vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, SEB, Boogie2008

Twitter

Hussar RDTA by Hussar Vapes

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Hussar RDTA by Hussar Vapes
« στις: Απριλίου 13, 2017, 13:04 »
Ξέρω ότι είχα υποσχεθεί στον φίλο Joe δυνατά review ,έχω καθυστερήσει στο ραντεβού μου όμως, οπότε πάμε κατευθείαν στο ζουμί. (Θα ακολουθήσουν και άλλα αφού τελείωσα με παραλαβές). ;D

Χαρακτηριστικά ατμοποιητή :

22mm διάμετρος
20mm  ύψος
Οπές αέρα 3*2mm
Υλικό κατασκευής 316SS
1x oring
Χωρητικότητα τανκ 2 ml

Περιεχόμενα συσκευασίας :

Hussar RDTA
BF Pin

Τιμή 130 ευρώ

Δεν υπάρχει διαθέσιμος για αγορά αυτή τη στιγμή που γράφεται το κείμενο. Είναι μια μικρή παραγωγή 100 ατμοποιητών ,οι 30 πρώτοι ήταν διαθέσιμοι και έτυχε να είμαι ένας από τους τυχερούς. Ο κατασκευαστής θα ξεκινήσει με άγνωστο το πότε παραγωγή στη Γαλλία για την παραγωγή των επόμενων κομματιών.

Ο Hussar RDTA είναι ο καινούργιος ατμοποιητής των Hussar Vapes και όπως προδίδει το όνομα του έχουμε να κάνουμε με έναν ακόμα RDTA , κατηγορία ατμοποιητή που προκαλεί στην ατμιστική κοινότητα ανάμικτα συναισθήματα.

Θα ξεκινήσω από την εξωτερική εμφάνιση λέγοντας ότι η μινιμαλιστική τάση που ακολούθησε ο κατασκευαστής σε συνδιασμό με το "Torpedo design" που είναι σήμα κατατεθέν του χαρίζουν ένα φαίνεσθαι που αποπνέει διακριτικότητα και κύρος χωρίς γωνίες και καμπύλες που να μπερδεύουν ή να φτάνουν σε ακρότητες.

Τώρα ας δούμε λίγο το ντεκ και την κατασκευή του σε πιο βάθος. Το ντεκ σαν ιδέα είναι απλή 2 πόλοι αντιδιαμετρικά αντίθετοι με οδηγούς κάτω από τις βίδες για να πιάσει ότι σύρμα θέλουμε με πολύ μεγάλη ευκολία. Έγιναν δοκιμές με 26 awg -24 awg & Clapton σύρμα , σε κάθε δοκιμή η εγκατάσταση της αντίστασης ήταν παιχνιδάκι.

Συνεχίζουμε στις τρύπες για την τροφοδοσία της αντίστασης που το μέγεθος τους είναι ικανό να χωρέσει βαμβάκι ακόμα και σε αντίσταση με διάμετρο 3.5mm. Η τροφοδοσία του εξαιρετική έχοντας βέβαια πάντα σαν γνώμονα ότι όταν ατμίζουμε ο ατμοποιητής πρέπει να βρίσκεται σε κλίση και τα βαμβάκια μας να μην ακουμπάνε στο κάτω μέρος του τανκ.

Όσον αφορά τον αέρα εδώ έχουμε να κάνουμε με το σχετικά ενδιαφέρον κομμάτι του ατμοποιητή. Από τις εξωτερικές οπές του αέρα , ο αέρας οδηγείται μέσα από τα κανάλια που υπάρχουν πάνω στο ντεκ κατευθείαν πάνω στην αντίσταση μας , σε συνδιασμό με το τοπ καπ που ασφυχτικά κλείνει τον θάλαμο καύσης έχει σαν αποτέλεσμα την σωστή κατεύθυνση του αέρα πάνω στην αντίσταση μας προσφέροντας μας πλούσιο βελούδινο ατμό με εξαιρετική γεύση. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι με ελάχιστη καθοδήγηση από εμάς όταν κάνουμε την εγκατάσταση της αντίστασης μας ,το ντεκ μας οδηγεί σχεδόν μόνο του έτσι ώστε να έχουμε στο σωστό ύψος την αντίσταση μας με τα κανάλια του αέρα. Τέλος ο αέρας του κυμαίνεται από αεράτος μέχρι χαλαρός τσιγαρίσιος αλλά μην περιμένετε θαύματα.

Λοιπά χαρακτηριστικά του ντεκ είναι η μια τρύπα τροφοδοσίας υγρού στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσουμε τον BF πόλο, μια μικρότερη τρύπα για την αποσυμπίεση του τανκ και τέλος μια μικρή αλενόβιδα που λειτουργεί σαν στοπ για το τοπ καπ για να κλειδώνει και να μπορούμε να έχουμε πιο ακριβή ρύθμιση αέρα.(βλ. βίντεο).

Κλείνω με την απόδοση του ατμοποιητη και τα θετικά και τα αρνητικά που του βρήκα. Η γεύση του σίγουρα είναι πάρα πολύ καλή και είναι εκεί πάνω μαζί με όλους τους ατμοποιητές αυτής της κατηγορίας αλλά χωρίς να ξεφεύγει από τον ανταγωνισμό. Ακολουθούν επιγραμματικά τα θετικά και τα αρνητικά :

Θετικά :

Γεύση
Μέγεθος
Εμφάνιση
Απροβλημάτιστη λειτουργία
BF


Αρνητικά :

Είναι αιχμηρές κάποιες εγκοπές στο ντεκ
Ζεσταίνεται μετά από λίγο αλλά ποτέ δεν με ενόχλησε
Μηδέν ανταλλακτικά
Έχει σφύριγμα στη τζουρα


Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε ότι δεν κάλυψα θα το απαντήσω ακολουθούν φωτογραφίες και βιντεο από τον Todd.












« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2017, 13:33 από drakmor »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 13, 2017, 15:21 »
[justify] @drakmor, καλησπέρα. Υπέροχος όπως πάντα, και κλασικά, μόνο διαμάντια έχεις. / (καμία βιασύνη για οτιδήποτε, τα όποια συγκριτικά μπορούν να γίνουν οποιαδήποτε στιγμή, εξάλλου τις περισσότερες φορές σε ακολουθώ καταϊδρωμένος / 100 κομμάτια μόνο; χμ, γι’ αυτό σε χάσαμε; ). Υπέροχος![/justify]


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 13, 2017, 16:42 »
Μπράβο drakmor ωραία παρουσίαση σε ενα ενδιαφέρον rdta....
2 ερωτήσεις να σου κάνω...
Ο αέρας όπως το βλέπω χτυπά την μιση αντίσταση δηλαδη απο την μέση και πανω,αυτό ήταν επιλογή δική σου στο στήσιμο ή περιορισμός του deck..?
Και μια κρίσεως
θα σου έβαζε τον insane σε θέμα γεύσης στο συρτάρι...?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2017, 16:50 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 13, 2017, 18:47 »
@Joebarteam σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια:-) έχω ρίξει πολύ ψάξιμο τον τελευταίο καιρό για αυτό χάθηκα αλλά επανέρχομαι δυνατά:-) θα γίνει και vs αυτό είναι δέσμευση.


@BABIS εξαιρετική η παρατήρηση σου όπως πάντα. Επίτηδες το έκανα λόγο δοκιμων. Δεν ξέρω αν φαίνεται η καμπύλη που έχει το ντεκ στο κέντρο που κάθεται η αντίσταση αλλά το ύψος δεν είναι τυχαίο.  Προσπαθώ να εκμεταλευτω την κατεύθυνση του αέρα να χτυπάει την αντίσταση στη μέση και να πηγαίνει και από την κάτω πλευρά της. Είναι ακόμα νωρίς για να πω αν αποδίδει όπως πιστεύω αλλά θα επανέλθω. Τέλος για να απαντήσω την ερώτηση σου αν και είμαι σίγουρος ότι την ξέρεις, όχι δεν τον αγγίζει για εμένα. Ο insane είναι μια κατηγορία μόνος του. O hussar έχει τόσο καλή γεύση όσο χρειάζεται για να  θεωρηθει high end κορυφαίος και κάτι παραπάνω .

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 30, 2017, 16:11 »
Μόλις τον αγόρασα.  μπανάκι στα Γρήγορα
Μια αντιστασουλα 1.4 ohm με 2,5 φ και επανέρχομαι για εντυπώσεις  :) :) :)
 :laugh_wave:

στην παρούσα φάση θα τον κάνω vs με τον plug in by no name.
η γεύση ειναι πιο καθαρη και πιο αναλυτική.
ο αερας ειναι 3 φορες πιο ανοιχτος και πιο απαλος.
δουλεύει απροβληματιστα σε squong καταστάσεις στην δικη μου περίπτωση ενα  bf mod του steam crave.
σε κατάσταση με τυφλό pin η χωρητικότητα σε φτάνει για 20 με 30 τζούρες άνετα.
η πλήρωση μπορεί να γινει με την κλασική πιπετα πανανετα.
για μένα και όσοι είναι σαν και εμένα που στην παρούσα φάση θέλουν να ντριπαρουν με κατι πιο χαλαρό και πιο ψηλές ωμικές αντιστάσεις πάνω του 1 ωμ θα τον ευχαριστηθουν.
χαμηλά δεν δοκίμασα αλλά για εκεί έχω άλλα.  :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2017, 19:24 από χολερας »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 31, 2017, 12:19 »
[justify]@Χολερας, καλημέρα και πάντα καλοάτμιστος. Περιττό να πω πόσο μετρημένος ήταν στην υπέροχη παρουσίασή του ο αγαπημένος φίλος drakmor. Εδώ το εργαλείο θερίζει. Περιττό να πω επίσης πως έμεινε ένα 24ωρο διαθέσιμος, σήμερα ούτε λέπι.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 31, 2017, 12:32 »
Που ηταν διαθεσιμος? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 31, 2017, 12:34 »
Ήταν διαθέσιμος εδώ.  

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 31, 2017, 12:39 »
Ευχαριστώ. 
Θα το εχω στα υποψιν για το μελλον.  :D

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 31, 2017, 15:06 »
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Joe :-) τον έχω κοντά ένα μήνα δεν μπορώ να τον ευχαριστηθω με τίποτα όμως. ότι και να του έχω βάλει μέσα από στήσιμο λεπτό χοντρό περιτεχνο ,πραγματικά απόδοση κορυφαία που να πω καλός ατμόποιητης δεν είδα. Συνέχεια μου βγαίνει να πω οκ...είναι ένας οκ ατμόποιητης τον κρατάω λόγο συλλεκτικότητας λόγο του χαμηλού serial number αλλιώς είχε φύγει:-)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 31, 2017, 18:30 »
[justify] @drakmor, καλησπέρα. Επάνω σε αυτό που λες δεν μπορώ να πω κάτι, (βέβαια, έγραψα πως ήσουν μετρημένος στην αρχή του νήματος). 'Οπως κι αν έχει, χωρίς να προσθέσω το όποιο υποκειμενικό στη συζήτηση, γενικά βλέπω πως στον Hussar διαφωνούμε από την αρχή (και στον RTA αλλά κι εδώ στον υβριδικό). Ασφαλώς δεν είναι In'Sane, όμως όσα είδα ήταν εξαιρετικά. / (δεν μπορώ να επεκταθώ παραπάνω γιατί είμαι έξω). [/justify]

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 31, 2017, 18:43 »
Είναι άδικη και η σύγκριση με τον τωρινό μου εξοπλισμό δυστυχώς για τον hussar. Δεν τον συγκρίνω πάντως με insane :-)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 31, 2017, 22:56 »
[justify]@drakmor, καλησπέρα ξανά. Σήμερα λοιπόν σε κουτσομπόλευα. Έθεσα το θέμα σε αρκετά έμπειρο φίλο που έχει ολόκληρο το οπλοστάσιο Hussar, και ομολογώ πως συμφωνούσε λέξη προς λέξη μαζί σου. Εγώ από την άλλη δεν μπορώ. Όταν μου έρχεται στο μυαλό, η δική μου πρώτη σύγκριση με Skyline, τότε δεν ακούω κουβέντα. Όπως κι αν έχει, είναι όμορφες τέτοιες διαφωνίες, κυριολεκτικά τις απολαμβάνω. [/justify]

[justify]Σημ. Ξέχασα να διευκρινίσω. Σύγκριση λέγοντας, RTA με Skyline και κατόπιν 2η γνώμη για τον υβριδικό. Εγώ ανέβαζα τον υβριδικό και αποκαθήλωνα τον RTA, (ενώ ο φίλος με μούτζωνε).  [/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2017, 23:05 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 02, 2017, 11:19 »
Χαχαχαχα χαίρομαι που συμφωνεί και ο φίλος σου τουλάχιστον δεν είμαι μόνος μου :-) . Δεν θα μπω σε σύγκριση του skyline με τον RTA είναι άδικο και για τους 2 αλλά αν με ρωτάς αν αξίζει ο υβριδικός σαν συνεχιστης του RTA τότε θα πω ένα απλό όχι, όπως νιώθω ακριβώς και για τον ατμόποιητη άλλωστε:-)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hussar RDTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 02, 2017, 13:06 »
[justify]@drakmor, καλημέρα. Ναι, στην ουσία η αλήθεια είναι με το μέρος σου, κι αυτό γιατί, πολύ απλά, έχεις δουλέψει με τους Hussar. Εγώ από την άλλη, τους έχω δοκιμάσει κάμποσες φορές και με αρκετά στησίματα, τον RTA τον είχα απορρίψει (όμως τον θέλω...), και στον υβριδικό έφαγα πόρτα μέχρι ν’ αποφασίσω. Όπως κι αν έχει, ο πόλεμος συνεχίζεται. Έρχομαι να σε πολεμήσω.  ;D[/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364