vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 3 χρήστες
pngtszs1976, manoslykos, Jorge

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 24, 2017, 09:07 »
Κάτι έχεις μπερδέψει.
Το λατάκια που συζητάμε αλλά και τα άλλα αρώματα δεν περιέχουν νικοτίνη, δεν είναι έτοιμα υγρά αλλά αρώματα και μπορείς να τα παραγγείλεις απ΄όπου θέλεις και απ' όπου σε συμφέρουν.
Tα μεταφορικά κοστίζουν 19,23€ αν αγοράσεις από τον Ιταλό.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Το ξερω οτι δεν ειναι ετοιμα υγρα και ειναι αρωματα.
Ο κατασεκυαστης γραφει το παρακατω και ενω δεν ξερω Ιταλικα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι περιεχουν ηδη νικοτινη
contiene tracce di nicotina < 0,15% (1,5 Mg/Ml)
ναι ειναι πολυ λιγο αλλα αν οντως εχω δικιο τοτε δεν μπορει καποιος να τα παραγγειλει ως αρωματα τροφιμων

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 24, 2017, 10:21 »
Ανοίξαμε μια off topic συζήτηση για ένα κατάστημα που τα φέρνει στην Ελλάδα και έκλεισε. Να ανοίξουμε και μία off topic συζήτηση περί νομοθεσίας;

Αρώματα είναι.

Πάμε τώρα στα σημαντικά:

English Mixture – 10%, 60VG/40PG, 6,15 mg/ml



Πρώτη δοκιμή στις 25 μέρες ωρίμανσης σε Le Papillon με 0,32mm Kanthal A1 σε 2,5mm πυρήνα 1,65Ω αντίσταση και 19W.

Οι πρώτες τζούρες έγιναν με το air flow κλειστό σε μεγάλο ποσοστό για μία mtl εμπειρία που μόνο ο Le Papillon μπορεί να προσφέρει. Η γεύση που κυριαρχεί σε πολύ μεγάλο ποσοστό είναι από Latakia, γεγονός που φαίνεται άλλωστε και στο χρώμα του υγρού, το οποίο είναι σκούρο κόκκινο.

Στο τελείωμα της καπνιστής Latakia γεύσεως έρχεται να προστεθεί μία νότα από εξαιρετικό Virginia καπνό, που όμοιός του υπάρχει μονάχα στο Prelude της Black Note. Οι νότες Virginia εμφανίζονται μονάχα στο τελείωμα της τζούρας και συμπληρώνουν άψογα την γεύση.

Η περιγραφή του αρώματος στην σελίδα του κατασκευαστή κάνει λόγο για ανατολίτικα καπνά και «άλλες ποικιλίες». Εγώ με την μικρή μου εμπειρία σε καπνά διαφόρων ειδών, η οποία – αξίζει να σημειωθεί – περιορίζεται μονάχα σε υγρά αναπλήρωσης, αφού ως καπνιστής δεν ήξερα καν τι κάπνιζα, ανιχνεύω μία πιθανότητα να υπάρχει εκεί μέσα Burley σε κάποια μικρή συγκέντρωση. Ουσιαστικά, δεν ανίχνευσα γεύση, αλλά το «παιχνίδισμα» που κάνει το Burley στην γλώσσα, για όποιον με καταλαβαίνει.

Εκ πρώτων τζουρών (από το εκ πρώτης όψεως) πρόκειται για ένα εξαίσιο υγρό που αποσκοπεί σε αυτούς που αρέσκονται σε αρωματικούς καπνούς πίπας. Επίσης, μου φαίνεται πιο «καθαρό» από άποψη υπολειμμάτων, αλλά είναι ακόμα πάααααρα πολύ νωρίς για να πω κάτι τέτοιο. Επίσης, η απόδοσή του ενώ δοκιμάζεται σε έναν dripper μικρούλη που προσφέρει μεγάλη ένταση γεύσεως, μου δείχνει πως η επιλογή του 10% αραίωσης που έκανα είναι σχετικά καλή, ενώ και το 11% θα ήταν σίγουρα πολύ καλό. Για τον [member=7454]Cruiser79[/member] προτείνω το… 2%, άντε 3%. Όσον αφορά την ωρίμανση, και πάλι τα… 10 λεπτά δεν είναι πιθανότητα. Στις 25 μέρες που ξεκινάω τις δοκιμές, πάντως, το υγρό φαίνεται έτοιμο.

Δεύτερη δοκιμή στον Phenomenon Lite, σε σύρμα Kanthal A1 0,25mm σε 2mm πυρήνα και ωμική αντίσταση 1,47 Ω στα 9 Watt στις 27 ημέρες ωρίμανσης. Το γεγονός πως η γεύση είναι ίδια και απαράλλακτη από τον dripper στον τανκάτο μου δείχνει δύο πράγματα. Πρώτον ότι το υγρό ήταν έτοιμο ήδη από τις 25 μέρες ωρίμανσης και δεύτερον ότι ο συγκεκριμένος τανκάτος ήταν μάλλον μία από τις καλύτερες επιλογές μου στον χώρο του ατμίσματος. Η ένταση της γεύσεως και η σειρά που έρχονται οι νότες στον ουρανίσκο μου είναι ακριβώς οι ίδιες, με δεδομένο πάντα το πιο λεπτό σύρμα της δεύτερης δοκιμής, και πλέον η πρόκληση είναι να δούμε πως αντέχει το υγρό σε μία μέρα μέσα σε τάνκ και πως συμπεριφέρεται όταν το συνηθίσεις ή το ατμίζεις ασυναίσθητα εν μέσω μιας εργασιακής ημέρας.

Το συμπέρασμα της ολοήμερης χρήσεως του συγκεκριμένου αρώματος σε αραίωση 10% είναι ότι παρά το γεγονός ότι φαίνεται καθαρότερο από το Latakia με πιο διαυγή σύνθεση, η βρωμιά που αφήνει τόσο στην αντίσταση όσο και στα υπόλοιπα μέρη του ατμοποιητή είναι το ίδιο υπερβολική όσο και το προηγούμενο, καθιστώντας την χρήση σε τανκάτους σχεδόν απαγορευτική, αφού το μέγιστο που μπορεί να ατμίσει κανείς με καλή απόδοση – απόλαυση είναι 3ml, ενώ από κει μέχρι τα 4ml που χωράει συνολικά ο ατμοποιητής η κατάσταση είναι υποφερτή. Ως εκ τούτου η χρήση dripper είναι σχεδόν μονόδρομος. Προσωπικώς από δω και πέρα θα τα ντριπάρω μόνο. Η χρήση τανκάτου θα γίνεται μονάχα για τις παρουσιάσεις.

Τι περιμένει στο κελάρι και θα έρθει ως παρουσίαση όταν ωριμάσει:





« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2017, 10:41 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 24, 2017, 11:46 »
to black cavedish...στο 10 αλλα και στο 12%  βγηκε καπως ατονο....και η γευση δεν μου εμοιζε αρκετα με  καλο καπνο cavedish που πρεπει να βγαζει μια γλυκαδα....απο την περιγραφη και μονο θα προσπαθησω να παρω το black cavedish απο vaporificio....καλη εταιρεια και αυτη στα νετ υγρα....to english mixture παντως κενταει...

Διαγραφή παράθεσης


Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

γενικα πολυ καλη δουλεια σε net αρωματα....δωκιμασα και τα αντοιστιχα της vaporificio σε ετοιμα υγρα σε καταστημα ειναι καπως ατονα ..βγαζουν  και αυτοι αρωματα αλλα δεν τα εχει φερει το εδω καταστημα...
η συνταγες που εχει η la tabaccheria στο facebook ειναι ενδιαφερων....εχω κανει 2...ειναι πολυ κοντα στους κανονικους καπνους πιπας.

θα πω σε λιγες μερες την γνωμη μου οταν δοκιμασω το night cup..με αρωματα απο la tabaccheria..τα ποσοστα ειναι
2,8% latakia
2.5%virginia
1.2%b.cavedish
3.5%perique

Υ.Γ.πρωσπαθω να βρω τροπο να παρω τα virginia oaked......havana spices.....black cavedish απο vaporificio..ξερετε καποιο καταστημα? γιατι η εταιρεια δεν εχει ακομα online shop.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2017, 11:17 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 24, 2017, 12:04 »
Πιθανόν να θέλει πάνω από 12%. Άλλωστε η εταιρεία λέει μέχρι 15%. Θα το δω, ξεκινώντας από το 15 και αραιώνοντας. Vaporificio έχω πάρει κάτι έτοιμα να δοκιμάσω, αλλά από την περιγραφή φαίνεται ότι έχουν και άλλα στοιχεία, πέραν του καπνικού.

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 24, 2017, 12:10 »
to cumber απο vaporificio αν το εχεις παρει ειναι το american blend ala tabaccheria...virginia αρκετο με burley...και λιγο οριενταλ....απο εκει και περα τα αρωματα της εχουν καποια ενδιαφερων...πχ black cavedish...virginia oaked.....havana spices.....vanilla burbon....

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2017, 12:12 από Tem »

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 16:53 »
Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος το kentucky να μας πει εντυπώσεις?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 17:02 »
Όχι ακόμα, φίλε μου. Τώρα ωριμάζουν τα Burley, Oriental και Black Cavendish. Το Kentucky είναι στην παραγγελία που περιμένω, οπότε θα αργήσω ακόμα να το δοκιμάσω.

To πρώτο θα είναι σχετικά κοντά, βεβαίως, γιατί είναι συγγενείς καλλιέργειες με το Kentucky.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2017, 17:10 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 17:41 »
Το ξερω οτι δεν ειναι ετοιμα υγρα και ειναι αρωματα.
Ο κατασεκυαστης γραφει το παρακατω και ενω δεν ξερω Ιταλικα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι περιεχουν ηδη νικοτινη
contiene tracce di nicotina < 0,15% (1,5 Mg/Ml)
ναι ειναι πολυ λιγο αλλα αν οντως εχω δικιο τοτε δεν μπορει καποιος να τα παραγγειλει ως αρωματα τροφιμων
Ολα τα νετ αρώματα περιέχουν ίχνη νικοτίνης αφού προέρχονται από απόσταγμα καπνού.
Από τη στιγμή που είναι άρωμα και όχι ατμιστικό υγρό, δεν είναι απαγορευμένη η αγορά του από το εξωτερικό.
Μέχρι βέβαια να το πάρουν χαμπάρι αυτοί που δεν πρέπει :) και απαγορέψουν και την εισαγωγή μελιτζάνας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2017, 17:47 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 19:39 »
Άμα αρχίσεις να στύβεις μελιτζάνες για εξαγωγή νικοτίνης, θέλω βίντεο. Μουσική υπόκρουση διαλέγεις μόνος σου, αν και καλύτερα να το επιμεληθεί ο cp

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 20:22 »
Μπα αυτός θα βάλει καμιά κλασσική ξενερουά  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 21:52 »
Ενώ το βίντεο του ποιητή να ξεζουμίσει και την τελευταία στάλα νικοτίνης από τις ίνες της μελιτζάνας θα είναι ταινία δράσης. Συμφωνώ! Προτείνω συμβιβασμό σε Carmina Burana!

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 13:28 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

γενικα πολυ καλη δουλεια σε net αρωματα....δωκιμασα και τα αντοιστιχα της vaporificio σε ετοιμα υγρα σε καταστημα ειναι καπως ατονα ..βγαζουν  και αυτοι αρωματα αλλα δεν τα εχει φερει το εδω καταστημα...
η συνταγες που εχει η la tabaccheria στο facebook ειναι ενδιαφερων....εχω κανει 2...ειναι πολυ κοντα στους κανονικους καπνους πιπας.

θα πω σε λιγες μερες την γνωμη μου οταν δοκιμασω το night cup..με αρωματα απο la tabaccheria..τα ποσοστα ειναι
2,8% latakia
2.5%virginia
1.2%b.cavedish
3.5%perique

Υ.Γ.πρωσπαθω να βρω τροπο να παρω τα virginia oaked......havana spices.....black cavedish απο vaporificio..ξερετε καποιο καταστημα? γιατι η εταιρεια δεν εχει ακομα online shop.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2017, 14:13 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Patrick

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 13:50 »
Τελικα απο οτι κοιταξα και τα δυο καταστηματα που φερνουν τα αρωματα δεν εχουν στοκ....ξερουμε καποιο αλλο? 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 14:00 »
Επειδή, όπως είχα πει και σε άλλο σημείο, ψήνω ένα μαγαζί να φέρει, το πρόβλημα φαίνεται να είναι από τον προμηθευτή. Περιμένουμε να στοκάρει αυτός για να στοκάρουν και τα μαγαζιά. 

Επιπλέον, επειδή κάποιοι συνατμιστές λέγανε για την τιμή ενός μαγαζιού, όταν θα έχω νέα για άλλο κατάστημα θα ποστάρω λινκ. Αν και προς το παρόν έχω γύρω στα 400ml στο κελάρι, οπότε θα αγοράσω μονάχα Μπασμά ή αν έρθει κανά blend καλό.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 15:22 »
να μου στειλεις "αμεσως". :tongue_smilie:


Επιπλέον, επειδή κάποιοι συνατμιστές λέγανε για την τιμή ενός μαγαζιού, όταν θα έχω νέα για άλλο κατάστημα θα ποστάρω λινκ. Αν και προς το παρόν έχω γύρω στα 400ml στο κελάρι, οπότε θα αγοράσω μονάχα Μπασμά ή αν έρθει κανά blend καλό.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110705 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159939 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515414 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146487 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530829 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201477 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801666 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11077 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41004 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet