vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, Jorge, Milarepa

Twitter

[ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
[ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 00:58 »
ειναι τοσα πολλα που θελω να πω και δεν ξερω απο που να ξεκινησω.

ολοι γνωρισουμε γιατι ειμαστε εδω μεσα.
αυτο που συνεβει στην ζωη μου την προηγουμενη δευτερα ηταν ότι πιο ανατρεπτικο μου συνεβει τα τελευταια 27 χρονια. και δεν το λεω για εμφαση. ειναι αληθεια.
πολλοι απο σας νιωθετε το ιδιο. θελετε να μοιραστείτε την χαρα σας και να γινετε βαρετοι μεχρι αηδίας μιλωντας  γι αυτη σας την εμπειρία.
κι ενω νιωθετε πως το κάρμα σας γυρισε θετικό και πως θελετε να μοιραστείτε την εμπειρία σας με ολο τον κοσμο, καποιος ή κατι θα θελησει να σας την σπασει.
ειτε απο συμφερον, ειτε απο ενδόμυχη ζήλια, ειτε απο την καταστρεπτική γι αυτο τον λαο "ξερολίαση".
κι εκει ειναι που τρελαίνεσαι. θες να τον βρισεις και να του δειξεις την αληθεια σου, μα δεν το κανεις..
και αντε, αυτος να ναι ενας φαρμακοποιός -οπως ανεφερε πριν ενας φιλος- παει στο διαολο.
αλλα οταν αναγνωριζεις οτι σιγα σιγα ενας τοιχος συμφερόντων και συνονθυλευμενων απόψεων χτιζεται γυρω απο αυτο που πιστευεις ε..
πρεπει να κανεις κι εσυ κατι..

ειπε ενας φιλος πριν
- ΔΕΝ συνηγορώ σε ΕΚΟΦΑΝΤΙΚΕΣ κινήσεις...δεν μας συμφέρει εν τέλη.

και τι συμφερει τελικα; το εντερ που θα πατησουμε εδω νιώθοντας νευριασμένοι απο τον Μπεχράκη και τον καθε Μπεχράκη που, δεν ξερουμε και τις σχεσεις του σε τελικη αναλυση (ως πνευμονολόγου) με τις εταιρίες παρασκευής αερολιν νικοτίνης?
μηπως συμφερει να κατομαστε στις τιβι και να παρακολουθουμε αμέτοχοι τον καθε ασχετο δημοσιογραφο να ρωταει τον καθε πανασχετο γιατρο που ΠΟΤΕ του εστω δεν εχει πιασει εναν e-go, να μιλανε γι αυτους και να λενε οτι τους κατεβει?
ποιος θα ρθει να μας ρωτησει εμας?
θα φωναξουν το.. φορουμ? ειναι δυνατον?
ποια η φωνή σου να βγεις εκεινη την στιγμη και να πεις: ΜΑ ΚΥΡΙΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ, ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΤΗΓΑΝΙΣΜΕΝΗ ΠΑΤΑΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΟΞΙΚΑ??

αυτο μας συμφερει φιλε? να κρυφτουμε στρουθοκαμηλίζοντας και να περιμενουμε να εχουμε την τυχη των καπνιστών η των αυτοκινητιστών, που θα μπορουσαν να ειναι τα πιο δυναμικά κινήματα στην ελλαδα, αλλα τους εχουν σκισει στους φορους, γιατι απλα και μονο ειναι ανοργανωτοι??

και θα μου πει καποιος, μα καλα. οι καπνιστες γιατι δεν το εκαναν?
και τι να υπερασπιστουν οι καπνιστες ρε παιδια? τον καρκινο τους?
ιδιοι ειμαστε εμεις? καρκινο πουλαμε?
απο καρκινο σωζουμε.
και αν μπορει να σωθει εστω κι ενας απο την πληροφόρηση που θα του δωσουμε, αυτο ειναι τεραστια επιτυχια.

για μενα ο Φορεας ειναι μονόδρομος, και θα το καταλαβουμε ολοι όταν αργα η γρηγορα θα ενοχλήσουμε πολλους και θα βγει η παγκόσμια καπνο- και φαρμακευτική βιομηχανια στο σεργιανι της παραπληροφόρησης..

δεν θα πω αλλα επιχειρήματα γιατι ηδη τα ξερετε.

Ο ΣΚΟΠΟΣ

Σκοπος του φορεα θα ειναι η ενημέρωση του κοσμου γυρω απο θεματα η.τ./παραπληροφόρησης/νεων ιατρικων μελετων/νεων τεχνολογιων κτλ..
ο βασικος σκοπος ομως θα ειναι η παρουσια μας σε ΚΑΘΕ ΜΜΕ που γινεται αναλογη κουβεντα, και σε καθε πολιτικο τραπεζι που ετοιμαζεται προσχεδιο νομου για το η.τ. και τα παράγωγά του.

ετσι, θα εχουμε παντα την δικη μας φωνη και των δικο μας αντίλογο στις βλακειες και στις επί σκοπώ επιθέσεις.

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

Ορεξη, χρονος και συμμετοχή. οσο πιο πολλοι μπορουμε.
δεν ειναι ευκολο πραγμα. αλλα παντα σε καθε τετοια εν τη γέννεση της ιδεα που παραγει "καλό", οπως το η.τ. παντα δημιουργείται αυτη η αισθηση αδερφικοτητας. εξ ου και οι συγκεντρωσεις ατμιστων. θα ηταν παραλογο να συζητουσαμε για συγκεντρωσεις καπνιστων..
χρειαζομαστε και ανθρωπους να βγουν μπροστα, εκπροσώπους.
ειμαι σιγουρος πως αν τιναχτείτε, θα πεσουν απ τις μασχαλες σας και γιατροι και δικηγόροι και ανθρωποι με ιδιαιτερη κλίση στην επικοινωνία.
ανθρωποι που νιωθουν οτι σώθηκαν απ την μαστιγα που τους ετρωγε τα σπλάχνα και θελουν να βοηθησουν κι αλλους.
αρα θα βρουμε..

Μερος-γραφεια
εδω ειναι ενα θεμα αλλα και χωρίς αυτα σε πρωτη φαση -ακομη και με συναντησεις σε κατατοπους καφετερίες πολεων θα μπορουμε να συντονιστούμε.

Σύσταση
50 υπογραφες και κατι ψιλολογια. τιποτε ουσιαστικο. συνδεσμο φιλαθλων ανοιγεις πολυ πιο δυσκολα..

και τελος
Συνεντευξη τυπου.

εκει πιστοποιείς την παρουσία σου και κανεις γνωστη την υπαρξη σου σε ολα τα ΜΜΕ και τους αρμοδιους φορεις.

απο εκει και μετα

ΕΧΕΙΣ ΦΩΝΗ..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:07 από Darky »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:01 »
Οοοοοοοοοολε!!!! :respect:

Μέσα!!!

Αποσυνδεδεμένος tolismam

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:15 »
Ολοι Μέεεσα!!!

Αποσυνδεδεμένος TzinIs

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:19 »
αν βγαλεις μπλουζακια θελω 2 large...ok???

Αποσυνδεδεμένος TzinIs

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:20 »
 :thumpup:
αν βγαλεις μπλουζακια θελω 2 large...ok???

...χιουμορ.....μεσα ολοι :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:26 »
Τι λες ωρέ Darky?

Θα ιδρύσουμε και ανεξάρτητο κράτος ατμιστών με σημαία το Provari?

(Αν ξεκινήσεις κάτι αντίστοιχο για ποδηλάτες είμαι μέσα) :bye::bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:32 »
συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:40 »
Μέσα :) :thumpup:

Πρόταση.

Το ένωση νομίζω ότι δεν χρειάζεται  :)
Δεν υπήρχαν κάποια κομμάτια και ενώθηκαν..
π.χ.Α.Ε.Κ.

Το Έλληνες ατμιστές
ή
Το "Ατμιστές Ελλάδας" μου πάει καλύτερα.

Αυτό βέβαια είναι το λιγότερο με το όνομα.

Η περίπτωση του φαρμακοποιού πρέπει να ήταν μεμονωμένη.
Εγώ πριν 1 χρόνο περίπου (και βλέποντας μέσα από το φόρουμ = περί φυτικής γλυκερίνης)..
πήγα σε φίλο φαρμακοποιό και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την χρήση που ήθελα(η.τ.), της φυτικής γλυκερίνης.
Και μάλιστα  μου είπε ότι είναι βρώσιμη και ότι την χρησιμοποιούν και οι ζαχαροπλάστες.
Τέλος, με 3-4 φίλους μου γιατρούς, που γνωρίζουν και έχουν διαβάσει περί η.τ...... και έχουμε συζητήσει,
κανένας δεν μου είπε να σταματήσω την χρήση του η.τ., και ότι έκανα καλά που έκοψα το τσιγάρο.
Ο ένας από αυτούς σημείωσα που μου είπε:  Καλά κάνεις που χρησιμοποιείς το η.τ., αλλά μου πρότινε να κάνω χρήση και όχι κατάχρηση.

Συνεχίζουμε..... ;)

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 08:37 »
Μηπως ηρθε η ωρα να ξεκινησουμε το νεο ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ ?!! ( το δικο μας θα εχει ενα λαμδα παραπανω  ;D ) Ειμαστε Ατμιστες Μαχομενοι !! Και να τους παρακαλεσουμε να μην μας πετανε ντοματες , γιατι σε συνδυασμο με την 18αρα vg που κανουμε , θα πηξουμε στην νικοτινη !!!!  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος HLIAS747

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI/LAVA/ΤΡΑΓΟΣ/EVIC
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 09:29 »
Μέσα +1000





ΥΓ.

Αν βγάλεις μπλουζάκια θέλω 2 ΧΧlarge...ok???

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 10:56 »
Καλά αυτά αλλά στην Ελλάδα για να κάνεις επίσημη ενημέρωση πρέπει να είσαι ειδικός (γιατρός) και να αναφερθείς και σε έρευνες που αποδεικνύουν ότι το η.τ. είναι αβλαβές.

Π.χ. έχοντας παρακολουθήσει παλιότερα στην τηλεόραση debate Μπεχράκη - Καπνιστών οι οποίοι αναφερόντουσαν σε κάποια έρευνα που έδειχνε το παθητικό κάπνισμα πολύ λιγότερο επιβλαβές απο όσο παρουσιάζεται, αντιμετώπισαν την ειρωνία του Μπεχράκη αλλά και των δημοσιογράφων της εκπομπής και η μόνιμη επωδώς ήταν ότι δεν είστε γιατροί και γι αυτό δεν μπορείτε να ξέρετε ούτε και έχετε δικαίωμα να μιλάτε για τις έρευνες γιατί ως μη ειδικοί δεν μπορείτε να τις ερμηνεύσετε (βλέπε: "δεν ήρθαμε εδώ για να το συζητήσουμε, αλλά για να σας πούμε τι θα κάνετε")...
Αυτό που πρέπει να βάλει κανείς στο μυαλό του πριν ασχοληθεί με αυτά τα πράγματα είναι ότι η δίωξη της νικοτίνης έχει (παγκόσμια) διαστάσεις και πρακτικές σταυροφορίας (φανατισμός, νίκη με όλα τα μέσα, απόκρυψη/αλλοίωση ερευνών που δεν συμβαδίζουν με το σκοπό, χλεύη όσων διαφωνούν, προσεταιρισμός ΜΜΕ ακόμη και νομικό κυνηγητό σε κάποιες περιπτώσεις).
Γιατί? follow the money φυσικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 11:18 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 11:07 »
Παιδιά ψυχραιμία.

Μέχρι στιγμής ισχύουν τα εξής:

1.Προμηθευόμαστε ελεύθερα τα ατμιστικά μας αγαθά από Ελλάδα και εξωτερικό χωρίς πρόβλημα.
2.Ατμίζουμε ελεύθερα παντού εκτός αν πέσουμε σε κανέναν παράξενο και μας κάνει παρατήρηση (εξαιρετικά σπάνιο) όπου και πάλι αν του εξηγήσουμε 9 φορές στις 10 δείχνει κατανόηση.

Κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις του τύπου να προστατεύσουμε τα δικαιώματά μας. που αντικειμενικά μέχρι σήμερα κανείς δεν μας τα έχει στερήσει, υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσουμε αντίθετα αποτελέσματα.

Δηλαδή να στρέψουμε την προσοχή πάνω μας και επειδή ως γνωστόν ο ελληνικός κρατικός μηχανισμός είναι άχρηστος και ανίκανος, να αρχίσουν να μας κυνηγάνε χειρότερα και από τους καπνιστές.

Εγώ προτείνω για όσο καιρό δεν απειλείται άμεσα η συνήθειά μας του ατμίσματος να κρατάμε και εμείς χαμηλό προφίλ. Όταν και αν μας βάλουν στο στόχαστρο είμαι και εγώ 1000% πρόθυμος να αντιδράσω και να το φτάσω και στα άκρα, αλλά μέχρι τότε, μόνο κακό μπορεί να μας κάνει η έκθεση στη δημοσιότητα και οι προκλήσεις.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και την εκφράζω απολύτως φιλικά.

Θοδωρής.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 11:12 »
και εγω συμφωνω με τον teo ;D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 11:30 »
Προτεινω το θεμα να μεταφερθει αμεσα στο " Τριπολιτης κρυφο σχολειο " Οχι μονο αμεσα αλλα και με την διαδικασια του κατεπειγοντος !!!   :yes:

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 11:52 »
καποιος συνατμιστης μου εξιστορησε την εξης εμπειρια:

Ταξιδευοντας με το αεροπλανο, αρχισε να "ντουμανιαζει" κανονικα και με το νομο, με αποτελεσμα να του κανει παρατηρηση η αεροσυνοδος. Στην απαντηση του οτι δεν καπνιζει, αλλα κανει "ηλεκτρονικο τσιγαρο" η αεροσυνοδος εφυγε, μιλησε στον κυβερνητη και επεστρεψε λεγοντας του: "Απογορευονται οι ηλεκτρονικες συσκευες εν ωρα πτησης".  :eyesplash:

Ορμωμενος απο ποστ συνατμιστη για αλλαγη απο "ηλεκτρονικο τσιγαρο" σε "ηλεκτρικο", θα προτεινα να διαγραφει ΠΑΝΤΕΛΩΣ και η λεξη ΤΣΙΓΑΡΟ

Δεν ξερω πως θα μπορουσε να αντικατασταθει. αλλα νομιζω οτι δεν ειναι τσιγαρο...ε;;;;;

Για την Ενωση Ατμιστων, τωρα, πιστευω κι εγω οτι ειναι ακομα λιγο νωρις, χωρις ομως να εχω το σκεπτικο του τυπου: "Σςςςς, ησυχα μη μας παρουν χαμπαρι και μας κοψουν κι αυτη την απολαυση, που τολμαμε να βιωνουμε σε μια εποχη που ολοι πρεπει να κλαινε, κλπ. κλπ."

Επιφυλασσομαι για το μελλον.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13681 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 164 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476920 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR