΑ καπνά από την Ξάνθη. Αυτό το τονίζω και το υπογραμμίζω αφού υπάρχουν ακόμα και ελληνικές εταιρείες που διαφημίζουν «Turkish» καπνά, ασχέτως που αυτά είναι κάτι RY συνήθως.

Σε αυτό το σημείο οφείλω να μνημονεύσω ότι η Nobacco διακινεί τον Μπασμά της Vaporificio της ως «ανατολίτικο», γεγονός που θεωρώ εντελώς ΑΣΤΟΧΟ και καλύτερο είναι να κοιτάξουν ένα χάρτη και να αλλάξουν την περιγραφή. Και να πληροφορήσουν και την ιταλική εταιρεία για το λάθος, αν από αυτήν προέρχεται η αστοχία αυτή.

Πριν περάσουμε στον πυρήνα του όλου review, αξίζει να αναφερθούμε στην προτεινόμενη από τους κατασκευαστές σύνθεση με υψηλή PG και επιπλέον 10% WFI, που εκ πρώτης όψεως φαντάζει παράδοξη, όμως, στην πραγματικότητα βοηθάει κατά πολύ την καλύτερη απρόσκοπτη τροφοδοσία του βαμβακιού μας με υγρό και όντως βοηθάει στο να έχουμε λιγότερα κατάλοιπα, καθιστώντας τα υγρά πιο φιλικά.

Έγινε νύξη για πτώση της απόδοσης εξαιτίας του νερού. Δεν το προσυπογραφή, αλλά το θεωρώ πιθανό. Θα κάνω στο μέλλον και κάποιες δοκιμές με 60PG/40VG για να συγκρίνω. Πάντως η σύσταση είναι πολύ καλύτερη από το 60 VG/40 PG που είχα χρησιμοποιήσει.



Οι δοκιμές άρχισαν περίπου στις 6 μέρες ωρίμανσης και τώρα που σας γράφω βρισκόμαστε στην 25η μέρα ωριμάνσεως.

Οι πρώτες συγκρίσεις γίνανε με το Cadenza της Black Note και η σχετική απόφανση είναι ότι το Black Note έχει περισσότερη γεύση αμμωνίας, ενώ το La Tabaccheria περισσότερο «σώμα». Είναι, δηλαδή, πιο καπνικό, πιο κοντά στις γήινες γεύσεις του καπνού. Στον μήνα της ωρίμανσης αυτό το συμπέρασμα έγινε ακόμα πιο ξεκάθαρο και ο «ιταλικός» Μπασμάς Ξάνθης έχει εξελιχθεί σε ένα καπνικό πρώτης γραμμής, που θα στοιχειώνει για καιρό τον Zest μου. Δεν θα πω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο από το Black Note αφού πρώτον αναδεικνύουν διαφορετικά στοιχεία του ίδιου καπνού (είναι τελείως αντιληπτή η συνάφεια στην γεύση) και δεύτερον επειδή το 12 mg/ml του Cadenza με έκαιγε δυσάρεστα με αποτέλεσμα να υπάρχει και η περίπτωση η έξτρα αμμωνία να είναι από την αυξημένη νικοτίνη.

Σε αυτό το σημείο οφείλω να ευχαριστήσω τον [member=7454]Cruiser79[/member] για την δυνατότητα που μου έδωσε να προβώ στην πρώτη σύγκριση.

Το δεύτερο συγκριτικό έγινε μοιραία με το Vaporificio Basma, το οποίο έρχεται αρκετά πιο κοντά γευστικά στο Cadenza της Black Note παρά στο La Tabaccheria. Είναι μάλιστα και πιο «όξινο» στην γλώσσα ακόμα και από το Black Note, με αποτέλεσμα να βρίσκεται ακόμα πιο μακριά από την ταμπακιέρα.

Ερχόμενος σε απευθείας σύγκρουση και με τα δύο, νομίζω το La Tabaccheria είναι το πιο «τσιγάρο» από τα τρία. Η «αμμωνία» της επίγευσης είναι πιο διακριτική, ενώ στο «σώμα» της γεύσεως το ιταλικό χαρμάνι είναι πιο έντονο και διακριτικό από τα υπόλοιπα δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2018, 11:37 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #257 στις: Απριλίου 16, 2018, 11:35 »
Ωραία παρουσίαση. Ευχαριστούμε! :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #258 στις: Απριλίου 16, 2018, 13:04 »
Ευγε, εξαιρετικό συγκριτικό.
Να αναφέρω ότι η προσθήκη νερού τα κάνει αρκετά πιο ελαφρά και σε συνδυασμό με την αραίωση που προτείνουν για ολοήμερο άτμισμα βγάζουν 4ml με το ίδιο βαμβάκι.
Να΄σαι καλά με τις αναφορές σου καλε μου άνθρωπε, μου έδειξες το δρόμο για ότι καλύτερο εχω δοκιμασει στα 3+ χρόνια.
:thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #259 στις: Απριλίου 16, 2018, 15:34 »
Κώστα, θα συμφωνήσω απόλυτα. Τα la tabaccheria νομίζω ότι είναι ακριβώς "τσιγάρο".
Την πρώτη φορά που άτμισα λατάκια στο σπίτι, έτρεξε η σύζυγος αλαφιασμένη να με ρωτήσει αν άναψα τσιγάρο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #260 στις: Απριλίου 17, 2018, 02:51 »
To Vaporificio Basma που διατίθεται από τη Nobacco είναι μάλλον το......εμπνευσμένο από την Οθωμανική Αυτοκρατορία Izmir.
Γιατί δεν βλέπω την ονομασία Basma στην ιστοσελίδα της ιταλικής εταιρείας.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #261 στις: Απριλίου 27, 2018, 16:52 »
Δοκίμασα πριν λίγο μπασμα κ cave ... που μου έστειλε ο καλός φίλος Κώστας Άλεξ .. :respect:Εντάξει τα σπάει λέμε .  Δέκα μλ έτοιμο το αραιωσα κ το έκανα 30. Πολύ καλό...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #262 στις: Απριλίου 28, 2018, 10:56 »
Piloto Cubano, 6 mg/ml, 10%, 50PG/40VG/10WFI σε Phenomenon Zest 2x08, Ni80, 0,3mm, 2mm ID, 6 σπείρες, 0,88Ω, 11W.



Μόλις 6 ημέρες μετά την Παρασκευή των τελευταίων υγρών La Tabaccheria που αγόρασα, παρατήρησα ότι ο συνήθως δακτύλιος υπολειμμάτων έλειπε τελείως στο Piloto Cubano, γεγονός που με οδήγησε στο να κάνω την πρώτη δοκιμή.

Το πρώτο αξιοπερίεργο που οφείλω να παρατηρήσω είναι ότι παρότι τόσο αυτό όσο και ο Μπασμάς φτιάχτηκαν στις ίδιες ακριβώς αναλογίες, ο Μπασμάς εδείχνε ακόμα ανέτοιμος οπότε τον ανακίνησα και πάλι, ενώ δείχνει και πιο παχύρευστο ως υγρό. Ίσως ακόμα δεν έχει επιτευχθεί η διάλυση του αρώματος. Ίσως, όμως, τα αρώματα έρχονται διαλυμένα σε διαφορετικό διαλύτη, γεγονός που δεν επεξηγείται στην σελίδα της εταιρείας. Τέλος πάντως, αυτό δεν είναι του παρόντος.



Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του κατασκευαστή, το υλικό κατασκευής του υγρού είναι ο καπνός Piloto Cubano, που σε αντίθεση με την ονομασία του είναι από την Δομινικανή Δημοκρατία, από σπόρους που μεταφέρθηκαν από την Κούβα και αναπτύχθηκαν εκεί. Πρόκειται για το γέμισμα του πούρου, ενώ όπως σημειώνεται στις αντίστοιχες σελίδες ο καπνός που χρησιμεύει ως περιτύλιγμα δίνει το υπόλοιπο 50% της γεύσης. Εδώ έχουμε μόνο τον καπνό «γέμισμα» και εμένα μου θυμίζει κάτι ανάμεσα σε Black Cavendish χωρίς το καβουρδισμένο ξηροκάρπι και Burley με μια πιο γήινη διάσταση. Όλα αυτά στην 6η μέρα της ωριμάνσεως, οπότε θα πούμε περισσότερα και για την εξέλιξή του.

Έχοντας φτάσει, πλέον, στον μήνα και πλέον της ωριμάνσεως, το υγρό είναι εξαιρετικά νόστιμο. Σε σύγκριση με την 6η ημέρα της πρώτης δοκιμής, μπορώ να πω ότι το υγρό είναι εξαιρετικά νόστιμο και έχει αναδειχθεί μία ύπαρξη αμμωνίας που έλειπε, όπως ήδη γράψαμε, στον Μπασμά. Σχηματίζοντας το προφίλ της γεύσεως, έχουμε ένα Cavendish χωρίς την ξηροκαρπική υφή με μία αίσθηση αμμωνίας που έζησα στο Cadenza Μπασμά της Black Note και μία γλυκιά αλκοολική αίσθηση, που εκφράζεται περισσότερο ως ένα παιχνίδισμα στους γευστικούς κάλυκες. Μπορεί κάποιος την τελευταία αίσθηση να την περιγράψει και ως «μπαχάρια», αλλά καταθέτω αυτό που μου ήρθε εμένα στον νου.

Εν γένει πρόκειται για ένα εξαιρετικά αξιόλογο υγρό, το οποίο θα στοιχειώνει αρκετά συχνά τους σφιχτούς ατμοποιητές μου. «Πηγαίνει» εξαιρετικά με καφέ και συνεπώς πρόκειται για μια πολύ καλή επιλογή για να παίρνω μαζί μου στην δουλειά. Δεν ξέρω να σας πω αν «πηγαίνει» με ποτά καθότι πίνω εξαιρετικά σπάνια, αλλά πρόκειται για ένα all day vape, που σίγουρα μπορεί να συνοδεύσει και στιγμές στις οποίες θα κάνατε ένα πούρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2018, 11:21 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #263 στις: Μαΐου 09, 2018, 00:28 »
Έρχονται... ωραία γούστα ;)


Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #264 στις: Μαΐου 24, 2018, 15:20 »
Πήρα latakia και burley. Να τα φτιάξω στο 5% για adv, ή θα χάσω πολύ σε γεύση;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #265 στις: Μαΐου 24, 2018, 15:24 »
Κάπου στο νήμα υπάρχουν οι προτεινόμενες αναλογίες από τον κατασκευαστή. Από κει και πέρα εξαρτάται κι από το γευστικό σου σύστημα, οπότε θα έλεγα να φτιάξεις μια μικροποσότητα στο 5% που λες και να δεις, ώστε μετά να προσαρμόσεις ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος billias7815

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #266 στις: Μαΐου 29, 2018, 10:36 »
Τελικά υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα διαθέσιμα για αγορά γιατί από όσο έψαξα δεν βρήκα κάπου διαθεσιμότητα;Και μιας και είμαι νέος το 6% που λέει στο site για αραίωση εννοεί ότι στα 100ml τελικού προιόντος βάζουμε 6ml άρωμα 89 ml βάση (50%-50%) και 4,5ml νερό;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #267 στις: Μαΐου 29, 2018, 10:41 »
Στο κατάστημα της Κρήτης last time i checked έχει διαθέσιμα. Όχι όλα, αλλά έχει διαθέσιμα. 

Όσον αφορά την αραίωση πες τι θες να φτιάξεις, και τι έχεις διαθέσιμο να σου πούμε. Πάντως για 6%, όντως 6 ml άρωμα στα 100ml τελικού προϊόντος.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #268 στις: Μαΐου 29, 2018, 11:07 »
Νέα Ιωνία Κεντρο Ηλεκτρονικου Τσιγαρου

Αποσυνδεδεμένος billias7815

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #269 στις: Μαΐου 29, 2018, 11:58 »
Ιδανικά θέλω να φτιάξω κάτι κοντά στο Sonata

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Odin by Baker White Έτοιμα υγρά 256 46829 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:45
από Stevenboche
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33678 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236875 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135997 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12