vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

240 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, stsoulos, Jorge, camber, ahill2

Twitter

Dani Box

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Dani Box
« Απάντηση #945 στις: Νοεμβρίου 21, 2020, 22:16 »
Δεν λέω καλή η dicodes αλλά ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια


μου λείπει η provape
στο προβαράκι boost mode σε χρόνο τετε

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Box
« Απάντηση #946 στις: Νοεμβρίου 22, 2020, 00:30 »
Έχω ήδη ξεκινήσει να το γράφω αλλά είναι δύσκολο κομμάτι ρε Κρις και θα μου πάρει καιρό. Κατά τον Μάιο το βλέπω να είναι έτοιμο. Του '22... :laugh1:
εγω λεω δεν σε περνουν στη dicodes μπας και τους βγαλει κανα manual να βοηθησεις και κανα χριστιανο,φαντασου μεχρι και εγω τα καταλαβα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Dani Box
« Απάντηση #947 στις: Νοεμβρίου 22, 2020, 18:09 »
3-Power Boost (HCtrl 3 - P-Boost)


Ακολουθεί σεντόνι (προειδοποίηση 1η).


Τι είναι λοιπόν αυτό το περίφημο Power Boost που όλοι ρωτάμε και απάντηση δεν παίρνουμε; Ε, λοιπόν δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα κλασικό pre-heat (τα προγράμματα 1-5) και ένα pre-heat σε λούπα (τα προγράμματα 6-10). Όλα τα λεφτά βέβαια είναι τα προγράμματα 6-10, το pre-heat σε λούπα δηλαδή, που πραγματικά αναδεικνύουν τα περίπλοκα υγρά με έναν τρόπο που δεν έχω ξανασυναντήσει σε κανένα άλλο μοντάκι μέχρι τώρα. Κάνεις ας πούμε ένα υγρό με μπανάνα και μπισκότο και κρέμα και την μία στιγμή έρχεται επάνω η μπανάνα και μισό δευτερόλεπτο μετά ανεβαίνει το μπισκότο και η κρέμα και μετά ξανά επάνω η μπανάνα, κλπ, κλπ. Σαν να ντριπάρεις και να στάζεις στον ατμο μια το ένα υγρό και μια το άλλο. Μαγεία! Βέβαια αν ατμίζεις μονοδιάστατα υγρά ή σκέτη βάση δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να χρησιμοποιείς το Power Boost (και δεν έχεις και κανέναν ιδιαίτερο λόγο να αγοράσεις και Dani μεταξύ μας...) οπότε μπορείς να μην διαβάσεις και την συνέχεια που θα είναι πολύ τεχνική και συνεπώς πολύ βαρετή... (προειδοποίηση 2η)

Για να χρησιμοποιήσουμε το Power Boost πρέπει να πάμε στο βασικό μενού, να περιηγηθούμε στα 5 modes λειτουργίας και να επιλέξουμε το HCtrl 3 - P-Boost. Πρέπει επίσης να πάμε στα Extended Functions/Heater Menu/Boost Time και να επιλέξουμε ένα από τα 10 διαθέσιμα προγράμματα. Έχουμε άλλη μία ρύθμιση να κάνουμε αλλά σε αυτήν θα αναφερθώ αργότερα. Προς το παρόν βάζω εδώ το πινακάκι από το manual που θεωρώ (ή, όπως είπα και στο κομμάτι για το heater control, ελπίζω να είναι...) σωστό.



Το πινακάκι βέβαια που μόλις είδατε δεν είναι ακριβώς το πινακάκι του manual. Είναι βασισμένο σε αυτό αλλά έχει υποστεί κάποιες τροποποιήσεις (όλο το επάνω μέρος που περιέχει ελληνικά δηλαδή) και ο δράστης δεν είναι άλλος από τον φίλο μου τον Microchip, τον οποίο και ευχαριστώ για την συμβολή. Η πρώτη στήλη είναι τα προγράμματα που μπορούμε να επιλέξουμε στο Boost Time, η δεύτερη στήλη είναι ο χρόνος που το μοντάκι θα δώσει τα υψηλά ή boost watts (παρακάτω θα μιλήσω για το πως ορίζουμε τα boost watts) και η τρίτη είναι ο χρόνος που το μοντάκι θα δώσει τα κανονικά watts, αυτά δηλαδή που έχουμε ορίσει από το βασικό μενού. Υπάρχει ακόμα μία στήλη αλλά και αυτήν θα την αφήσω για αργότερα. Όπως βλέπετε, για τα προγράμματα 1-5 η τρίτη στήλη δεν έχει τιμή. Αυτό σημαίνει πως το μοντάκι θα δώσει τα boost watts για τον χρόνο που αντιστοιχεί στο πρόγραμμα που επιλέξαμε και μετά θα δώσει τα κανονικά watts μέχρι μέχρι να ολοκληρώσουμε τη τζούρα ή να την διακόψει ο κόφτης (δες το πρώτο διάγραμμα στο τέλος του ποστ). Όπως είπα και πιο πάνω αυτή είναι μια κλασική λειτουργία pre-heat. Αντίθετα στα προγράμματα 6-10 το μοντ θα δώσει τα boost watts για τον χρόνο που λέει η στήλη 2, μετά θα δώσει τα κανονικά watts για τον χρόνο που λέει η στήλη 3 και μετά ξανά το ίδιο εσαεί μέχρι φυσικά να σταματήσει την λούπα ο κόφτης ή εμείς αφήνοντας το fire button (δες το δεύτερο διάγραμμα στο τέλος του ποστ). Η μαγική λοιπόν ρύθμιση του Dani είναι τα προγράμματα 6-10 του Boost Time και γι' αυτά σκάσαμε τα 300 ευρουλάκια. Μπορείτε λοιπόν τώρα να πάτε να βάλετε το μοντάκι σας σε Power Boost Mode, να επιλέξετε ένα από τα 5 αυτά προγράμματα (και να πειραματιστείτε φυσικά και με τα 5), να με ευχαριστήσετε που έγραψα όλο αυτό το σεντόνι και να σταματήσετε να διαβάζετε γιατί δεν έχω τελειώσει ακόμα και από δω και μπρος τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο βαρετά... (προειδοποίηση 3η και τελευταία...)

Έχω αφήσει εκκρεμότητες. Τρεις εκκρεμότητες για την ακρίβεια. Δεν έχω πει ποια είναι η δεύτερη ρύθμιση που πρέπει να κάνουμε στο Extended Functions/Heater Menu, δεν έχω εξηγήσει τι είναι τα νούμερα στην τέταρτη στήλη του πίνακα και δεν έχω εξηγήσει πώς ορίζουμε τα boost watts. Κι αυτό γιατί εμείς οι χρήστες του Dani εδώ είναι που ερχόμαστε σε επαφή με τα σοβαρά προβλήματα του manual της Dicodes το οποίο άλλα γράφει στο κείμενο και άλλα δείχνει στους πίνακες. Το κείμενο στο εγχειρίδιο γράφει πως τα boost watts τα ορίζουμε από το Power Limit (Extended Functions/Heater Menu/Power Lim). Αυτό ήταν το κείμενο στο εγχειρίδιο του Dani v.1 (και πράγματι έτσι δούλευε στο v.1) και το ίδιο ακριβώς κείμενο υπάρχει και στο εγχειρίδιο του Dani v.2. Μόνο που στο firmware του Dani v.2 υπάρχει μία καινούργια μεταβλητή που ονομάζεται Boost Power (Extended Functions/Heater Menu/Boost Pwr) και πάω στοίχημα πως εδώ ορίζουμε πλέον τα boost watts και όχι στο Power Lim. Αυτή είναι η δεύτερη ρύθμιση που δεν ανέφερα παραπάνω και ξεκαθαρίζω πως αυτή είναι γιατί έτσι αποφάσισα πως είναι το σωστό, όχι γιατί έτσι γράφει το manual. Θεωρώ επίσης πως η τιμή αυτή που θα ορίσουμε στο Boost Pwr αφορά μόνο τα πρώτα 5 προγράμματα και όχι τα προγράμματα 6-10. Κι αυτό γιατί μόνο έτσι βγάζει νόημα η τέταρτη στήλη του πίνακα. Στην ουσία καλούμαστε να αποφασίσουμε ποιος έχει δίκιο εδώ. Ο κειμενογράφος του εγχειριδίου ή ο μηχανικός που μάλλον του έδωσε τους πίνακες χωρίς να του εξηγήσει και τι ακριβώς σημαίνουν; Αποφάσισα λοιπόν πως ο κειμενογράφος είναι άσχετος, το κείμενο λέει ότι θέλει και πως ο σωστός δρόμος βρίσκεται στην ανάγνωση της τέταρτης στήλης του πίνακα (για τα προγράμματα 6-10) αλλά και της προεπισκόπησης που έκανε ο microchip για το Dani SBS. Συνεπώς αν έχουμε ρυθμίσει την ισχύ στο βασικό μενού στα 5 watts, τα boost watts για κάθε πρόγραμμα θα είναι αυτά που φαίνονται στην τέταρτη στήλη του πίνακα. Αν έχουμε ρυθμίσει την ισχύ υψηλότερα (φυσικά και θα την έχουμε ρυθμίσει υψηλότερα...), τα boost watts θα έχουν την ίδια ποσοστιαία αύξηση με αυτήν που δείχνει ο πίνακας για τα 5 watts. Αν πχ έχουμε ρυθμίσει την ισχύ στα 10 watts, τα boost watts στο πρόγραμμα 6 θα είναι 13.8, στο πρόγραμμα 7 θα είναι 14.34, στο πρόγραμμα 8 θα είναι 14.72, στο πρόγραμμα 9 θα είναι 15.2 και στο πρόγραμμα 10 θα είναι 16. Δηλαδή τα boost watts θα είναι αυξημένα (σε σχέση με την βασική ρύθμιση των watts από το κυρίως μενού) κατά 38% για το πρόγραμμα 6, κατά 43.4% για το πρόγραμμα 7, κατά 47.2% για το πρόγραμμα 8, κατά 52% για το πρόγραμμα 9 και κατά 60% για το πρόγραμμα 10. Η Dicodes προτείνει να μειώσουμε την βασική ρύθμιση των watts από το κυρίως μενού αν έχουμε σκοπό να χρησιμοποιήσουμε ένα από τα προγράμματα 6-10 γιατί τα boosts ανεβάζουν αρκετά την θερμοκρασία. Εγώ λέω δοκιμάστε, πειραματιστείτε και αποφασίστε μόνοι σας.

Είναι φαντάζομαι ξεκάθαρο σε κάποιον που διάβασε τα δύο κείμενα (για το Heater Protection και το Power Boost) πως και τα δύο modes είναι Variable Wattage Modes και καμία σχέση δεν έχουν με έλεγχο θερμοκρασίας. Το τονίζω κυρίως επειδή διάβασα κάπου πως το Heater Protection "δεν σε αφήνει να πάρεις καμμένο". Το μόνο mode που σου εγγυάται πως δεν θα πάρεις καμένο είναι ο σωστά υλοποιημένος έλεγχος θερμοκρασίας (και του Dani το TC είναι εξαιρετικά υλοποιημένο). Με το Heater Protection μπορείς μια χαρά να φας το καμμένο της αρκούδας αν δεν κάνεις σωστές ρυθμίσεις ή το στήσιμο σου είναι για τα πανηγύρια ή και τα δύο. Και το Heater Protection αλλά και το Power Boost δεν είναι τίποτε άλλο από μικρορυθμίσεις βελτιστοποίησης της ατμιστικής μας εμπειρίας και όχι δικλείδες απόλυτης ασφάλειας. Αν το ζητούμενο είναι αυτή η ασφάλεια, τότε ο δρόμος είναι μόνο ένας: έλεγχος θερμοκρασίας!

Αυτά. Ελπίζω να καταλάβατε κάτι από αυτά που έγραψα. Γιατί εγώ τώρα που τα ξαναδιαβάζω δεν καταλαβαίνω τίποτα... :laugh1:


EDIT: Μόλις έλαβα με ταχυδρομικό περιστέρι και δύο διαγράμματα δια χειρός του μετρ τον οποίο ευχαριστώ και πάλι. Το πρώτο διάγραμμα δείχνει με εύγλωττο νομίζω τρόπο πώς λειτουργεί το πρόγραμμα 3 (με την ίδια λογική λειτουργούν όλα τα προγράμματα 1 έως 5) σε μία τζούρα που διαρκεί 4 δευτερόλεπτα. Το δεύτερο διάγραμμα δείχνει πώς λειτουργεί το πρόγραμμα 7 (με την ίδια λογική λειτουργούν όλα τα προγράμματα 6 έως 10) σε μία τζούρα πάλι 4 δευτερολέπτων. Η κόκκινη γραμμή είναι τα watts, έτσι;




« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2020, 22:05 από cpbaroque »

Απ: Dani Box
« Απάντηση #948 στις: Νοεμβρίου 22, 2020, 19:48 »
Μια χαρά τα εξήγησες.Ξεκινάω τις δοκιμές.Ευχαριστούμε!!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Box
« Απάντηση #949 στις: Νοεμβρίου 22, 2020, 22:32 »
Κωνσταντίνε και Μικρέ chip δεν έχω παρά να εκφράσω  :respect: για την όρεξη να ασχοληθείτε σε βάθος με το θέμα.
Μετά από αυτό θεωρώ ότι όσοι έχουν DANI και όρεξη, θα πρέπει να ασχοληθούν με όλα αυτά που θα κερδίσουν για την απόλαυση του ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Box
« Απάντηση #950 στις: Νοεμβρίου 22, 2020, 22:41 »
@cpbaroque  @microchip

Να είστε καλά και οι δύο για τις πληροφορίες.
Ακόμα και εγώ που δεν έχω Dani, έκατσα και τα διάβασα...

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Box
« Απάντηση #951 στις: Νοεμβρίου 23, 2020, 17:57 »
Μια απ'τα ιδια και 'γω.Δεν καταλαβαινα γιατι γινεται τοσος ντορος για ενα μοντακι των 300 ευρω και νομιζα οτι η δουλεια του ειναι μονο να δινει ρευμα  στον ατμοποιητη (οπως ολα) και ρολο στη γευση παιζει μονο ο ατμοποιητης.
Τωρα,μετα τις επεξηγησεις του CP και του Microchip τα πραγματα εγιναν πιο ξεκαθαρα και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα καποια στιγμη στο μελλον να αποκτησω ενα τετοιο mod.Ιδιαιτερα με συγκινησε το παραδειγμα με τη μπανανα,το μπισκοτο και την κρεμα.Ευχαριστουμε παιδια που μπηκατε στον κοπο να μας ανοιξατε λιγο τα ματακια.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani Box
« Απάντηση #952 στις: Νοεμβρίου 23, 2020, 19:14 »
ξερει κανεις πως λενε το παπαγαλομοντακι στα γερμανικα?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Dani Box
« Απάντηση #953 στις: Νοεμβρίου 23, 2020, 19:40 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Papageitauchermod!  :yes:


...Ιδιαιτερα με συγκινησε το παραδειγμα με τη μπανανα,το μπισκοτο και την κρεμα...

