vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1035 στις: Απριλίου 03, 2016, 13:39 »
Έφτιαξα τη συγκεκριμένη συνταγή (My Dude) πρίν 3 μέρες και τώρα είναι στο στάδιο της ωρίμασης, δοκιμή πάντως έκανα και δείχνει να πηγαίνει πολύ καλά. Ο τύπος αυτός δείχνει να το ψάχνει αρκετά, μου αρέσει που αιτιολογεί πώς χρησιμοποιεί το κάθε άρωμα στην ποσότητα που το χρησιμοποιεί, σε βοηθάει να κατανοήσεις πολλά περί των γεύσεων και συνδυασμού των αρωμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2016, 13:46 από bono »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1036 στις: Απριλίου 03, 2016, 13:54 »

Aν και λίγο off topic εγώ βλέπω αυτό και μου τρέχουν τα σάλια
http://diyordievaping.com/2016/02/26/triple-cs-caramel-cream-cake/
Με κάτι σε pecan στη θέση του marshmallow 

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1037 στις: Απριλίου 03, 2016, 14:02 »
Καλησπέρα,
το  Tabac KLM της Eliquid France ομοιάζει με κάποιο άλλο καπνικό άρωμα ;

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1038 στις: Απριλίου 03, 2016, 14:11 »
Καλή ερώτηση, την ίδια απορία είχα κι εγώ μια και σκεφτόμουν να δοκιμάσω συνταγή του supreme χρησιμοποιώντας αρώματα άλλων εταιριών.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1039 στις: Απριλίου 03, 2016, 14:25 »
TPA και Capella φαντάζομαι :)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1040 στις: Απριλίου 03, 2016, 17:36 »
εφτιαξα τον κλωνο του unicorn milk και προσθεσα οπως αναφερει ο mindtraper sweetener και fa mts και δοκιμασα μετα απο μια βδομαδα να δω και μπορω να πω οτι πλησιαζει παρα μα παρα πολυ το γνησιο αν και βεβαια θελει ωριμανση ακομα.πιστευω οτι το γλυκαντικο τελικα κανει τη διαφορα

Μου τελειώνει το original αλλά απ΄ότι έχω καταλάβει δεν πρέπει να έχει 8% sweet strawberry όπως ο κλώνος. Ίσως έχει πιο λίγο sweet strawberry και λίγο από κάποια άλλη φράουλα, ίσα να αλλάζει το προφίλ. Ή ελάχιστο Dragonfruit, το οποίο έχει triacetin (όπως το whipped cream και τα smooth/mts). Αυτοί λένε 4 κρέμες ότι έχουν μέσα. Ο κλώνος έχει butter cream, vanilla bean ice cream, vanilla custard και sweet cream (και New York cheesecake που δεν πιάνεται σαν cream λογικά). Μιας και το butter cream βγήκε από την Capella πολύ μετά από το Unicorn Milk τολμώ να πω ότι δεν υπάρχει στο original υγρό και η τέταρτη κρέμα είναι whipped cream. Αν όμως βάλουμε whipped cream δεν χρειάζεται να προσθέσουμε MTS, απλά πρέπει να βρούμε το σωστό ποσοστό whipped cream (1-1.5% θα είναι). Και φυσικά sweetener που υπάρχει με τον κουβά στα έτοιμα υγρά αλλά όταν φτιάχνουν κλώνοσυνταγές πάντα το αφήνουν απέξω για να μην τους πούνε άσχετους (ότι δεν μπορούν να γλυκάνουν την συνταγή χωρίς γλυκαντικό... :))).

Μπορεί να κάνω κανένα 20μελο με τις αλλαγές που λέω και θα αναφέρω αποτελέσματα, αλλά γενικά δεν μου αρέσουν οι φράουλες στο vaping γιατί μάλλον δεν πιάνω όλη την γεύση τους αλλά μόνο μερικά χαρακτηριστικά, οπότε θα φτιάξω blue unicorn milk = την συνταγή αλλά με blueberry. ;D



Aν και λίγο off topic εγώ βλέπω αυτό και μου τρέχουν τα σάλια
http://diyordievaping.com/2016/02/26/triple-cs-caramel-cream-cake/
Με κάτι σε pecan στη θέση του marshmallow

Μόνο πρόσεχε γιατί το marshmallow δίνει και ορισμένα χαρακτηριστικά στο υγρό, πέρα από την γλύκα, τα οποία θα χάσεις αν δεν το βάλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2016, 17:54 από mindtrapper »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1041 στις: Απριλίου 03, 2016, 17:55 »
Οκ.Μόλις ξεμείνω από υγρά και τελειώσω και με καμια 300ρια μλ που είναι στο δρόμο θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω αν είναι μπόμπα η συνταγή στο ανάλογο thread

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1042 στις: Απριλίου 03, 2016, 20:45 »
Μου τελειώνει το original αλλά απ΄ότι έχω καταλάβει δεν πρέπει να έχει 8% sweet strawberry όπως ο κλώνος. Ίσως έχει πιο λίγο sweet strawberry και λίγο από κάποια άλλη φράουλα, ίσα να αλλάζει το προφίλ. Ή ελάχιστο Dragonfruit, το οποίο έχει triacetin (όπως το whipped cream και τα smooth/mts). Αυτοί λένε 4 κρέμες ότι έχουν μέσα. Ο κλώνος έχει butter cream, vanilla bean ice cream, vanilla custard και sweet cream (και New York cheesecake που δεν πιάνεται σαν cream λογικά). Μιας και το butter cream βγήκε από την Capella πολύ μετά από το Unicorn Milk τολμώ να πω ότι δεν υπάρχει στο original υγρό και η τέταρτη κρέμα είναι whipped cream. Αν όμως βάλουμε whipped cream δεν χρειάζεται να προσθέσουμε MTS, απλά πρέπει να βρούμε το σωστό ποσοστό whipped cream (1-1.5% θα είναι). Και φυσικά sweetener που υπάρχει με τον κουβά στα έτοιμα υγρά αλλά όταν φτιάχνουν κλώνοσυνταγές πάντα το αφήνουν απέξω για να μην τους πούνε άσχετους (ότι δεν μπορούν να γλυκάνουν την συνταγή χωρίς γλυκαντικό... :))).

Μπορεί να κάνω κανένα 20μελο με τις αλλαγές που λέω και θα αναφέρω αποτελέσματα, αλλά γενικά δεν μου αρέσουν οι φράουλες στο vaping γιατί μάλλον δεν πιάνω όλη την γεύση τους αλλά μόνο μερικά χαρακτηριστικά, οπότε θα φτιάξω blue unicorn milk = την συνταγή αλλά με blueberry. ;D 

αν κανεις καμια δοκιμη να πεις αποτελεσματα γιατι προσωπικα μου αρεσει πολυ.υπαρχει και η συνταγη με ολα tpa (θα ειναι το επομενο πειραμα)

strawberry+cream   10%
graham cracker        5%
sweet cream             3%
bavarian cream        3%
vanilla custard         2%


διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2016, 22:30 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1043 στις: Απριλίου 03, 2016, 20:58 »
Καλησπέρα,
το  Tabac KLM της Eliquid France ομοιάζει με κάποιο άλλο καπνικό άρωμα ;
Καλησπερα, δε μοιάζει με κάποιο άλλο καπνικο και είναι αυτό το βασικό άρωμα που  υπάρχει στα supreme και relax.Τα αλλά μπορείς ίσως να τα αντικαταστησεις(βανίλια μπισκοτο) αλλά αυτό όχι! Κατά τη γνώμη μου πάντα.. 

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1044 στις: Απριλίου 03, 2016, 21:07 »
Συμφωνώ με gad και να προσθέσω πως, ναι μεν, είναι καπνικό αλλά είναι πολύ ουδέτερο και λίγο πικρό.
Επομένως, κατά την άποψή μου, τη γεύση την "ντύνουν" τα 3 υπόλοιπα αρώματα.
Μια δοκιμή ως σκέτο άρωμα ίσως να σου δώσει τις πληροφορίες που χρειάζεσαι, δεδομένου ότι έχεις δοκιμάσει και άλλα καπνικά ως αυτόνομες γεύσεις.


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2016, 22:27 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1045 στις: Απριλίου 04, 2016, 21:54 »
Καλησπερα, δε μοιάζει με κάποιο άλλο καπνικο και είναι αυτό το βασικό άρωμα που  υπάρχει στα supreme και relax.Τα αλλά μπορείς ίσως να τα αντικαταστησεις(βανίλια μπισκοτο) αλλά αυτό όχι! Κατά τη γνώμη μου πάντα..

Εμένα πάντως η μυρωδιά του KML μου θυμίζει ελαφρύ desert ship ή camtel απο FA ή Inawera.
Άσε που το "KML" σημαίνει προφανώς "KaMeL"

Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1046 στις: Απριλίου 05, 2016, 21:38 »
Είναι KLM πάντως  όχι KML! 

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis pet

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1047 στις: Απριλίου 05, 2016, 21:52 »

Ξέρουμε συνταγή για SNAKE OIL BY Dr. Stanley Clark's?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #1049 στις: Απριλίου 06, 2016, 12:53 »
Είναι KLM πάντως  όχι KML!

Εγώ για KML το βλέπω πάντως...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110652 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530801 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet