vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, panoskapa, manoslykos, Jorge

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #540 στις: Μαΐου 16, 2015, 14:15 »
Ο kostas44 έχει προτείνει έναν τρόπο για το πως γίνεται να κάνεις ξεχωριστή ωρίμανση τα αρώματα και μετά να τα βάλεις όλα μαζί. Εγώ προσωπικά τα βάζω όλα μαζί, τηρώντας κατά γράμμα τις αναλογίες, φροντίζω να γίνει καλή ανάδευση και μετά αφήνω το υγρό στην ησυχία του για κανένα μήνα. Μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει αυτή η τακτική.

Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #541 στις: Μαΐου 18, 2015, 20:28 »
Καλησπέρα!
Τα νεα αρωματα που δεν εχουν Acetoin, Acetyl Propionyl τα εχει δοκιμάσει κανείς?Ποσο διαφέρουν?(DX bavarian cream etc...)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #542 στις: Μαΐου 18, 2015, 20:38 »
Αυτά έχουν βουτυρικό οξύ, το οποίο μπορεί να αφήσει άσχημη γεύση στον λαιμό και άσχημη μυρωδιά. Οι περισσότεροι έχουμε αισθανθεί την επίδραση του μιας και είναι συστατικό του εμετού. Οπότε αν αυτά τα αρώματα φέρουν άσχημη γεύση ξέρεις τι φταίει.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #543 στις: Μαΐου 19, 2015, 23:51 »
Ατμιζω τωρα τον 2ο κλώνο Tribeca, αυτον που εχει μεσα και Tobacco της TPA.
Ακόμα και το 1% που εχει μεσα, έχει δώσει στην εκπνοή και ειδικα στην ρινικη νότες τριαντάφυλλου, λουκουμιού.
Σαν κλωνος λοιπον αποτυχια αλλά για κάποιον που του αρεσουν αυτες οι ανατολιτικες γευσεις αρωματικών καπνών είναι ευκολοπιοτο...


Η συνταγη ειναι αυτή :
RY4 Double 10%
Tobacco 1%
Ethyl Maltol 1%
Acetyl Pyrazine 1%

Αποσυνδεδεμένος Chriss

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #544 στις: Μαΐου 20, 2015, 02:15 »
Επειδη το τριμπεκα ειναι το υγρο που εχω ατμισει τοσα χρονια οσο ολα τα αλλα μαζι εiχα φτιαξει ενα κλωνο μια φορα που ηταν παρα πολυ καλος. Οποιος θελει ας δοκιμασει να φτιαξει 10ml και ας μας πει τη γνωμη του.
10%  RY4 Double
2.5% Graham Cracker
2%  Brown Sugar
2% Ac. Pyrazine
3% ethyl maltol

70PG-30VG ειχα βαλει.

Δεν ξαναεκανα γιατι μου εχει τελειωσει Ry4double αλλα θα το εχω στα υποψη μου να ξαναγραψω μολις το κανω.

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #545 στις: Μαΐου 20, 2015, 08:44 »
Ατμιζω τωρα τον 2ο κλώνο Tribeca, αυτον που εχει μεσα και Tobacco της TPA.
Ακόμα και το 1% που εχει μεσα, έχει δώσει στην εκπνοή και ειδικα στην ρινικη νότες τριαντάφυλλου, λουκουμιού.
Σαν κλωνος λοιπον αποτυχια αλλά για κάποιον που του αρεσουν αυτες οι ανατολιτικες γευσεις αρωματικών καπνών είναι ευκολοπιοτο...


Η συνταγη ειναι αυτή :
RY4 Double 10%
Tobacco 1%
Ethyl Maltol 1%
Acetyl Pyrazine 1%


Αντώνη ,


δοκίμασε να κατεβάσεις το tobacco στο 0.5% και να ανεβάσεις το RY4D στο 12%

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #546 στις: Μαΐου 20, 2015, 10:23 »
Προς κλωνοποιούς Tribecca: έχω την εντύπωση ότι το ένα από τα (τουλάχιστον δύο) καπνικά που περιέχει, φέρνει πολύ στο Liqua American Tobacco. Το ίδιο καπνικό, υπάρχει και στο Liqua Virginia (που μόνο Virginia δεν είναι) μαζί με κάποιο άλλο.

Προτείνω λοιπόν τη χρήση αυτών των δύο έτοιμων υγρών στις προσπάθειές σας, ή αν καταφέρετε να τα βρείτε σε αρώματα, ακόμα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #547 στις: Μαΐου 20, 2015, 11:50 »
Καλημέρα.
Έχω παρασκευάσει και γω τον συγκεκριμένο κλώνο κάπως πιο "ελαφρύ" για καθημερινή - ολοήμερη χρήση μιας και ατμίζω μόνο καπνικά.
Οι αναλογίες που δοκίμασα μετά από ωρίμανση 20 ημερών τον τελευταίο μήνα με αρώματα ΤΡΑ είναι:

RY4 Double 8%
Graham Cracker 1,2 %
Cotton Candy 1,5 %
Acetyl Pyrazin 2%
Βάση PG/VG - 65/35, 8mg

Συνολικό ποσοστό αρωμάτων 12,7 %, νομίζω είναι αρκετό... :thumpup:
Για να αιτιολογήσω και τα ποσοστά:
Σε παλαιότερη δοκιμή μου φάνηκε ότι το Graham Cracker σε αναλογία 2 % ήταν αρκετά δυνατό και έβγαζε αρκετή μπισκοτίλα.
Το Cotton Candy (μαλλί της γριάς) αντί για Εthyl Maltol, είναι οι γλυκές νότες που προσδίδει κατά την εκπνοή και για μένα το 1,5 % είναι αρκετό.
Το RY4 Double δεν είναι δυνατό, αλλά από μόνο του είναι αρκετά πολύπλοκο σαν άρωμα και για τα προσωπικά μου γούστα όταν πρόσθετα στη συνταγή μου 2ο ή και 3ο καπνικό γινόταν ένα μπάχαλο. Το έχω χρησιμοποιήσει και σε μεγαλύτερες αναλογίες μέχρι 10 % αλλά με 8 % με καλύπτει (δεν με κουράζει)
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ούτε μια φορά το Tribeka της Halo!!!!!!!!  :))

Επειδή όμως είναι τόσο δημοφιλές σαν καπνικό και επειδή ασχολούμε με DIY, ήταν η βάση μου για να αρχίσω τα κλωνομαγειρέματα και να καταλήξω σε κάτι που να μου αρέσει.
Τα πειράματα διήρκησαν σχεδόν 2,5 μήνες, χρησιμοποίησα και αρκετά άλλα αρώματα που βρήκα σε κλωνοσυνταγές ανά τον κόσμο και τελικά κατέληξα στα παραπάνω αρώματα - ποσοστά και το αποτέλεσμα πάντα για τα δικά μου γούστα με έχει ενθουσιάσει.
Να σημειώσω και να τονίσω ότι προσπάθησα να παρασκευάσω ένα υγρό σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα που να μην κουράζει, για ολοήμερο άτμισμα δεν προσπάθησα να αντιγράψω το Τribeka που δεν έχω καν ατμίσει.
Μπορείτε και σεις να το δοκιμάσετε με την προσθήκη αρωμάτων σε μικρά ποσοστά και αναλόγως τα γούστα αν δεν σας καλύπτει προσθέτετε άρωμα για να φθάσετε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Αυτά τα λίγα και καλά ατμομαγειρέματα :))

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #548 στις: Μαΐου 29, 2015, 17:01 »
Πριν από περίπου 3 ώρες έκανα τον κλώνο GrandMaster που έχει δώσει ο Αντώνης σε προηγούμενο ποστ...

Peanut Butter Capella δεν είχα, οπότε συμπλήρωσα την υπόλοιπη ποσότητα με αυτό της TPA... Θα βγει βλακεία το αποτέλεσμα?

Πάντως το μυρίζω αυτή τη στιγμή και δεν ξέρω αν θα αντέξω 2-3 βδομάδες!!! :tongue_smilie:

Μου φαίνεται οτι και με αυτό θα γίνει οτι εγινε και με τον κλώνο CastleLong που δεν το έχω δοκιμάσει ωριμασμένο ακόμη!! :))

Όμως έχω 10ml CastleLong κλώνο που έχει κλείσει 2 μήνες... Να το δοκιμάσω παιδιά επιτέλους γιατί μου έχει ληγώσει τη μύτη, ή να περιμένω κι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #549 στις: Μαΐου 29, 2015, 17:04 »
Το peanut butter από capella δίνει μια πινελιά στον κλώνο αλλά η συνταγή είναι πετυχημένη και χωρίς αυτό. Όσο για την ωρίμανση, θεωρώ πως χρειάζεται σε μεγάλο βαθμό για να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα. (Εγώ το ατμίζω μετά από 3 εβδομάδες πάντα).

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #550 στις: Μαΐου 29, 2015, 17:25 »
Βαλτο αγορι μου!!!
Το υγρο ΔΕΝ παιζεται...Ενοειται οτι ωριμασμενο ειναι πολυ καλυτερο ΑΛΛΑ εγω απ την πρωτη δοκιμη επαθα πλακα (και ακομα παθαινω)!!!

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #551 στις: Μαΐου 29, 2015, 17:27 »
Το castlelong λετε τωρα? Ειναι καπνικο?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #552 στις: Μαΐου 29, 2015, 18:32 »
Πριν από περίπου 3 ώρες έκανα τον κλώνο GrandMaster που έχει δώσει ο Αντώνης σε προηγούμενο ποστ...

Peanut Butter Capella δεν είχα, οπότε συμπλήρωσα την υπόλοιπη ποσότητα με αυτό της TPA... Θα βγει βλακεία το αποτέλεσμα?

Πάντως το μυρίζω αυτή τη στιγμή και δεν ξέρω αν θα αντέξω 2-3 βδομάδες!!! :tongue_smilie:

Μου φαίνεται οτι και με αυτό θα γίνει οτι εγινε και με τον κλώνο CastleLong που δεν το έχω δοκιμάσει ωριμασμένο ακόμη!! :))

Όμως έχω 10ml CastleLong κλώνο που έχει κλείσει 2 μήνες... Να το δοκιμάσω παιδιά επιτέλους γιατί μου έχει ληγώσει τη μύτη, ή να περιμένω κι άλλο?
Με τόσο καιρό που το περιμένεις, ας το έβαζες και σε βαρέλι να πάρει άρωμα από το ξύλο :) Βουρ στον πατσά, το έχεις ωριμάσει όσο δεν πάει και το λέω εγώ που ατμίζω RY69 φτιαγμένο αρχές 11/2014 :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #553 στις: Μαΐου 29, 2015, 19:15 »
Έχω ακόμη 3-4 ml Habana να τελειώσω στον Phenomenon Lite Full Air και θα φτιάξω νέα αντίσταση (επιτέλους :tongue_smilie:) ειδικά για το δεκάμελο λοιπόν... Κυριακή πρωί οπότε καφεδάκι με τον κλωνοκάστρο!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #554 στις: Μαΐου 29, 2015, 20:12 »
Παιδια συνταγη castel long δεν την βρισκω μια βοηθεια?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8052 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236933 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 411 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35176 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy