vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, ΤΖΙΒΑΣ35, ThioVag, stamatisgr, Jorge, camber

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #735 στις: Μαΐου 26, 2016, 00:54 »
Φίλε και παλιέ συναγωνιστή ΕΡΕΒΟΣ έχεις δίκιο! Καμιά φορά κι εγώ διαβάζω μετά αυτά που έχω γράψει και δεν καταλαβαίνω τίποτα... :eyesplash:

Όταν έγραφα στο ποστ που παραθέτεις "...Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο..." το 'ελπίζω' ήταν απολύτως ειλικρινές. Κανονικά έπρεπε να είχα γράψει "...είμαι σίγουρος πως δεν κατάλαβες τίποτα...".

Παρόλα αυτά, κάνε μου εσύ ένα ερώτημα και θα κάνω ότι μπορώ η απάντηση μου να βγάζει κάποιο νόημα. Σε μένα κατ' αρχάς...

:bye:
ευχαριστω,
Το πηρα σημερα αλλα λογω δουλειας δεν προλαβα να ασχοληθω.Διαβασα μονο το μανιουαλ πεταχτα.Ο τροπος που περιγραφεις για το tcr δεν γινεται αντιληπτος απο εμενα.Αν αυριο βρω χρονο και ασχοληθω,να εισαι σιγουρος θα σε ενοχλησω χαχα :bye:

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #736 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:07 »
απο ξεβαμα στο χρωμιο πως παει τελικα παιδια?
Μετά από ένα και κάτι μήνα καθημερινής χρήσης, κανένα πρόβλημα



Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #737 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:25 »
Manual TCR: Με σβηστό το μοντ, κρατάμε πατημένο το + και το φαιρ. Έτσι μπαίνουμε στο μενού που ορίζουμε την τιμή TCR για κάθε συρμα. Υπάρχουν τρείς μνήμες manual TCR. M1-M2-M3

Με τρια κλικ, ανοιχτό το μοντάκι επιλέγουμε το mode που θέλουμε. Τα Μ1-3 είναι μαζί με τις άλλες επιλογες (Τι,Νι,ΣΣ, Μπαι-πας, Μ1,Μ2,Μ3, Παουερ)

Άλλα και το μανιουαλ, καλούτσικα τα λέει.  8)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #738 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:37 »
Ωραία και απλά τα εξήγησες εσύ φίλε sertikos. Εγώ όμως έγραψα πιο πάνω ένα μάλλον ακατανόητο κείμενο για το ίδιο πράγμα και γι' αυτό αποφάσισα να κάνω ένα μικρό βιντεάκι (αντί να τα ξαναγράψω και να κινδυνεύσω να ξαναβγεί ακατανόητο το κείμενο)...




EDIT: Κι αυτό που λέει ο αποκάτω!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 02:06 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #739 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:58 »
Μπάνικο το βιντεάκι. :thumpup:  Απλά ίσως από υπερβολική επιφυλαξη, αν είχα τον ατμοποιητή πάνω, πρώτα θα έβαζα το TCR value και μετά θα επέλεγα το Mode.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #740 στις: Μαΐου 26, 2016, 11:33 »
Ήρθα κι εγώ στην όμορφη παρέα σας (ακόμα στο κουτί του είναι γιατί πρέπει να φύγω). Ελπίζω να είναι και σκυλί μαύρο το pico γιατί στα χέρια μου θα ζήσει έντονες συγκινήσεις. Είναι κουκλάκι όμως. 

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #741 στις: Μαΐου 26, 2016, 12:24 »
Καλημερα παιδια.
Εχω την εξης απορια. Πριν λιγες ημερες αγορα το istick pico 75w με τον melo III επανω. Το ειχα ρυθμισμενο στα 60w αλλα μου ειπαν οτι το δουλευα αρκετα ψηλα και να το κατεβασω. Να μην το δουλευω λεει τοσο ψηλα. Μου προτεινε λοιπον να το βαλω στην ρυθμιση bypass.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει αν αυτο που εκανα ειναι σωστο;
Τι ακρβως κανει αυτο το bypas??
Επισης μερικες φορες χυνεται υγρο, αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα απο που. Για πιο λογο συμβαινει αυτο;
Σας ευχαριστω εκ τον προτερων.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #742 στις: Μαΐου 26, 2016, 13:01 »
Στην ρύθμιση bypass το μοντ σου δίνει ότι δύναμη έχει.
Καλύτερο να το γυρίσεις στην ρύθμιση watt και ανάλογα την αντίσταση που έχεις πάνω
να τα ρυθμίζεις. τοα 60 watt όντως είναι υψηλά. Τι αντιστάσεις βάζεις πάνω?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #743 στις: Μαΐου 26, 2016, 13:47 »
Το πήρα κι εγώ χθες.
Ρε παιδιά ωραίο είναι να χωράει στην τσέπη, ωραίο να κρύβεται στην παλάμη αλλά... παραείναι μικρό. Αμα δεν θηλυκώνει στην παλάμη σου...
Δεν ξέρω. Ήδη μου λείπουν τα istick 50

Επιτέλους, υποστήριξη!!! Και νόμιζα ότι μόνο εγώ είμαι ο πετροβολημένος που το Pico του φαίνεται υπερβολικά Pico! :))

Αποσυνδεδεμένος yperagios

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #744 στις: Μαΐου 26, 2016, 13:58 »
Πρέπει να επιλέξεις μια από τις τρεις θέσεις μνήμης για tcr (temperature M1, M2, M3). Πατάς τρεις φορές το κουμπί fire και μετά με το συν ή το πλην ψάχνεις τις επιλογές mode που διαθέτει το pico. Μπορείς να επιλέξεις όποια από τις τρεις θέσεις θέλεις αλλά να θυμάσαι ποια είναι γιατί μετά θα πας να αλλάξεις την εργοστασιακή τιμή tcr (που είναι 120 και για τις τρεις θέσεις) και αυτό γίνεται με το μοντάκι σβηστό. Σβήνεις το μοντάκι και πατάς το fire και το συν μέχρι να σου βγει στην οθόνη η ένδειξη Μ1-120. Με το συν και το πλην θα πλοηγηθείς ανάμεσα στις τρεις επιλογές και με το fire θα κάνεις την επιλογή. Όταν η επιλογή πάει πάνω στο νούμερο 120, με το συν (ή το πλην) θα βάλεις την τιμή tcr του σύρματος σου. Δεν ξέρω ποιο σύρμα ακριβώς έχεις αλλά ξέρω πως το nife48 από την zivipf.de έχει tcr 400. Το ίδιο και το χύμα nife48 που πουλάει η fabvape. Καλό όμως είναι να μάθεις το tcr του δικού σου σύρματος από τον κατασκευαστή του ή το κατάστημα που το αγόρασες. Όταν τελειώσεις με τις τιμές tcr ανάβεις το μοντάκι και είσαι έτοιμος να ατμίσεις σε tc στην θέση μνήμης που μόλις έβαλες το σωστό tcr.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο... :)


EDIT: Επειδή το κείμενο που έγραψα είναι λίγο ακατανόητο (μη βλέπεις τα μπράβο - αυτοί είναι παλιοί στο σπορ και τα καταλαβαίνουν όλα), σκέφτηκα να το κάνω βίντεο. Εδώ.

Φίλε cpbaroque,
Οι οδηγίες σου κατατοπιστικότατες, το δε video ακόμη περισσότερο.
Το σύρμα είναι της Fabvape οπότε έθεσα TCR (καλά το λέω;) 400.
Σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kop79

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #745 στις: Μαΐου 26, 2016, 18:27 »
Mετά από έναν μήνα χρήσης περίπου (έχω το μαύρο από Ecig), το πάνω και το κάτω καπάκι έχουν σχεδόν ξεβάψει στα πλάγια. Το κουμπί έχει αρχίσει ήδη να ξεβάφει, όχι όμως και το καπάκι της μπαταρίας. Πάντως δύσκολα το παρατηρεί κανείς και προσωπικά δεν με χαλάει ιδιαίτερα, πόσο μάλλον από τη στιγμή που το μοντάκι κατά τα άλλα δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #746 στις: Μαΐου 26, 2016, 18:55 »
...Μου προτεινε λοιπον να το βαλω στην ρυθμιση bypass. Μπορει καποιος να μου εξηγησει αν αυτο που εκανα ειναι σωστο;
Τι ακρβως κανει αυτο το bypas??...


Το bypass είναι μια ενδιαφέρουσα λειτουργία που επιλέγω όλο και πιο συχνά τελευταία και στο pico αλλά και σε άλλα μοντάκια. Αυτό που στην ουσία κάνει είναι να μετατρέπει το ηλεκτρονικό μοντάκι σε μηχανικό χωρίς όμως να χάνει τις προστασίες του. Αν κανείς ατμίζει συνεχώς με έναν ατμοποιητή, η λειτουργία αυτή του είναι μάλλον άχρηστη διότι μια φορά θα φτιάξει τις ρυθμίσεις του και μετά δεν θα τις αλλάξει ποτέ. Αν όμως αλλάζει αρκετές φορές ατμποποιητές με πολύ διαφορετικά στησίματα, το μηχανικό πλέον μοντάκι θα δώσει από μόνο του στην αντίσταση την ισχύ που αυτή ζητάει βάσει των Ohms της. Φυσικά μιλάμε για στησίματα για λειτουργία wattage και όχι έλεγχο θερμοκρασίας. Δες στο βιντεάκι από κάτω πως αλλάζουν τα watt από μόνα τους ανάλογα με το στήσιμο του κάθε ατμοποιητή που βάζω επάνω στο pico...



ΥΓ
. Το έχω λίγο παρακάνει με τα βίντεο αυτές τις μέρες αλλά μόλις προχθές ανακάλυψα πως η κάμερα του ipad παίρνει και βίντεο (και με ήχο παρακαλώ, Γουαου!) και έχω φυσικά ενθουσιαστεί! Τι άλλο θα σκεφτούν οι άνθρωποι; Ώρα είναι να μου πει κανείς πως το επόμενο iphone θα είναι και τηλέφωνο!

ΥΓ2. Και ναι, δεν έπρεπε να μοντάρω τα σημεία που αλλάζω τον ατμποποιητή αλλά αλήθεια δεν άλλαξα καμία ρύθμιση! Μη με βάλεις να το ξαναγυρίσω, να το ξαναμοντάρω και όλα τα υπόλοιπα βαρετά... :eyesplash:



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 20:25 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #747 στις: Μαΐου 26, 2016, 21:49 »
Ηρθε και η ωρα μου μετα απο αρκετο διαβασμα για το tc και αφου απεκτησα το πικο να μπω στα βαθια.Εστησα σε εβιβα με κεραμικο NiFe 30 της dicodes 6 και 2 μισες σπειρες σε οδοντογλυφιδα.Μου το εβγαλε 0,33 ωμ,εβαλα 15 βατ και 190 βαθμους.Ειμαι καλα απο θεμα στησιματος στα ωμ;Αρχικα στα βατ ειχα βαλει 20 αλλα μου επεφτε πολυ,τωρα ειναι λιγο υποτονικο.Περισσοτερο με ανησυχουν αν ειναι σωστα τα ωμ παρα το υψος των αλλων στοιχειων......

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #748 στις: Μαΐου 26, 2016, 22:01 »
Η αντίσταση μια χαρά βγήκε. Τα watt μην σε ανησυχούν αφού όσα και να βάλεις το mod θα τα ρίχνει για να σου κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία. Αν τα βάλεις πολύ χαμηλά όμως θα είναι όντως υποτονικό το άτμισμα. Αν έβαλες το σωστό TCR, 320, και με τη θερμοκρασία που λες πρέπει να ατμίζεις κανονικά...αν σου φαίνονται πολλά τα watt, δεν είναι, κατέβασε θερμοκρασία και τα watt θα προσαρμοστούν. Παρ'όλα αυτά, επειδή τα 15 απο τα 20 είναι αρκετή διαφορά, βάλτο ας πούμε στα 17-18 και πιστεύω θα είσαι μια χαρά! Φαντάζομαι κλείδωσες και την αντίσταση κανονικά ε...
Σε λάθος νήμα είσαι όμως...  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #749 στις: Μαΐου 26, 2016, 22:14 »
Μα να κατεβάσει θερμοκρασία από τους  190..??, Που να πάει στους 140..?? Είναι φίλος του Modivin..??
Ανέβασε παιδί μου στους 220-230 βαθμούς και κατέβασε τα βατ να σου έρχονται πιο αργά..

Πάντα με το σωστό tcr ee...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180917 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34133 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60040 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238119 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12