vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 7 χρήστες
dimitris66, Jorge, Milarepa, Tazz, laniel, TJ, mode plagal

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #480 στις: Μαΐου 04, 2015, 20:50 »
Καλησπέρα σε όλους,να ρωτήσω και εγώ τα αρώματα για αυτά τα πολυπόθητα 5pawns τα βρίσκεται Ελλάδα πλέον ή κάνετε παραγγελία απο εξωτερικό?
Αν υπάρχουν Ελλάδα και ιδίος Αθήνα πείτε και σε μάς, :) .

Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #482 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:04 »
antonisk το castle long το αραιώνεις ή το αφήνεις ως έχει η συνταγή;


Χρηστο όχι δεν το αραιώνω. Γιατί να το κάνω άλλωστε; Είναι ήδη μια από τις συνταγες με λίγο άρωμα, μόλις 10% για το σύνολο των αρωμάτων.
Θεωρω ότι θα χάσει πιο αραιωμένο. Για την ακριβεια ήθελα να το τσιμπησω προς τα πάνω για δοκιμή, π.χ. το 10% να το κανω αναλογικά 12%-14%

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #483 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:23 »
Επειδη θα επιχειρησω να φτιαξω τον κλωνο του castle long για πρωτη φορσ, θα ηθελα τα φωτα των πιο εμπειρων. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: τι ειναι καλυτερο, να ανακατεψω πρωτα ολα τα αρωματα στις προτινομενες δοσολογιες και μετα να το ανακατεψω με τη βαση η να ανακατεψω το καθε αρωμα ξεχωριστα με βαση και μετα ολα μαζι;

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #484 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:26 »
Εγώ για πρώτη φορά που το έκανα τα έβαλα όλα μαζί.
Τώρα θα κάνω και μια δοκιμή με ξεχωριστή ωρίμανση για να δω και την διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #485 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:32 »

Χρηστο όχι δεν το αραιώνω. Γιατί να το κάνω άλλωστε; Είναι ήδη μια από τις συνταγες με λίγο άρωμα, μόλις 10% για το σύνολο των αρωμάτων.
Θεωρω ότι θα χάσει πιο αραιωμένο. Για την ακριβεια ήθελα να το τσιμπησω προς τα πάνω για δοκιμή, π.χ. το 10% να το κανω αναλογικά 12%-14%


 Εγώ κάνω την συνταγή με το 22,5% αρώματα και αφού ωριμάσει το 100μελο έναν μήνα αραιώνω με άλλα 100 ml βάση.

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #486 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:33 »
Benny οταν λες ολα μαζι εννοεις και την βαση; Γιατι εγω σκεφτομαι να αναμιξω πρωτα τα αρωματα απο μονα τους και μετα να τα προσθεσω στη βαση

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #487 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:35 »
Εγω τα κανω ολα μαζι. Δεν πιστευω οτι οι διαφορες ειναι τοσο μεγαλες για να αξιζουν τη βαβουρα και το μπερδεμα με το καθε αρωμα ξεχωριστο. Δεν εχω δει σε κανενα απο τα ξενα φορουμ να γινεται συζητηση για το θεμα.
Προσωπικη αποψη παντα...

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #488 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:36 »
την συνταγή με το 10% άρωμα. το έκανα 14/4 και πιστεύω ότι πρέπει να χρειάζετε λίγο ακόμα για να ωριμάσει.
αλλά και όπως είναι τώρα δεν με χαλάει ;D

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #489 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:42 »
Σας ευχαριστω παρα πολυ benny και antonisk για τις απαντησεις σας. Απλα ηθελα να το διευκρινησω γιατι πολλες φορες ο διαβολος κρυβεται στις λεπτομερειες

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #490 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:56 »
Καλησπερα.
Κοιταω την συνταγη του antonisk για το Castlelong.
Βλεπω οτι τα αρωματα ειναι The Flavor Apprentice Professional Flavors. ( TFA )
Υπαρχουν αυτα τα αρωματα να τα παρω απο ελλαδα ?
Βρισκω The Perfumer's Apprentice  ( TPA ) απο ελλαδα.
Εχoυν μεγαλες διαφορες ?

(Ακομα δεν εχω αγορασει τιποτα απο DIY. Ειμαι στην κατασκευη του μαγνητικου αναδευτηρα.)
Θελω ολα να γινουν οργανωμενα !!! ;D

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας.
Απαντατε αμεσα σε οτι εχω ρωτησει μεχρι τωρα.
Βοηθατε παρα πολυ !!!!
GRATZZZZ !!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #491 στις: Μαΐου 04, 2015, 23:59 »
Η ιδια εταιρεια ειναι και τα ιδια αρωματα.
Απλα βαλανε και αλλη ονομασια για να ταιριαζουν στο ατμισμα...Flavor vs Perfumers

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #492 στις: Μαΐου 05, 2015, 00:01 »
Ευχαριστω πολυ !!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Συνεχιζω την αναζητηση για ενα καλυτερο ατμισμα !!! ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος AK47

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #493 στις: Μαΐου 06, 2015, 13:22 »
Καλησπέρα στη παρέα των αντιγραφέων (ή και κλώνων για τους λάτρεις των Star Wars)!
Σε κάθε περίπτωση αντιγραφής έτσι και σε αυτή των υγρών....ή θα σωθείς....ή θα πνιγείς....
Οι πρώτες μου, παιδικές, απόπειρες να ασχοληθώ με τα DIY υγρά ήταν επιτυχείς, οπότε λέω σιγά σιγά να ασχοληθώ με κάποιες ποιο advanced!
Κίνητρο για την απόφαση αυτή αποτέλεσε η δοκιμή 2 κλώνων του antonisk (castlelong και tribeca) που μου παραχώρησε ο alexakisdim.
Η δοκιμή έγινε με τον ταπεινό εξοπλισμό μου...iStick 30w + Nautilus mini και iStick 50w + Delta 23.


Castlelong Copy

Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.
Θεωρώ υποχρέωση όμως να αναφέρω ότι δεν έχω πολλά ατμιστικά χιλιόμετρα και δεν έχω δοκιμάσει το αυθεντικό!
Πάραυτα, γευστικά/ατμιστικά ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα μίξη αρωμάτων, χορταστική και ισορροπημένη χωρίς υπερβολικά στοιχεία.
Για πρώτη φορά κατάλαβα αυτό που αναφέρεται ως επίπεδα γεύσης.
Στο Ναυτίλο κυριαρχούσε η γεύση του μπέρμπον, σε δεύτερο χρόνο έρχονταν η γεύση της καρύδας και σε τρίτο τα υπόλοιπα στοιχεία σαν σύνολο. Από την αρχή υπήρχε μια διακριτική αίσθηση "ξύλου...βαρελιού...ψημένου"...κάτι τέτοιο.
Στο Δέλτα ήταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Η τονικότητα των γεύσεων ήταν λίγο μειωμένη σε σχέση με το Ναυτίλο. Κυριαρχούσε η γεύση της καρύδας, σε δεύτερο χρόνο έρχονταν η γεύση του μπέρμπον και σε τρίτο τα υπόλοιπα στοιχεία σαν σύνολο. Η διακριτική αίσθηση "ξύλου...βαρελιού...ψημένου" είχε μειωθεί, δεν ήταν όμως απούσα.

Tribeca Copy


Έχοντας στη διάθεσή μου (και στα τανκ μου) το αυθεντικό, η σύγκριση ήταν άμεση.
Δυστυχώς δεν έχω να πω πολλά για το συγκεκριμένο κλώνο...
Το πρώτο πράγμα που μου έκανε αίσθηση ήταν το χρώμα...αρκετά διαφορετικό...το αυθεντικό είναι κίτρινο...ο κλώνος ήταν αρκετά ποιο σκούρος.
Η γεύση του ήταν υποτονική και αρκετά επιφανειακή, σε γενικές γραμμές προσέγγιζε αλλά του έλειπε κάτι...αυτό το αδιευκρίνιστο κάτι.
Ίσως όμως και να φταίει ότι ατμίζω το αυθεντικό όλη μέρα...οπότε έχω αρχίσει να χάνω τις γεύσεις του.
Πολύ καλή προσπάθεια!




Αυτά λοιπόν από εμένα, ελπίζω να μη σας κούρασα. Τυχών ατοπήματα ελπίζω να τα δείτε με χαλαρότητα καθ ότι είναι η πρώτη προσπάθεια να γράψω κάτι σχετικό με υγρά...
Θέλω να ευχαριστήσω και πάλι τον antonisk και τον alexakisdim για την δημιουργία και την διάθεση των υγρών , καθώς και όλους εσάς που μας δίνεται κίνητρα να συνεχίσουμε να ατμίζουμε ποιοτικά!

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #494 στις: Μαΐου 06, 2015, 13:27 »

Childhood Memories (by KostasFender)

Η παρακάτω συνταγή είναι λίγο πολύ γνωστή ως Big Bubble από το site της Atmos. Η δική μου παρασκευή (μετά από διάφορες δοκιμές συνδυασμών αρωμάτων) έχει έρθει όσο πιο κοντά μπορεί να έρθει στη γεύση της πραγματικής τσίχλας.

Εκτέλεση σε 3 απλά βήματα για ποσότητα 10ml:

1) Δημιουργία βάσης στη δύναμη νικοτίνης της επιλογής του καθενός. Ωρίμανση σκέτης βάσης για 2 ημέρες.

2) Αρώματα: Colonel Custard (Τ-Juice) και Strawberry (Flavourart Bio). Προσθήκη βάσης και ωρίμανση όλων των υλικών για 5-7 ημέρες.

3) Ανακίνηση 1 φορά την ημέρα για 2 λεπτά και αποθήκευση σε σκοτεινό και δροσερό σημείο.


Δοσολογίες για 10ml στα 12mg:

1) Atmos Lab Mist 20mg (6ml), Atmos Lab Mist 0mg (2.1ml)

2) Colonel Custard (30 σταγόνες), Strawberry (8 σταγόνες)

3) Προτιμάται σκουρόχρωμο γυάλινο μπουκάλι για την αποθήκευση.


Η συνταγή είναι κάτι τελείως απλό. Οι δοσολογίες είναι αυτές που χρησιμοποιώ εγώ. Ελπίζω να ικανοποιήσει όποιον το δοκιμάσει!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135798 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 106 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9479 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos