vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

161 επισκέπτες, 6 χρήστες
lagoudakis, Milarepa, Xameno_Skli, mathimatikos1966, Harris, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Επίσης:
Κλειστό και σκοτεινό, διαφορετικά θα "δραπετεύσει" όλο το άρωμα.
Όσο για τον χρόνο, η πλειοψηφία της εμπειρίας δίνει 30+ μέρες. Αυτό δεν σημαίνει ότι τώρα δεν μπορείς να έχεις κάποια ιδέα από μια δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
ορισμένα υγρά κατά τη διάρκεια του steeping τα αφήνουμε ανοιχτά κάποιες ώρες 
αυτά συνήθως είναι πολύπλοκα υγρά με "αλκοολικά" χαρακτηριστικά
πχ κλώνους tribeca, castle long
το πόσο τα αφήνουμε είναι μεγααααααααάλη ιστορία 
προσωπικά ποτέ πάνω από 3 ώρες

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Ναι τον κλονο του καστρου το αφησα για 3μερες κανενα 3ωρο...τωρα το εχω κλεισμενο για ωρημανση...αυτο που λες τα αλκολουχα αρωματα...αλλα κατα βαση τα σκεπαζουμε...

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
ναι κλειστά τα αφήνουμε 
αν αφήναμε πχ το κλώνο castle (εγώ δεν το σκέφτομαι καν πριν το 3μηνο) τότε θα ατμίζαμε βάση ;)

Αποσυνδεδεμένος dimos78

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Κάτι μου λέει ότι δεν έχεις αγοράσει αιθέρια έλαια ποτέ modivin. Είναι πανάκριβα. :yes:

Φαντάζομαι ότι ο dimos γράφει για αρώματα όχι για υγρά αναπλήρωσης! Γιατί να κάψεις νικοτίνη για αρωματικό χώρου? :o

Πραγματικά κανεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά ότι είναι ασφαλές, είναι κάτι σαν παθητικό άτμισμα? (που φαίνεται ότι δεν υπάρχει) :confused1:

Να συμπληρώσω ότι ιδιοκτήτης γνωστού ατμοκαταστήματος ρίχνει στο νερό του κουβά για να σφουγγαρίσει vanilla bourbon :)) :)) :))

Εννοώ αυτά τα υγρά αναπλήρωσης με τις πολλές μυρωδιές, ντόνατ, φράουλα, pear berry κλπ κλπ. Είναι ασφαλή ή όχι λέτε να ρίξω μια δύο σταγόνες στην σόδα και από πάνω να βάλω ρεσώ για να μυρίσει ο χώρος?


διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2017, 11:44 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα


Να κάψεις νικοτίνη με άρωμα για να αρωματίσεις το χώρο? 


Δεν έχω ιδέα. :dontknow:

Μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω.

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
αγόρασα 100 ml pg kai 100ml vgκαι 4 μπουκαλακια νικοτίνη που μου είπαν για να έχω υγρό που μετά την ανάμιξη στα 100 ml θα έχω 6 mg νικοτίνη στο υγρό . Μου είπαν από το μαγαζί που τα ψώνισα για τρεις μέρες ωρίμανση της μίξης  αλλά δεν μου είπαν να ανάμιξω αποσταγμένο νερό . Καλα μου τα είπαν στην μίξη δεν χρειάζεται νερό? Σημείωση δεν χρησιμοποιώ αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχήν νερό (wfi) εφόσον το κάνεις 50/50 δεν χρειάζεται!
Ελπίζω να μη σου είπαν βάλτα ΟΛΑ και είσαι στα 6mg/ml νικοτίνη γιατί είναι λάθος! Θα βάλεις 3 μπουκαλάκια νικοτίνη (30ml) και 35ml PG + 35ml VG και θα έχεις 100ml 6αρας! ;)

Αποσυνδεδεμένος mynam3

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα. Επειδή είμαι πολύ καινούργιος στο άθλημα, καπνίσω με nautilus x στα 2 ml.
Κανένα πρόβλημα, πριν μιας αντίστασης που έκαψα χθες και ήταν καινούργια, όμως κάπως πρέπει να μάθει κάποιος .
Σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο υγρό με γεύση, το θέμα είναι ότι σήμερα θα βάλω το τανκ με τα 4 ml και το προορίζω για καπνικό. 
Τα 2, λέω να τα έχω ώστε να παίζω με τα αρώματα. Χρειάζεται μέσα αντίσταση και απλά το αφήνω στην άκρη?

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Δε βρήκα θέμα ειδικά για ερωτήσεις για DIY, ελπίζω να μην κάνω λάθος :(

Θέλω τη γνώμη σας σε κάτι. Εδώ και πολύ καιρό ατμίζω DIY, άρωμα FA Virginia (3%) με ενισχυτικό bitter wizard (1%) σε βάση Pink Mule & συνδέσμου με αραίωση 10% με WFI. Με το που άλλαξα ατμοποιητή, από TFV12 (Τ12) σε TFV8 (Q4) πρόσεξα πως ναι η γεύση ήταν όπως ακριβώς την περίμενα, πλην όμως ελάχιστα (αλλά αισθητά) μειωμένη σε σχέση με πριν. Λογικό, δεδομένου του αέρα της κεφαλής, ατμίζω και με την εισαγωγή τέρμα ανοιχτή, οπότε θα ανεβάσω πάλι το ποσοστό του αρώματος γύρω στο 4 ή 5, όπως το έφτιαχνα παλιά. Πρόσεξα όμως επίσης πως σε συγκεκριμένο τρόπο έβγαζε μια γεύση ξεραϊλας... δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω. Δεν είναι καμένο, δεν είναι βαμβακίλα, απλά με τον τρόπο που ατμίζω (μια εισπνοή, εκπνοή χωρίς να αφήνω το κουμπί, πάλι εισπνοή), στην πρώτη εκπνοή μου το βγάζει.   

Ξέρω, σας φώτισα  :))

Τέλος πάντων, όπως το σκέφτομαι το μυαλό μου πάει στο ενισχυτικό. Παλιά που άτμιζα με τις Q4 και την ίδια συνταγή αλλά χωρίς αυτό, δεν το είχα. Ισως στον TFV12 που έβγαζε πιο έντονη τη γεύση (αλλά και που δεν με «έπαιρνε» να κάνω απανωτές εισπνοές) αυτή η «ξεραϊλα» καλυπτόταν από το άρωμα και δεν την καταλάβαινα.

Η ερώτηση μου γενικώς είναι η εξής: είναι λογικό το ενισχυτικό να επηρεάζει τόσο το υγρό, ακόμα και σε τόσο μικρή περιεκτικότητα; Εννοείται στο επόμενο batch θα φτιάξω λίγο χωρίς για να το δοκιμάσω, με έχει φάει η περιέργεια όμως  :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Καθε ατμοποιητής έχει διαφορετική γεύση για το ίδιο υγρό ακόμα και με ίδιο στήσιμο. Αυτή η ξεραϊλα που λες μπορεί να ειναι διαφορετικη θερμοκρασία ατμου.
Το ενισχυτικό κόβει τη γλύκα από κάποια καπνικά (όπως το βιρτζινια) και πράγματι αλλάζει τον χαρακτήρα του. 

Η μόνη λύση είναι δοκιμές και επιλογή ατμοποιητή για κάθε υγρό σύμφωνα με τα δικά σου γούστα. :)

Αποσυνδεδεμένος onelove

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα παιδια το προβλημα μου είναι οτιδήποτε υγρο ετοιμο δοκιμασω  απο διάφορες εταιρίες σε κατάστημα, μετά στον ατμο μου δεν εχει σχεδον καμια σχεση, να τα αφηνω ανοιχτά τι να κάνω έχω ξενερωσει, ρυθμίζω βατ συνέχεια και παλι τίποτα. Evic mini and atlantis evo 0.75ohm. καμιά συμβουλή να δοκιμάσω μήπως στρώσουν; 

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
τι άτμο έχεις? edit τύφλωση
είναι πιθανό τα υγρά που παίρνεις να είναι για διαφορετική φιλοσοφία ατμοποιητών από αυτόν που έχεις ή που δοκιμάζεις σε κατάστημα
αν και συνήθως στα καταστήματα έχουν "χειρότερους" από αυτό που μπορεί να στήσει μόνος του ο μέσος ατμιστής

Αποσυνδεδεμένος onelove

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Ειχα ξεκινήσει με ναυτιλο αλλα και εκει τα ιδια. Τι να πω τωρα περιμενω απο ελ τορο μήπως και

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Καπνίζεις και κτ παράλληλα με το άτμισμα ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246378 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios