vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #405 στις: Απριλίου 24, 2015, 11:40 »
Ξεκίνησα κι εγώ να φτιάχνω την συνταγή για το castle long με τον τρόπο του Κώστα περίπου.
Έβαλα σε ένα μπουκαλάκι των 30ml εχθές τα δύο μπέρμπονς μαζί με 2ml βάσης, το άφησα ανοιχτό για λίγο παραπάνω από μία ώρα και τώρα είναι κλειστό στο μπουκαλάκι. Αύριο λογικά θα ρίξω και τα υπόλοιπα εκτός από βανιλλίνη και πυραζίνη.
Θα πρέπει αύριο να ρίξω μέσα και όλη την υπόλοιπη βάση που χρειάζεται Κώστα;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #406 στις: Απριλίου 24, 2015, 11:50 »
ναι  βαλτην οταν πια εχεις βαλει ολα τα συστατικα και μετα ... αλλα μην ξεχασεις στην πρωτη εβδομαδα να το ανοιξεις και να μπει αερας μεσα καινουριος  αστω κανα τριωρο και κλειστο και μετα το 20μερο σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #407 στις: Απριλίου 24, 2015, 13:13 »
το εχω 10 μερες .θα του δωσω ακομη  και θα δουμε.
θα το ξαναδοκιμασω σε καμια βδομαδα και βλεπουμε.
ετσι κι αλιως θα φτιαξω καινουργιο και αυτο θα μπει στο ντουλαπι για να κλειση δημινο

Ναι το Grandmaster βγαζει μπανανα, ΑΛΛΑ οσο το αφηνεις τοσο αυτη δενει με το φυστικοβουτυρο και τα αρωματα των ψημενων φυστικιων που στο τελος δεν κυριαρχει (η αντε παει στο 50/50 για να ακριβολογω). Παντως η αισθηση μπανανας ΝΑΙ υπαρχει ΑΛΛΑ με πολυ ωραιο τροπο (και δεν ειμαι φαν της μπανανας).
Εχει γινει Must υγρο για μενα...

Ισως η περιεργεια να ανακαλυψεις τα περιξ της μπανανας να ειναι αυτο που το κανει τοσο ενδιαφερον!

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #408 στις: Απριλίου 24, 2015, 13:23 »
Ποια συνταγη χρησιμοποιείτε για το grandmaster;
Υπάρχουν πολλές και δεν ξέρω ποια απ' όλες είναι καλή.
Δεν βρήκα στο νήμα κάποια συγκεκριμένη.
Έχουμε κανένα link;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #409 στις: Απριλίου 24, 2015, 14:01 »

Grandmaster clone


Acetyl pyrazine.    0.5%
Cotton candy  ή ethyl maltol  1%
Banana FA   3%
Caramel original TP ή Carabella atmos 3%
Vanillin 10% TPA ή Vanilla atmos 3%
Nutacco atmos 1%

Τη συνταγή μου την έστειλε ο ntesplit :bye:




Το έφτιαξα πριν 3-4 μέρες με πεπόνι (ΑΤΜΟΣ) αντί μπανάνας, μιας και μπανάνα δεν είχα... να δούμε... (Βέβαια έτσι όπως το έφτιαξα δεν είναι πλέον GrandMaster :)) ).

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #410 στις: Απριλίου 24, 2015, 14:06 »
Καλημέρα. Υπάρχει κάποια συνταγή να πλησιάζει στα παρακάτω υγρά τις halo;
FREEDOM  Juice , Longhorn ,  Captain Jack ,  VoodooΤο castle long, βγαίνει καταπληκτικό παρόλο που δεν έχει κλείσει καν μήνα. Έχω όμως μια μεγάλη αγάπη στα 4 από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #411 στις: Απριλίου 24, 2015, 14:08 »
Ποια συνταγη χρησιμοποιείτε για το grandmaster;
Υπάρχουν πολλές και δεν ξέρω ποια απ' όλες είναι καλή.
Δεν βρήκα στο νήμα κάποια συγκεκριμένη.
Έχουμε κανένα link;


Search παλικάρια...
Αυτή πάντως έχει βγει καλή!




Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #412 στις: Απριλίου 24, 2015, 14:34 »

Castle Long Reserve Homage…


Το παρακάτω είναι συνέχεια του CLR απλού που έχουν ήδη πάρει και δοκιμάσει κάποιοι φίλοι. Το ονομάζω homage απλά γιατί μου αρέσει περισσότερο ως έκφραση και αυτό γιατί για να γίνει κάτι κλώνος θα πρέπει να είναι ακριβές αντίγραφο που θεωρώ δεδομένο ότι δεν είναι.


Η κλωνοσυνταγή που έχω βρει και δοκιμάσει δεν είναι η γνωστή αλλά μία παραλλαγή της ποιο σύνθετη που συμπεριλαμβάνει και κάποια «εξωτικά» αρώματα. Σε αυτή τη συνταγή έχω προσθέσει ένα δικό μου κομμάτι για να εξομοιώσω κάποιες γεύσεις όπως τις αναφέρει ο κατασκευαστής.


Παρακάτω είναι ο ορίτζιναλ κλώνος
8% Coconut (Cap)
6% Toasted Almond (Cap)
4% Brown Sugar (TFA)
2% Vanilla Swirl (TFA)
2% French vanilla (Cap)
2% Kentucky Bourbon (TFA)
1% - 2% Red Oak (TFA) - Use this if you want the Castle Long Reserve flavor. If you want the 'Mixology" version, omit this one. Start low then adjust to taste.
.5 - 1%% Cherry Blossom (TFA) - be careful with this one, it's potent. You can leave it out, but I've found that it gives that kind of "tangy" pop.


Εδώ βρίσκεται ο κλώνος μετά από δικές μου «διορθώσεις» τις οποίες και αναφέρω παρακάτω.


Το Coconut της Capella διαχωρίστηκε σε 2 διαφορετικές καρύδες. Το coconut candy 2% και το coconut extra της TPA. O λόγος είναι γιατί σε αρκετές δοκιμές που έγιναν η καρύδα ενώ αναλογικά υπάρχει σε αρκετό ποσοστό καλύπτεται από τις πολύ ποιο δυνατές νότες του αμυγδάλου. Το candy μπαίνει για κόψει στην στυφή γεύση της καρύδας σε συνδυασμό με το almond. Το αποτέλεσμα είναι ουσιαστικά η νότα / γεύση της καρύδας σε αυτό το συνδυασμό να πάρει περισσότερο όγκο και χωρίς να σκεπάσει τα άλλα στοιχεία να δείχνει περισσότερο στο τελικό υγρό.


To toasted almond της capella αντικαταστάθηκε από αυτό της TPA με ποσοστό 2.5% + 0.5 % graham cracker. Γευστικά αυτό της TPA θεώρησα ότι υπερέχει αλλά είναι πολύ ποιο ισχυρό οπότε αναλογικά έπεσε ενώ το Graham Cracker μπήκε για να δώσει περισσότερο crust.


Η Vanilla Swirl έπεσε στο 1.5% και δίπλα της μπήκε 0.5% Vanilla Tahiti. Η βανίλια Ταϊτής είναι ότι ποιο κοντά μπόρεσα να βρω στη βανίλια Μαδαγασκάρης. Έδωσε το συγκεκριμένο πείραμα ένα καλύτερο τόνο αλλά χωρίς να αλλάξει κάτι σημαντικά. Και ίδιο να μείνει θεωρώ ότι καλυπτόμαστε.


Red OAK και Cherry Blossom. Εδώ θεωρώ ότι είναι το κλειδί σε όλη τη συνταγή. Προσωπικά δοκιμάζοντας το υγρό κατάλαβα μία γεύση προς το καρύδι αλλά όχι το κλασικό , αλλά την αγριοκαρυδιά (hickory). Ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα ότι η αγριοκαρυδιά υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις στην κατασκευή βαρελιών με βελανιδιά(OAK). Οπότε πιθανολογώ ότι αρωματικά προσπάθησαν να το κάνουν να φαίνεται ότι έγινε ωρίμανση σε τέτοιου είδους βαρέλι. Μετά από έλεγχο είδα ότι υπάρχει ένα άρωμα στην FA που ονομάζεται Black Fire. Πολλοί (λαθεμένα κατά την άποψη μου) συσχετίζουν το black fire με καπνικό. Προσωπικά διαπίστωσα ότι απλά σου φέρνει την γεύση και το άρωμα του καμένου ή καπνιστού με μία πολύ μικρή δόση καραμέλας.


Συνδυάζοντας το με το Red Oak μου έδωσε ένα μεγαλύτερο όγκο στην αίσθηση του καπνιστού ξύλου. Εδώ θέλει τώρα προσοχή γιατί και τα τρία αρώματα που αναφέρονται παραπάνω είναι πολύ ισχυρά.


Red OAK 1.5% και black fire 0.5%. Το cherry blossom προσωπικά δεν το κατάλαβα πουθενά και γενικώς το θεωρώ αχρείαστο. Απλά το χρησιμοποιούν για να ανεβάσουν την ένταση στα φρούτα. Εκεί έγινε αντικατάσταση με citric acid / 1 σταγόνα ανά 10 ml. Το συγκεκριμένο με εξυπηρέτησε περισσότερο γευστικά απλά χρειάζεται 2-3 μέρες για να φύγει η ξινίλα που βγάζει αρχικά στο υγρό.


Προσωπικά δεν είμαι fan του συγκεκριμένου υγρού που έχει φανατικούς φίλους. Είναι απλά μία προσπάθεια να ρίξω τα έξοδα σε φιλαράκια δημιουργώντας κάτι αντίστοιχο που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το πραγματικό καλλιτέχνημα της 5pawns. Οι συγκεκριμένοι φίλοι έχουν ξεμείνει εδώ και καιρό οπότε είπα να κάνω μία προσπάθεια (και οικονομικά και σε διαθεσιμότητα) να τους καλύψω εν μέρει τη πραγματικότητα.


Το όλο project και οι μίξεις έχουν γίνει με ζυγαριά ακριβείας.


Καλά ανακατέματα εύχομαι.
 

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #413 στις: Απριλίου 24, 2015, 14:38 »
Θα ρωτήσω κάτι χαζό αλλά θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς τι περιέχει μέσα το Smoke της After 8.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #414 στις: Απριλίου 24, 2015, 15:42 »
Εμενα μου εστειλαν και ο netsplit και ο antonisk Grandmaster κλωνο...Μπορω να πω οτι η συνταγη του Αντωνη μου αρεσε πολυ περισσοτερο, και ειναι αυτη αν δεν κανω λαθος
 
Banana Cream (TFA)   7,1%
Vanilla Custard (CAP)   2,1%
Peanut Butter (CAP)   2,1%
Peanut Butter (TFA)   2,1%
Caramel Original (TFA)   2,1%
Graham Cracker (TFA)   2,1%
Vanilla Swirl (TFA)   1,4%
Cotton Candy (TFA)   0,7%

Ιδιαιτερα αν του δωσεις τον καταλληλο χρονο ωριμανσης το υγρο δεν παιζεται!

ΥΓ - @netsplit δοκιμαζεις και με nutacco μεσα???

Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #415 στις: Απριλίου 24, 2015, 17:30 »
Καλημέρα. Υπάρχει κάποια συνταγή να πλησιάζει στα παρακάτω υγρά τις halo;
FREEDOM  Juice , Longhorn ,  Captain Jack ,  VoodooΤο castle long, βγαίνει καταπληκτικό παρόλο που δεν έχει κλείσει καν μήνα. Έχω όμως μια μεγάλη αγάπη στα 4 από πάνω.

Για το freedom που ειναι απο τα αγαπημενα μου εκανα μια μια παραλλαγή συνταγής που βρηκα σε καποιο site και μπορω να πω οτι ηταν πολυ κοντα!
Western Cowboy Blend (TPA) 3,5%
Cacao (Atmos Lab)                  1%
Vanilla Swirl (TPA)                   3%

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #416 στις: Απριλίου 24, 2015, 21:54 »
Πολυ βαρια μυρωδια βανιλλιας με μια ελαχιστη αισθηση απο bourbon.
Για μονο του το θεωρω πολυ εντονο για ατμισμα, μπουχτιστικο, για αναμειξεις σε μικρο ποσοστα θα ειναι καλο.

Το vanilla bourbon δεν έχει σχέση με το ποτό bourbon - είναι είδος βανίλιας.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #417 στις: Απριλίου 24, 2015, 22:10 »
και να προσθεσω :

 Μπέρμπον είναι το όνομα για όλες τις βανίλιας που φυτρωνουν  στη Μαδαγασκάρη και σε άλλα νησιά του Ινδικού Ωκεανού, συμπεριλαμβανομένων των Κομορών και της Ρεϋνιόν που παλαιότερα ήταν γνωστό ως το Île Bourbon, και αυτό είναι το όνομα του εν λόγω νησιού που έδωσε το ονομα μπέρμπον το όνομά της βανιλιας

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #418 στις: Απριλίου 24, 2015, 22:17 »
Καλησπέρα Κώστα.


κάνε το εξής πείραμα. Σε ένα υγρό ρίξε vanilla bourbon + red oak (εφόσον το βρεις) και μου λες ;D


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2015, 23:38 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #419 στις: Απριλίου 24, 2015, 22:27 »
Τι θα γίνει Μιλτιάδη; σε οποιοδήποτε υγρό; καπνιστό θα βγει;;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110743 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159958 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530841 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801673 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet