vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

232 επισκέπτες, 9 χρήστες
ahill2, Alexander20, maprix, lounik, dvelev, manoslykos, tibolaso, camber, Buliwyf

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #240 στις: Μαρτίου 29, 2015, 18:39 »
Castlelong clone:Kentucky Bourbon (TFA) 2.5%Coconut Extra (TFA) 1.5%Acetyl Pyrazine (TFA) 1.5%Toasted Almond (TFA) 1.5%Vanillin (TFA) 1%Bourbon Vanilla (TFA) 1%Brown Sugar (TFA) 1%


Δοκίμασα αυτό...

Απλά μια δοκιμή ήθελα να κάνω για να δω τί συμβαίνει με το Castlelong clone...

Εκανα το εξής... Για κάθε 0,5% αρώματος θεώρησα μια σταγόνα από τα μπουκαλάκια μου...
ΠΧ. Για Kentucky Bourbon έβαλα 5 σταγόνες, για Coconut Extra 3 σταγόνες Κ.ο.κ.

Πρόσθεσα βάση ωστε το σύνολο να είναι 10 ml...

Η περιέργεια με έτρωγε οπότε σήμερα (2 μέρες μόλις μετά) δοκίμασα στον Phenomenon Zest.

Τώρα κατάλαβα γιατί γίνεται τόσο ντόρος με το συγκεκριμένο υγρο!!!!!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! Αν ο κλώνος μου βγήκε έτσι, πως είναι το αυθεντικό δλδ?


Εννοείται οτι θα το ατμίσω έτσι, και θα βάλω να γίνεται και ένα μπουκαλάκι με τις ίδιες δοσολογίες τουλάχιστον 20 μέρες, μιας και η καρύδα είναι αρκετά έντονη...
(Το Kentucky Bourbon ειδικά μέσα δίνει ρέστα!!!!, ενώ καταλαβαίνεις με τον Zest κάθε άρωμα ενα προς ενα!!!)

Ευχαριστώ παιδιά!!!! Απίστευτο νήμα!!!! :respect:

Εννοείται οτι αν μου αρέσει αυτό που θα αφήσω 20 μέρες (που θα μου αρέσει) απλά θέλω να δω τις δοσολογίες παλι, θα κάνω 100 ml!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #241 στις: Μαρτίου 29, 2015, 18:44 »
Αν εχεις την δυνατοτητα δοκιμασε και το οριτζιναλ!!!!!

Αν και ο κλωνος ειναι πολυ καλος και αυτος!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #242 στις: Μαρτίου 29, 2015, 18:45 »
Αποκλείεται :))


Και αν μου αρέσει? :laugh1:


Ντεν έκει άλλο κρίμα τζέπη!!

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #243 στις: Μαρτίου 29, 2015, 18:59 »
Εμ βεβαια...καθεσαι στον κωλο σου εσυ;; μονο να αναβεις φωτιες ξερεις!!!

Δεν στο συγχωρω αυτο!!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #244 στις: Μαρτίου 29, 2015, 19:29 »
Αποκλείεται :))


Και αν μου αρέσει? :laugh1:


Ντεν έκει άλλο κρίμα τζέπη!!
Αμα σ'αρέσει την πατησες γιατι  αρχες Μάη βγαινει το reserve οπου αν δοκιμασεις θα παθεις μεγαλυτερη ζημια!

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #245 στις: Μαρτίου 29, 2015, 19:45 »
 >:( :hmmm: :eyesplash: τι θα δούμε πάλι..... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #246 στις: Μαρτίου 29, 2015, 20:18 »
demkoni, νομιζω ότι το εκανες πιο ελαφρυ το υγρο...
Αφού κάθε 0,5% είναι μια σταγόνα τότε το συνολο του υγρου για 10ml επρεπε να ειναι 200 σταγόνες.
Έβαλες 10% αρώματα δλδ 20 σταγονες, άρα έπρεπε να συμπληρώσεις άλλες 90χ2=180 με βαση για να βγει σωστό.
Τώρα βεβαια που το σκεφτομαι ίσως και τα 9 ml που προσθεσες να υπερβαίνουν ελαφρώς τις 180 σταγόνες....και να εισαι κοντα, εξαρταται βεβαια απο το σταγονομετρο :confused1:
Προτείνω πάντως να το φτιάξεις από την αρχή μετρώντας κανονικά, γιατί το χειρότερο θα είναι να μην μπορεις να το ξαναπετυχεις....
Η καρυδα δενει μετα απο μια εβδομαδα...τόσο που μια φιλη μου είπε να της διπλασιασω τη ποσοτητα.... :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #247 στις: Μαρτίου 29, 2015, 21:51 »
Το φαντάστηκα οτι θα έβγαινε ελαφρύ...


Πραγματικά το ευχαριστιέμαι τώρα που γράφω κα το ατμίζω...


Δοσολογία ίσως να μην αλλάξω... Ξέρεις τί θα κάνω?


Αν έβαλα πχ 9 ml βάσης, την επόμενη φορά θα διπλασιάσω τις σταγόνες του αρώματος και θα βάλω 16 ml βάσης, οπότε να κάνω περίπου 18 ml στο σύνολο.


Παραπάνω δεν ανεβάζω τα αρώματα... Είναι ηδη μπόμπα στον ατμόποιητή που το ατμίζω. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #248 στις: Μαρτίου 29, 2015, 22:01 »
εγω θα σου ελεγα να το αφησεις ετσι οπως ειναι απλα οταν ωριμασει και δεις δεν σε καλυπτει τοτε να το δυναμωσεις στο επομενο 10μελο ... στο λεω αυτο γιατι αν ειναι ελαφρυ που το δικο σου δεν ειναι γιατι 10% ειναι μια χαρα .. θα το ευχαριστηθεις χωρις να σε λιγωνει κατα την διαρκεια της ημερας ... εγω να σκευτεις οταν κανω 30μελα πια ... το τελικο ωριμασμενο υγρο το κανω μετα 50μελο και το αφηνω ακομα μια εβδομαδα .. και γινεται στα μετρα μου .. τις πρωτες δοκιμες μου τις εκανε ενας φιλος απο εδω καλος και μετα ειδα οτι μου ταιριαζει πιο ελαφρυ και εμεινα εκει .. αν δεις οτι εσενα στις 20 μερες δεν σε καλυβει τοτε ανεβαζεις γκαζια

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #249 στις: Μαρτίου 29, 2015, 22:23 »
Γιώργο δεν το δοκίμασα ακόμα ακριβώς όπως το είχαμε γράψει, αλλά....
Μετά από καμιά 100ml RY4 double - TPA που έχω ατμίσει είμαι σίγουρος ότι είναι η βάση του αρώματος, αλλά πιστεύω ότι είναι λιγότερο από 8%, όπως είχε γράψει και ο Cruiser. Μάλλον κάπου στο 5%
Επίσης επειδή κάνω και δοκιμές με διαφορετικά ποσοστά Acetyl Pyrazine είμαι σίγουρος ότι και αυτό είναι μέσα και δίνει την αίσθηση του ξηρού καρπού. Αυτό γύρω στις 2-3 σταγόνες ανά 10 ml, 0,5% χοντρικά.
Έκανα και μια δοκιμή με το huzelnut της TPA στο 4% και δεν είναι αυτός ο ξηρός καρπός που έχει. Είναι βέβαια πολύ έντονο το άρωμα αυτό και σίγουρα πρέπει να πάει στο 1% ίσα να δίνει λίγο άρωμα και γεύση. Αλλά θελει και κάτι άλλο. Φυστίκι; δεν ξέρω. 
Για τη μαύρη ζαχαρη δεν ειμαι σίγουρος, ίσως να έχει τελικά άλλο γλυκαντικό π.χ sweetener (σουκραλόζη), ethyl maltol;
Μη σου πω ότι μπορεί να έχει και λίγο cookie...


Αυτό πάντως που έχω καταλήξει με το DIY είναι ότι έχεις τόσες πολλές επιλογές που φτιάχνεις ότι θελεις και όπως το θελεις σύμφωνα με τα δικά σου γούστα. Δεν είναι ανάγκη να κολλάμε μόνο στους κλώνους. Απλά το κάνουμε επειδή είναι δοκιμασμένοι...Τωρα τελευταια για παραδειγμα μπηκα στις κρέμες....οι επιλογές και οι συνδυασμοί πλέον με τα αλλα αρωματα είναι αμέτρητοι, όρεξη να έχεις. Με φρούτα, με καπνικά...με οτι θες.
Αν εχω νεοτερα για το shooting star θα επανελθω.


Συμφωνώ     και  θα  σου   συμπληρώσω  ότι  ο  ecocig  έχει παίξει  έξυπνα  με  το Pistachio  σε  αυτό το  υγρό
***  Παίζει  να  έχει  και  Sugar Cookie V2/capella     
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2015, 22:43 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #250 στις: Μαρτίου 30, 2015, 01:34 »
Ενας κλώνος για όσους ειναι φαν της κρεμας και της φραουλας...

Mother's Milk
Vanilla Custard (CAP) 7%
Vanilla Swirl (TFA) )2%
Sweet Strawberry (CAP) 5%
Dragon Fruit (TFA) 0,5%
Orange Cream (TFA) 0,2%
Pear (TFA) 0,2%

Το υγρο ειναι πραγματι ευκολοπιοτο αν σας αρεσει η κρεμα.
Η φραουλα ειναι πολυ λαιτ και δεν γλυκιζει/ξυνιζει πολύ.
Τα υπολοιπα φρουτα παντως τωρα που ειναι σχετικα φρεσκο, μολις 5 ημερες, δεν μου βγαινουν στη γευση...
Γενικως ειναι ωραίο υγρο, δεν ξερω αν πλησιαζει το οριτζιναλ, δεν το εχω δοκιμασει.


EDIT : Ποσοστό VG/PG 70/30, έτσι προτεινει ο κλωνοποιός...γενικώς έτσι βλεπω και τα φτιαχνουν, με περισσότερη VG και σπανίως με 50/50
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2015, 01:43 από antonisk »

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #251 στις: Μαρτίου 30, 2015, 01:45 »
Μια καλή προσέγγιση του Mother's milk που έχω δοκιμάσει και πλησιάζει αρκετά στο πρωτότυπο είναι η εξής:

Suicide Bunny- Mother's milk (v2)

Yellow cake 6%
Strawberry 4%
Sweat cream 3%
Vanilla custard 1,5%

Όλα τα αρώματα είναι από TPA και χρειάζεται περίπου 10- 15 ημέρες ωρίμανση. (Αξίζει να αναφέρω ότι όταν δεν διέθετα το πρώτο άρωμα που αναφέρει η συνταγή το αντικαθιστούσα με Vanilla cupcake από TPA και έβγαινε εξίσου ωραίο.)

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #252 στις: Μαρτίου 30, 2015, 01:53 »
Κι αλλα αρωματα θα με βαλεις να αγορασω τωρα; εχω φτασει τα 50-60 μπουκαλακια κι αυτα τα δυο yellow cake και cup cake δεν τα εχω. :wall:
Θα μεινω στη δικη μου εκδοχη μεχρι την επομενη παραγγελια  :yes:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #253 στις: Απριλίου 01, 2015, 00:22 »
Να ρωτησω κατι λιγο υποκεομενικο αλλα θα ηθελα μια γνωμη...

Με ποιες βασεις παει καλα η συνταγη για το castle long..Εχετε βρει καποια καλυτερη απο αλλη;
Εχω βασεις ατμος (δεν εχω δοκιμασει αλλες) αλλα ούτως ή αλλως τελειωνουν και πρεπει να παρω για να φτιαξω

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #254 στις: Απριλίου 02, 2015, 15:14 »
το γνωστό κλωνό του grand master Πόσε μέρες το αφήνετε για ωρίμανση?


Έκανα τα πρώτα 30 ml μόλις τώρα  ::)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110476 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515266 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530723 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet