vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Milarepa, Xameno_Skli, Panokali, lagoudakis, ΛΥΚ

Twitter

Tesla Nano 120W Steampunk

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Tesla Nano 120W Steampunk
« στις: Ιουλίου 25, 2017, 18:23 »
Tesla Nano 120W Steampunk

Όπως ακριβώς είναι ο έρωτας, με το που το είδα φρόντισα να τα παραγγείλω με αρκετά συνοπτικές διαδικασίες!
Σίγουρα η εμφάνιση είναι υποκειμενική, ΑΛΛΑ η κατασκευή του και η αφή είναι καλύτερη των προσδοκιών μου.



Τεχνικά Χαρακτηριστικά:
  • Δύο μπαταρίες 18650 (Δεν περιλαμβάνονται)
  • Εύρος Watt: 7 - 120W
  • Εύρος TC: 93-315 C
  • Υποστήριξη Λειτουργιών KANT / SS 316 / Ni200 / Ti / TCR και πολλαπλές υποδοχείς μνήμης
  • Εύρος αντίστασης: 0.1 - 3 ohm
  • Σπείρωμα 510
  • Υλικό: Ψευδάργυρος
  • Διαστάσεις: 90*55*25

Είναι διαθέσιμο σε τέσσερα χρώματα: Ασημί, χάλκινο, χρυσό, και μαύρο.

Ποιότητα

Είναι το πρώτο που με κέρδισε με το που το έπιασα στα χέρια μου, προσδίδει μια γερή και δεμένη κατασκευή.
Το ανάγλυφο σε όλη την κατασκευή δίνει μια όμορφη αίσθηση στο χέρι, παρά το μέγεθός του.
Το βάρος του το οποίο μαζί με τις μπαταρίες φτάνει τα ~340gr συμβάλει σε αυτό αρκετά. Το βάρος του ταιριάζει με την κατασκευή.
Το πορτάκι των μπαταριών είναι σταθερό, ενω δεν είναι εμφανής κανένα ίχνος πλαστικού, βίδας κτλ.
Το πάτημα των κουμπιών είναι αθόρυβο.
Το μονο που κουδουνίζει σε μενα, με "φραπέδιασμα" όμως είανι το κουμπί του on/off.
Το σπείρωμα του έχει αρκετό βάθος, δείχνει σταθερό, δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν αυλάκια για είσοδο του αέρα απο κάτω.

Οθόνη/Λειτουργικό

Η οθόνη του είναι αρκετά φωτεινή, όμορφη γραμματοσειρά που ταιριάζει στο ύφος του steampunk.
Όμορφη διάταξη των πληροφοριών και γραφικό της ένδειξης της μπαταρίας.

Για να το θέσουμε σε λειτουργία αρκεί να γυρίσουμε τον διακόπτη στην θέση on.
Πατώντας 3 κλίκ και κατόπιν με +/- γίνεται η περιήγηση στο μενού επιλέγοντας με ένα κλικ απο τα υπομενού: ρύθμιση αντίστασης, κλείδωμα, λειτουργία έντασης HARD/SOFT/NORMAL και USER (στο οποίο ορίζεις τα WATT, αυξομειώσεις, για κάθε δευτερόλεπτο τζούρας, KANT / SS 316 / Ni200 / Ti / TCR και επιλογή μνήμη.
Για να κλειδώσουμε την συσκευή πιέζουμε fire&-.

Σε γενικές γραμμές το menu ειναι απλό.  ;)

Σε λειτουργία watt το ρεύμα του είναι ακαριαίο, η αντίσταση μου μετρήθηκε ακριβώς όσο και στο ωμόμετρο, ενώ λίγο που δοκίμασα και με ss σε TC δεν είχα κανενα παράπονο.

*Δεν υπάρχει υποδοχή θύρας USB, συνεπώς δεν θα υπάρξει ενημέρωση λογισμικού.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2017, 21:09 από artcoreceil »

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 25, 2017, 18:28 »
Αν δεν του εβαζε αυτά τα σκαλιστα θα ηταν πιο ωραίο.

Πόσο κάνει?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 25, 2017, 22:26 »
Ωραίο!
Άντε βρες ατμοποιητή να του ταιριάζει...

Και η εφόλης της ύλης παρουσίαση του DJLsb.




Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 25, 2017, 23:04 »
Το έχω παραγγείλει και εγώ σε SS και είναι στον δρόμο.

Έρωτας με την πρώτη ματιά.  :love_hearts:

Και το κουμπί on/off μεγάλο +

Εντυπώσεις όταν το πάρω στα χέρια μου. 8)

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 26, 2017, 01:56 »
Ωραίο!
Άντε βρες ατμοποιητή να του ταιριάζει...
Πραγματικα το ταιριασμαε ατμοποιητη είναι το επόμενο στοίχημα. Το SS φαίνεται να ταιριάζει πιο εύκολα αλλά κ πάλι, δεν είναι είναι μόνο στο χρώμα η διαφορά για μένα. 
Περιμένω να το δω με έναν medusa ίσως πάνω του

Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 08, 2017, 09:51 »
Ωραία παρουσίαση. Κρίμα για το πορτάκι που οι κακές γλώσσες το θέλουν να είναι λίγο χάρχαλο και για το μη usb.

Απο την άλλη..

Tesla Nano 120W Steampunk στα $35

:hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2017, 10:00 από Marcus Aurelius »

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 08, 2017, 15:46 »
Για το πορτακι παρότι όταν είναι ανοιχτό φαίνεται όντως χαρχαλο, όταν κλείσει είναι σφιχτό. Ούτε κουδουνίζει και καθόλου τζόγο! 

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 08, 2017, 16:54 »
Όταν δεν έχει μπαταρίες μέσα, το πορτάκι ανοίγει πολύ εύκολα. Με μπαταρίες μέσα, ασφαλίζει πολύ καλα.

Γενικά πολύ καλή κατασκευή. Είμαι αρκετά ευχαιστημένος.

Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 08, 2017, 23:44 »
Για το πορτάκι έδειχνε σε ριβιου οτι προεξέχει λίγο απο κάτω και κλειστό. Είναι πανέμορφο πάντως και πρέπει να έχει φοβερή αίσθηση στο χέρι. Πάρα πολύ ωραίο και το μπουτόν εκτόξευσης.

Τι λέτε για την προσφορά πιο πάνω? Έχει πάρει κανείς απο κει?

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 09, 2017, 12:24 »
Επίσης να αναφέρω ότι το fire button (τουλάχιστον στη δική μου συσκευή) έχει rattling, το οποίο είχε αναφερθεί και σε κάποια reviews.

Προσωπικά όμως δε με ενοχλεί.

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 09, 2017, 13:22 »
@Marcus Aurelius
Aπο το Efun.top ειχα παραγγειλει δυο φορές προ 10μήνου και παρελαβα χωρις πρόβλημα. 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 09, 2017, 14:51 »
To έχω στα χέρια μου εδώ και μία βδομάδα και πραγματικά είναι απίστευτα πόσο όμορφο είναι και πόσο καλή αίσθηση έχει όταν το κρατάς.
Το βάρος του συνηθίζεται εύκολα αλλά η κατασκευή του είναι παραπάνω από στιβαρή.
Η οθόνη του βγάζει μάτια με πολύ καλή ανάλυση και πλήθος πληροφοριών.
Η απόκριση όταν πατάς το κουμπί fire είναι άμεση και τα "ρεύματά" του αν συγκρίνω με πολλά άλλα μοντάκια που έχω είναι πολύ καλά.
Εντύπωση μου έκανε η διαχείρηση του ρεύματος των μπαταριών με αποτέλεσμα την πολύ καλή αυτονομία.
Από εργονομία είναι άψογο μιας και βολεύει αφάνταστα και η θέση του fire button.
Mεγάλο συν (+) ο διακόπτης on/off αντί για το πάτημα του fire button 5 φορές που έχουν τα περισσότερα μοντάκια.
Το πορτάκι έχει έναν μικρό τζόγο χωρίς μπαταρίες, αλλά ασφαλίζει τέλεια με το που θα μπουν οι μπαταρίες και δεν κουνιέται ρούπι.
Η έλλειψη θύρας USB δεν με προβλημάτισε μιας και φορτίζω πάντα σε εξωτερικό φορτιστή (OPUS) και το θέμα αναβάθμισης εφόσον όλα δουλεύουν ρολόϊ το προσπερνάω.
Όταν μου ήρθε είχε ένα ελαφρύ κουδούνισμα (rattle) στα κουμπιά του, πράγμα το οποίο διορθώθηκε άμεσα με την βοήθεια του εκπληκτικού reviewer DJLsb Vapes (το βιντεάκι με την λύση - αρμολόγηση είναι πιο πάνω).
To μοντάκι λύθηκε εντλώς και μπήκαν δύο πολύ λεπτές προσθήκες στα κουμπάκια εσωτερικά και το φαινόμενο rattle εξαφανίσθηκε.
Πλέον είναι το ομορφότερο και πιο αγαπισιάρικο μοντάκι που έχω και απολαμβάνει την παρέα του original Skyline με το αγαπημένο μου υγράκι, όπως και θα έπρεπε βέβαια.


Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 09, 2017, 15:34 »
Αφού έχεις δει το παραπάνω βίντεο, θα ξέρεις οτι τα ρεύματα είναι άμεσα γιατι στις περισσότερες περιπτώσεις δίνει περισσότερο από όσο έχουμε ρυθμίσει.

Δε θυμάμαι όμως να είχε αναφέρει fix για το rattling των κουμπιών, σε αυτό το βίντεο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 09, 2017, 15:54 »
Tο ότι δίνει άμεσα ρεύμα με το πάτημα του κουμπιού είναι μεγάλο σύν (+) και δεν έχει καμμία σχέση με το overpower που έχει να κάνει με το γεγονός ότι διαβάζει τις αντιστάσεις ελάχιστα παραπάνω από το κανονικό.

Αν δεις το chart θα διαπιστώσεις ότι το μοντάκι δείχνει μέχρι 120Watt αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις δίνει μέχρι 150 σχεδόν watt όπως θα έπρεπε να δίνει όπως όλα τα διμπάταρα που φτάνουν πολύ πιο ψηλά.

Στα χαμηλά watt που παίζω εγώ η απόκλιση είναι μικρή και για μένα αμελητέα.

Στέκομαι όμως στο σημείο που δείχνει την ομαλότητα του ρεύματος που δίνει το μοντ, γιατί τα Watt τα ανεβοκατεβάζεις όσο εσύ θέλεις.

Επίσης ο κονέκτοράς του είναι μακράν ο καλύτερος από όσους έχω δει, με μεγάλη διαδρομή και όλοι οι ατμοποιητές μου κάθονται τέλεια.

Δεν έχει αναφέρει fix του rattle των κουμπιών.

Εγώ το διαπίστωσα και το Fix-άρισα. ;)

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tesla Nano 120W Steampunk
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 09, 2017, 16:12 »
Θυμάμαι πως σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις έδινε παραπάνω watt από αυτα που έχουμε ρυθμίσει.

Για την αμεσότητα θα συμφωνήσω απόλυτα, χωρίς να έχει να κάνει με την προηγούμενη παρατήρηση (το overpower δηλαδή). Το διατύπωσα λάθος πριν.

Γενικά, πολύ καλή συσκευή για την τιμή της. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099908 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176243 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem