vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 5 χρήστες
dallaskdp, treloneritis, antiklitos140, tsiv, lagoudakis

Twitter

eGo AIO by Joyetech

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #735 στις: Ιουνίου 01, 2017, 19:00 »
Έτσι όπως είναι οι τιμές στη fasttech, χαλαρά αλλάζεις κάθε 2 μέρες κεφαλή, έτσι...για απόδοση και ασφάλεια στο μέγιστο.

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #736 στις: Ιουνίου 01, 2017, 19:17 »
Ή παίρνεις την επισκευαζόμενη του cubis και αλλάζεις και δέκα φορές τη μέρα άμα γουστάρεις να ούμε! :))
Και πάλι σου βγαίνει φτηνότερα ακόμα και από τη fasttech.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #737 στις: Ιουνίου 01, 2017, 19:32 »
Αν μπει στη διαδικασία να φτιάχνει αντιστάσεις, υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις. Το θέμα ειναι να υπάρχει στην άκρη ετοιμοπόλεμο με 4-5 αντιστάσεις για μια περίσταση.

Αποσυνδεδεμένος thomka

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρας Πεχλιβάνης...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #738 στις: Ιουνίου 01, 2017, 19:47 »
Ευχαριστώ πολύ....Εντάξει αργότερα που θα αλλάξω μηχάνημα θα τις φτίαχνω...τώρα με το συγκεκριμένο με 0.80 λεπτά την αντίσταση θεωρώ οτι δεν αξίζει να μπάινω στον κόπο να φτιάχνω...

@panoss1972 Παίρνεις ένα χαρτί και το γυρίζεις να γίνει σαν "στυλό" και το βάζεις μέσα στην αντίσταση όσο πάει, μετά το ξανακάνεις 2-3 φορές ή όσο χρειαστεί...Αυτό ξεμπουκώνει την αντίσταση απο υγρό και καμια φορά θα δείς και μαύρο το οποίο είναι "πουρί" απο το σύρμα...Αυτό βοηθάει να πάρει παραπάνω παράταση ζωής η αντίσταση...

Επίσης, αν νιώσεις οτι καίγεται το ξεκουμπώνεις το βγάζει ενα δευτερόλεπτο απο το υγρό και το ξαναβάζεις και μετά σου φεύγει αυτή η αίσθηση οτι πάει να καεί...

Λογικά, τα ξέρεις ήδη αυτά, δεν σου λέω κάτι καινούριο..

Αμα δεις reviews για το eGo AIO Box που έχω το 95% των χρηστών παραπονιέται για τις αντιστάσεις οτι καίγονται γρήγορα...Εμένα μου κρατάει 7-10 μέρες!

Πάντως θελω να πώ οτι στο μαγαζί που αγόρασα το Η.Τ. μου είπαν οτι δεν υπάρχει αντίσταση για το συγκεκριμένο που να την φτιάχνω μόνος μου...Αυτό δεν θεωρείται αμάθεια και παραπληροφόρηση απο τον μαγαζάτορα; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2017, 01:01 από thomka »

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #739 στις: Ιουνίου 02, 2017, 11:33 »
E, εντάξει, αυτόν τον ενδιαφέρει να σου πουλάει αντιστάσεις.
Αυτός είναι ο 'επαγγελματισμός' στην Ελλάδα (και όχι μόνο).

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #740 στις: Ιουνίου 04, 2017, 12:22 »
Θωμά (thomka υποθέτω έτσι σε λένε), είναι αδύνατον να βάλεις ο,τιδήποτε στην κεφαλή του ΑΙΟ, είναι κλειστή από παντού. Η μόνη περίπτωση είναι να αφαιρέσεις το θετικό πόλο (το στρογγυλό σιδεράκι που μπαίνει μέσα στο μονωτικό, ένα άσπρο στρογγυλό λαστιχένιο δισκάκι, ή μάλλον δαχτυλιδάκι, στην κάτω πλευρά).
Αλλά από τη στιγμή που η αντίσταση έχει καεί (μαυρίλα) έστω και λίγο, πρέπει να αλλαχθεί.
Είναι ΑΝΘΥΓΙΕΝΟ να χρησιμοπιείς καμμένη αντισταση, και το καθάρισμα που κάνεις με χαρτί (ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς το βάζεις μέσα στην κεφαλή αλλά δεν έχει σημασία, άστο) δεν λέει τιποτα.

Το θέμα είναι να ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΑΕΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.
Η αντίσταση καίγεται λόγω κακής τροφοδοσίας υγρού. Άρα αν εξασφαλίσουμε σωστή τροφοδοσία, δεν καίγεται.

Τι θα κάνεις; Πριν από κάθε τζούρα, κάνε μια (ή περισσότερες) 'κούφια(ες)' τζούρα(ες) (δηλαδή ρουφάς  χωρίς να πατάς το κουμπί). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γεμίζει το βαμβάκι μέσα στην κεφαλή με υγρό.
Μετά το αφήνεις για 1 λεπτό, να 'ποτίσει' ακόμα καλύτερα, και τέλος, ατμίζεις κανονικά (μια τζούρα).

Θα δεις ότι ειναι πολύ καλύτερο, ποιοτικά και ποσοτικά.
Και κάθε τζούρα σου θα είναι σαν την πρώτη, που σημαίνει ότι δεν καίγεται η αντίσταση (καθόλου).
Το εφαρμόζω 3 μέρες τώρα και δουλεύει μια χαρά.

Επίσης, σου συνιστώ να πάρεις την επισκευαζόμενη του cubis και να την βάλεις στο ΑΙΟ.
Εγώ (που είμαι αρχάριος, άσχετος από ατμίζειν  ;D ) έφτιαξα αντίσταση σε αυτή την κεφαλή, κάθετη, και δουλεύει μια χαρά. Για την ακρίβεια, δουλεύει καλύτερα από την κανονική!
Η οριζόντια αντίσταση είναι ακόμα ευκολότερη και ανυπομονώ να μου καεί η αντίσταση (δύσκολο το κόβω  ;) ) που του έχω τώρα για να δοκιμάσω την οριζόντια να δω τι διαφορά έχει.
Για την αντίσταση χρησιμοποίησα σύρμα SSL316L 28ga.
Το μήκος της είναι 10cm (έβγαλα μια από κανονική κεφαλή και είναι ακριβώς 10cm, αντίθετα, σε site που υπολογίζει το μήκος του σύρματος μου το έβγαλε λάθος, 7cm. Το σωστό είναι 10cm λοιπόν), την τύλιξα σε άξονα 3mm.
Να την τυλίξεις ωραία, ομοιόμορφα και θα είναι οκ.
Δουλεύει τέλεια, στο συνιστώ.

Το κολπάκι με την 'κούφια' τζούρα το διάβασα εδώ.
Και βέβαια το καλύτερο, όπως καταλήγει και το άρθρο, είναι να πάρεις mod με έλεγχο θερμοκρασίας, σαν αυτό που προτείνει, ώστε να μην μπορείς να κάψεις με τίποτα την αντίσταση! :))

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2017, 13:48 από panoss1972 »

Αποσυνδεδεμένος thomka

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρας Πεχλιβάνης...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #741 στις: Ιουνίου 04, 2017, 14:28 »
Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο ( :)))  για την απάντηση!

Λοιπόν παραθέτω τις φώτο να δείς τι εννοώ!

http://imgur.com/a/uyJYU 

(κάποιες φορές εκεί που θα δείς υγρό στην άκρη της χαρτοπετσέτας -φώτο νο 4- έχει μαύρο το οποίο αν καθαριστεί δεν ξαναβγάζει - θα βγάλει την επόμενη μέρα εξαρτάται απο την χρήση-)

-Αυτό με την κόυφια τζούρα ισχύει μόνο στην αλλαγή αντίστασης, όχι κάθε φορά που θα ατμίσεις!!! Εκτός του οτι το γράφει το site που παρέθεσες, δεν έχει καμία λογική να το κάνεις πριν απο ΚΑΘΕ τζούρα! 

-ΥΠΟΘΕΤΩ, οτι αυτό το μαύρο που λέμε είναι φυσιολογικό και δεν δηλώνει καμμένη αντίσταση αλλιώς θα έπρεπε να τις αλλάζαμε κάθε 6 ώρες ξερω γώ... Καμμένη αντίσταση καταλαβαίνεις απο γεύση (ευτυχώς δεν έχω γευτεί ακόμα) ή απο τις τζούρες που δεν βγαίνουν και ρουφάς 6 second και δεν βγάζεις καθόλου καπνό κτλπ κτλπ... Τώρα αυτο το λίγο μαύρο κατα πόσο είναι ανθυγιεινό δεν ξέρω να απαντήσω.

-Θα το ψάξω αργότερα με αντιστάσεις και DIY τώρα δεν έχω χρόνο δυστυχώς.

:thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #742 στις: Ιουνίου 04, 2017, 14:52 »
Μπορεί να το προτείνει μόνο στην αλλαγή αντίστασης, όμως μπορείς να το δοκιμάσεις και πριν από κάθε τζούρα.
Εκ πείρας σου λέω ότι δουλεύει (όπως δουλεύει και στην αλλαγή, δεν υπάρχει διαφορά).

Μαύρο και φυσιολογικό δεν πάνε στην ίδια πρόταση.
Μαύρο σημαίνει καμμένο υγρό (και μπορεί και βαμβάκι). Το οποίο εναποτίθεται στην αντίσταση.
Αυτό έχω διαπιστώσει εγώ τουλάχιστον, κάποιος πιο έμπειρος ας μας πει.

Στις φωτό δεν βλέπω την κεφαλή, η κεφαλή (ή αλλιώς αντίσταση, για την ακρίβεια είναι μια κεφαλή που περιέχει μια αντίσταση) είναι αυτή:
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2017, 15:05 από panoss1972 »

Αποσυνδεδεμένος thomka

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρας Πεχλιβάνης...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #743 στις: Ιουνίου 04, 2017, 15:08 »
Ναι εκεί μπαίνει η χαρτοπετσέτα μέσα στην κεφαλή

http://imgur.com/a/x7hrg

Κι εχθές έβγαζε λιγο μαύρο η μύτη της χαρτοπετσέτας, ενώ σήμερα όχι...δεν ξέρω τι να σου πώ...

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #744 στις: Ιουνίου 04, 2017, 15:39 »
Και γιατί το κάνεις αυτό; Αν σου δώσει μαύρο ή καμένο η αντίσταση, θέλει αλλαγή. Το βαμβάκι τουλάχιστον δεν είναι σε θέση να λειτουργήσει για τον λόγο που το έβαλαν εκεί.
Καθαρίζεις την μέσα πλευρά της αντίστασης μόνο με αυτό που κάνεις. Η εξωτερική πλευρά που ακουμπά στο βαμβάκι παραμένει μαύρη, όπως και το βαμβάκι.
Δεν λέω να μην το ξανακάνεις, προτείνω να μην το ξανασκεφτείς. Από την άλλη, κάνε ότι πιστεύεις καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #745 στις: Ιουνίου 04, 2017, 16:17 »
Ναι εκεί μπαίνει η χαρτοπετσέτα μέσα στην κεφαλή

http://imgur.com/a/x7hrg

Κι εχθές έβγαζε λιγο μαύρο η μύτη της χαρτοπετσέτας, ενώ σήμερα όχι...δεν ξέρω τι να σου πώ...
Απ' ότι κατάλαβα δεν βάζεις τίποτα (ούτε χαρτοπετσέτα) μέσα στην κεφαλή (εκτός αν το βάζεις με τον τρόπο που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ).
Βάζεις χαρτοπετσέτα στην υποδοχή της κεφαλής, σε ένα από τα κομμάτια του ατμοποιητή.
Θωμά, όπως καταλαβαίνεις, δεν καθαρίζεις την αντίσταση.
Αλλά αν σου δουλεύει, πάω πάσο! :))

Αποσυνδεδεμένος thomka

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρας Πεχλιβάνης...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #746 στις: Ιουνίου 04, 2017, 16:29 »
Αυτό ξεμπουκώνει την αντίσταση απο υγρό και καμια φορά θα δείς και μαύρο το οποίο είναι "πουρί" απο το σύρμα...Αυτό βοηθάει να πάρει παραπάνω παράταση ζωής η αντίσταση...
Μισό γιατι μάλλον έχουμε μπερδευτεί. Ανέφερα οτι αυτό το κάνω για να ξεμπουκώσει οταν έχει μαζευτεί υγρό. Ένας άλλος τρόπος που -εμένα δεν με βολεύει- είναι το τίναγμα του Η.Τ σαν θερμόμετρο ωστε να φύγει το περίσσιο υγρό. 
Αν ΔΕΝ το κάνεις αυτό, α) δεν θα ατμίζεις σωστά ως αποτέλεσμα β) να καεί στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα ...
Το -ελάχιστο- μαύρο στη μύτη της χαρτοπετσέτας που λέω είναι απο το σύρμα-βαμβάκι και μόλις "καθαριστεί" δεν βγάζει άλλο. Δεν μυρίζει καμμένο ούτε ατμίζω καμμένη γεύση. 
Δηλαδή εσείς δεν βάζετε καθόλου χαρτοπετσέτα -έστω για να μαζέψετε το υγρό-?

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #747 στις: Ιουνίου 04, 2017, 16:36 »
Θωμά, από την τελευταία φωτό:
1. ξεβίδωσε την κεφαλή από το άνω τμήμα (καπάκι) του ατμοποιητή
2. βγάλε φωτό από το σημείο που βάζεις την χαρτοπεσέτα μέσα στην κεφαλή

Μετά το συζητάμε μπας και βγάλουμε καμιά άκρη :)).
Εγώ πάντως, όχι, όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, δεν βάζω καμιά χαρτοπετσέτα ποτέ και πουθενά.
Ούτε το τινάζω (το Η.Τ. ::)).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2017, 16:41 από panoss1972 »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #748 στις: Ιουνίου 04, 2017, 16:43 »
Σταγονίδια μαζεύει γιατί η αντίσταση είναι κάθετα τοποθετημένη, οπότε ένα απλό τίναγμα το απαλλάσσει από το μπούκωμα, η χρήση χαρτοπετσέτας μέσα στην αντίσταση κάνει το ίδιο πράμα αλλά είναι πιο χρονοβόρο.

Αποσυνδεδεμένος thomka

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρας Πεχλιβάνης...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #749 στις: Ιουνίου 04, 2017, 16:44 »
http://imgur.com/a/CfgbX

@dikos Τίναγμα μονο σε μπαλκόνι ή παράθυρο ή μπάνιο... Μόνο μπάνιο έχω και αυτό μικρό νιπτήρα οπότε πάνε παντού...Άρα χαρτοπετσέτα  :'(

υ.γ. Φίλε Πάνο, έχεις το eGo aio Box?  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1869 246927 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:29
από Aoratix
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2030 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8156 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122430 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 462 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327130 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298256 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 512194 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios