vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος L.G.

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+IATTY+RAM + ΟΔΥΣΣΕΑΣ + KILLER 705 = <3
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 14:49 »
Φιλε dgt ,
μπορω με χαρα να σου πω οτι το KGD ,
εμενα δεν μου εβγαλε καθουλου βαμβακιλα , και μαλιστα πιστευω οτι αποδιδει παρα πολυ καλα τις γευσεις ( αποψη μου )

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 17:58 »
nakamitchi cotton pads και ko gen do δεν μου έβγαλαν καμία βαμβακίλα ούτε επηρέασαν τη γεύση.
Το "απλό" οργανικό βαμβάκι ήθελε 1-2ml να στρώσει.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 21:39 »
Παναγιώτη ( djvolis ), δοκίμασε Fiber Freaks ( προτείνω το Νο 1 ).
Το χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα, και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο απορροφητικό υλικό που έχω δοκιμάσει ( θεωρώ ότι η μόνη δίκαιη σύγκριση είναι με γιαπωνέζικο βαμβάκι - Ko Gen Do, Nakamichi, Muji ). Είναι, βέβαια, προσωπική άποψη, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 22:37 »
Παντως το FF το νουμερο 2 δεν με βολεψε καθολου ετσι οπως ειναι η δομη του...Δεν δουλευεται ευκολα..Θα παρω τωρα το νουμερο 1 να δοκιμασω..

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 22:44 »
Μιας και η συζήτηση γυρνά γύρω από τα ίδια οργανικά βαμβάκια θα ήθελα να συγκεντρώσω και τις δίκες μου εντυπώσεις και να πω και την γνώμη μου και για ένα ακόμη οργανικό μεν, όχι Γιαπωνέζικο δε, αλλά Αιγυπτιακό Ιταλικής παραγωγής βαμβάκι, ονόματι DRAGO.
(Παρόλο που οι συγκρίσεις που κάνω αφορούν και σε τιμές, θεωρώ το απόλυτο κόστος της φυτιλοαντιστασης μας μικρό σε σχέση τόσο με το κόστος του υπόλοιπου εξοπλισμού μας, όσο και με την αναζήτηση της απόλαυσης που στο τέλος όλοι προσδοκούμε. Δεν υποτιμώ τα €, απλά δίνω μια άλλη οπτική…)

1.   Απλό no name οργανικό : Ότι φθηνότερο σε japan, αλλά πλέον ξεπερασμένο. Όντος βγάζει μια βαμβακιλα που θέλει 1 με 2 ml για να στρώσει και που μας κάλυπτε πριν από κάνα χρόνο γιατί δεν βράζαμε πλέον γάζες και βιολογικά  βαμβάκια φαρμακείου. Πολλοί ξεκίναγαν με απλή βάση για να βάλουν ακριβό υγρό μετά και άλλα τέτοια ψυχοφθόρα... Με τις επιλογές που υπάρχουν πλέον, δεν του δίνω ούτε τζούρα ακόμη και στα φτηνότερα υγρά μου. Θα το πρότεινα μόνο σε κάποιον που θα έψαχνε DIY άρωμα ή υγρό με γεύση Japan cotton. 

2.   Νakamichi. Ο πρώτος έρωτας με γιαπωνέζικο οργανικό. Εκτός της πολλά υποσχόμενης Γκέισας με τον ώμο έξω στην φωτό, το βαμβάκι αυτό πράγματι αποδίδει καλά από την πρώτη εισπνοή. Για 4 περίπου μήνες χάρηκα το κάθε στήσιμο από την πρώτη τζούρα χωρίς να ψάχνω αν έχω στήσει καλά και να περιμένω να στρώσει το βαμβάκι. Αν η γεύση δεν ήταν η αναμενόμενα καλή, κάτι είχα κάνει λάθος. Το είχα πιάσει με λερωμένα χέρια, κάποια σπείρα δεν καλύπτονταν κλπ.. Η γεύση δε των standard υγρών μου, κρατώντας όλα τα υπόλοιπα σταθερά (ατμο, mod, αντίσταση) παρουσίασε μια ευχάριστη καθαρότητα αλλά και αρωματικές πτυχές που δεν τις είχα ξανά ατμίσει. Δεν σκέφτηκα στιγμή την διαφορά τιμής με ότι προηγούμενο χρησιμοποιούσα, παρά μόνο αργότερα με το επόμενο. Αλλά κάτι με χαλαγε και το έχω ξαναπεί: στο site τους http://nakamichicotton.weebly.com/ απλά λέει ότι είναι οργανικό και κάτι λίγα αόριστα για την παραγωγική τους διαδικασία κάπου στην Ιαπωνία... Συσκευασία για μένα, απαράδεκτη, παντελώς ανοικτή, οποιοδήποτε μπορεί να το πιάσει, πριν εγώ το ατμίσω … Δεν θα με ξένιζε αν ερχόταν σε bulk συσκευασία και μοιραζόταν σε σακουλάκια των 5 pads για τις ανάγκες της ατμιστικής κοινότητας…

3.   Koh Gen Do. Το ομολογώ, το έκανα γιατί επηρεάστηκα από γνώμες που το ήθελαν λίγο καλύτερο από το nakamichi και σαφώς πολύ φθηνότερο στην συσκευασία των 80 pads από το e bay. Το έφερα από την μακρινή Osaka και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Αντιθέτως η συσκευασία του ήταν κλειστή και προσεγμένη. Διαφορά στην γεύση ΔΕΝ είδα καμία. Μέχρι που πιστεύω ότι παράγονται με τον ίδιο τρόπο, στον ίδιο τόπο και διαφοροποιούνται για την χρήση τους από τον τελικό καταναλωτή. Είναι εφάμιλλα αλλά αν είχαν 6 ευρώ τα 8 pads θα είχαμε άβαφες συζύγους ή προ καιρού χωρίσει.. Αν δείτε δε, όπου είναι σε μικρή συσκευασία που απευθύνετε σε ατμιστες, η τιμή του είναι  κοντά με του nakamichi. Για του λόγου το αληθές http://www.ebay.com/itm/Cotton-Organique-KOH-GEN-DO-meuilleur-mech-8-pads-/251802316371?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item3aa0966e53 .  Καταλήγω ότι το kgd είναι γευστικά πολύ καλή επιλογή και αν εκμεταλλευτούμε την τιμή του για χρήση σαν πον πον μπορούμε επιτέλους α) να μοιραστούμε την χαρά να περιμένεις τον δέμα από τα βάθη της Ασίας με το έτερο ήμισυ β) να αλλάζουμε χωρίς τύψεις βαμβάκι κάθε δίωρο και γ) να ατμιζουμε μέχρι τα βαθιά γεράματα με δυο τρεις παραλαβές.

4.   Fiber Freaks. Respect!! Προϊόν φτιαγμένο για ατμιστές. Το έψαχνα πριν έρθει Ελλάδα. Τελικά το πήρα από Θεσσαλονίκη, ήρθε και Αθήνα. Η απόδοση της γεύσης είναι πολύ κοντά στο nakamichi και στο KGD, ίσως και ένα κλικ παραπάνω σε καθαρότητα, αλλά δεν είχα την παραμικρή υποψία του (ελάχιστου) καμένου στον λαιμό που έχω με αυτά τα δυο και που το εντοπίζω σε κάθε αλλαγή από την ελαφριά μαυρίλα στο βαμβάκι στην περιοχή της αντίστασης. Στην αρχή έκανα αλλαγή στις δυο μέρες, όχι γιατί έπρεπε λόγο γεύσης , αλλά από περιέργεια και στην περιοχή που κλείνει το mc το βρήκα εντελώς καθαρό.. Χρησιμοποιώ και το Ν1 και το Ν2 με τις καλύτερες εντυπώσεις. Είχα κάνει από τότε ένα γρήγορο ψάξιμο και δεν βρήκα κάτι μεμπτό στην διαδικασία παραγωγής του fiber freaks η οποία περιγράφεται στο τέλος της κάτωθι σελίδας.:
http://www.fiberfreaks.com/products/?lang=en
http://www.fiberfreaks.com/faq/?lang=en
Ok είναι κυτταρίνη που εξάγεται (σε ένα ευρωπαϊκό εργοστάσιο) με την βοήθεια ενός ενζύμου όπου μετά φεύγει και μένει κυτταρίνη καθαρότητας μεγαλύτερης και από του οργανικού βαμβακιού. Ε και.. Το να έχει κάποιο προϊόν υποστεί βιομηχανική επεξεργασία δεν το κάνει κατ΄ ανάγκη κακό (αλλιώς θα έπρεπε να εξαιρέσουμε το 95% από το διαιτολόγιο μας) .. Συσκευασία προσεγμένη, αεροστεγώς κλειστή και ξανακλείνει. Γενικά με έκανε να αισθανθώ ότι το υλικό που φτιάχνω το φυτίλι που ατμιζω είναι προσεγμένο, καθαρό και φτιαγμένο για αυτόν ακριβώς τον σκοπό. Είχα να το αισθανθώ αυτό από πριν ασχοληθώ με DIY αντιστάσεις…

5.   Drago Egyptian Cotton. Είμαι Αρρωστάκι… Με το που είδα ότι είναι editor’s choice και ένα από τα καλύτερα wicks εδώ  http://www.tronicvape.com/10-types-vape-wicks/?ao_confirm έπρεπε να το αποκτήσω. Τελικά η Αναζήτηση της ακόμη καλύτερης Γεύσης είναι η πεμπτουσία του ατμισματος.
 Το παρήγγειλα από έναν τύπο από το Austin, που πουλάει ναργιλέδες στο e bay με συνολικό κόστος της συσκευασίας με μεταφορικά στα € 15.
Οι παρουσιάσεις του λένε ότι είναι οργανικό Αιγυπτιακό βαμβάκι που παράγεται στην Ιταλία με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

"Best Cotton to Use with Any Build".
- 25mg
- 100% Organic
- Non-bleached
- Sterile
- Highly Absorbant
   Λέω ότι το λένε γιατί δεν κατάφερα να βρω εργοστάσιο παραγωγής, παρά μόνο ένα site under construction.( http://www.dragovapes.com/)
   Αν κάνετε μια αναζήτηση πολλά ευρωπαϊκά μαγαζιά πλέον το έχουν και γίνεται αναφορά σε πολλά φόρα  με πολύ καλές κριτικές.
   Έφτασε στα χέρια μου σε 15 ημέρες και πριν το ανοίξω απογοητεύτηκα. Θεώρησα ότι με παραπλάνησαν οι φωτογραφίες καθώς το μέγεθος του είναι περίπου όσο το istick20 και λίγο πιο πλατύ.    Για λίγο όμως.. Όταν άνοιξα την (προσεγμένη ομολογώ, για να μην ξεχνιόμαστε) συσκευασία ξεχύθηκε ένα πεπιεσμένο παχύ ρολό με ποσότητα που σε χρόνο υπολογίζω, με αλλαγή ανά    διήμερο, να κρατήσει κανά    5μηνο τουλάχιστον. Το χρώμα του, που ελπίζω να φαίνεται στις φωτώ γιατί δεν το χω με τα χρώματα, καφετίζει  προς το μπεζ,  με τους χαρακτηριστικούς μαύρους σπόρους των οργανικών βαμβακιών. Είναι    απαλό και δίνει την αίσθηση του ακατέργαστου, ειδικά καθώς δεν έχει τις χαρακτηριστικές ίνες που βλέπεις στα υπόλοιπα. Πιο πολύ σαν τζίβα (μπερδεμένο μαλί) θα το χαρακτήριζα  και σίγουρα πολύ κοντά σε βαμβάκι που είχα δει ακατέργαστο από το φυτό. Αυτό κάνει δύσκολο, έως ότου να το συνηθίσεις, το στρίψιμο και το πέρασμα στο coil. Όσοι στρίβετε μόνο την μια άκρη και μετά τραβάτε έως ότου έρθει στην θέση του, ξεχάστε το, θα σας κοπεί στην μέση του coil. Μετά τα πρώτα μπινελικια κατάφερα να στήσω μια αξιοπρεπή αντιστασουλα και το μπουμπουνισα… Καλό, πολύ καλό από την πρώτη εισπνοή. Καμία γεύση βαμβακιού παρόλο που η εμφάνιση του με είχε προετοιμάσει για κάτι τέτοιο. Οι γεύση ελάχιστα καλύτερη από τα προηγούμενα, τίποτα όμως που να δικαιολογεί ΟΥΑΟΥ βρήκα το δισκοπότηρο.. Καλή απορροφητικότητα (όπως όμως και των άλλων τριών από πάνω). Αντοχή… εδώ    με μπέρδεψαν άλλες κριτικές που το θέλουν να έχει, ακόμη και καλύτερη αντοχή στην θερμότητα. Εμένα, στις δυο μέρες (15μλ) την ήθελε την αλλαγή του και ήταν αρκετά λερωμένο στην περιοχή του coil. Σε αυτόν τον τομέα, με πρώτο το FF, μετά τα δυο ίδια (ξέρετε), αυτό έρχεται τελευταίο. Βέβαια για να μην το αδικήσω, μπορεί, επειδή δίνει πολύ καλή γεύση στην αρχή να    βλέπεις έντονα την διαφορά. Το δοκιμάζω κάνα μηνά τώρα αλλά δεν έκοψα το FF και το KGD για χάρη του. Είναι πολύ καλό αλλά η διαφορά του με τα δυο προηγούμενα δεν αξίζει την αναζήτηση του στα πέρατα του κόσμου ενώ παρασκευάζεται διπλά μας. Άλλωστε είμαι σίγουρος ότι σε λίγο θα έρθει, σε εδώ μεγάλη επιχείρηση του χώρου….

Πάρτε και δυο φωτώ, και ένα video που δεν θυμάμαι να έχει ξαναβγεί...
(Οι απόψεις που εκφράζονται είναι προσωπικές, επιδέχονται καλόβουλης κριτικής και μπορεί σαφέστατα να διαφέρουν από τις δίκες σας Πάντα ήθελα να το γράψω αυτό..)

     


Άλλο ένα video κατατοπιστικότερο (προσφορά chillo)


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2015, 19:09 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 23:14 »
Bravo!
Εγραψες!
ΠΟΛΥ καλη παρουσιαση.

(Το "ουαου" θα μετονομαστει σε "varoufaou"...) χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 23:21 »
Αγορινα αν κ με προλαβες στο ποστ, πηρα ff ..ακομα βεβαια δε το βαλα στον ατμοποιητη σου (αδερφακι μου τι ατμιζεις;;; :p) το χω για καθαρισμα. Αλλα μολις δοκιμασω θα πω.
Chzamp ενταξει τρελο respect για την αναλυση και τις περιγραφες.. Προτεινω να γινει sticky!!


Sent from my iPhone using fingers..

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 23:37 »
????????

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 10:21 »
το πρωτο μερος του ποστ μου πηγαινε στον 30SmokingYears (αν γι αυτο εβαλες τα ερωτηματικα)

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 11:29 »
Νομισα με μπερδεψες με καποιον αλλο.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 14:59 »
Συμπλήρωσα το παραπάνω ποστ για το Drago με ένα ακόμη πιο κατατοπιστικο videaki που βρήκε ο φίλος chillo.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 19:30 »
Χρήστο, φοβερή παρουσίαση έκανες φίλε. Ολόκληρο σεντόντι με χρηστικές λεπτομέρειες.
Με το τελευταίο βίντεο γέλασα πολύ. Ο τύπος έχει κάνει 2 coils, στο ένα είναι οι σπείρες ανοιχτές ένα χιλιόμετρο και στραβό το σύρμα στην προτελευταία σπείρα ενώ στο άλλο είναι σχεδόν κολλημένες τέζα. Μάλλον έκανε παγκόσμια πρωτοτυπία με στήσιμο μία αντίσταση και ένα microcoil ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #312 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 20:59 »
Δεν το είχα προσέξει... :))

Εμένα μου έκανε εντύπωση ο τροπος που το έστριψε για να το κανει ομοιογενές και να μην του κοβεται.. Δεν ξερω, εγώ αποφεύγω να πολυπιανω το κομματι που θα μείνει στην αντίσταση, και αυτος έπλασε κουλουράκια  :))


Κατά τα αλλα το videaki δείχνει καλά τα χαρακτηριστικά του βαμβακιού για κάποιον που δεν το έχει δει..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2015, 21:52 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 22:34 »
Πάντα υπερβολικος ο ποιητής  :)

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 23:04 »
Μπράβο ρε φίλε μπράβο, επιτέλους κατατοπίστηκα με τα βαμβάκια αφού μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μόνο το οργανικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 141 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084325 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476874 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos