vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

430 επισκέπτες, 5 χρήστες
dimitrisd, manoslykos, Tem, pngtszs1976, bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
έχει προσπαθήσει κανεις να φτιάξει αντίσταση χωρίς να την δοκιμάσει? προσωπικά μου φαίνεται αδύνατον κάτι τέτοιο.. πως θα δούμε oτi ανάβουνε όλες η σπείρες του coil σωστά :confused1:
τωρα σοβαρα, αν αγοραζες μια ετοιμη αντισταση για οτιδηποτε θερμαντικο πως θα σου φαινοταν να ειναι ...ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ?
παιδια οπως εχω πει μονο κανα εκατομμυριο φορες, τις αντιστασεις τις τυλιγουν σε σπειρωματα και οχι σε τρυπανια ουτε σε jig coil η οπως αλλιως τα λενε, και φυσικα ΔΕΝ τις πυρωνουν για ...δοκιμη!!! αυτα τα περι dry burn και δοκιμων και κολλημενων σπειρων βγηκαν απο ανθρωπους στο χωρο του ΗΤ, αντιστασεις συρματος ομως υπαρχουν εδω και καμια 200ρια χρονια.
Η γνωμη μου ειναι η μαθε πως φτιαχνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ μια αντισταση πυρακτωσεως και χρησιμοποιησε τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ υλικα και εργαλεια που χρησιμοποιει ο κοσμος (εκτος ατμιστικου χωρου) η αγοραζε ετοιμες εργοστασιακες.
Οσον αφορα την ερωτηση, προσωπικα φυσικα και δεν εχω ...."δοκιμασει" ποτε αντιστασεις για να δω αν δουλευουν (dry burn εκανα μια δυο φορες απλα γιατι δεν ειχα μαζι μου συρματακι να φτιαξω αντισταση). Ακομα και χωρις ιδιεταιρα καλουπια, σε ενα απλο σπειρωμα βιδας η ντιζας αμα τυλιξεις και μετα το ξεβιδωσεις ειναι πρακτικα ΑΔΥΝΑΤΟ να καταφερεις να κανεις κατι λαθος.
Στην τελικη αν δε σε καλυπτουν οι απλες βιδες και θες κανενα εξεζητημενο σπειρωμα πηγαινε σε ενα μηχανουργειο που κανει μικροκατασκευες και ζητα να σου φτιαξουν στον τορνο ενα καλουπι οπως το θες και τυλιγε πανω σε αυτο.
Αν ακομα δεν εχεις καταλαβει πως γινεται, πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο μαγαζι που κατασκευαζει αντιστασεις και ρωτα να σου δειξουν (το να σου δειξει πως να τυλιγεις μια αντιστασουλα 5-10 σπειρες δεν ειναι καμια σπουδαια τεχνη για να στο κρατησει μυστικο)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 03:56 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Καλά αυτά που λες αλλά ο κάθε χώρος έχει τις ιδιαιτερότητες του. Clapton, twisted και άλλες κουλές αντιστάσεις δεν υπήρχαν κι από πριν. Αυτές είναι που χρειάζονται το dry burn. Για μία απλή αντίσταση τα πράγματα είναι απλούστερα και χωρίς εξειδικευμένα εργαλεία.

Έπειτα ποιός είπε πως οι εργοστασιακές είναι εγγυημένες; Δεν είναι σε καμιά περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Φυσικα και υπαρχουν, (μη επαγωγικες αντιστασεις συρματος υπαρχουν απ την εποχη του Τεσλα) απλα δεν τις λεμε ετσι (τις λεμε κοτσιδες με 2,3,5,7,9 συρματα) και ουτε αυτες θελουν "δοκιμη"
Φυσικα δε φτιαχνονται εντελως στο χερι αλλα με μεγκενη πενσα και δραπανο.
Btw οι twisted τυλιγονται κανονικα σε βιδα,  τωρα αν μιλαμε για 3 και πανω συρματα ισως θελουν διαφορετικο καλουπι

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 19:51 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Εδώ πλέον η uwell ενοχοποιεί και τη χρήση κεραμικών στο η.τ. Για να είμαι ειλικρινής δεν έκατσα να μελετήσω όλες τις σελίδες, αλλά φαίνεται να υπάρχει μια αλλοίωση-φθορά στο κεραμικό η οποία απελευθερώνει καρκινογόνες ουσίες.
Τώρα το πόση σχέση έχει με την πραγματικότητα μόνο ένας ειδικός θα μπορούσε να μας πει. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Για το θέμα των κεραμικών συζητάμε ήδη εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,32028.0.html 
Ας μην το συνεχίσουμε κι εδώ και έχουμε δύο μέτωπα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Συγγνώμη Λευτέρη, έψαχνα κάτι ποιο κατάλληλο αλλά δεν έβρισκα το νήμα αυτό. Μετάφερέ το εκεί αν θέλεις.



Atmos: Μένει κι εδώ για πληροφόρηση.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:48 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Μία καλησπέρα και απο εμένα!!
Είναι το πρώτο μου ποστ στην κοινότητα.

Διάβαζα με προσοχή τις πρώτες σελίδες αυτού του νήματος έως το σημείο που διάβασα την άποψη του γιατρού περί Επιστήμης και τεχνολογίας υλικων (σελ 3) σε ότι αφορά την διάσπαση του χρωμίου από την ένωση του καρβιδίου του σιδήρου και οφείλω να ομολογήσω ότι έχει απόλυτο δίκαιο σε αυτό.
Όταν ένα μέταλλο (στην περίπτωση μας μιλάμε για χάλυβα με πρόσμιξη χρώμιο (SS) ) φθάσει περιππου στο 1/3 της θερμοκρασίας τήξης του τότε λαμβάνει χώρα η διεργασία της ανόπτησης όπου πλέον ανακρυσταλλώνεται το πλέγμα του υλικού δημιουργώντας νέες αναλογίες του μίγματος Σιδήρου (Fe) με Σιδήρου άνθρακα (Fe3C) (σεμεντίτης) και άλλων προσμίξεων αλλα και νέα όρια των κόκκων σχηματισμού του μίγματος.
Με απλά λόγια μιλάμε ότι το μέταλλο αλλάζει αναλογία συστάσεων αλλα και ενώσεις με τις ίδιες κατέχουσες προσμίξεις που διαθέτει άρα πλέον έχουμε διαφορετικές ενώσεις και αναλογίες στο μέταλλο και αυτό συνεπάγεται διαφορετικές ιδιότητες από τις αρχικές του ιδιότητες.
Δεν γνωρίζω να αξιολογήσω κατά πόσο αυτό είναι βλαβερό ή όχι ούτε είμαι γιατρός για να γνωρίζω τι επίδραση έχει η διάσπαση του χρωμίου στο άτμισμα.
Η ανάλυση του γιατρού έχει λογική και βάσιμη επιχειρηματολογία
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:19 από pechr »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Για να φτασει στο 1/3 της θερμοκρασιας τηξης του πρεπει να ειναι στεγνο η ποτισμενο?
Εγιναν μετρησεις και στις δυο περιπτωσεις να δουμε θερμοκρασιες?

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα
Δεν μπορεί να φθάσει αυτή την θερμοκρασία αν είναι ποτισμένο διότι η θερμοκρασία βρασμού του ρευστού (υγρού) είναι το φυσικο του όριο (όσο είναι ακόμη υγρό). Όλη η θερμότητα (λανθάνουσα θερμότητα) που προσδίδεται καταλήγει στο ύγρο ώστε να επιταχύνει την αλλαγή φάσης από υγρό σε ατμό (ατμοποίηση)  Όταν ατμοποιηθεί και το υγρό από το βαμβάκι τότε πλέον μπορεί να αυξηθεί η  θερμοκρασία του.
Συνεπώς μόνο στεγνό. :)
Η αναφορά μου στα μέταλλα δεν έχει να κάνει μονο για τις αντιστάσεις.
Η διεργασία της ανόπτησης χρησιμοποιείται σε όλες τις διεργασίες. Είναι μία διεργασία που χρησιμοποιείται ως επί των πλείστων στις βιομηχανίες επεξεργασίας μετάλλων
Είτε είναι σύρμα αντίστασης είτε είναι σύρμα για φράχτη είτε εξέλαση λαμαρίνας.
Κατά τις διαμορφώσεις του χάλυβα είναι αναγκασμένοι να υποβάλουν το μέταλλο σε ανόπτηση ώστε να επιστρέφει η ελαστικότητα του που χάνεται κατά τις συνεχείς υποβληθείσες διεργασίες του μετάλλου.
είτε είναι για εξέλαση , εξόλκυση κ.α.

Στο δεύερο ερώτημα σου:
Δεν υπάρχει λόγος από αυτές τις εταιρείες να δώσουν μετρήσεις διότι το αντικείμενο (σύρμα) δεν καταπονείται σε μηχανικές τάσεις οπότε τους είναι παγερά αδιάφορο αν όντως έχει το τάδε ακριβώς ποσοστό χρώμιο (Cr) ή αν αφαίρεσαν το θείο (S) όσο γίνεται καλύτερα. Αρκεί να έχει το ελάχιστο ποσοστό σε Cr ώστε να μην σκουριάσει το σύρμα SS
Για αυτό πολλές φορές θα αγοράσουμε το ίδιο σύρμα, ίδιας εταιρείας, ίδιας διαμέτρου.. μετά θα κάνουμε τις ίδιες σπείρες στον ίδιο πυρήνα αλλα αν μετρούσαμε με ένα ωμόμετρο ακριβείας την αντίσταση πάντα θα βλέπουμε μία διαφοροποίηση την τιμή.

Αν όμως θερμαίνεις σε μία θερμοκρασία μικρότερη της θερμοκρασίας ανόπτησης και το ψύξεις το μέταλλο  (αναλογα την σύσταση του κράματος) τότε υφίσταται την διεργασία ''επαναφοράς'' ενώ καθώς ψύχεται συμβαίνει η ''βαφή''
Υ.Γ. Η επιστήμη και τεχνολογία των υλικών ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα κατά τις σπουδές μου.
ελπίζω να μην σε κούρασα... :)

Θα ήθελα να συμπληρώσω πως όλο αυτό επηρεάζει την καθημερινοτητα μας με τις αντιστάσεις.
Πάμε λοιπόν να συνοψίσουμε..

Αφότου έχουμε πάρει ένα άλλο καρουλάκι με το ίδιο σύρμα με το ίδιο στήσιμο στον ατμοποιητή.
Για παραδειγμα βλέπουμε ότι ενώ με το πρώτο στήσιμο έπαιζε καλα σε TCR 0.88, στην δεύτερη περίπτωση δεν θα παίζει το ίδιο στήσιμο στο ίδιο TCR.
Ίσως χρειαστεί να ανεβάσουμε ή να κατεβάσουμε το TCR επειδή πολύ απλά δεν είχε το κράμα μας ακριβώς τις ίδιες αναλογίες συστάσεων κ.α.
Για αυτό θεωρώ ότι οι τιμές του TCR που δίνουν οι εταιρείες είναι ''Ενδεικτικές'' και όχι ''Απόλυτες'' ώστε να ρυθμίσεις σωστά το mod... μιας και μπορεί να τους ξέφυγε και λίγο το θειο  ή να προσθεσαν 0,001% λιγότερο Cr ή μπορεί να κατά την εξόλκυση του σύρματος να διακόπει για λίγα δευτερόλεπτα η λειτουργία του μηχανήματος και το μέταλλο να είχε υποστεί βαφή εν αναμονή επιδιόρθωσης του μηχανήματος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2016, 09:26 από pechr »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Μόνο που το Kanthal είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί συνεχόμενα εώς και τους 1400 βαθμούς κελσίου.
Τώρα για τα υπόλοιπα κράματα/μέταλλα/σύρματα για αντιστάσεις στους ατμοποιητές μας δεν με πολυνοιάζει προσωπικά. 

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Οι επιπλέον πληροφορίες είναι για όποιον θέλει να εμβανθύνει περισσότερο στις διεργασίες που υφίσταται το μέταλλο όταν θερμαίνεται.
Τώρα σχετικά με το kanthal που αναφέρεις το ότι μπορεί να λειτουργει συνεχόμενα, όντως μπορεί ..
Το τι επιδραση θα έχει αργότερα βάζοντας το σε υγρό είναι άλλο θέμα και αφορά την ιατρική.
Οι εταιρείες που βγάζουν τα σύρματα, σίγουρα δεν διαθέτουν τμήματα έρευνας (ιατρικής).
Μεταλλουργοί είναι

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Διαβάζοντας αυτό το νήμα μου έρχεται ασυναίσθητα στο μυαλό βίντεο πασίγνωστου reviewer που καίει τις αντιστάσεις του με το φλόγιστρο(!)...πόσοι παίζει να έχουν μάθει απ' αυτόν και μόνο και κάνουν το ίδιο στα σπίτια τους δε ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή περιμένω τον πρώτο μου επισκευάσιμο και μετά το διάβασμα αυτού του νήματος,έχω σκοπό να κάνω αντιστάσεις με spaced σπείρες,υφίστανται hotspots(τους καταυλισμούς των προσφύγων μου θυμίζει η λέξη..) σε αυτές;;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Όχι δεν έχεις θέμα στις ανοιχτές σπείρες. Αρκεί να έχεις προσέξει να είναι όντως ανοιχτές και να μην ακουμπάνε πουθενά.
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μία δύο πρώτες προσπάθειες με dry burn, χωρίς να τις ατμίσεις, ίσα για να δείς πως σου βγαίνουν και αν χρειάζεται να διορθώσεις κάτι ώστε στο τελικό αποτέλεσμα να είσαι σίγουρος!


Παράθεση
Τίποτε δεν είναι δηλητήριο, τα πάντα είναι δηλητήριο. Η δόση κάνει το δηλητήριο.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem