vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 17:30 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Ευχαρίστως! Διάλεξε ;)
Latakia, English Mixture για άμεσα. Black Cavendish, Oriental, Burley για τέλη του μήνα.
Τσίπουρο, μεζέ και τασακίλα ιταλική
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2017, 13:05 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 18:16 »
άνοιξα το bezuki μετά από 1 μήνα (10%) 
πολύ καλό αν και ο συγκεκριμένος καπνός δεν είναι στα φόρτε μου (δεν τον γνώριζα γενικά)

το βαμβάκι πέθανε σε 2 skylino-τανκς που το θεωρώ καλή αντοχή για net

γενικά τα 100μλ θα τα καταναλώσω σε βάθος χρόνου και θα το ευχαριστηθώ 
ώρα να βρω και τα υπόλοιπα
ως γεύση σίγουρα αρωματικό όπως περιγράφεται

ούτε cigar ούτε τσιγάρο  θα το έλεγα  κάτι ανάμεσα
(ξέρω είμαι χάλια στις περιγραφές για αυτό το αποφεύγω :D)

δύσκολα πάντως κάποιος πού κάνει net να μη το ατμίσει ευχάριστα

:bye:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 17, 2017, 19:49 »
Από τι αποτελείται το χαρμάνι του [member=7524]firvain[/member];

Εγώ αυτές τις μέρες "παίζω" με Black Cavendish και Burley. Εντός ολίγων ημερών οι εντυπώσεις. Αλλάζω ατμοποιητές και παίζω με τις μέρες ωρίμανσης προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 12:11 »
Ωρίμανση 2 εβδομάδων 

Line Elite Mata Fina
Linea Elite Basma
Black Cavendish 

....και οι γκουρμεδιές πάνε στην άκρη για λίγο καιρό!
Απίστευτη προσομοίωση , αξίζει σίγουρα μια δοκιμή. Το βραδινό ουσκάκι βρήκε ταίρι.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 12:43 »
[member=11234]argo[/member]

Τον Μπασμά τον έφερες από Ιταλία ή υπάρχει κανά κατάστημα Ελλάδα που μας έχει ξεφύγει;

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 18:45 »
Μου τα έφερε φίλος από Ιταλία

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 18:50 »
Βάλε και τζάκι οπότε μαζί με το ουισκάκι ;)

Διπλή κάπνα  ;D Και εβίβα στον φίλο σου

Αποσυνδεδεμένος Patrick

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 26, 2017, 22:33 »
Νομιζω οτι ηρθe η ωρα να σας πω την γνωμη μου για το kentucky usa ..
31 ημερες ωριμανση σε βαση 60/40 pg-vg 4 mg νικοτινη σε tilemaho κι  hadaly αντιστασεις γυρω στο 1 Ohm..
μυρωδια απο το μπουκαλακι αποκρουστικη ...πρωτη εντυπωση στον ουρανισκο κατα την εισπνοη...Σάλτσα barbeque.. μπαχαρικα και μια ιδεα καμενου ξυλου.. προσωπικα με εχει μπερδεψει ..δεν ειναι ποτε το ιδιο..παιζει ρολο τι εχεις φαει η πιει πριν ..πχ με ενα whiskey 12 ετων και πανω ερχεται και δενει  απιστευτα... για καθημερινη χρηση δεν το προτεινω..επιγευση αρκετα βαρια και μεστή για αρκετη ωρα!
Στον τηλεμαχο εβγαλε πιο πολυ το καπνικο μερος ενω στον hadaly με το 1/2 της μιας τρυπας του αερα καταλαβαινεις και τα μπαχαρικα...
βαμβακι και αντισταση μαυρη μετα απο 2-3 ml 
Βαρυ και ασηκωτο ..δεν ξερω αν θα το ξαναεπερνα γιατι σιγουρα θα αργησει να μου τελειωσει!      

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 27, 2017, 00:46 »
Νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να αναφέρω ξανά ότι προτείνω αραίωση στο 1/5 από αυτό που προτείνει η εταιρεία...

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 27, 2017, 08:44 »
Καλημερα. Εχεις δικιο. Τα εκανα 10-12% .τα δοκιμασα και 5-6% και ειναι εξισου Πολύ καλα.και ποιο ξεκουραστα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 27, 2017, 13:42 »
Τρύφωνα, το 1/5 νομίζω είναι πολύ λίγο, δεν έχουμε όλη την ίδια ευαισθησία στη γεύση (φασματογράφος) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 27, 2017, 14:29 »
Άντε! Για σένα 1/4,5....  ;D

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 00:28 »
Μετά από 4 μήνες και πλέον ωριμάνσεως και ύστερα από άπειρη βαρεμάρα να γράψω και να κάνω την κριτική αυτή όπως την ήθελα, ας περάσουμε στο Burley της La Tabacchieria. Επειδή τα αρώματα αυτά απευθύνονται αποκλειστικά και μόνο σε χρήστες ΝΕΤ καπνικών και επειδή τα χαρακτηριστικά έχουν ήδη γίνει σαφή από τις προηγούμενες κριτικές, φρονώ πως καλύτερα να περνάμε στο «ζουμί» της υποθέσεως, που δεν είναι άλλο από την απευθείας σύγκριση αυτών των αρωμάτων με τα αντίστοιχα έτοιμα υγρά της Black Note, που είναι και η αφρόκρεμα των ΝΕΤ καπνικών στην αγορά.



Για να είναι πρέπουσα η δοκιμή, λοιπόν, πέρα από τους δύο μήνες ωριμάνσεως του Burley της La Tabacchieria, αγόρασα και ένα δεκάμελο από το Forte της Black Note, ώστε να γίνει αυτό το συγκριτικό απευθείας, στον ίδιο ατμοποιητή, με το ίδιο ακριβώς στήσιμο. Επειδή δεν έχω τον ίδιο ατμοποιητή ακριβώς δύο φορές η δοκιμή έγινε δύο συνεχόμενες ημέρες. Πρώτα με τους Ιταλούς και ύστερα με τους αμερικάνους, αν αυτό έχει σημασία.



Η «πίστα» του συγκριτικού τεστ ήταν ο Phenomenon Zest 2Χ0,8mm με υπερυψωμένες τρύπες, ένας ατμοποιητής άκρως σφιχτός και τσιγαρίσιος με την μέγιστη ανάλυση γεύσεως από όσους τανκάτους τσιγαρίσιους είτε έχουν περάσει από τα χέρια μου, είτε τους έχω απλά δοκιμάσει. Στον ατμοποιητή, αξίζει να σημειωθεί, είναι περασμένη η καπνική καμπάνα (TBCO) και στις δύο δοκιμές. Το στήσιμο και τις δύο φορές είναι 0,3mm σύρμα Kanthal A1 της Crazywires, στα 2mm πυρήνα, 6 σπείρες και συνολικά 1,1Ω στα 11W.

Το La Tabacchieria είναι παρασκευασμένο στο 15% (που θα μπορούσε άνετα είναι και 12% ή και 10% για μερικούς) και σε αναλογία VG/PG 60/40 (που θα έπρεπε μάλλον να κάνω 50/50 για καλύτερο αποτέλεσμα και καλύτερη τροφοδοσία πριν μαυρίσουν τα πάντα μέσα στον θάλαμο ατμοποίησης). Παρόλα αυτά που σκέφτηκα αργότερα το συγκριτικό προφανώς δεν ακυρώνεται, αλλά ισχύει ακόμα. Δεν είναι και τρελές οι διαφορές με αυτό που 2 μήνες μετά θεωρώ καλύτερο.

Η γεύση των δύο υγρών είναι πανομοιότυπη, δείγμα της υψηλής ποιότητας που χαρακτηρίζει την αρωματοποιΐα La Tabacchiera. Πιθανότατα το υγρό των Ιταλών να είναι ελαφρώς πιο αρωματικό, ενώ το αμερικανικό πιο ωμό. Αυτό, στους παρατηρητικούς, σπάει την παράδοση που θέλει τα Black Note πιο ντελικάτα και τα La Tabacchiera πιο ωμά, αλλά οι διαφορές είναι πραγματικά ανεπαίσθητες και σε αυτές μπορεί να συντελούν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες, όπως π.χ. μια πολύ μικρή διαφορά στο βαμβάκωμα ή το ύψος της αντίστασης ή κάτι τέτοιο, παρότι στο μάτι δεν είδα κάτι. Αλλά είπαμε… πρεσβύωπας.

Αν θεωρήσουμε το Black Note ως το απόλυτο 100άρι, τότε το ιταλικό φτάνει σε πιστότητα 95%, το οποίο σε συνδυασμό με την τιμή το κάνει ένα must have για όσους αρέσκονται στα συγκεκριμένα καπνά.

Υ.Γ. Περιττό να τονίσω πως πρόκειται για φονιάδες αντιστάσεων και ότι στο τέλος του τανκ του Phenomenon επιστρατεύτηκε οινόπνευμα και μπατονέτες για να επανέλθει ο ατμοποιητής στην πρότερη κατάστασή του.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2018, 10:38 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 00:55 »
Ησυχια δεν εχεις.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 10:06 »
[member=7454]Cruiser79[/member]

Έχω από πέρσι όταν είχες έρθει Αθήνα, ωριμασμένο latakia σε 13%   :angel:
Θα σου φέρω ένα 30μελο την Παρασκευή που θα πάμε για τη συνάντηση και νομίζω ότι αν το αραιώσεις κατά το 1/5 θα έχεις παρέα να ατμίζεις μερικά έτη μαζί με το βραδυνό ουισκάκι σου μπροστά στο τζάκι με καλή παρέα :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159776 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515299 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530744 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801595 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet