vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 6 χρήστες
pngtszs1976, toliss, thanos1071, camber, manoslykos, bloodlessz

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουαρίου 14, 2018, 18:19 »
:)) μου μπήκαν ιδέες για ένα γείτονα... Να το φτιάξω και του δώσω να δοκιμάσει :deviltroll: 

Ευχαριστώ για την απάντηση  :D

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουαρίου 14, 2018, 18:56 »
Άσχετο με τους ''πειραματισμούς'' που συζητάτε παραπάνω, αφορά στην πρόταση της εταιρίας για τη δημιουργία των υγρών της. Επιμένει για συμπλήρωση 10% νερού σε βάση
50% PG - 40% VG - 10% νερό και αιτιολογεί γιατί.
Από το σάιτ της εταιρίας στην ενότητα ''Instructions and Warnings'' :
The Recommended Base to dilute Our Extracts is 50pg : 40vg : 10h2o, the presence of water is important, since it makes the base less sweeter and hence the tobacco flavour is drier; the result is more fluid and the evaporating temperatures of the blends is lower, while limiting the caramelisation of sugars and, consequently, the formation of deposits.

Edit: Αυτές οι σκέψεις που κάνετε να αναμίξετε NET με ''συμβατικά'' αρώματα, πραγματικά με σκιάζουν. Σαν Lagavulin με κοακόλα ένα πράμα..  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2018, 19:25 από ako »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουαρίου 14, 2018, 21:23 »
Να ρωτήσω όταν λες να αναμείξεις ΝΕΤ σε 10ml εννοείς με κλασσικά αρώματα π.χ. Bavarian Cream και να δεις τι αποτέλεσμα βγαίνει; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; :dontknow:
Γιατί να μην γίνεται; Τα net είναι παρασκευές που λαμβάνονται με χρήση pg/vg ίσως και κάποιας αλκοόλης. Ολα μου τα υγρά είναι αυστηρά και μόνο καπνικά (και μηδενικά). Αν η χρήση ενός net αρώματος λειτουργήσει σαν booster γεύσης....καθόλου δεν θα με χαλάσει. :101010:
[member=12255]ako[/member] και η atmos επιμένει στην προσθήκη νερού, δεν λέει κάτι αυτό, αλλά ούτε και πρωτοτυπεί, αφού αυτή είναι η λογική πίσω από τους θιασώτες (που όσο πάει γίνονται όλο και λιγότεροι) της χρήσης wfi στις συνταγές τους.
Προσωπικά, σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει πάντα, το νερό είναι μονόδρομος σε full vg συνταγές (σαν αραίωση της πυκνότητας της vg) & όπου, για ιατρικούς λόγους, η χρήση pg είναι απαγορευτική/βλαπτική.
Επιπλέον, πάντα μιλώντας για τα προσωπικά μου γούστα, οι συγκεντρώσεις αρωμάτων (ακόμα και των πιό πολυπληθών) σπάνια φεύγουν πάνω από 5-6% του συνολικού όγκου. Αν προστεθεί και ένα 0,5%-1,00%(υπερβολικό), τί να πειράξει...:tongue-eyes: 

Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουαρίου 14, 2018, 22:32 »
Σαν Lagavulin με κοακόλα ένα πράμα..  :laugh1:
Ok δεν είναι ανάγκη να γινόμαστε χυδαίοι... :laugh1: Θα γράψω τιμωρία 100 φορές "ΔΕΝ θα αναμείξω ΠΟΤΕ ΝΕΤ υγρό με οτιδήποτε..." (συγνώμη για το off topic)
Για την επιστήμη και μόνο, ίσως το κάνω (και για τον π@#$τη τον γείτονα...)  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουαρίου 14, 2018, 22:39 »
Κανονικά έπρεπε να εκχυλίσουμε κρέμες, φρούτα, μέλια κλπ και μετά να κάνουμε αυτή τη συζήτηση επί ίσοις όροις.

Πάντως, γίνεται αυτή η ανάμιξη. Απλώς φαντάζομαι ότι χρειάζεται τεράστιος χρόνος ωριμάνσεως για να ανασυρθούν τα συμβατικά αρώματα από το τασάκι του ΝΕΤ. Επίσης θα χρειάζεται μεγάλη προσοχή στις αναλογίες για να μην σκεπάζονται τα πάντα.

Πάντως, το θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να γίνεται και να δώσει και καλά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουαρίου 14, 2018, 23:39 »
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, Κώστα. Ξεκινάω τις αλχημείες, δηλώνοντας καπντμιστής. Το κανονικό τσιγάρο δεν ήταν κάτι το δαιμονικό που έπρεπε να το αντικαταστήσω με ατμό. Φαντάζομαι σε όλους μας άρεσε η γεύση και ψαχνόμασταν με αυτές. Απλά παραήταν επιβαρυντικό για την υγεία μας και εθιστικό, λόγω νικοτίνης.
Κρατώ λοιπόν το τελετουργικό του (του στριφτού ήμουν), την απασχόληση της κίνησης "βάζω στο στόμα-βγάζω από το στόμα", το νέφωμα της εκπνοής, έχοντας ήδη καταφέρει να είμαι νικοφρής από τον πρώτο μήνα ατμίσματος.
Ομως...μου φαίνεται κάπως να ατμίζω φρούτα, κρέμες, μπισκότα, κέηκ, τζατζίκια & σπληνάντερα, κοαόλες & energy drinks.  
Στο μυαλό μου έχει καταγραφεί πως τα τρόφιμα τρώγονται τα ποτά πίνονται και κάτι άλλα μικροπραγματάκια (πίπες, πιπάκια, τσιμπούκια, αργιλέδες, τσιγάρα, κλπ) ήταν πάντα συμπληρώματα απόλαυσης, χαλάρωσης, παρέας, στέρησης, συγκέντρωσης ή ό,τι άλλο ήθελε ο χρήστης τους.:party_beer_01:  

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 00:01 »
Εγώ, προσωπικά, κάνω και φρούτα και κρέμες και παγωτά και όλα. Όμως, όταν θέλω καπνικό, τότε η επιλογή μου είναι μία: ΝΕΤ και ξερό ψωμί.

Με μία υποσημείωση: Τα συγκεκριμένα καπνικά δεν φιλοδοξώ να τα νοθεύσω παρά μόνο με τον εαυτό τους, δηλαδή κανά μιξάρισμα λατάκια με virginia ή κάτι τέτοιο. Αχρείαστο είναι βέβαια γιατί η ίδια η εταιρεία δίνει τόσα θαυμάσια mixtures, με αγαπημένο το English, που παρουσίασα σε προηγούμενη ανάρτηση.

Επίσης, σημαντικό: Για μένα το τσιγάρο ήταν δαιμονικό (ατυχής η έκφραση μιας και την λέξη δαίμονας εγώ την κοιτάω από την αρχαιοελληνική σκοπιά της που δεν είναι αρνητική, αλλά καταλαβαίνεις). Είδα τεράστιες διαφορές στα πνευμόνια μου με το κόψιμό του και κυρίως είδα να έρχεται η κόρη μου να παίξουμε χωρίς να της βρωμάω. Το έκοψα όχι γιατί μου το είπε γιατρός, αλλά γιατί το αισθάνθηκα ο ίδιος. Όσο ήμουν καπνιστής ποτέ δεν ένιωσα την γεύση του καπνού, πέρα - ίσως - από την πρώτη τζούρα της ημέρας.

Στα ΝΕΤ υγρά βρήκα γεύσεις καπνικές, αυτήν την λατρεμένη πρώτη τζούρα, συν άλλες πολλές που δεν είχα δοκιμάσει ποτέ. Π.χ. δεν είχα ποτέ δοκιμάσει καπνό λατάκια ως καπνιστής.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 12:14 »
Τα net είναι μια απόλαυση της παλιάς καπνικής τζούρας χωρίς τις ενοχές του κ.τ. (τι είπα πάλι ο άνθρωπος)  :idiot1:
Καλές οι κρέμες, καλά τα γλυκά, μια χαρά τα φρούτα, αλλά ένα δυο γερά net καπνικά δεν λείπουν πότε από την καβάτζα μου.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 12:15 »
Τα net είναι μια απόλαυση της παλιάς καπνικής τζούρας χωρίς τις ενοχές του κ.τ. (τι είπα πάλι ο άνθρωπος ποιητής)  :idiot1:
Καλές οι κρέμες, καλά τα γλυκά, μια χαρά τα φρούτα, αλλά ένα δυο γερά net καπνικά δεν λείπουν πότε από την καβάτζα μου.
Συγγνώμη για την διόρθωση, Γιάννη, αλλά η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους ;) Μην το κάνεις, σε παρακαλώ!

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 12:21 »
Θα έχω μαζί μου απόψε φρεσκοτημένο φαινόμενο Zest V1 με καπνική καμπάνα και 0.32mm SS.

Επίσης θα έχω μαζί μου ένα μπουκαλάκι 30μελο (μες την παρανομία και την αλητεία) Black Note Prelude ώστε να καταλάβουν κάποια καπνόμουτρα ότι άλλο το Virginia, και άλλο το κορτάρι που μας πουλάνε ως συνθετικό Virginia..
Επειδή το prelude έχει γίνει το αγαπημένο μου και πιστεύω ότι αφήνει τη λιγότερη μάκα,το virginia από la tabacceria πλησιάζει καθόλου;
edit Ασχετο!Τα ΝΕΤ δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τη μάκα των rope cut! :lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 12:46 »
Ακόμα δεν έχω άποψη.

Προσεχώς!

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #131 στις: Μαρτίου 15, 2018, 22:58 »
Κανένα νέο από virginia κανείς;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #132 στις: Μαρτίου 15, 2018, 23:03 »
Για Virginia, δεν έχω κάτι να σου πω. Για το Black Cavendish από την άλλη  :delicious2: :delicious2:

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #133 στις: Μαρτίου 16, 2018, 00:20 »
Από αυτά που διάβασα αν ξεκινήσω με το black cavendish στο 10%, είναι καλά από ότι κατάλαβα;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #134 στις: Μαρτίου 16, 2018, 00:35 »
Υποθέτω πως ναι. Εγώ το έχω 15% σε 60Vg/40 Pg, αλλά από τον τρόπο που ατμίζει αντιλαμβάνομαι ότι θα είχα καλύτερη απόδοση στο 10% ή το πολύ στο 12% με τις αναλογίες ανάποδα, δηλαδή 60PG/40VG.

Οι κατασκευαστές προτείνουν 50PG/40VG/10WFI για τα αρώματά τους. Για το νερό λένε ότι ρίχνει περαιτέρω το σημείο βρασμού και μειώνει τα κατάλοιπα. Σε μελλοντικό μιξάρισμα θα το δοκιμάσω κι αυτό. Αρχικά θα αυξήσω την PG για να βελτιώσω την τροφοδοσία.

Αν γενικά πάντως θες έντονα τα αρώματα, μια χαρά έντονο μου είναι στο 15%

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59641 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084968 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy