vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 4 χρήστες
Parolos, Sergios, Jorge, maprix

Twitter

Mini iStick by Eleaf

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Mini iStick by Eleaf
« στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:07 »
Σας το είχα υποσχεθεί!!!
Το παρέλαβα το πρωί, μαζί με άλλο ένα καλούδι-έκπληξη και άλλο ένα σούπερ-έκπληξη και εννοείται ότι το άνοιξα αμέσως.
Πούν’το… πούν’το το istick 10w? Το έψαχνα μέσα στη χούφτα μου, που δεν είναι δα και σαν του … cruiser.
Eνα σας λέω: μη διανοηθείτε να το αφήσετε να σας πέσει μέσα στο αυτοκίνητο… Οι αρχαιολόγοι που θα κάνουν ανασκαφές 1000 χρόνια μετά θα το βρουν. Τόσο μικρό είναι!!!
Είπαμε: 5.2 εκ. ύψος, 3.25 πλάτος 2.1 βάθος












1050mah μπαταρία, 10Watt ισχύς,   510 σπείρωμα, ρύθμιση σε βολτ 3.3-5.0, χρονομετρητής τζούρας, ίδιος πόλος με το 20ρι, scratch check





Στην οθόνη του θα δείτε ένδειξη στάθμης μπαταρίας, χρονομετρητή τζούρας και αν πατήσετε τα + - θα δείτε τα βολτ που ρυθμίζετε. Αρκετά λιτό, τουλάχιστον όμως οι χαρακτήρες είναι μεγάλοι για ... πρεσβύωπες








Τι μένει να μάθουμε;
Πώς ατμίζει… ναι, ατμίζει συμπαθητικά τηρουμένων των αναλογιών, αλλά υπολείπεται σαφέστατα του 20 σε ισχύ (το φάγατε το άτιμο!!!). Στα 10 βατ, με φουλ μπαταρία (έβαλα στα 3.7 βολτ τον erlprinz σε αμφότερα τα μοντ) διαπίστωσα μια μικρή αλλά αισθητή διαφορά στο χτύπημα όταν η μπαταρία του μινι δεν είναι εντελώς φορτισμένη. Δυστυχώς, στα 10 βατ, με μισοξεφόρτιση μπαταρία θα δείτε λίγη ακόμη διαφορά.
Κοινώς, βάλτε λεπτά σύρματα και πάρτε τον μαζί σας στην έξοδο. Με 10 βατ και μισοξεφόρτιση μπαταρία, δεν θα χάσει τόσο σε γεύση ή ατμό, όσο σε χτύπημα, οπότε η εναλλακτική είναι να αυξήσετε λίγο τη νικοτίνη.




Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί έχει ένδειξη βολτ από τη στιγμή που μετράει σε βατ. Αυτό σημαίνει ότι δέχεται όσα βολτ του δώσετε, αλλά δεν θα σας δώσει παραπάνω από αυτά που αντιστοιχούν στα 10 βατ. Οπότε, με πόσα πραγματικά ή κατά στικ βολτ ατμίζουμε, δεν το ξέρουμε.

Η μπαταρία του δείχνει να κρατάει στα δεδομένα του 20, δηλαδή αν το 20ρι με βαρύ άτμισμα θα σας δώσει 7-8 ώρες, αυτό είναι περίπου στο μισό.
Συμπέρασμα; Σοβαρό μοντ δεν είναι (θεωρώντας σοβαρό σε ισχύ το ιστικ 20)
Μοντ εξόδου για διακριτικές εμφανίσεις και για back up είναι. Περισσότερο θα πουλήσει για την εμφάνιση, παρά για τις επιδόσεις του. Βέβαια, για νέους ατμιστές ως εναλλακτικό της πολυβολτικής κάνει μια χαρά δουλειά, διότι και μικρότερο είναι στα ίδια περίπου mah με τις μικρομεσαίες πολυβολτικές και στα ίδια βατ, αλλά με το πλεονέκτημα ότι δέχεται ατμοποιητές με διάμετρο άνω των 14 χιλιοστών χωρίς να δείχνει άσχημα.
Δείτε τις φωτό και το βίντεο με το istick στην εργοστασιακή του εμφάνιση, θα το περιποιηθώ λίαν συντόμως εμφανισιακά.

https://www.youtube.com/watch?v=iijBvOCCKjA&feature=youtu.be


Θα το βρείτε πλέον στα περισσότερα ελληνικά καταστήματα, σε τιμές από 28-39.99 ευρώ μείον τις εκπτώσεις του φόρουμ. Το δικό μου το αγόρασα από fabvape
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2015, 20:57 από petra »

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:30 »
Ευχαριστούμε για το review! :thumpup:
Προσωπικά θα το τσιμπήσω το μικρό γιατί το 20άρι αν και δεν προλαβαίνω να το αδειάσω,το έχω συνέχεια passthrough για να είναι γεμάτο.Οι υπόλοιπες μπαταρίες μου είναι είτε δανεισμένες ή χαλασμένες.Για μένα που δεν έχω απαιτήσεις σε βάτ (δουλέυω το 20άρι στα 9watt το πολύ με 1,5-2ω)είναι το ιδανικό back up!!Και όχι παιδιά δεν είναι μόνο γα νέους ατμιστές ,υπάρχουμε και εμείς οι παλιοί αλλά μη απαιτητικοί  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:31 »
Καλοατμιστο !!!

μια ερωτησουλα......τοσο στο μινι οσο και στο 20αρι, οι μπαταριες πρεπει να αδειασουν για να φορτιστουν? επειδη ειναι λιπο , εχω αυτη την απορια, δεν ειδα πουθενα να αναφερεται τπτ αλλο εκτος τον χρονο φορτισης.

 :bye:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:35 »
θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται. Ειδικά αν κυκλοφορείτε μόνο με ένα, σε κάθε ευκαιρία που κάνετε ένα διάλειμμα από τον ατμό, μπορεί να συμπληρώνει. Οκ, πιθανόν ισχύει αυτό που λένε ότι στους πρώτους κύκλους φόρτισης δεν αφήνουμε να πέσει κάτω από 20% και φορτίζουμε φουλ


@zilos. Πόσο καλά με ξέρεις.... :D


@thenetpoet. Πλέον μόνον αυτοκόλλητα...


Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:35 »
Φορτίζονται ανα πάσα ώρα και στιγμή!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:42 »
Φορτίζεις όποτε θέλεις. Αλλοιώς δεν θα είχε νόημα το passthrough.
Σε ένα βιντεάκι για το μίνι έλεγε ο τύπος πως η μπαταρία δουλεύει ως το 1%. Ψεύδος, από 8% και κάτω δεν μπορείς να ατμίσεις αξιοπρεπώς, ούτε καν υποτυπωδώς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2015, 09:13 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:43 »
..............
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί έχει ένδειξη βολτ από τη στιγμή που μετράει σε βατ. Αυτό σημαίνει ότι δέχεται όσα βολτ του δώσετε, αλλά δεν θα σας δώσει παραπάνω από αυτά που αντιστοιχούν στα 10 βατ. Οπότε, με πόσα πραγματικά ή κατά στικ βολτ ατμίζουμε, δεν το ξέρουμε.
...........
Δεν μετραει σε Watt, απλα τα 10W ειναι το οριο του.
Που σημαινει οτι αναλογα της αντιστασης θα δωσει και τα αναλογα Volt (με οριο τα 10W)
πχ (και με τη βοηθεια αυτου):
Για 1,5Ω αντισταση το μεγιστο της τασης που μπορει να δωσει θα ειναι περιπου 3,9V
Για 2Ω θα ειναι περιπου 4,5V
Αν μας νοιαζει να παρουμε τα μεγιστα Volt που μπορει να δωσει δηλ. 5V τοτε πρεπει να εχουμε αντισταση 2,5Ω.
Σε καθε περιπτωση, γνωριζοντας τι αντισταση εχουμε, με δεδομενο το ανωτατο οριο των 10W και εφαρμοζοντας τον νομο του Ohm μπορουμε να υπολογισουμε στο περιπου αν τα Volt που του ζηταμε μπορει να τα δωσει.

Το μεγεθος του παντως για μενα μπαινει στο ιδιο επιπεδο λατρειας που εχω και για τα συντομα, καλαισθητα και περιεκτικοτατα βιντεο!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 09:11 »
προσωπικα πηρα το 20αρι πριν 10 ημερες.μου παρουσιασε προβλημα στο κουμπι.το πατουσα και δεν εδινε ρευμα.πηρα το παλλικαρι που το αγορασα στο αιγαλεω(δεν θελω να κανω διαφημιση) και μου ειπε να το παω να το δει.πηγα σε μια ωρα και πραγματικα με εξεπληξε ο επαγγελματισμος του.''παρε ενα καινουριο''.λεω δε μπορει...φοβερος.και μου λεει κρατα το κουτι μη τυχον και εχεις κι αλλο προβλημα.και πολυ καλες τιμες μου κανει και εγγυηση μου δινει οποτε δεν εχω λογο να ψωνισω εξω.και τι εγινε κι αν βγαζει κατι να ζησει...κι εγω το ιδιο θα εκανα.οσο ατμιζω θα τον στηριζω...
Φεύγοντας από το κατάστημα που αγόρασα το μίνι, ρώτησα για εγγύηση. 6 μήνες μου είπε. Από όσο γνωρίζω, ο νόμος λέει 2 χρόνια για όλες τις ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές. Ο ελληνικός νόμος. 6 μήνες με αντικατάσταση δίνει η γνωστή "γρήγορη". Για να δούμε τι θα γίνει αν κάποιος έχει πρόβλημα μετά το 6μηνο.(μακάρι να μην έχει κανένας)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 17:51 »
Δεν χρειάζομαι τελικά το κλωνοστικάκι, όσο καλό κι αν είναι.
Μεταμόρφωσα το μίνι κι έπεται συνέχεια με το μαύρο 20ρι. Μόνο το 30ρι όταν έρθει θα μείνει στο ροζουλί. Εννοείται με ασορτί άτμο πάνω.
Εδώ με eviva clear tank









Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 18:08 »
Το μεταμορφωσες κανονικα.δενει πολυ ωραια.μπραβο!

Petra στην 1η φώτο φαινεται λιγο σαν να γερνει ο ατμο προς τα δεξιά...
Ισχυει ή ετσι το βλεπω στην φωτο; (ειδικα εκει που ενωνεται με το στικακι)

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 18:57 »
We can try
Πέρα απ την πλάκα,ωραίο είναι αλλά όχι για τα δικά μας χέρια,το είχα ξαναπει,το μοντ είναι για κοριτσουδια :)

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 19:09 »
Αν το βασικο χρωμα ειναι μαυρο ή μπλε σου κανει; haha
Αν κανεις ετσι τον νεμεσης θα ανεβω και εγω στην πιστα διπλα στον συνονοματο :ρ

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 19:11 »
το μεγεθος ειναι που το κανει να το λες αυτο ... αλλα σε ασημι ή μαυρο θα ηταν μια χαρα στο χερι αντι μια αχαρη ego  μπαταρια ..

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 19:13 »
Δεν είναι το χρωμα το θέμα,ίσα ίσα είναι κ στα watt μου,απλά είναι μικρό κ πιστεύω πως ταιριαζει περισσότερο σε μια κοπελα,κ όπως το έχει κανει η Petra,μοιάζει κόσμημα :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Mini iStick by Eleaf
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 20:27 »
οχι, ο ατμο δεν γέρνει...
Χρησιμοποιησα κινητό, που έχει ευρυγώνιο, εξού και η παραμόρφωση λόγω μικρής απόστασης.


Αν βρισκόταν κάπου σε λευκό περλέ χρώμα το αυτοκόλλητο ή σε μπλε περλέ, νομίζω ότι θα ταίριαζε σε αρκετούς.
Το 10ρι το θεωρώ παιχνιδάκι, λόγω των 10 βατ. Θα δοκιμάσω να σετάρω τον ερλ με 20ρι σύρμα και να του αλλάζω αντίσταση συχνά, για να χρησιμοποιώ μάξιμουμ τα 10 βατ.
Το θέμα με τους κλώνους είναι ότι αντέγραψαν το 20ρι, που η ίδια η εταιρία τώρα το παροπλίζει εμπορικά βγάζοντας το 30ρι σε χαμηλότερη ή ίδια τιμή. Προσωπικά, θα το αγόραζα μόνο αν καιγόμουν για το χρυσαφί, το κοκκινοχρυσαφί ή το χρώμα του ξύλου και δεν θα ήθελα να βάλω αυτοκόλλητα. Τώρα θα πρέπει να βγούνε οι κλώνοι σε 30 και 50 βατ για να έχουν το δικό τους μερίδιο αγοράς.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 1 125 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:29
από Tem
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 122 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:22
από Tem
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247535 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2109 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8236 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122795 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327384 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298496 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140