vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 12 χρήστες
Tem, Aoratix, manoslykos, bloodlessz, teo77, tasos1976, white varadero, Tazz, maprix, Jorge, Nikrom, mfk

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #435 στις: Απριλίου 28, 2015, 18:49 »
Για το ίδιο μιλάω και γω

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #436 στις: Απριλίου 29, 2015, 13:06 »
Castle Long Reserve Homage…


Το παρακάτω είναι συνέχεια του CLR απλού που έχουν ήδη πάρει και δοκιμάσει κάποιοι φίλοι. Το ονομάζω homage απλά γιατί μου αρέσει περισσότερο ως έκφραση και αυτό γιατί για να γίνει κάτι κλώνος θα πρέπει να είναι ακριβές αντίγραφο που θεωρώ δεδομένο ότι δεν είναι.


Η κλωνοσυνταγή που έχω βρει και δοκιμάσει δεν είναι η γνωστή αλλά μία παραλλαγή της ποιο σύνθετη που συμπεριλαμβάνει και κάποια «εξωτικά» αρώματα. Σε αυτή τη συνταγή έχω προσθέσει ένα δικό μου κομμάτι για να εξομοιώσω κάποιες γεύσεις όπως τις αναφέρει ο κατασκευαστής.


Παρακάτω είναι ο ορίτζιναλ κλώνος
8% Coconut (Cap)
6% Toasted Almond (Cap)
4% Brown Sugar (TFA)
2% Vanilla Swirl (TFA)
2% French vanilla (Cap)
2% Kentucky Bourbon (TFA)
1% - 2% Red Oak (TFA) - Use this if you want the Castle Long Reserve flavor. If you want the 'Mixology" version, omit this one. Start low then adjust to taste.
.5 - 1%% Cherry Blossom (TFA) - be careful with this one, it's potent. You can leave it out, but I've found that it gives that kind of "tangy" pop.


Εδώ βρίσκεται ο κλώνος μετά από δικές μου «διορθώσεις» τις οποίες και αναφέρω παρακάτω.


Το Coconut της Capella διαχωρίστηκε σε 2 διαφορετικές καρύδες. Το coconut candy 2% και το coconut extra της TPA. O λόγος είναι γιατί σε αρκετές δοκιμές που έγιναν η καρύδα ενώ αναλογικά υπάρχει σε αρκετό ποσοστό καλύπτεται από τις πολύ ποιο δυνατές νότες του αμυγδάλου. Το candy μπαίνει για κόψει στην στυφή γεύση της καρύδας σε συνδυασμό με το almond. Το αποτέλεσμα είναι ουσιαστικά η νότα / γεύση της καρύδας σε αυτό το συνδυασμό να πάρει περισσότερο όγκο και χωρίς να σκεπάσει τα άλλα στοιχεία να δείχνει περισσότερο στο τελικό υγρό.


To toasted almond της capella αντικαταστάθηκε από αυτό της TPA με ποσοστό 2.5% + 0.5 % graham cracker. Γευστικά αυτό της TPA θεώρησα ότι υπερέχει αλλά είναι πολύ ποιο ισχυρό οπότε αναλογικά έπεσε ενώ το Graham Cracker μπήκε για να δώσει περισσότερο crust.


Η Vanilla Swirl έπεσε στο 1.5% και δίπλα της μπήκε 0.5% Vanilla Tahiti. Η βανίλια Ταϊτής είναι ότι ποιο κοντά μπόρεσα να βρω στη βανίλια Μαδαγασκάρης. Έδωσε το συγκεκριμένο πείραμα ένα καλύτερο τόνο αλλά χωρίς να αλλάξει κάτι σημαντικά. Και ίδιο να μείνει θεωρώ ότι καλυπτόμαστε.


Red OAK και Cherry Blossom. Εδώ θεωρώ ότι είναι το κλειδί σε όλη τη συνταγή. Προσωπικά δοκιμάζοντας το υγρό κατάλαβα μία γεύση προς το καρύδι αλλά όχι το κλασικό , αλλά την αγριοκαρυδιά (hickory). Ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα ότι η αγριοκαρυδιά υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις στην κατασκευή βαρελιών με βελανιδιά(OAK). Οπότε πιθανολογώ ότι αρωματικά προσπάθησαν να το κάνουν να φαίνεται ότι έγινε ωρίμανση σε τέτοιου είδους βαρέλι. Μετά από έλεγχο είδα ότι υπάρχει ένα άρωμα στην FA που ονομάζεται Black Fire. Πολλοί (λαθεμένα κατά την άποψη μου) συσχετίζουν το black fire με καπνικό. Προσωπικά διαπίστωσα ότι απλά σου φέρνει την γεύση και το άρωμα του καμένου ή καπνιστού με μία πολύ μικρή δόση καραμέλας.


Συνδυάζοντας το με το Red Oak μου έδωσε ένα μεγαλύτερο όγκο στην αίσθηση του καπνιστού ξύλου. Εδώ θέλει τώρα προσοχή γιατί και τα τρία αρώματα που αναφέρονται παραπάνω είναι πολύ ισχυρά.


Red OAK 1.5% και black fire 0.5%. Το cherry blossom προσωπικά δεν το κατάλαβα πουθενά και γενικώς το θεωρώ αχρείαστο. Απλά το χρησιμοποιούν για να ανεβάσουν την ένταση στα φρούτα. Εκεί έγινε αντικατάσταση με citric acid / 1 σταγόνα ανά 10 ml. Το συγκεκριμένο με εξυπηρέτησε περισσότερο γευστικά απλά χρειάζεται 2-3 μέρες για να φύγει η ξινίλα που βγάζει αρχικά στο υγρό.


Προσωπικά δεν είμαι fan του συγκεκριμένου υγρού που έχει φανατικούς φίλους. Είναι απλά μία προσπάθεια να ρίξω τα έξοδα σε φιλαράκια δημιουργώντας κάτι αντίστοιχο που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το πραγματικό καλλιτέχνημα της 5pawns. Οι συγκεκριμένοι φίλοι έχουν ξεμείνει εδώ και καιρό οπότε είπα να κάνω μία προσπάθεια (και οικονομικά και σε διαθεσιμότητα) να τους καλύψω εν μέρει τη πραγματικότητα.


Το όλο project και οι μίξεις έχουν γίνει με ζυγαριά ακριβείας.


Καλά ανακατέματα εύχομαι.


Μίλτο, βλέπω κάτι τέτοια κείμενα και συνειδητοποιώ 2 πράγματα :
a) Δεν είναι όλα τα πράγματα για όλους
b) Πόσο λίγα ξέρω στο diy


Μπράβο σου που μοιράζεσαι τέτοιες λεπτομέρειες  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #437 στις: Απριλίου 29, 2015, 13:17 »
Εγω εφτιαξα αρχες Απρίλη τον κλωνο του castle long, χτες ειπα να δοκιμασω λιγο...

2 ενδεχομενα:
1) ή τα έκανα σκατα με τις αναλογιες
2) θελει κιαλλη ωριμανση...

Παιρνω μονο γευση απο μπερμπον.Οι γνωστες να μου πουν ποιο απο τα 2 ενδεχομενα νομιζουν οτι ειναι!
Ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #438 στις: Απριλίου 29, 2015, 13:20 »
Αν τον έχεις ωριμάσει 3+ εβδομάδες, λογικά δεν θα έπρεπε να παίρνεις μόνο γεύση burbon όπως λες, οπότε μάλλον τα σκ@τωσες στις αναλογίες, ή έριξες όλα τα αρώματα ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #439 στις: Απριλίου 29, 2015, 13:40 »
Μπορεί να εκανες καπου λαθος στις αναλογιες...
Το υγρό ανακατευτηκε οπως επρεπε οταν το εφτιαχνες ή ακόμα και όταν το δοκίμαζες; 
Το αν τα εριξες ολα μαζι οπως λεει ο Γιαννης κατα την αποψη μου δεν παιζει ρολο, αφου εγω ετσι τα φτιαχνω, όλα μαζί (όπως και το 99.9% των DIYers) και τα υγρά βγαινουν πολύ καλα. Υπαρχουν φιλοι απο το forum που τους εχω στειλει και το επιβεβαιώνουν, συνεπως δεν νομιζω οτι έχει σημασια.
Μπορεί ακόμα να εχει σημασια το τι περιμενες να παρεις στη γευση και τι πηρες τελικα! ακόμα και ο ατμοποιητης, το στησιμο, τα watts μπορεί να επηρεασουν τις γευσεις. Παντως τα κυριαρχα στο υγρο ειναι το μπερμπον, η καρυδα και λιγοτερο το ψημενο αμυγδαλο, όλα αυτα με μια μικρη δοση γλυκας από τη μαυρη ζαχαρη και τη βανιλινη.



Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #440 στις: Απριλίου 29, 2015, 13:46 »
Τα εβαλα ολα μαζι!!
Οι αναλογιες ήταν με συριγγα και αντε να εχασα κανα .1μλ ...
Το ανακατευα 1-2 φορες μεσα στην εβδομαδα...

Νοκιζω βεβαια οτι θελει λιγο ακομα γιατι η ηευση του μου φαινεται λιγο "ωμη" να το πω!!

Προσδοκιες περιεργες δεν ειχα καθως το εχω δοκιμασει το υγρο!Και σε πολυ καλη αποδοση του !

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #441 στις: Απριλίου 29, 2015, 14:03 »
Θα σου πρότεινα για αρχή να φτιάξεις ένα μικρό πείραμα. Τα υλικά χωρίς τη βανιλίνη και να δοκιμάσεις.
Δεν χρειάζεται να είναι μεγάλο 2-3 ml , δοκίμασε το χωρίς ωριμάνσεις , κτλ να δεις να ακούς τις γεύσεις
και μετά εφόσον ρυθμίσεις τα μικρά δειγματάκια σου σε ένα που είναι αυτό που σε ικανοποεί κάνε το scale
up σε μεγαλύτερη ποσότητα. Είναι βασικό κομμάτι της διαδικασίας που χρησιμοποιώ εγώ. Τα υγρά μου
στην αρχή από το χαρτί σε συνταγή δεν ξεπερνάει κανένα τα 2ml. Μετά αφού τα φέρω εκεί που μου αρέσουν
με οικονομικό τρόπο (χωρίς να ξοδεύω και άρωμα) και αφού έχουν φάει νεροχύτη αρκετά από αυτά
βάζω τις τελικές πινελιές.





Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
'Nana Cream Bombies Clone


κάποιες σημειώσεις για ένα από τα ποιο δημοφιλή υγρά στην Αμερική τους τελευταίους μήνες. Το υγρό δεν υπάρχει Ελλάδα και δεν το έχω δοκιμάσει ως ορίτζιναλ για να εκφέρω άποψη. Ένας φίλος που το δοκίμασε ξετρελάθηκε και μου έφερε τα αρώματα για να το φτιάξω το κλώνο.


H συνταγή είναι σχετικά πολύ απλή.



5.0% LA Banana Cream
3.0% TFA Dragon Fruit
7.0% TFA Strawberry
1 σταγόνα Citric Acid / ml


30pg / 70vg

Κάνω review το κλώνο αν και προσωπικά δεν με ενθουσίασε (τον φίλο πολύ και μου είπε μάλιστα ότι είναι και κοντά στο ορίτζιναλ) γιατί βλέπω ότι σε αρκετούς αρέσει η vg ή ακόμη περισσότερο θέλουν να κόψουν την γλυκάδα που ως vg είναι λογικό να βγάζει. Θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί.

Γευστικά θα το χαρακτήριζα ως μία απαλή κρέμα μπανάνα με ένα πολύ όξινο τελείωμα από το dragon fruit και την φράουλα όπου όπως καταλαβαίνετε μπαίνει μέσα και το ξινό και το κάνει πολύ ποιο δυνατό ως υγρό.

Σε σχέση με τα υλικά το challenge είναι η Banana Cream της Lorann , την έφεραν από Αγγλία. Τα άλλα δύο αρώματα της TPA βρίσκονται παντού ενώ για το κιτρικό οξύ επίσης διαθέσιμο σχεδόν παντού.

Η συνταγή δοκιμάστηκε και με άλλες αναλογίες , και  διαφορετικές μπανάνες (όπως το banana cream της TPA) και είναι σχετικά κοντά αλλά το βασικό υλικό που πρέπει να μείνει το ίδιο είναι η φράουλα της TPA. Σε όλες τις άλλες φράουλες άλλαξε εντελώς τις ισορροπίες. Είναι τόσο ισχυρά και τα 4 συστατικά που λίγο να ξεφύγει η φράουλα το υγράκι αποχωρεί για νεροχύτη. Συνολικά όμως αν θα άλλαζα με κάτι την μπανάνα της Λοράν θα ήταν με αυτή της TPA.

Ανακάτεμα. Χρειάζεται είναι βαρύ χέρι με αντοχή είτε αναδευτηράκι για καμία ώρα τουλάχιστο. Και αυτό παίζει ρόλο.

Ωρίμανση ή steeping ή περίμενε. Το δοκίμασα μετά την παρασκευή. Η ξυνίλα είναι απίστευτη από τα αρώματα και το κιτρικό. Το δοκίμασα μετά από 5 μέρες , αντέχεται αλλά και πάλι ξυνίλα φουλ. Περίπου 10 μέρες και μετά γίνεται υποφερτό για τα δικά μου γούστα.

Που και σε ποιους πιθανόν να αρέσει. Θεωρώ σε όσους ατμίζουν σκέτη γλυκερίνη. Αυτό το έξτρα γλυκό της βάσης με το νερό και τα όξινα του αρώματος προσωπικά με ευχαρίστησαν πολύ περισσότερο από τη προτροπή 30-70 του κλωνοποιού. Σε όσους ατμίζουν 50-50 θεωρώ ότι θα πρέπει να μη χρησιμοποιήσουν καθόλου κιτρικό ή τουλάχιστο το μισό.

Κλεινοντας το θεωρώ ένα τίμιο υγρό. Μία διαφορετική πρόταση θα το ονόμαζα. Θεωρώ ότι σε κάποιους θα αρέσει πολύ σε κάποιους άλλους καθόλου.

Εγκυκλοπεδικά είναι μία πολύ καλή λύση για όσους ξεκινούν το DIY κατά την άποψη μου για να παίξουν με τα ποσοστά και να διαπιστώσουν από μόνοι τους πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί να κάνει 1-2 σταγόνες αρώματος ακόμη και στα 10ml και πόσο εύκολα αλλάζει η ισοροποία από αυτή τη εξτρά σταγόνα. Σε κάθε περίπτωση είμαι σίγουρος ότι μπορεί κάποιος να φτάσει το μείγμα του σε ένα αποτέλεσμα αρκετά καλό για ένα ευχάριστο διάλειμα από τα καπνικά του. Σε όσους δεν αρέσει ο κλώνος , η μπανάνα , η φράουλα και το dragonfruit άνετα θα σας φανούν χρήσιμα είτε μόνα τους είτε σε κάποια άλλη μίξη μελλοντικά.

Μία φωτό από το τελικό αποτέλεσμα



Καλά ανακατέματα...






« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2015, 00:56 από miltiades »

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #442 στις: Απριλίου 30, 2015, 11:09 »
Εχει δοκιμασει κανεις κανεναν κλωνο του mother's milk να μας πει εντυπωσεις;

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #443 στις: Απριλίου 30, 2015, 11:51 »

Πιπίλα!!!! Εχω κανει αυτή τη συνταγη ...


CAP Vanilla Custard 7%
TPA Vanilla Swirl 2%
CAP Sweet Strawberry 5%
TPA Dragonfruit 0.5%
TPA Orange Cream 0.2%
TPA Pear 0.2%
TPA Sweetenet 0.2


Αν καποιος το θελει πιο ξινο, τότε μπορει να αλλάξει τη φράουλα με την απλή της TPA ή να παιξει με αλλες συνταγες που εχουν και cheesecake μέσα.


Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #444 στις: Απριλίου 30, 2015, 11:56 »
Θυμιζει το κανονικο;


EDIT: Τα αρωματα τα πηρες απο Ελλαδα; και αν ναι απο που; τα εχει καπου μαζεμενα;

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #445 στις: Απριλίου 30, 2015, 12:11 »

Δεν ξέρω  :'( Εχω κανει καμιά 30αρια κλωνους γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι συνταγές αυτές θα μοιάζουν με κάτι αξιόλογο και γιατί έτσι μπορώ να μάθω και να καταλάβω τους συνδυασμούς των αρωμάτων χωρίς να μπαίνω σε αχαρτογραφητα μονοπάτια. Έτσι πιστευω ότι καποια στιγμη θα ερθει και η ωρα της δικιάς μας συνταγής...
Αν αγόραζα και το original υγρό για καθε κλωνο που κανω θα ήθελα τα τριπλάσια λεφτά :nope: .

Τελος να πω ότι είναι πολλές οι αξιόλογες συνταγές με κρέμες και φρούτα και ειδικά φράουλες που χάνεσαι. Αν σ'αρεσει γενικά ο συνδυασμος, το θεμα είναι να βρεις ποια συνταγη σ'αρέσει πιο πολύ .

EDIT: τα αρώματα και από Ελλαδα και από εξωτερικό. Τα Cap δύσκολα Ελλάδα. Ψαξε και παραπανω στα νηματα του DIY, εχουν αναφερθει διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #446 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:07 »
Έχει αντικαταστήσει κανείς την Vanilla Bourbon με την αντίστοιχη της FA στο Castle Long; Είναι παρόμοιες;
Το ίδιο και για την καρύδα.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #447 στις: Απριλίου 30, 2015, 13:23 »
εγω την καρυδα ... δεν υπαρχει προβλημα ...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #448 στις: Απριλίου 30, 2015, 17:35 »
κάποια μακακία έκανα με το γνωστό κλώνο του Grandmaster ;D


Ένα μήνα ωρίμανσησε Halo πεντακάθαρο ,περιοδικές (4-5) ανακινήσεις,δοσολογία με σύριγγα .  :dontknow:


Έχει μία υποτονική απροσδιόριστη γεύση , παντελώς αδιάφορη. Έκανα και αντίσταση με kanthal μήπως φταίει το νικέλιο αλλά τζίφος. :wall:

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #449 στις: Απριλίου 30, 2015, 18:15 »
Θα σου απαντησει ο "μαστορας" antonisk...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180230 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8251 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10058 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12