vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Doubt, nightdream, Buliwyf, face7off, grag, vag21

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 01:15 »
μάλλον θα μπώ στον πειρασμό να κάνω κανένα πείραμα...

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #196 στις: Μαρτίου 02, 2015, 19:13 »
Για το RY4 της Liqua κάποια συνταγή;
Κάπου διάβασα στο forum πως είναι πολύ κοντά το RY4 Double της TPA. Ισχύει; Τα έχει δοκιμάσει κανείς και τα δύο;

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #197 στις: Μαρτίου 02, 2015, 19:17 »
Το ειπε ο cruiser ...
Ο πλεον ειδικος νομιζω στα υγρα αρα λογικα θα ισχυει..,εχει δοκιμασει και τα 2 και ειπε οτι ειναι πολυ κοντα. ..

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #198 στις: Μαρτίου 02, 2015, 19:21 »
Ναι ναι το θυμάμαι τώρα που το λες, στο review που είχε γράψει για το υγρό.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #199 στις: Μαρτίου 02, 2015, 19:26 »
Ακριβως..ειχα στο νου μου να το φτιαξω αλλα κολλησα με το fa ry4 και το αφησα :ρ

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #200 στις: Μαρτίου 02, 2015, 20:38 »
Δεν ξέρω που να το γράψω,ξέρουμε το κουπόνι έκπτωσης για liberty flights;☺

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #201 στις: Μαρτίου 02, 2015, 21:24 »
LF10 και σου δίνει 10% εκπτωση ! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #202 στις: Μαρτίου 03, 2015, 02:16 »
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #203 στις: Μαρτίου 04, 2015, 17:45 »
Λοιπόν μετά από 3-4 εβδομάδες παρέα με τους κλώνους ήρθε η ώρα να πω την άποψή μου αν και μπορεί να είναι ακόμα νωρίς.
Να διευκρινίσω ότι δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα original υγρά. Αυτό σημαίνει ότι τα σχόλιά μου έχουν να κάνουν μόνο με το πώς μου φάνηκε το κάθε υγρό. Βέβαια τα υγρά τα δοκίμασαν και φίλοι συνατμιστές που έχουν εμπειρία από τα original και θα παραθέσω τα σχόλια τους.

Όλες  οι δοκιμές έγιναν με ERL, Kayfun V4 tobeco, Magma tobeco και τα IPVmini και Cloupor mini. Τα στησίματα ήταν πολλά και διάφορα αλλά συνήθως με 32αρι kanthal, KGD και αντίσταση 1,3 – 1,7. Τα υγρά δοκιμάστηκαν σταδιακά μετά από μία έως και τέσσερις εβδομάδες ωρίμανσης, χωρίς καμία άλλη μέθοδος που να τα πουσάρει (ζέσταμα, μαγνητική ανάδευση κλπ). Εννοείται ότι όσο περισσότερο τα άφηνες τόσο πιο πολύπλοκη γεύση έπαιρνες. Έφτιαξα 30ml από το καθένα στα 6mg 50/50 PG/VG.
Τα υγρά συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά σε κάθε ατμοποιητή. Στον Erl οι γεύσεις είναι πιο έντονες, στον Kayfun πιο απαλές και υποτονικές και στον Magma κάποιες είναι πολύ καλές και κάποιες δεν μου άρεσαν.

Castlelong clone:
Kentucky Bourbon (TFA) 2.5%
Coconut Extra (TFA) 1.5%
Acetyl Pyrazine (TFA) 1.5%
Toasted Almond (TFA) 1.5%
Vanillin (TFA) 1%
Bourbon Vanilla (TFA) 1%
Brown Sugar (TFA) 1%
 
Έκανα το λάθος να το ατμισω από την πρώτη εβδομάδα. Μεγάλο λάθος. Το υγρό περιέχει τόσα αρώματα που για να δέσουν περναει καιρός. Μόνο την καρύδα αναγνώριζα, τόσο που έλεγα ότι στο επόμενο batch θα τη μειώσω. Και μια οινοπνευματιλα (από το bourbon). Αλλά έπεσα έξω. Μετά από δυο εβδομάδες το υγρό μεταμορφώθηκε. Έγινε ενιαίο. Ένα γλυκοπιοτο υγρό, με υποψία ποτού ίσως όχι bourbon αλλά κάτι κοντά και μια νότα καρύδας διακριτική. Αυτά τα δυο υπερτερούν. Στο βάθος κάπου βγαίνει και το καβουρντισμένο αμύγδαλο αλλά πολύ λιγότερο. Έχει πάντως πολυπλοκότητα.
Στον ERL η αίσθηση του υγρού ήταν πολύ έντονη, το ίδιο και στον magma. Δεν το ευχαριστήθηκα. Όμως με τον Kayfun έδεσε περισσότερο.  Μου άρεσε πολύ .Έφτιαξα άλλο ένα batch με σκοπό να το αφήσω να ωριμάσει περισσότερο. Οι φίλοι που δοκίμασαν είπαν ότι πλησιάζει αλλά όχι τόσο στο original που τα πάντα είναι πιο έντονα με κύριο τη σπιρτάδα που δίνει το ουίσκι. Ίσως τελικά στη συνταγή να χρειάζεται περισσότερο bourbon και αμύγδαλο.  Πιο γλυκό δεν θα το ήθελα. Εύκολα πάντως γίνεται all day vape το συγκεκριμένο.
 
Grandmaster clone:
Banana Cream (TFA) 10%
Vanilla Custard (CAP) 3%
Peanut Butter (CAP) 3%
Peanut Butter (TFA) 3%
Caramel Original (TFA) 3%
Graham Cracker (TFA) 3%
Vanilla Swirl (TFA) 2%
Cotton Candy (TFA) 1%
 
Μαζί με το Castlelong οι πιο ωραίοι από τους κλώνους της δοκιμής. Φίλος που έχει δοκιμάσει original μου είπε ότι η ομοιότητα είναι της τάξης του 80-90%. Ντριπαρε σε Genesis και είχε μείνει έκπληκτος.
Μου άρεσε περισσότερο στον ERL και στον Magma σε αντίθεση με τον Kayfun. Εκεί καταλάβαινα τα βασικά αρώματα ειδικά στην ρινική εκπνοή. Πριν ωριμάσει καλά, κυρίαρχοι είναι οι ξηροί καρποί στη συνέχεια οι κρέμες δένουν αρμονικά με την μπανάνα να εμφανίζεται κάπου στο βάθος. Ίσως με άλλης εταιρίας banana cream τα αποτελέσματα να είναι καλύτερα. Πάντως και σε αυτό το υγρό όπως και στο Gambit που ακολουθεί τα αρώματα είναι πολύ καλά, ενώ η γεύση όχι τόσο έντονη.  Ίσως αυτό να οφείλεται στο μεγάλο ποσοστό αρωμάτων που έχουν αυτές οι συνταγές. 28% μου φαίνεται πολύ. Νομίζω με τα δύο τρίτα και περισσότερη ωρίμανση τα υγρά θα είναι καλύτερα. Θα δοκιμάσω ξανά. Και από αυτό έφτιαξα δεύτερο batch με σκοπό περαιτέρω ωρίμανση.

EDIT: Ψαχνοντας παραπανω, όντως ο δημιουργός της συνταγής λεει ότι τελικά φτιάχνει εκ των προτέρων τα αρώματα και αυτό το μίγμα το χρησιμοποιεί σε ποσοστό 20%. Αυτό διαμορφωνει την αρχική συνταγή στα παρακάτω ποσοστά που φαινονται πιο λογικά. Την αλλαγή την εκανε αφού πολλοί λέγανε ότι τοσο μεγάλο ποσοστό στο τέλος κανει τις γέυσεις μουντές...

Banana Cream (TFA)   7,1%
Vanilla Custard (CAP)   2,1%
Peanut Butter (CAP)   2,1%
Peanut Butter (TFA)   2,1%
Caramel Original (TFA)   2,1%
Graham Cracker (TFA)   2,1%
Vanilla Swirl (TFA)   1,4%
Cotton Candy (TFA)   0,7%

Gambit clone:
Apple Pie (TFA) 14%
Pie Crust (TFA) 5%
French Vanilla Deluxe (TFA) 4%
Whipped Cream (TFA) 3%
Caramel (TFA) 2%
 
Το πιο αδικημένο της παρέας. Η μηλόπιτα της TFA ή δεν είναι αυτή που πρέπει ή χρειάζεται άλλη ποσόστωση. Από άρωμα καλό αλλά από γεύση γιοκ! Μήλο ψάχνεις να βρεις κάπου στο βάθος και αυτό δεν μοιάζει και πολύ για μήλο. Την κανελιτσα κι αυτή στο βάθος, πολύ βάθος. Δεν έμεινα ευχαριστημένος από το υγρό, υποτονικό γενικώς. Η απόδοσή του ήταν σχεδόν η ίδια σε όλους τους ατμοποιητές. Όσο περνάει ο καιρός όμως γίνεται όλο και καλύτερο. Δεν θα το αδικήσω από τώρα, θα δοκιμάσω ξανά αργότερα.
 
Nana’s Cream clone:
Strawberry (TFA) 7%
Banana Cream (LA) 5%
Dragonfruit (TFA) 3%
1 drop per ml Citric Acid
 
Εδώ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά αφού η συνταγή δεν ακολουθήθηκε κατά γράμμα. Δεν είχα banana cream της LorAnn κι έτσι χρησιμοποίησα αυτή της TFA. Επίσης δεν είχα αγοράσει  “ξινό” δλδ κιτρικό οξύ. Συνεπώς δεν είναι ίδια συνταγή. Τώρα πλέον έχω και τα δύο και στο επόμενο batch θα την κάνω ίδια. Νομίζω εξάλλου αυτό ήταν και το πρόβλημα που δεν μου άρεσε. Η μπανάνα αν και στο 5% δεν φαίνεται καθόλου. Μάλλον της Lorann δίνει αυτό που πρέπει, αφού οι δημιουργοί του κλώνου ορκίζονται ότι αυτήν περιέχει και το original υγρό. Ούτε και το dragonfruit φαίνεται.  Όλα μάλλον θα αναδειχθούν με το κιτρικό οξύ. Καταλήγει λοιπόν σε ένα ήπιο φραουλένιο υγρό που την καλύτερη γεύση την πηρα στον magma. Αναμένω τη νέα παρτίδα, που θα είναι σωστή,  για να δω αν θα αλλάξει κάτι.
 
Honey Pearry clone
Pear (TFA) 6%
Sweet Strawberry (CAP) 5%
HoneyDew (TFA) 4%
Apricot (LA) 3%
 
Και εδώ μια παρασπονδία. Δεν είχα sweet strawberry και έβαλα Ripe Strawberry της TFA. Το αποτέλεσμα είναι ένα ωραίο φρουτένιο υγρό (με μεντόλη νομίζω το καλοκαίρι θα τα σπάει) αλλά με αυτό το πεπόνι της TFA να τα έχει καπελώσει όλα τα υπόλοιπα. Μα όλα. Στην επόμενη παρτίδα θα ρίξω το ποσοστό στο 2%-3%, και ίσως ανεβάσω λίγο τα άλλα αφού ροδάκινο, βερίκοκο και φράουλα είναι πολύ υποτονικά. Α και να μην ξεχάσω ότι το υγρό βγάζει μια “σαπουνιλα” που είναι κατά πάσα πιθανότητα από το πεπόνι. Με την ωρίμανση μειώνεται αλλά δεν εξαφανίζεται. Πιστεύω ότι θα διορθωθεί με τη μείωση του αρώματος του πεπονιού. Σημειώνω για να φύγουν από τους ατμοποιητές τα αρώματά του θέλαν πάντα πλύσιμο.
 
Στην όλη διαδικασία, έχω κάνει ένα λάθος, αλλά το έκανα εσκεμμένα, αφού σκέφτηκα τα χρήματα, τον κόπο, την φασαρία και τη διάρκεια (που δεν θα έπρεπε να τα σκέπτεται ένας καλός DIYer). Θα έπρεπε να έχω φτιάξει από ένα πενταμελο από το καθένα άρωμα για να ξέρω πως είναι η γεύση και το άρωμα του σκέτο. Έτσι, στη συνέχεια θα είχα τη δυνατότητα να κρίνω τι μου άρεσε και τι όχι και να φανταστώ ποια θα ήταν η συμπεριφορά του στη μίξη. Θα το κάνω όμως τώρα που έχω άποψη για τις συνταγές….ανάποδος ε;
 
Τελική κατάληξη είναι ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα υγρά, αφού αποτελούν κάτι πιο σύνθετο από τα απλά DIY με μία-δύο γεύσεις και ατμίζονται σχεδόν όλα ευχάριστα με κάποια να τα αναζητώ από ώρα σε ώρα.
 
Όσοι έχετε δοκιμάσει κάποιες από τις συνταγές καλό θα ήταν να γράψετε και τις δικές σας παρατηρήσεις μπας και μπορέσουμε να τις βελτιώσουμε
 
Θα επανέλθω όταν θα έχω πιο “ωριμη” γνωμη μετά την περαιτέρω ωρίμανσή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2015, 23:27 από antonisk »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #204 στις: Μαρτίου 04, 2015, 17:53 »
Παντως στο οριτζιναν castle long ειναι εντονη η παρουσία της καρυδας και του μπερμπον....
Για τα αλλα δεν εχω σχολια καθως περα απο το grandmaster που δεν μου αρεσε,τα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει

Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #205 στις: Μαρτίου 04, 2015, 19:01 »
Western Cowboy TPA        4.5%
Marshmallow       TPA        3%
Cacao Atmos Lab               2.5%
Black Vanilla Atmos Lab   0.5%
Πολύ κοντά στο Freedom (Halo)

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #206 στις: Μαρτίου 04, 2015, 23:28 »

Ψαχνοντας παραπανω, όντως ο δημιουργός της συνταγής λεει ότι τελικά φτιάχνει εκ των προτέρων τα αρώματα και αυτό το μίγμα το χρησιμοποιεί σε ποσοστό 20%. Αυτό διαμορφωνει την αρχική συνταγή στα παρακάτω ποσοστά που φαινονται πιο λογικά. Την αλλαγή την εκανε αφού πολλοί λέγανε ότι τοσο μεγάλο ποσοστό στο τέλος κανει τις γέυσεις μουντές...


Banana Cream (TFA)   7,1%
Vanilla Custard (CAP)   2,1%
Peanut Butter (CAP)   2,1%
Peanut Butter (TFA)   2,1%
Caramel Original (TFA)   2,1%
Graham Cracker (TFA)   2,1%
Vanilla Swirl (TFA)   1,4%
Cotton Candy (TFA)   0,7%

Εκανα edit το παραπάνω post  για να ειναι συγκεντρωμενα...


Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #207 στις: Μαρτίου 05, 2015, 00:14 »
Το "Unicorn Milk" είναι ένα πολύ γνωστό και με φανατικούς θαυμαστές υγρό απο την "Cutwood"..
Εδω η συνταγή.
Δεν εχω δοκιμάσει ούτε το αυθεντικο ουτε και την συνταγη που παραθέτω αλλα το πήρα απο μια έγκυρη ομάδα, αν ανεβηκε εκεί τότε θα είναι πραγματικά πολύ κοντινο στο αυθεντικο.




Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #208 στις: Μαρτίου 05, 2015, 17:16 »
Λοιπον παιδες εχω ορεξη για συνταγουλα να βρω τη συνταγη της HALO για το Voodoo..
Εχω παραγγειλει καποια αρωματα τις tpa τα οποια θεωρω με εναν συνδυασμο θα καταφερω να το φερω οσο πιο κοντα γινεται..
Θα ηθελα ομως οσοι το εχουν δοκιμασει να μου κανουν ειτε προτασεις ειτε να μου πουν τι γευση επαιρναν πχ σε ενα σημειο θυμιζει αρκετα τη σταφιδα..

Αν υπαρχει βεβαια και καποια συνταγη στο www βαλτε κανενα link να δουμε.

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #209 στις: Μαρτίου 05, 2015, 22:31 »
@antonisk
Εχω φταξει 3-4 εκδοσειςτου castle long και θα συμφωνησω οτι χρειαζεται παραπανω αμυγδαλο η ισως πυραζινη και burbon, και πιο λιγη ζαχαρη γιατι με την ωριμανση γλυκιζει αρκετα. Στην αρχη μου αρεσε, μετα εβγαλε πολυ ζαχαριλα...
Ειναι καλο το αποτελεσμα, αλλα την αποδοση γευσης που παιρνεις με το αυθεντικο, σιγουρα δεν την εχει.
Τωρα εχω 2 μπουκαλακια να ωριμαζουν εδω και 40 μερες, ενα με brown sugar και ενα χωρις για να πειραματιστω με τις αναλογιες και να σπασω την γλυκα του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160042 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110825 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530891 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41024 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet