vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 6 χρήστες
Doubt, Ηρακλης, 2Fdeal, bloodlessz, Jorge, dvelev

Twitter

Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 07:31 »
Ρε παιδιά καμμιά άποψη για τον WP6 II που λέω να χτυπήσω? Ίδια με τον WP2?
Επίσης με προβληματίζει το θέμα spacers. Θέλω ΣΙΓΟΥΡΑ να φορτίζω ταυτόχρονα δύο 16350 οπότε πόσα spacers θα χρειαστώ? Το πακέτο έρχεται με 6, ένα για κάθε θέση όπου νομίζω είμαι καλυμμένος.

Έχω βρει αυτόν από ebay: http://stores.ebay.com/hkequipment?_trksid=p4340.l2563
Όπου δίνει:
1) Πολύ καλές τιμές (ακόμα και σε σχέση με deal extreme και manafont)
2) Free shipping.
3) Είναι από Hong Kong όχι China οπότε και έχει πιο γρήγορη αποστολή και δεν είναι σε διακοπές αυτή τη στιγμή :P

Συγκεκριμένα λέω να χτυπήσω από αυτόν το εξής "cart":
http://www.ebay.com/itm/Trustfire-Rechargeable-18650-3000-Protected-Battery-x4-/330554043549?pt=US_Batteries&hash=item4cf68e6c9d#ht_1520wt_913
http://www.ebay.com/itm/370396953713?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
http://www.ebay.com/itm/330660468376?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
http://www.ebay.com/itm/220597804844?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Και είμαι υπερκομπλέ για αρχή με μπαταρίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2012, 07:39 από G »

Αποσυνδεδεμένος reefdiver

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρία πουλάκια καθονταν....ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ γωνία...
    • santorini rooms
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 09:06 »
WP2 έρχεται με 2 spacers και για τις 16340 θελει και τα δυο ενωμένα για να φορτισει η μία μπαταρία.....
οπότε αν σου περισσέψουν 2 προσθήκες, ενδιαφέρομαι  :)) για να φορτίζω 2 2 μπαταριες.....

Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 10:49 »
καλημερα παιδια

ευχαριστω Γιαννη που μου υπεδειξες το θεμα.
δεν μπορω να απαντησω εδω φανταζομαι, οποτε θα το μεταφερω στο τοπικ μου.

υ.γ. θα απαντησω εδω, κατόπιν άδειας απο την διαχείριση, για να μην χαθει το ποστ.  :thumpup:

λοιπον,

οταν φορτιζουμε Protected μπαταριες που εχουν flat πόλο (βλεπε AW 18650 2600 & 2900mah) τοτε πρεπει να προσεξουμε ο πόλος τους να ακουμπα σωστα στον πόλο του φορτιστη.
εμπειρικα σας λεω οτι χρειαζεται οι εν λογω μπαταριες να μπουν λιγο υπο γωνία, ή να χρησιμοποιηθει κάποιος καλος αγωγος του ηλεκτρισμου (πχ αλουμινοχαρτο) αναμεσα στους πόλους, ωστε να γινει η επαφη σωστα!
θα φορτισουν ολες κανονικα!  :thumpup:


δευτερον.
πολλες μπαταριες που χρησιμοποιουνται σε μοντες "γονατιζουν" και πεφτουν και κατω απο τα 2 βολτ. για να τις επαναφερει ο φορτιστης μπορει να κανει αρκετες ωρες. στο διαστημα αυτο το φωτακι μπορει να ειναι κοκκινο ή και πρασινο.
αφηστε τον να ολοκληρωσει την  διαδικασια.

ο φορτιστης δεν τις φορτιζει ποτέ πανω απο 4,19 βολτ, πραγμα ιδανικο για να ζησουν περισσοτερο οι μπαταριες.
εαν καποιος βρηκε φόρτιση 4,21 βολτ θα πρέπει να το ελεγξει.
ο φορτιστης φορτιζει κανονικα και ανεξαρτητα τα δυο του καναλια. η σωστη (αργη) φορτιση ειναι στην θεση 1.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2012, 02:38 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος madtracker

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 00:01 »
δεν ξέρω βρε παιδιά ,εγώ πάντως από την μέρα που τον χρησιμοποιώ η μπαταρίες μου κρατάνε λιγότερο :dontknow:

και γω ακριβώς το ιδιο έχω παρατηρήσει  :wall:

Αποσυνδεδεμένος babylonx

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 02:25 »
Facts για μπαταρίες λιθίου:

- Είναι γνωστό ότι όταν δουλεύεις μπαταρίες λιθίου στο 0%-100% (τις αδειάζεις εντελώς και τις γεμίζεις εντελώς) μειώνεται η διάρκεια ζωής τους. Γι' αυτό και η Sony στα Vaio πλέον έχει εφαρμογή που φορτίζει τη μπαταρία μέχρι το 90% και δεν την αφήνει να πέσει κάτω από 10%. Οι κύκλοι αποφόρτισης/φόρτισης μπορεί μέχρι και να διπλασιαστούν. Όσοι έχετε Vaio ρίξτε μια ματιά στο Control Panel σας. Λέγεται Vaio Battery Care.

- Οι μπαταρίες λιθίου φορτίζουν μέχρι το 85-90% με σταθερό ρεύμα και μετά, επειδή δεν πρέπει να ξεπεράσει η τάση τα 4.2V μειώνεται το ρεύμα σταδιακά ώστε να μένει η τάση φόρτισης σταθερή και κάτω από αυτό το όριο. Η μπαταρία συνεχίζει και τραβάει ρεύμα με συνεχώς μειούμενους ρυθμούς μέχρι που σταματάει να τραβάει ρεύμα (Δε θα τραβήξει εκτός αν ανεβάσουμε την τάση που θα σημάνει υπερφόρτιση οπότε σταματάει η φόρτιση).

- Στο πρώτο κομμάτι (φόρτιση με σταθερό ρεύμα) άνετα μπορούμε να φορτίσουμε μια μπαταρία με ταχύτητα έως και 1C, δηλαδή με τόσα αμπέρ όσα και η χωρητικότητά τους. Μια μπαταρία 2000mAh, δεν υπάρχει λόγος να τη φορτίζετε στα 500mAh. Δεν κερδίζετε κάτι. Δεν είναι NiMH. Γι' αυτό δίνετε λεφτά για καλούς φορτιστές, για να φορτίζετε γρήγορα και με ασφάλεια. Φυσικά δε φορτίζεις στο 1Α μια μπαταρία 200mAh, είναι ανούσιο και ειδικά για τις λιθίου, είναι επικίνδυνο και χαζό.

- Οι φτηνοί αλλά και κάποιοι πιο ακριβοί φορτιστές (που οι κατασκευαστές τους ξέρουν τι τους γίνεται) δε γεμίζουν πλήρως τις μπαταρίες. Με τους φτηνούς αυτό συμβαίνει επειδή υλοποιούν μόνο το πρώτο κομμάτι της φόρτισης υπό σταθερό ρεύμα και σταματάνε μόλις η μπαταρία αγγίξει υπό φόρτιση τα 4.15 με 4.2 volt. Το θέμα είναι ότι κατά τη διάρκεια της φόρτισης η τάση που μετράμε στα άκρα μπαταρίας/φορτιστή είναι μεγαλύτερη από αυτή που θα έχει η μπαταρία όταν θα αποσυνδεθεί και θα είναι ήρεμη. Αυτό είναι λογικό γιατί η μπαταρία έχει εσωτερική αντίσταση και μάλιστα αυτή παρουσιάζεται πολύ μεγαλύτερη στη φόρτιση από ότι στην αποφόρτιση.

Για να το θέσω πιο απλά, θα δώσω ένα παράδειγμα με συγκεκριμένα νούμερα.
Έστω ότι έχουμε μια μπαταρία με εσωτερική αντίσταση 0.2Ω και θέλουμε να τη φορτίσουμε με σταθερό ρεύμα 1Α.
Τη μετράμε σε ηρεμία και βλέπουμε ότι βρίσκεται στα 3.3 volt.
Eφαρμόζουμε στα άκρα της σταθερό ρεύμα 1Α (αυτό γίνεται εύκολα πχ με ένα τρανζίστορ ισχύος).
Αν μετρήσουμε την τάση στα άκρα της ενώ δίνουμε αυτό το ρεύμα, βλέπουμε ότι η τάση είναι 3.5 volt. Αυτό είναι απόλυτα λογικό γιατί 1Α*0.2Ω=0.2V.
Όσο λοιπόν δίνουμε σταθερά ρεύμα 1Α υπάρχει μια διαφορά 0.2 V μεταξύ φόρτισης και τάσης που θα βλέπαμε σε ηρεμία.
Όταν όμως η τάση φόρτισης φτάσει στα 4.2 δε πρέπει να ανέβουμε παραπάνω γιατί τα θα αρχίσουν χημικές αντιδράσεις.
Θυμηθείτε όμως αν ξεσυνδέσουμε τώρα τη μπαταρία από το φορτιστή και τη μετρήσουμε θα δούμε 4.0v στα άκρα της.
Αν συνεχίσουμε να δίνουμε ρεύμα 1Α θα ανέβουμε πάνω από τα 4.2V.
Οπότε υπάρχουν δύο επιλογές:
Α) Σταματάμε τη φόρτιση.
Β) Μειώνουμε το ρεύμα σταδιακά για να γεμίσουμε το λίγο που έμεινε.

Οι φτηνοί σταματάν εδώ. Μάλιστα συνήθως έχουν πολύ μικρά ρεύματα φόρτισης ώστε η διαφορά ανάμεσα σε τάση φόρτισης και ηρεμίας (βλέπε την παραπάνω σχέση) να είναι πιο μικρή και να ελαχιστοποιείται η απώλεια. Έχω πχ στα χέρια μου έναν κινέζικο που φορτίζει στα 320mA και φτάνει τις 18650 που έχω στα 4.1V. Φυσικά για να φορτίσει μια 2000mAh κάνει 8-9 ώρες.

Οι πιο ακριβοί δουλεύουν με μεγάλα ρεύματα και στο τέλος μειώνουν το ρεύμα για να φτάσουν το 100%. Όμως οι πραγματικά καλοί, αν και μειώνουν το ρεύμα, δεν αγγίζουν το 100% για να πετύχουν καλύτερη μακροπρόθεσμη διάρκεια ζωής.  Αν δείτε πχ στα σχεδιαγράμματα , ο Xtar και ο Pillar, γεμίζουν με σταθερό ρεύμα (ευθεία στην αρχή), μετά προς το τέλος μειώνουν (παραβολή), και ενώ η παραβολή θα μπορούσε να συνεχίζει μέχρι να αγγίξει τον άξονα των x, ξαφνικά κόβεται απότομα. Αυτή είναι και η διακοπή πριν η φόρτιση φτάσει στο 100%. (Φτάνουν στο 90-95% θα έλεγα με μια πρόχειρη ματιά κι αν θέλουμε να το βρούμε ακριβώς πρέπει να υπολογίσουμε με ολοκληρώματα).

- Συμπέρασμα: Κάποιοι φορτιστές δε φορτίζουν πλήρως τις μπαταρίες που ναι μεν σημαίνει λιγότερη διάρκεια χρήσης αλλά παράλληλα σημαίνει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Αντίθετα κάποιοι φορτιστές γεμίζουν τις μπαταρίες πλήρως, διαρκούν πιο πολύ αλλά φυσικά αυτό σημαίνει μικρότερη διάρκεια ζωής. Οπότε μη σας φαίνεται παράξενο αν οι μπαταρίες σας αντέχουν πιο λίγο, για τέτοιους καλούς φορτιστές είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Τέλος, κάποια πράγματα που αφορούν την ασφάλεια (γιατί είδα πράγματα ποστ πριν που με τρόμαξαν):

- Δε τολμάμε καν να φορτίσουμε unprotected μπαταρία λιθίου ιόντων ή πολυμερών που έχει πέσει κάτω από 2.5volt. Οι κατασκευαστές λένε 3V. Ακριβώς επειδή είναι πολύ επικίνδυνο θέτουν το όριο 0.5 V παραπάνω. Όταν η μπαταρία έχει πέσει τόσο χαμηλά πάει να πει ότι έχουν συμβεί μη αναστρέψιμες χημικές διεργασίες στο εσωτερικό της που ουσιαστικά έχουν βραχυκυκλώσει μεγάλο μέρος της. Σε περίπτωση προσπάθειας φόρτισης υπάρχει κίνδυνος έκρηξης συνοδευόμενης από εκτόνωση με φωτιά η οποία δε σβήνει με τίποτα. Η μπαταρία λιθίου ιόντων ή πολυμερών, όταν σκάσει παράγει το δικό της οξυγόνο για την καύση και δε μπορείς να σβήσεις τον πίδακα της φωτιάς μέχρι να καταναλωθεί όλο το καύσιμο που τροφοδοτεί τη φωτιά. Δε θες κάτι τέτοιο να γίνει μέσα στο σπίτι σου. Οπότε αν σκέφτεστε τις μπαταρίες σας παραπάνω από την ασφάλειά σας, κάντε τουλάχιστον τα πειράματά σας στο μπαλκόνι. Οι πιο καινούργιες λιθίου μαγγανίου επίσης σκάνε αλλά δε συνοδεύονται από πίδακα φωτιάς. Εξού και το safer chemistry.

- Τα παραπάνω δεν ισχύουν με τις protected μπαταρίες. Πολύ συχνά το κύκλωμα προστασίας αποσυνδέει τη μπαταρία μόλις αυτή φτάσει στα 3 volt με αποτέλεσμα να βλέπουμε τάση 0 στα άκρα της εάν τη μετρήσουμε. Η μπορεί να δούμε μια χαμηλή τάση η οποία να μηδενίζεται μόλις πάμε να τραβήξουμε το παραμικρό ρεύμα. Κάποια συστήματα προστασία εμφανίζουν μια "αδύναμη" τάση στα άκρα ώστε να αναγνωριστεί η μπαταρία από τον έξυπνο φορτιστή και να πάρει μπρος η φόρτιση. Εάν η protected μπαταρία μας δείχνει 0 και ο φορτιστής δεν την αναγνωρίζει, τη συνδέουμε για δευτερόλεπτα με ένα μη έξυπνο/φτηνό φορτιστή ή τη συνδέουμε στιγμιαία παράλληλα με μια άλλη φορτισμένη μπαταρία. Στιγμιαία όμως γιατί τα ρεύματα από τη φορτισμένη στην αφόρτιστη είναι μεγάλα! Η εφαρμογή τάσης στα άκρα της θα μηδενίσει το κυκλωματάκι, θα ξανασυνδεθεί η μπαταρία στους πόλους της και ο έξυπνος φορτιστής μας θα μπορέσει να τη δει και να ξεκινήσει τη φόρτιση.

Σόρρυ για το σεντόνι αλλά νομίζω θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα στα μυαλά όσων έχετε διάθεση να τα διαβάσετε!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2012, 02:35 από babylonx »

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 05:26 »
Ωραίος. Post bookmarked για μελλοντικές αναφορές.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 11:20 »
Πολύ κατατοπιστική αυτή η δημοσίευση ;) Σε ευχαριστούμε πολύ :D

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 11:44 »
Τέτοια σεντόνια είναι πάντα χρήσιμα, να σαι καλά

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 18:00 »
Καλό μήνυμα και μου έδωσε την ευκαιρία να φτιάξω και ένα μόνιμο θέμα με επιλεγμένα μηνύματα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6530.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2012, 18:23 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος ntrιtz

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 13:05 »
δεν ξερω αν η ερωτηση για τον tr-001 πρεπει να γινει εδω αλλα δεν βρηκα κατι αλλο.
σημερα μου ηρθε ο φορτιστης εχει την πλακε μπριζα (δεν ξερω πως αλλιως να το πω ).μπορω να την αλλαξω με μια κανονικη ή θα καψω τιποτα.(δεν ξερω αν με καταλαβαινεται γιατι ειμαι λιγο noobas).

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 13:08 »
Ανταπτορα μπριζας θες απο πλακε - κινεζικη σε ευρωπαικη......στα καταστηματα ηλεκτρολογικου εξοπλισμου

Αποσυνδεδεμένος ntrιtz

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 13:25 »
δεν το ειπα σωστα .εχω ενα καλωδιο ευρωπαικου τυπου που "κουμπωνει" στον φορτιστη.μπορω να το βαλω αντι για το κινεζικου?

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 13:27 »
δεν ξερω αν η ερωτηση για τον tr-001 πρεπει να γινει εδω αλλα δεν βρηκα κατι αλλο.
σημερα μου ηρθε ο φορτιστης εχει την πλακε μπριζα (δεν ξερω πως αλλιως να το πω ).μπορω να την αλλαξω με μια κανονικη ή θα καψω τιποτα.(δεν ξερω αν με καταλαβαινεται γιατι ειμαι λιγο noobas).

Aμα έχεις περίσιο καλώδιο τροφοδοσίας δικό σου, βάλτο δεν υπάρχει πρόβλημα. Ετσι έκανα στον δικό μου. Αλλιώς πάρε τον αντάπτορα που λέει ο Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος ntrιtz

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 13:33 »
το εβαλα δουλευει μια χαρα (νομιζω).

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 13:59 »
δεν το ειπα σωστα .εχω ενα καλωδιο ευρωπαικου τυπου που "κουμπωνει" στον φορτιστη.μπορω να το βαλω αντι για το κινεζικου?
....και ετσι ακομα καλυτερα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8404 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59924 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237840 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12