vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

223 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, e-akapnos, redvw74, ZoeM, giorgos1999

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 14:07 »
Εχει το TY4 το οποιο μοιαζει αρκετα με τα τριμπεκοειδη..ποιο πολυ σε soho  αλλα πιο απαλο..

Αποσυνδεδεμένος dfoust

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 08:57 »
Καλημέρα παιδιά,  πήγα σε ένα φαρμακείο εδώ στο νησί που έχει κάποια υγρά demo για δοκιμή και μέσα σε αυτά είναι και το Tribeca δεν ξέρω τι λέτε αλλά εμένα μου προκάλεσε αναγουλα δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που μου έκατσε καλύτερα είναι ένα el greko Manhattan.  Επίσης πολύ Tribeca μοιάζει το Number 1 από nobacco. 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 09:58 »
Συνταγή για το Tribeca απλά κλάμα


12.5% Double RY4
2.5% Graham Cracker
2% Pyrazine
3% ethyl maltol
 
Επίσης εγώ παίζω λίγο περισσότερο με το ποσοστό του Maltol θέλω λίγο παραπάνω

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 19:16 »
To Tribeca Χάρη νομίζω ότι δεν φτιάχνεται απευθείας ανακατεύοντας όλα τα υλικά μαζί.
Είναι βάσεις που φτιάχνονται ξεχωριστά και μετά ενώνονται. Αυτό έχω διαβάσει από κάποιον που
έφτασε πολύ κοντά


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 19:23 »
To ιδιο εχω διαβασει και εγω ... το Tribeca κατασκευαζεται σαν κλωνος μονο αν μεμονωμενα αρωματα με βασεις ωριμάσουν και μετα ενωθουν ολα μαζι .. προσπαθω να βρω το νημα που το ειχα διαβασει

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 19:37 »
Το είχαμε συζητήσει με τον cruiser79 σε κάποιο νήμα και είπε οτι και τη μέθοδο με ξεχωριστή ωρίμανση των αρωμάτων την είχε δοκιμάσει, αλλά tribeca δεν έβγαλε στον τρόπο που αποδίδεται κατά κύματα η γεύση, μόνο στην μυρωδιά.
Το tribeca την μοναδική φορά που το δοκίμασα, δεν μου άρεσε. Θα του δώσω κάποια στιγμή μια δεύτερη ευκαιρία.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Εχει το TY4 το οποιο μοιαζει αρκετα με τα τριμπεκοειδη..ποιο πολυ σε soho  αλλα πιο απαλο..
αν είναι πιο απαλό από το soho, δεν θα έχει καθόλου γεύση  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 19:56 »
Η  μαγεία  του  dιy  είναι    ότι  και  η  μια  σταγόνα  άρωμα  φτιάχνει  η  χαλάει  την  συνταγή   :yes:

 
Εγώ  πάντως  για  να  έχω  πιο  πολύ  άρωμα στο  υγρό   …..βάζω  πάντα  λιγότερο  άρωμα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 20:48 »
Παρών!

Να σας πω επίσης ότι το Τριμπέκα, δεν έχει ένα μόνο καπνικό. Έχει ένα κυρίαρχο, το RY4 Double, έχει σίγουρα και το καπνικό που περιέχεται στο Liqua American Tobacco και θα έπερνα όρκο ότι έχει και τρίτο. Graham δεν χρησιμοποίησα, το τρίτο καπνικό δεν το ανακάλυψα ποτέ. Δοκίμασα ακόμα και να παίξω με την πυκνότητα της βάσης κατά την ωρίμανση, αλλά δεν τα κατάφερα στο τέλος. Όταν λέω πυκνότητα, εννοώ ότι ανακάτεψα τα καπνικά με μη αραιωμένη VG υπό θέρμανση για να είναι ρευστή και μετά την άφησα να πήξει πριν την ανακατέψω με PG. Και όταν λέω "την άφησα" εννοώ μήνα! Πάλι η απόδοση της γεύσης κατα κύματα, δεν εμφανίστηκε!

Με τιμή και το κεφάλι ψηλά, αποδέχτηκα την ήττα μου και πήγα να ατμίσω το υπόλοιπο από το Original που είχα για trial & error, και το οποίο μετά από κάτι μήνες που παρέμενε, είχε ωριμάσει στην εντέλεια! Ο μόνος λόγος που ατμίζω που και που κανένα καινούριο καπνικό, είναι μπας και βρω το τρίτο καπνικό!

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 21:39 »
Μα ακομα γινεται λογος για το κακιστο ΠΛΕΟΝ υγρο που λεγεται Tribeca  :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 13:32 »
Εχω κάνει εδω και μια βδομάδα τον γνωστό κλώνο castle long με αρώματα απο TPA.. 50 μλ συνολο και οι αναλογιες των αρωμάτων μετρήθηκαν με πιπέτα.. Το αναδευσα μαγνητικα κανα 7ωρο και τώρα το έχω σ ενα ντουλάπι.. Το θέμα όμως είναι οτι όταν καμια φορά ανοιγω το μπουκαλάκι να το μυρίσω μου βγάζει μια μυρωδια πως να την πω.. σαν αλκοολ ενα πράμα, σαν χημικό.. Μήπως να το αφήσω λίγο με ανοιχτό καπάκι?? σε εσάς έτσι μύριζε στην αρχή??

Αποσυνδεδεμένος L.G.

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+IATTY+RAM + ΟΔΥΣΣΕΑΣ + KILLER 705 = <3
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 13:39 »
χαιρετω παιδες , ψαχνω εδω και καιρο και δεν μπορω να βρω πουθενα ομως  ethyl maltol :-\ 
μηπως ξερετε που μπορω να το βρω σας παρακαλω ? ελλαδα η εξω δεν με πειραζει

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 13:40 »
Ετσι ειναι η μυρωδια του.Και εγω εχω ενα μπουκαλακι πρεπει να ειναι κανα 2μηνο μιας και μου το εδωσαν ωριμασμενο και το εχω ηδη κανα μηνα και ακομα μυριζει εντονα!!!

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 14:00 »
Ωραια η μυρωδιά του... Η γευση του όμως φαντάζομαι οτι είναι διαφορετική και πλησιάζει τα στάνταρ ετσι??

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 14:12 »
Καμια σχεση η μυρωδια με την γευση του.και εμενα με αγχωσε καθως ειχε πολυ εντονη μυρωδια αλλα στην 3η τζουρα (ήθελε 3 τζουρες στον ναυτιλο για να βγαλει μεγιστη γευση) με εξέπληξε  ευχάριστα

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 15:38 »
Εχω κάνει εδω και μια βδομάδα τον γνωστό κλώνο castle long με αρώματα απο TPA.. 50 μλ συνολο και οι αναλογιες των αρωμάτων μετρήθηκαν με πιπέτα.. Το αναδευσα μαγνητικα κανα 7ωρο και τώρα το έχω σ ενα ντουλάπι.. Το θέμα όμως είναι οτι όταν καμια φορά ανοιγω το μπουκαλάκι να το μυρίσω μου βγάζει μια μυρωδια πως να την πω.. σαν αλκοολ ενα πράμα, σαν χημικό.. Μήπως να το αφήσω λίγο με ανοιχτό καπάκι?? σε εσάς έτσι μύριζε στην αρχή??


Προσωπικά δεν έχω εμπειρία. Όμως οι συμβουλές που διαβάζω είναι ότι σε περίπτωση που τα αρώματα περιέχουν οποιαδήποτε ουσία που έχει τη λέξη alcohol (συνήθως ethyl alcohol δλδ αιθανόλη δλδ οινόπνευμα κοινώς) πρέπει να αφήνουμε μετά την ανάδευση για μερικές ώρες τα μπουκάλια χωρίς καπάκι ώστε να εξατμιστούν αυτές οι οσμές.
Για να βρεις τι περιέχει κάθε άρωμα πρέπει να ελέγξεις αναλυτικά τα συστατικά του.
Για την TPA όλα τα συστατικά για κάθε άρωμα βρίσκονται εδώ. Όπως θα δεις πχ. το kentucky bourbon και το vanilla bourbon περιέχουν ethyl alcohol και το brown sugar περιέχει furfuryl alcohol (τι διάολος είναι αυτός δεν ξέρω)...


Οι φίλοι που έχουν φτιάξει τον κλώνο ίσως μας βοηθήσουν περισσότερο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476794 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos