vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 1 χρήστης
giorgos1999

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1110 στις: Απριλίου 11, 2016, 02:25 »
Την έχεις δοκιμάσει ? Εντωμεταξυ βλέπω τόση ώρα αρώματα PA και δεν μπορούσα να καταλάβω τι είναι .τώρα πάτησα και είδα ότι είναι τα tpa

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1111 στις: Απριλίου 11, 2016, 03:01 »
Είχα κάνει κάποια στιγμή ένα 30μελο και θυμάμαι ότι είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Φέρνει αρκετά στο milk man και το σίγουρο είναι ότι είναι μία ωραία συνταγή φραουλόκρεμας που ατμίζεται ευχάριστα.

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1112 στις: Απριλίου 11, 2016, 07:59 »
bono  δεν  υπαρχει  καμια  διαθεση  αντιπαραθεσης  ;)

απλα  εισαι  φαουλ  οταν  λες  η  πιο  ψαγμενη  συνταγη  ειναι αυτη  χωρις να  εξηγεις  γιατι  ?
και   χωρις να λες  οτι  απο  τις  5-6  ιδιες  κλωνοσυνταγες  αυτη ειναι η  καλυτερη  και  γιατι  .
.......το  οτι  σου  βγηκε  γλυκια  οκ  ...κατανοητο  αλλα  δεν  ειναι  απαντηση

μπορεις  να  πεις  αυτη  εχω  δοκιμασει  και μου  αρεσει  ....απλα  ;)

2/  μιλαμε  για bulk  αρωματα  tpa  και  για γνησια  ....ε  οπως  και  να  το  κανουμε  στο 90%  λογω  κοστους  τα bulk  ειναι  πολυ  πιο  φτηνα  αλλα  και  πολυ  πιο  ""  βρωμικα ""  [ για  εμενα  ετσι  ]

ενταξει  ολοι  εχουμε  ψωνισει  bulk αλλα  να λεμε  και  την  αληθεια  

τεσπα  .......δεν  υπαρχει  τιποτα  πρωσοπικο  δεν σε  ξερω  δεν  με  ξερεις  ...μιλαω  επι  της  ουσιας

 

 

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1113 στις: Απριλίου 11, 2016, 10:01 »
Μπορείται πάντα να αγοράζετε απο τις ίδιες τις εταιρίες, με εξαίρεση την Capella που έχει φιξ μεταφορικά και είναι ακριβά, TPA και flavorart είναι μια χαρά για αγορές απευθείας, απο TPA τα παίρνετε μέσα σε 14 μέρες απο flavorart είναι λίγο λαχείο αλλά και πάλι είναι πολύ ποιο αποδεκτό απο τη διαθεσιμότητα που έχουν εδώ.

Αρκετά καλή συνταγή
Milkman V3 

 1%  Dulce de Leche (TPA)   
 2% DX Sweet Cream (TPA)   
 3% Strawberry (Ripe) (TPA)   
 2% Sweet Strawberry (CAP)   
 0.5% Sweetener (Sucralose) (TPA)   
 2.5% Vanilla Custard v2 (CAP)   
 2% Vanilla Swirl (TPA)   

Flavor total: 13%

Χάνει λίγο στο βάθος και ελάχισταο την πολυπλοκότητα που έχει το original, αλλά παραμένει εξαιρετική και αρκετά κοντά.

Τα δύο πρώτα οδήγησαν σε αυτή,
που βγήκε πολύ καλύτερη αρχικά αλλα απο την τρίτη βδομάδα και μετά υπερίσχυσε η βάση cheesecake, οπότε η είναι κάτι λάθος η έχω κάνει εγώ κάτι λάθος στον ατμοποιητή γιατί νομίζω ότι είχα βάλει σφήνα άλλο υγρό που είχε graham cracker μέσα.
Οπώς και να έχει αξίζει την δοκιμή, εγώ σίγουρα θα την ξανακάνω για να την δοκιμάσω ποιο προσεκτικά την επόμενη φορά.

The Milkman One Hit Wonder 

 1% Acetyl Pyrazine 5%   
 2%  Bavarian Cream (TPA)   
 3% Berry Crunch (TPA)   
 2% Cookie (FA)   
 2%  Hazelnut (TPA)   
 3% Meringue (FA)   
 3% Strawberry (Ripe) (TPA)   
 2% Sweet Cream (CAP)   
 3.5%  Vanilla Custard v1 (CAP)   

Flavor total: 21.5%


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1114 στις: Απριλίου 11, 2016, 10:37 »
Mad Hatter I Love Donuts
5% Blue Note ( OSDIY )
3% Blueberry ( CAP )
2% Custard ( FA )
4% Glazed Doughnut ( CAP )
2% Sucralose
10 μερούλες στον πάγκο για ξεκούραση

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1115 στις: Απριλίου 11, 2016, 12:15 »
Σαν νεος στα diy για κλωνους και στην σελιδα http://e-liquid-recipes.com/ θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις.
1ον τα ποσοστα των αρωματων στις συνταγες αυξανονται αναλογα και ποση βαση θα βαλουμε ετσι? 
δηλαδη εγω θελω να κανω το gambit v2 αυτο http://e-liquid-recipes.com/recipe/457584/Gambit+v2 λογικα αυτο απο τα λιγα που καταλαβαινω λεει για ενα υγρο συνολο 26+ κατι ml.
2ον δεν εχω δοκιμασει πολλα original υγρα αν κανω τους κλωνους (απο τις εμπειριες πολλων και ετσι οπως τα ακουω μου αρεσουν) ειναι λαθος ή πρεπει να εχω δοκιμασει και το κανονικο?

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1116 στις: Απριλίου 11, 2016, 12:25 »
Burku318 καλημερες
Στο ιδιο σαητ εχει και calculator οποτε βαζεις τελικη ποσοτητα σε ml,τις νικοτινες και τα pg/vgια  και εκει που εχει add flawor βαζεις το ποσοστο καθε αρωματος της συνταγης (δεξια στηλη) και σου βγαινει
αυτο δε ρωτησες η απαντησα παλι οτι να'ναι???  ;D

2.Εγω αμα ειχα πολλα αρωματα/γευσεις θα ππειραματιζομουν σε οτι ακουγεται ενδιαφερον και στις γνωμες των παιδιων εδω που εχουν φτιαξει αρκετα υγρα,απλα κανε 10μελα εκτος αμα θελουν κανα μηνα να ωριμανσουν εκει αμα σου ακουγεται ωραιο το υγρο με βαση τα αρωματα κανε λιγοοοο παραπανω

Γνωμη μου ετσι

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1117 στις: Απριλίου 11, 2016, 13:44 »
Σαν νεος στα diy για κλωνους και στην σελιδα http://e-liquid-recipes.com/ θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις.
1ον τα ποσοστα των αρωματων στις συνταγες αυξανονται αναλογα και ποση βαση θα βαλουμε ετσι?
δηλαδη εγω θελω να κανω το gambit v2 αυτο http://e-liquid-recipes.com/recipe/457584/Gambit+v2 λογικα αυτο απο τα λιγα που καταλαβαινω λεει για ενα υγρο συνολο 26+ κατι ml.
2ον δεν εχω δοκιμασει πολλα original υγρα αν κανω τους κλωνους (απο τις εμπειριες πολλων και ετσι οπως τα ακουω μου αρεσουν) ειναι λαθος ή πρεπει να εχω δοκιμασει και το κανονικο?

Φίλε burku318, τα ποσοστά των αρωμάτων στις συνταγές δεν αυξάνονται ή μειώνονται ανάλογα με το πόση βάση θα χρησιμοποιήσουμε. Αυξομειώνονται οι ποσότητες των αρωμάτων ακριβώς για να κρατήσουν τα ποσοστά σταθερά. Όπως πολύ σωστά σου γράφει ο Χαράλαμπος από πάνω ( :thumpup:), στο calculator θα βάζεις την επιθυμητή τελική ποσότητα και αυτό θα σου υπολογίζει όλες τις ποσότητες που χρειάζεσαι (κρατώντας φυσικά τα ποσοστά σταθερά).
Για το δεύτερο που ρωτάς η απάντηση δεν μπορεί παρά να είναι τελείως υποκειμενική. Η δική μου λοιπόν γνώμη είναι πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν δεν έχεις δοκιμάσει το υγρό που προσπαθεί να αντιγράψει μια συνταγή. Θα έλεγα μάλιστα πως ίσως να είναι και καλύτερα έτσι γιατί το μόνο που θα σε απασχολεί είναι αν το υγρό είναι ωραίο ή όχι (για τα δικά σου γούστα φυσικά). Δεν θα κάθεσαι να πονοκεφαλιάζεις αν ο κλώνος είναι 99%, ή 98% ή 97% ή -456%. Σου αρέσει; Το ατμίζεις. ΔΕΝ σου αρέσει. Νεροχύτης! ;)

Good day...




Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1118 στις: Απριλίου 11, 2016, 13:49 »
Να ειστε καλα και οι δυο .Ευχαριστω για την απαντηση 
Η αληθεια ειναι πως οντως αν κανεις τον κλωνο και δεν εχεις δοκιμασει το κανονικο  θα ειναι καλυτερα. Δεν το σκεφτηκα ετσι.  :))

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1119 στις: Απριλίου 11, 2016, 14:58 »
barku318
Και μια ενεση τυπου  ινσουλινης (1ml) θα σε βοηθησει,αν δεν την εχεις ηδη..
Εμενα με εχει βολεψει πολυ,ειδικα αν εχεις κατι ποσοστα τυπου 0.35 ml στη συνταγη 
Βγαζεις καπακι και βελονακι απο το αρωμα και περνεις την ακριβη ποσοτητα χωρις απωλειες αρωματος
πχ μετραγα ποσες σταγονες μπορει να ειναι τα 0.5ml απο ενα ταδε αρωμα με το δακτλυλο κατω απο τη βελονα και με το που να το βαλω στο μπουκαλι,παρτο ολο κατω,σιγα τη ποσοτητα αλλα μυριζε το σπιτι μετα και καθαριζα

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1120 στις: Απριλίου 11, 2016, 21:07 »
Tribeca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7^
Grandmaster Clone #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9^
Castle Long  clone #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10, #11
Jack the riple #1
Halo/Malibu Clone #1
Gambit Clone #1, #2, #3, #4, #5
Gorilla Juice #1
Bobas Bounty Clone #1
Suicide Bunny Mothers Milk Clone #1
Mother’s milk Clone #1, #2, #3?
Wanted shooting star #1
Nana’s Cream clone #1, #2
Honey Pearry clone #1
Freedom (Halo) #1
Unicorn Milk #1,  #2, #3^
Suicide Bunny- Mother's milk (v2) #1
Mr Good Vape MOON SUGAR #1
Space Jam  Andromeda #1
Halo - Freedom #1
Nana Cream Bombies Clone #1
Childhood Memories (by KostasFender) #1
Honey brew (similar) #1
Tobacco Mix #1
Teleos Crunch clone #1
Trexagyreue #1, #2
Pink Lemonade #1
Brasil-eiro #1
Halo - Midnight Apple #1
Gins Addiction #1
Αψέντι γενικά #1
Halo Captain Jack #1
TisPanagiasTaMatia #1
Ultimate Cigarette Flavor #1
Cowboy Cobbler #1, #2
Eliquid France - Supreme #1
Odin 105 #1
One Hit Wonder - My Man #1, #2^, #3^, #4^
Eliquid France Relax #1
Puff Daddy #1
Snake Oil #1
Furiosa - Dragon clouds #1
One Hit Wonder - The Milk Man #1^, #2^
Mad Hatter I Love Donuts #1^

*Διαβάστε και μερικά post μετά μήπως έχουν δοθεί κι άλλες οδηγίες

Με ^ δίπλα στο νούμερο νέες εκδόσεις που προστέθηκαν με την τελευταία ενημέρωση.
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 11/4/2013


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2016, 22:01 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1121 στις: Απριλίου 11, 2016, 21:13 »
***********Furiosa - Dragon clouds*********
2% DX Bavarian Cream (TPA)
2% Berry Crunch (TPA)
2% Cream Fresh (FA)
4% Fruit Circles (TPA)
1% Meringue (FA)
3% Nectarine (TPA)
2.5% Red Touch Strawberry (FA) ή 5% strawberry ripe (TPA)
1.5% Sweet Cream (TPA)

περιεκτικότητα σε VG τουλάχιστον 70%
Το αποτέλεσμα προσεγγίζει κατά 99% το αυθεντικό υγρό.
Αν θέλετε την πίκρα που υπάρχει στο αυθεντικό. αυξήστε την Meringue στο 2%.

Μιας και το χεις δοκιμάσει το υγρό, πόση ωρίμανση θεωρείς ότι θέλει?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1122 στις: Απριλίου 11, 2016, 21:50 »

One Hit Wonder - My Man #1, #2^, #3^, #4^


Το 4ο link δε λειτουργεί αλλά υποθέτω εννοείς αυτό:
http://diyordievaping.com/2016/03/19/the-my-dude-recipe-my-man-remix/

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1123 στις: Απριλίου 11, 2016, 22:03 »
bono το διόρθωσα στην λίστα, σ' αυτήν όμως στην αρχική μένει ως έχει. Μην κάνω πάλι αναφορά το post για να το διορθώσει κάποιος Mod. Στην επόμενη ενημέρωση :P
Αν και καλό θα ήταν να βάζαμε εδώ την συνταγή γιατί μου έχει τύχει σε πράγματα που κρατάω links από αλλού να κλείνει η σελίδα και να μην το βρίσκω κάπου μετά :wall:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1124 στις: Απριλίου 11, 2016, 22:16 »
Μιας και το χεις δοκιμάσει το υγρό, πόση ωρίμανση θεωρείς ότι θέλει?

Για να πω την αλήθεια το άτμισα αμέσως μόλις το έκανα.
Το ίδιο έκαναν και 3 φίλοι ένθερμοι χρήστες του dragon clouds.
Και οι τρεις είπαν επί λέξει "είναι καλύτερο από το αυθεντικό".
Τώρα είμαι στις 10 ημέρες ( περίπου 50ml κατανάλωση)και δεν βλέπω διαφορές ιδιαίτερες.
Να μην ξεχάσω να πω πως είναι πολύ φιλικό με τις αντιστάσεις.
Το δοκίμασα με kanthal 0.32mm (30ml) και με SS316L 0.32mm.

edit : πριν το δοκιμάσω το έβαλα για 15 sec με ενδιάμεσο χρόνο ανάπαυσης 1 λεπτό στα μικροκύματα 5 φορές. Σε μπουκάλι που είχε 250 ml.
Μόνο...



« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2016, 22:23 από netsplit »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084087 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos