vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

265 επισκέπτες, 3 χρήστες
babis1993, tasos1976, Jorge

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1155 στις: Απριλίου 19, 2016, 13:22 »
Μετα απο 10 μερες ωριμανσης,ειπα να δοκιμασω να δω πως παει το υγρο που εφτιαξα.
Εκανα το supreme της eliquidfrance και μια παραλλαγουλα του relax με σοκολατα γιατι δεν ειχα καφε και το DIY ειναι και πειραματισμος οποτε βουρ
Ξερω οτι το θελει 20 μερες ωριμανση και οτι δε περιμενα ακομα να ειναι οκ απο τωρα οπως ειναι το κανονικο supreme αλλα μου βγαζει μια εντονη ''λαδιλα'' καρυδας,το υγρο το αγοραζα ετοιμο και το λατρευα οποτε δε νομιζω να με ενοχλει σα γευση η καρυδα
Χωρις να θελω να πω τιποτα αρνητικο,κακια κτλ για τη συνταγη που αναρτησε ο φιλος εδω,μη παρεξηγηθω
Ολοι λετε οτι ειναι παρα πολυ κοντα στην αυθεντικη γευση του υγρου,οποτε...
Ακολουθησα κατα γραμμα τη συνταγη/δοσολογιες και τα αρωματα ηταν ολα της eliquidfrance απο την αλλη η παραλλαγουλα με τη σοκολατα ατμιζετε ευχαριστα (αυτο με κανει να πιστευω οτι ισως το αρωμα καρυδα θελει το χρονο του,20μερο να ''δεσει''με τα υπολοιπα),αξιζει ισως να φτιαξετε ενα 20μελο να το δοκιμασετε
Σας εβγαλε και εσας μια λαδιλα στη γευση,τις πρωτες 10 μερες της ωριμανσης?
Στο 20μερο χανεται αυτη η λαδιλα καρυδιλα?και ερχεται στη γευση του supreme ?
Και παλι δε θελω να αφησω καν κατι αρνητικο για το ανθρωπο που την ανεβασε,οτι ειναι λαθος κτλ...
Ευχαριστω

λαδιλα καθολου ισα ισα μια χαρα και μπορω να πω οτι ειναι απο τους πετυχημενους κλωνους.αστο να κατσει κανα 20ημερο να δεσουν τα αρωματα.τη βαση χρησιμοποιεις?

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1156 στις: Απριλίου 19, 2016, 13:30 »
Atmos 50/50 εχω βαλει μου αρεσει σα βαση αν και δεν εχω δοκιμασει και πολλες αλλα γενικα ειναι αποδεκτη σα βαση και ειναι αγευστη
Της eliquid france μου βγαζει μια ''γλυκαδα'' και ειναι και παχυρευστη,οκ ειναι 40/60 αλλα με ενοχλει και σκετη που την ατμισα σα γευση,την ειχα εκανα διαφορα υγρα με αυτη να δω πως παει δε μαρεσε
Στο 10 μερο δοκιμασα το υγρο μου
Επειδη λετε ολοι οτι ειναι πετυχημενος ο κλωνος και το πιστευω αυτο απορω και ρωτω να δω τι γινεται,εκτος αμα δοκιμασατε πιο μετα απο τις 10 μερες και δε σας εβγαλε τη λαδιλα/καρυδιλα,ειναι καπως η γευση της...

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1157 στις: Απριλίου 19, 2016, 13:50 »
μπορει να φταει και η βαση σου,πρωσοπικα τις atmoslab σταματησα να τις χρησιμοποιω για το λογο λαδιλας που λες,αλλα να ξερεις οτι κανενας κλωνος δεν ειναι ιδιος με το γνησιο.αν εχεις καποια αλλη βαση κανε ενα 10μελο και ξεχασετο 20μερες.με umami και pink mule παντως τα αποτελεσματα που εχω ειναι πολυ ικανοποιητικα

Αποσυνδεδεμένος alani-jm

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1158 στις: Απριλίου 19, 2016, 21:06 »
Eliquid France - Supreme   Tabac KLM: 3%   Cookie: 2%   Vanile: 2%%   Noix de coco:3%. Ολα τα αρωματα της Eliquid France.   Εγω τα φτιαχνω με βαση παλι της Eliquid France που ειναι 70 VG/30 PG με 20 μερες ωριμανση.
Τα τοις εκατο πως μεταφραζεται ας πουμε στα 100ml? 3%=3 ml?
Μεταφραζεται σε σταγονες καπως?Προμηθευτικα τα παντα της εταιριας και ετοιμαζομαι να δημιουργησω...

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1159 στις: Απριλίου 19, 2016, 22:00 »
Ναι αλλά για 100ml τελικό υγρό θα προσθέσεις 10ml σύνολο αρωμάτων σε 90ml βάση.
Πάρε μια σύριγγα ινσουλίνης του 1ml από το φαρμακείο. Πιάσε τη βελονίτσα με μία πένσα και τράβηξέ τη σταθερά ώστε να τη βγάλεις. Είναι λεπτή και χωράει σε όλα τα μπουκαλάκια των 10ml. Έτσι είναι πολύ πιο εύκολο από το να μπλέξεις με σταγόνες.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1160 στις: Απριλίου 19, 2016, 22:06 »
Θα  βάλει 90ml  βάση  και  αγόρασε  από  το  φαρμακείο  τέσσερις σύριγγες ινσουλίνης του  1 ml πολύ  φτηνές  είναι και μέτρα  έτσι  τα  αρώματα  είναι  πιο  εύκολο  από  της  σταγόνες  και  με  πιο  ακρίβεια.

Sorry 
karmakoma γράφαμε  μαζί  και  με πρόλαβες !

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1161 στις: Απριλίου 20, 2016, 02:49 »
Το οτι πετυχε καπως με σοκολατα αντι καφε ειναι κατι το οποιο ετυχε,ναι θα μπορουσε να βγει σα καλτσες μεσα σε αποδυτηρια αλλα ειναι κοντινες γευσεις με το καφε και πετυχε αλλα δεν ειναι το θεμα μου/απορια/προβληματισμος μου αυτο                                                                                                                                                                    
Απλα δε καταλαβαινω για ποιο λογο και αφου εβαλα τα σωστα αρωματα (ολα της eliquidfrance),ποσοτητες,αναλογιες κτλ μου βγαζει κατι το οποιο δεν ειναι οπως ηταν στο υγρο..
Η καρυδα βγαινει καπως ψιλοενοχλητικη,ο λογος που αναφερα τη σοκολατα αντι της καρυδας κατι σα το relax ας πουμε ειναι στο οτι οι αλλες γευσεις/αρωματα δε μου κανουν κατι τετοιο,δε με ''ενοχλει''η βανιλια,μπισκοτο κτλ....
Μηπως θελει και αλλες μερες για να γινει σωστο και στις 10 δεν εχει καμμια σχεση με το τελικο αποτελεσμα (ιδιο δε θα ειναι στο 20μερο εννοειται) απλα περιμενα να δω πως παει ωστε να φτιαξω κιαλλο γιατι θελει το χρονο του και ειχα και τη περιεργια?
Στο τελικο αποτελεσμα η καρυδα χανεται,ειναι πιο ατονη στη γευση της?

Πολύ πιθανό να μην κούνησες τα μπουκαλάκια με τα αρώματα πριν κάνεις την μίξη σου.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1162 στις: Απριλίου 20, 2016, 18:52 »
Δευτερη βδομαδα σημερα απ την πρωτη αποπειρα για το Relax....
Παιδια νομιζω ειμαστε σε παααρα πολυ καλο δρομο...Φαινεται οτι θελει λιγες ημερες ακομα αλλα νομιζω ειμαστε πολυ κοντα στ αυθεντικο! 
Το supreme δεν το δοκιμασα ακομη, ευελπιστω να εχουμε και εκει αναλογα αποτελεσματα!

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1163 στις: Απριλίου 20, 2016, 19:20 »
και εγω ευχαριστημενος απολυτα απο supreme το δοκιμασα στο 10ημερο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1164 στις: Απριλίου 20, 2016, 19:38 »
To Supreme στο 20ήμερο είναι πάααρα πολύ κοντά στο αυθεντικό, αλλά είναι λίγο πιο ελαφρύ στη γεύση και λίγο πιο ανοιχτό στο χρώμα.

Υποθέτω πως η Eliquid France χρησιμοποιεί λίγο μεγαλύτερο συνολικό ποσοστό αρώματος και ίσως και κάποια από τις μεθόδους ωρίμανσης.

Προσωπικά προτιμώ το DIY που είναι πιο ελαφρύ γιατί το γνήσιο με μπούχτιζε μετά από λίγο. Το DIY έχει γίνει επισήμως το ADV μου, και κοστίζει και 2€ τα 30ml (και πολλά λέω)

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1165 στις: Απριλίου 21, 2016, 11:32 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες σχετικά με τη συνταγή του Supreme.


Να προσθέσω πως έκανα πολλές δοκιμές, με διαφορές στις αναλογίες των αρωμάτων. Αποδείχτηκε πως, μετά από ωρίμανση, η αρχική συνταγή που παράθεσε ο comandante7 ήταν η καλύτερη.


Επίσης, προσωπικά προσθέτω 1% oak wood της Flavour Art και είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό! Ταιριάζει απίστευτα! Δε το έχω δοκιμάσει με Red Oak της TPA.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1166 στις: Απριλίου 21, 2016, 16:39 »
ξεχασα να πω για το supreme οτι ανοιξα να δω και το βαμβακι μετα απο περιπου 10ml και ηταν πεντακαθαρο

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1167 στις: Απριλίου 21, 2016, 17:20 »
Δοκίμασα το supreme και το relax του comandante με pink mule. Πολύ κοντά στα έτοιμα! Τώρα ωριμάζω κάτι 100μελα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1168 στις: Απριλίου 21, 2016, 17:59 »
Mad Hatter I Love Cookies κλώνος
0.4 ml Biscuit
0.5 ml Cookie FA
0.3 ml Cream Fresh FA
0.6 ml Double Chocolate Clear PA
0.2 ml Marshmallow PA
0.15 ml Sweet cream PA

7.85 ml Βάση
 
Για 10ml

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1169 στις: Απριλίου 22, 2016, 00:23 »
Λοιπον 2 εβδομαδες + ωριμανσης του supreme και επιβεβαιωνω και γω με τη σειρα μου τους προλαλησαντες συνατμιστες...
Οπως και με το Relax ετσι και το Supreme ειναι παααρα πολυ κοντα στ'αυθεντικο...
Ειναι αρκετα πιο ανοιχτοχρωμο απ το original και μισο κλικ πιο διακριτικο! 
Τα σεβη μου στον σεφ, μας γλιτωνεις πολλα λεφτακια!!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237210 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12