Είσαι δικό μου παιδί εσύ... :laugh1:

EDIT:

...και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα καποια στιγμη στο μελλον να αποκτησω ενα τετοιο mod...

Πέρα από πλάκα τώρα Αχιλλέα. Ξέρεις τι περίεργα φρούτα είμαστε εμείς οι ατμιστές. Γράφει κάποιος πόσο του άρεσε ο τάδε ατμοποιητής και την επόμενη μέρα πάνε εκατό νοματαίοι και παίρνουν τον ίδιο ατμοποιητή μόνο και μόνο επειδή έγραψε καλά λόγια αυτός ο ένας. Ελπίζω να μην πλακωθούν τώρα όλοι να πάνε να αγοράσουν Dani επειδή εγώ έπαθα την πλακάρα μου με μία συγκεκριμένη ρύθμιση! Θέλω να πω, μπορεί να δοκιμάσεις το power boost και να μην καταλάβεις καμία διαφορά στην τζούρα. Ή μπορεί να καταλάβεις μια χαρά την διαφορά και να μην σου αρέσει καθόλου. Γι' αυτό καλό είναι πριν πας και ξηλωθείς, να βρεις κάποιον που να έχει dani και να δοκιμάσεις τις ρυθμίσεις που περιγράφω με έναν δικό σου ατμοποιητή και ένα δικό σου υγρό (να δοκιμάσεις και έλεγχο θερμοκρασίας που είναι super στο Dani!). Θα μου πεις βέβαια, "που να βρω ρε μάστορα ατμιστή με Dani;" κι εγώ με την σειρά μου θα σου απαντήσω πως βρωμάει ο τόπος από ατμιστές με Dani πλέον! Μου έχει κάνει πραγματικά εντύπωση πόσοι πολλοί ατμιστές έχουν πάει και έχουν σκάσει πάνω από €200 για να πάρουν Dani και να του κοτσάρουν επάνω μέχρι και εργοστασιακούς ατμοποιητές. Ίσως και τα μαγαζιά που πουλάνε προϊόντα Dicodes να είναι διατεθειμένα να κάνουν αυτή την εξυπηρέτηση (την δοκιμή δηλαδή με συγκεκριμένες ρυθμίσεις) σε υποψήφιους πελάτες. Εγώ αν ήμουν έμπορος θα την έκανα...

Οι ρυθμίσεις που περιέγραψα για το heater protection και το power boost είναι δεδομένες και αντικειμενικές. Η επίδραση όμως που αυτές έχουν στην ποιότητα του δικού μας ατμίσματος ανήκει καθαρά στην σφαίρα του υποκειμενικού. Όλα αυτά τα λέω και τα τονίζω γιατί δεν θέλω να δω αύριο να γεμίζει η ενότητα Πωλήσεις/Ανταλλαγές με Dani σε άριστη κατάσταση και τιμή όσο-όσο κι εγώ να είμαι αναγκασμένος να κυκλοφορώ μεταμφιεσμένος για να μη με τουλουμιάσουν... :wall:

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2020, 23:52 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Dani Box
« Απάντηση #954 στις: Νοεμβρίου 24, 2020, 08:52 »
@cpbaroque

DEN έχω Dani καρντιά μου.... Συνεπώς ότι ακολουθεί, με επιφύλαξη παντός δικαιώματός σου!!

Αλλά φαντάζομαι ότι το Boost Pwr θα πρέπει να είναι το Start-Boost για τα 5 πρώτα προγράμματα, δεδομένου ότι τα υπόλοιπα είναι ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΑ (ΕΑΝ έχω αντιληφθεί καλώς) ποσοστιαία.
Επιπλέον, υπάρχει ένα κενό στην καταπληκτική δουλειά που έκανες σε ότι αφορά τα διαγράμματα (ξέρω, ξέρω.... Ο άλλος το δημιούργησε)!!
Τα δύο διαγράμματα (είπαμε, ΕΑΝ έχω αντιληφθεί ορθώς) δείχνουν αυτά που λες, αν έχουμε ρυθμίσει τα Watts λειτουργίας στα 15W. Το πρώτο από τα δύο (ΛΟΓΙΚΑ) θα πρέπει να έχει οριστεί (πέραν του προγράμματος 3) και ως Boost Pwr 10W, ώστε η προθέρμανσή μας να είναι 15+10=25W.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Dani Box
« Απάντηση #955 στις: Νοεμβρίου 24, 2020, 09:33 »
Έχεις αντιληφθεί πολύ καλώς. Θα έγραφα κάλλιστα, αν δεν το χάλαγες στο τέλος.
Το Start-Boost είναι το Boost Pwr και στο πρώτο διάγραμμα το Boost Pwr έχει οριστεί στα 25Watt.
Το Boost Pwr επενεργεί μόνο στα 5 πρώτα προγράμματα, όπως ορθώς αντιλήφθηκες.


Ευκαιρίας δοθείσης,
Το κάθε διάγραμμα δείχνει την ισχύ εξόδου του SBS, με δεδομένα από υπόθεση εργασίας.
Δεν είναι στις σωστές αναλογίες, αλλά δεν είναι και κουκουρούκου.
Το πρώτο διάγραμμα είναι η υπόθεση εργασίας στην οποία έχουμε ορίσει λειτουργία στα 15Watt, έχουμε ενεργοποιήσει το Power Boost 3, έχουμε ορίσει 25Watt στο Boost Pwr και ατμίζουμε για 4 δευτερόλεπτα.
Στο δεύτερο διάγραμμα είναι η υπόθεση εργασίας στην οποία έχουμε ορίσει λειτουργία στα 15Watt, έχουμε ενεργοποιήσει το Power Boost 7 και ατμίζουμε για 4 δευτερόλεπτα.
Είναι έγκυρες υποθέσεις εργασίας, αλλά χωρίς SBS ανά χείρας, δεν μπορώ να τις ελέγξω στο πεδίο.
Κάτι ακόμα που πρέπει να ελεγχθεί (και σύντομα θα γίνει από όσους έγραψαν ότι θα δοκιμάσουν τώρα που το κατάλαβαν), είναι αν και πόσο πρέπει να μειώσουμε τα Watt λειτουργίας, αν ενεργοποιήσουμε τα προγράμματα 6-10. Θεωρητικά, με όσο μικρότερου όγκου σύρμα ατμίζουμε, τόσο περισσότερο πρέπει να τα μειώσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Dani Box
« Απάντηση #956 στις: Νοεμβρίου 24, 2020, 10:38 »
Άρα για το πρώτο διάγραμμα:
έχεις βάλει 15W ισχύ λειτουργίας στη συσκευή σου και ρύθμισες το Boost Pwr ΣΤΑ 25W και ΟΧΙ (+)10W....
mmmmmmm... δλδ, αν είχες ας πούμε ορίσει λειτουργία στα 30W, ΠΑΛΙ θα έπρεπε να ορίσεις Boost Pwr, ΠΡΟΦΑΝΩΣ κάτι σε 40+ αντίστοιχα, γιατί αλλιώς θα ξεκίναγες με 25..... ΟΠΟΤΕ τι boostάρισμα θα ήταν.....
δλδ με λίγα λόγια, πρέπει να ρυθμίζεις ανάλογα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ και το Boost Pwr, εκτός από την ισχύ λειτουργίας.....

Ίσως θα έπρεπε να το ονομάσουν Start Pwr μάλλον αντί για Boost...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Dani Box
« Απάντηση #957 στις: Νοεμβρίου 24, 2020, 12:13 »
Όπως ακριβώς το γράφεις το ρύθμισα.
Το ενδιαφέρον είναι μετά το mmmmmmm… (δεν πρέπει να γράφουμε εγγλέζικα, αλλά δεν θα το κάνω θέμα), και έως το δλδ. (Ευτυχώς έτυχε να με δει η κόρη μου όταν γκούγκλαρα το δλδ και μου το εξήγησε.)
Τι θα κάνει το mod αν στο Boost Pwr ορίσουμε λιγότερα Watt από τα ατμιστικά; Οσονούπω θα έχουμε απάντηση από όσους πειραματίζονται με τα Dani τους.
Μετά το δλδ θα πρόσθετα ότι σου δίνει τη δυνατότητα εκτός από την boost ισχύ να ρυθμίσεις και τον χρόνο λειτουργίας της boost.
Φυσικά θα ήταν καλύτερα αν η boost ισχύ ήταν κάποια αναλογία της ατμιστικής, αλλά κάπου θα όριζες την αναλογία, λέω εγώ τώρα. Θα μπορούσες να πειράζεις μόνο την ατμιστική ισχύ θα μου πεις εσύ, το βλέπω λογικότερο να έχεις βρει την ατμιστική ισχύ και να παίζεις με το boost για να βελτιστοποιήσεις την αίσθηση θα σου πω εγώ. Απότι φαίνεται συμφωνεί με αυτή τη λογική και η Dicodes και μάλλον είναι ο λόγος που το boost και dry heater protection τα έχει χωριστές λειτουργίες, όχι ενσωματωμένα στην VW και αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι είναι κακό για την κατανόηση όσο και για την ρύθμιση που τα έχει χωριστά, αλλά αν δεν με ρωτήσεις δεν θα σου πω τπτ (μόλις ξαναπέρασε η κόρη μου).
Το πως θα έπρεπε να ονομάζουν κάθε λειτουργία είναι μεγάλη συζήτηση και αν με ρωτούσες θα έλεγα ότι τα ακρωνύμια είναι εξαιρετικά κακά και σε πολλές περιπτώσεις αποπροσανατολιστικά, αλλά ελπίζω να μην με ρωτήσεις γιατί οσονούπω ξεκινάει το live streaming του Οικονομικού Επιμελητηρίου.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Dani Box
« Απάντηση #958 στις: Νοεμβρίου 24, 2020, 15:19 »
Διάβασα πολλές φορές!!!!!

Τελικά κατέληξα να μη ρωτήσω τίποτα!!! Πχια!!!  ;D :laugh1: :laugh1: :laugh1: Ερωτήσεις από μένα, ΤΕΛΟΣ!!!

Σάμπως τι με μέλει εμένανε!!!....  Den eho Dani kardia mo!!

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Dani Box
« Απάντηση #959 στις: Νοεμβρίου 24, 2020, 15:57 »
Σήμερα το πρωί έκανα αυτό που έπρεπε να είχα κάνει πριν γράψω τα δύο ποστς για το heater protection και το power boost. Πήγα λοιπόν και κατέβασα τα γερμανικά εγχειρίδια για τα Dani v.1 και v.2 και ενώ τα γερμανικά μου δεν είναι και ότι καλύτερο (πολύ χειρότερα από τα εσθονικά μου ας πούμε...), διαπίστωσα παρ' όλα αυτά πως στα γερμανικά το manual τα περιγράφει όλα ορθότατα και ακριβώς όπως τα υποθέσαμε κι εμείς. Αποσύρω λοιπόν τον χαρακτηρισμό "άσχετος" που είχα προσάψει στον κειμενογράφο του manual, προσάπτω όμως τον χαρακτηρισμό "τεμπελάκος" στον μεταφραστή του κειμένου από τα γερμανικά στα αγγλικά. Και σε κάθε περίπτωση θεωρώ μεγάλο φάουλ της Dicodes να μην έχει δώσει την πρέπουσα σημασία στο αγγλικό manual στο οποίο βασίζονται (φαντάζομαι...) και οι περισσότεροι χρήστες των προϊόντων της... :nonono:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110693 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159897 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515349 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303280 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530815 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801649 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11072 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet