vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 5 χρήστες
lagoudakis, sakissalonika, Milarepa, antiklitos140, vasim

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2325 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 02:28 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους !
Πρίν απο 2 εβδομάδες πήρα την απόφαση να αγοράσω η.τ. για να κόψω το κανονικό. Πήρα το iStick pico με τον Eleaf GS air-M.
(Image removed from quote.)
Στην αρχή δυσκολεύτηκα να βρω τον τρόπο , και είχα και πολύ βήχα αλλά έστρωσε τελικά ο λαιμός.  :)
Μπορώ να πώ οτι εχω απογοητευτεί απο το ή.τ. και νομίζω οτι φταίει ο ατμοποιητής μου (ή κατι κανω εγω λάθος :wall: ).
Το πρόβλημα μου ειναι οτι εχω συνέχεια διαρροές υγρού απο την τρύπα που ρυθμίζεις τον αέρα (στο κάτω μερος του ατμοποιητή) μάλιστα μια φορά ειχε γίνει ολο το mod χάλια απο τα υγρά...
Επίσης μετά απο 10 τζούρες, η ενδέκατη θα εχει υγρό μέσα... οσο και να το καθαρίζω , με τρομερή προσοχή το γεμίζω να μην πεσει στην κεντρική τρύπα , και δεν πατάω απανωτές τζουρες..
Επίσης απο χθες εχει αρχίσει και δουλεύει μόνο του για κάποιο λόγο !!!! δηλαδη παταω το κουμπί , κανω την τζούρα μου , και οταν το αφήνω αυτό συνεχιζει και πατιέται (μεχρι που φτανει στα 10δευτ και σταματαει μονο του).
Δοκίμασα 3 διαφορετικά υγρά αλλα σε ολα το ίδιο κάνει.
Δωστε μου τα φώτα σας , ιδίως για την διαρροή που κανει. Πρέπει 2-3  φορες τη μερα το λιγότερο να τον κανω κομμάτια και να τον καθαρίζω.
Κάνε όλα όσα σου είπε ο φίλος πιο πάνω, επίσης σε ένα μικρό πανάκι / βαμβάκι / μωρομάντηλο, βάλε λίγο οινόπνευμα και καθάρισε γύρω και το fire button. Πιθανότατα κολλάει λόγο της διαρροής των υγρών που πέφτουν πάνω του. Τον σπείρωμα εκέι που μπαίνει ο ατμοποιητής καθάρισέ τον καλά με μια μπατονέτα βουτηγμένη σε οινόπνευμα. Πιθανή αιτία είναι ελλατωματική αντίσταση ή ελλατωματικός ατμοποιητής.
Το pico σου είναι πολύ καλό εργαλείο αλλά μάλλον ατμοποιητή θες άλλον.
Μην λυπηθείς να ξοδέψεις 30 ευρώ για να πάρεις έναν "ναυτίλο" ατμοποιητή και να μείνεις στον ατμό παρά να ξαναπέσεις στο τσιγάρο και μαζί με την υγεία σου να καταστρέφεις και την τσέπη σου.
Οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε :)

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2326 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 09:37 »
Ε γω απλα να προσθεσω οτι το οινοπνευμα δεν συνισταται για καθαρισμο ηλεκτρονικων.Οξειδωνει τις πλακετες.Η δικια μου συμβουλη ειναι ισοπροπυλικη αλκοολη.Την προμηθευεσαι απο φαρμακιο και ειναι πολυ φθηνη.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2327 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 13:00 »
Σαφώς και η ισοπροπυλική αλκοόλη συνίσταται
απλά για ένα γρήγορο καθάρισμα του firebutton - ακόμα και με απλό μωρομάντηλο
για να τσεκάρει αν κολλάει απο εκεί (με υλικά που έχει κάθε σπίτι).

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2328 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 02:15 »


Επίσης απο χθες εχει αρχίσει και δουλεύει μόνο του για κάποιο λόγο !!!! δηλαδη παταω το κουμπί , κανω την τζούρα μου , και οταν το αφήνω αυτό συνεχιζει και πατιέται (μεχρι που φτανει στα 10δευτ και σταματαει μονο του).

πάνω σε αυτό, έχω να ρωτήσω το εξής:
μήπως έχει την έκδοση 1.02; αν ναι, απάντησε μου και δοκίμασε να κάνεις το update σε 1.03 .
είχα το ίδιο πρόβλημα με την 1.02 , γύρισα στην 1.01 και δεν εμφανιζόταν πλέον, και όταν βγήκε η 1.03 έκανα το update και ούτε σε αυτή την έκδοση εμφανιζόταν το πρόβλημα.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου


Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2329 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 03:35 »
Εβαλα το arcticfox firmware και εκανα τα πειραγματα μου απο το προγραμματακι.Σαν να δουλευει καλυτερα το μοντ  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2330 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 07:49 »
σε ποιον τομεα ειδες αλλαγη?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2017, 15:55 από Cruiser79 »

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2331 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 12:48 »
Η ατμοποιηση του υγρου γινεται πιο ομαλα χωρις μπουρμπουληθρες και σκασιματα. Φοραω τον cubis pro. Μεσα απο το προγραμματακι του ειπα πια μπαταρια εχω (lg hg2) αρα λογικα το firmware δινει πιο "σωστα" ρευματα

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2017, 15:56 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος framefreeze

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2332 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 14:39 »
μπορεις να μας πεις ποιο απο ολες τις εκδόσεις έβαλες και τον τροπο βήμα βημα εαν ειναι αυτο εφικτό διοτι προσπάθησα προ ημερων και τα έβγαλα τα ματια μου μεχρι να καταλάβω πως και τι.....,χάθηκα λιγακι .
θα ηταν μεγάλη η βοηθεια σου ,εαν είδες οπως λες διαφορά, να αξιοπιοισουμε καλύτερα το μικρο.
ευχαριστω

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2333 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 14:50 »
Πας εδω http://nfeteam.org/
1)κατεβαζεις το toolbox
2)click download arcticfox  και κλικ στο αρχειο bin απο κατω
3)αφου τα κατεβαζεις ολα τρεχεις toolbox
4)κλικ firmware updater και επιλεγεις το αρχειο bin που κατεβασες
5)αφου φλασαριστει εισαι ετοιμος!
6)κλικ arcticfox configuration στο toolbox και παιζεις με ρυθμισεις/profiles κλπ

Edit: καθάρισα τα κουμπακια και ολα λειτουργουν καλα. ΑΛΛΑ βλεπω πως μερα με τη μερα πιξελς στην οθονη ψοφανε (και το χω 6 μηνες). Με βλεπω για pico mega

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2017, 15:56 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος framefreeze

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2334 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 16:52 »
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!!
Πικο μεγκα μην. Το ειχα και δεν εχει καμια σχεση στο κράτημα με το μικρό.  άσε που παρατήρησα οτι τα πάσα στο καοακι ειναι υπορβοληκα ευθραστα τελικα.  Διαφορα απο θεμα λειτουργιών καμια. Μονο όγκος περισσότερο.  

Αποσυνδεδεμένος vasouri

  • *
  • 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I believe in the person I want to become.
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2335 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 11:29 »
Καλημέρα παιδιά!! :D

Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το istick pico.
Το έχω περίπου από το Μάιο και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Χθες όμως, παρατήρησα ότι ενώ έχω αντίσταση 1,5ohm μέσα(συνήθως διαβάζει 1,47 ή 1,54) και την διάβαζει ώς 2,08 ή 2,10 :o :confused1:

Φταίει η αντίσταση? Φταίει το modάκι?
Δοκίμασα να του περάσω το νεο firmware αλλα δεν άλλαξε κάτι..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2336 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 11:33 »
Καλημέρα και σε σένα. :bye:
Σε πρώτη φάση, κάνε ένα καλό καθαρισμό στις επαφές, στα σπειρωματα του pico και του ατμοποιητη και δες αν είναι βιδωμένη καλά η αντίσταση στον ατμοποιητη.
Δεν έχεις άλλο mod να δοκιμάσεις πόσο τη διαβάζει εκεί, ε;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2337 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 11:36 »
Κατ αρχήν θα πρέπει να δοκιμάσεις και άλλες αντιστάσεις. Αν στο κάνει με όλες τότε θα μπορούσες να πείς ότι το πρόβλημα θα μπορούσε ενδεχομένως να εντοπίζεται στο pico. Mε την ευκαιρία θα σε συμβούλευα να καθαρίσεις το σπείρωμα του pico στο οποίο βιδώνει ο ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος vasouri

  • *
  • 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I believe in the person I want to become.
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2338 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 11:55 »
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! :thumpup:


Καθάρισα το σπείρωμα που κουμπώνει ο ατμοποιητής και τον ίδιο τον ατμοποιητή αλλά δεν άλλαξε κατι.
Θα το δοκιμάσω και σε άλλο μοντ ενός συναδέλφου τώρα που θα πάω στη δουλειά, θα δοκιμάσω και άλλη αντίσταση αν δείχνει κ εκεί το ίδιο.

Θα σας  ενημερώσω ;D

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2339 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 14:53 »
Εχουμε περισσοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο arcticfox firmware??Λιγο προλαβα να το δω και φαινεται αρκετα υποσχεμενο.... Τουλαχιστον ξερουμε αν ειναι αξιοπιστο? Δυστυχως το φορουμ του ειναι στα Ρωσικα...βεβαια απο τα ποστ φαινεται οτι εχει κοσμο αλλα οτι review βρισκω δεν ειναι ουτε στα Ελληνικα αλλα ουτε στα Αγγλικα. Ευχαριστω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro