vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

286 επισκέπτες, 3 χρήστες
ipomonias, Jorge, giorgos1999

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #780 στις: Αυγούστου 04, 2016, 02:07 »
και βεβαια εχω
τεσπα η ερωτηση μου αναφεροταν αν τα χει δοκιμασει κανεις

Και εγώ απάντησα ότι γράφει πως είναι Hangsen και ότι οι τιμές δεν είναι και τόσο καλές τελικά. Πληροφορίες για τα Hangsen θα βρεις αρκετές στο φόρουμ.

Κάνεις λάθος γιατί αυτά είναι concentrates κι αν πούμε πως με τα 10ml βγάζεις περίπου 200ml, άρα 3,4 ευρώ συν περίπου 7.5 ευρώ μια βάση μεσαίας νικοτίνης, έχεις κόστος 18,4 ευρώ για 200ml χοντρικά, έναντι 26ευρώ από fasttech. Εκτός αν έχει πολύ ακριβά μεταφορικά.
Ούτε εγώ τα έχω δοκιμάσει αλλά οι τιμές φαίνονται όντως καλές.

Τα μπέρδεψες. Για τα concentrates απάντησα εδώ. Το επόμενο μήνυμα μου, που κάνεις quote, αναφέρεται στα Flavour Boxes που είπε ο φίλος από πάνω ότι συμφέρουν, τα οποία δεν είναι concentrates αλλά έτοιμα υγρά και κοστίζουν τα διπλάσια περίπου από όσο στην FT.

200ml βάση με μόνο 7.5€ δεν έχω δει (αν και έχω να αγοράσω νικοτινούχα πολλούς μήνες) αλλά και όπως τα λες να είναι, με 6€ μεταφορικά, δεν αξίζει το μπελά του DIY για να γλιτώσεις τελικά 2€, πόσο μάλλον για Hangsen.



Edit: Ναι μετά είδα ότι έλεγες για 7.5 τα 100ml.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2016, 02:32 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #781 στις: Αυγούστου 04, 2016, 02:22 »
7.5 τα 100ml με 12mg που είναι αρκετή. Σωστά τα υπολόγισα. Με 6 ευρώ μεταφορικά ναι δεν γλυτώνεις και πολλά εκτός αν θες να παραγγείλεις αρκετά μπουκαλάκια.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #782 στις: Αυγούστου 04, 2016, 02:47 »
καλησπερα! εχω ενα αρωμα που γραφει 10-15% αναλογια αρωματος..στα 10 μλ ποσες σταγονες βαζω?

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #783 στις: Αυγούστου 04, 2016, 03:25 »
1- 1,5 ml , με σύριγγα το ποιο ακριβές,  η 10 - 15 σταγόνες άμα στάζει χοντρές σταγόνες 

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #784 στις: Αυγούστου 04, 2016, 04:30 »
10-15 σταγόνες ΔΕΝ είναι 1-1.5ml. Ακόμα και το μπουκάλι μου που έχω για την VG και βγάζει κάτι σταγόνες ΝΑ με το συμπάθιο είναι γύρω στο 0.035gr η σταγόνα, δηλαδή οι 15 μισό ml.

Ή θα πάρεις σύριγγα να μετρήσεις ή αν θέλεις να το παίξεις γκέτο πάρε έναν χάρακα και διαίρεσε ένα μπουκαλάκι των 10ml σε 10 ίσα μέρη με ένα μαρκαδοράκι και μετά βάλε άρωμα μέχρι την πρώτη γραμμή και το υπόλοιπο βάση (για 10%).

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #785 στις: Αυγούστου 17, 2016, 00:57 »
Έχω μια απορία. Τα DIY που φτιάχνουμε για πόσο διάστημα μπορούν να αποθηκευτούν χωρίς να χάσουν το άρωμά τους; Χρησιμοποιώ βάσεις PMG. Διαφοροποιείται ο χρόνος διατήρησής τους από τη στιγμή που θα τα ανοίξουμε μετά την ωρίμανση για να πάρουμε μια ποσότητα για άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #786 στις: Αυγούστου 17, 2016, 01:10 »
Προφανώς έχει να κάνει με την εταιρεία παραγωγής του αρώματος και τις συνθήκες φύλαξης. Έχω παρατηρήσει επίσης ότι πολύ γλυκά αρώματα, τείνουν να εκφυλίζονται γρηγορότερα από άλλα.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #787 στις: Αυγούστου 17, 2016, 01:22 »
Επανέρχομαι με μια διευκρινιστική ερώτηση. Αντιλαμβάνομαι τα περί ποιότητας αρώματος αλλά υπάρχει κάποιος χρονικός δείκτης δηλ. αρχίζουν να εξασθενούν μετά από 1 μήνα μετά από 2 μήνες κ.ο.κ.Επίσης τα έτοιμα αρώματα(υγρά άτμισης) πως γίνεται να διατηρούνται ακόμη και πάνω από ένα χρόνο χωρίς αλλοίωση και σε συνθήκες φύλαξης που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι και οι καλύτερες;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #788 στις: Αυγούστου 17, 2016, 01:26 »
Χρονικός δείκτης νομίζω δεν μπορεί να προσδιοριστεί. Άλλα μπορεί να χαλάνε στο μήνα και άλλα να θέλουν δύο μήνες για να αποδώσουν σωστά.

Όσον αφορά τη σύγκριση με τα έτοιμα, θεωρώ ότι παίζουν ρόλο και οι συνθήκες παραγωγής.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #789 στις: Αυγούστου 17, 2016, 01:38 »
Επίσης, τα diy διατηρούν άρωμα περισσότερο από το συμπυκνωμένο άρωμα. Κι αυτό γιατί τα πτητικά συστατικά ανεβαίνουν πιο δύσκολα στην επιφάνεια, ώστε να φύγουν - μαζί με το άρωμά τους. 
Είναι ένας από τους λόγους που τα έτοιμα δεν χάνουν ένταση, πάντα σε σωστές συνθήκες φύλαξης (αν αυτές δεν είναι σωστές, κανείς δεν μπορεί να προδικάσει ακόμα αν φταίει το άρωμα ή η βάση).
Έχω αρώματα από το 2012. Πράγματι, τα γλυκά έχουν ξεθυμάνει. Φρουτένια στο 80%.
Καπνικά, σαν να μην πέρασε μια μέρα.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #790 στις: Αυγούστου 17, 2016, 03:27 »
Λεμόνια, λάιμ, πορτοκάλια και συναφή σε 1 άντε 2 μήνες να τα έχεις κάνει, μετά αρχίζει η παρακμή. Χρόνος που θέλει δηλαδή μια custard για να είναι έτοιμη. Οπότε, όχι, δεν υπάρχει χρονικός δείκτης. Στην χειρότερη βέβαια θα έχεις εξασθένιση του αρώματος, όχι ότι θα πάθεις κάτι, οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #791 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 22:21 »
είμαι 2μήνες ατμιστης, κάπνιζα καθημερινά περίπου 20 τσιγάρα στριφτά...  από τότε που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν μου κάθεται καλά η νικοτίνη.. μου φαίνεται υπερβολικό το χτύπημα ακόμα και με 3αρα κάτι που στο τσιγάρο δεν μου φαινότανε έτσι..   με τις πρώτες τζούρες είναι στιγμές που με πιάνει δύσπνοια και ζαλάδα έχω δοκιμάσει διαφορα υγρά αλλα το πρόβλημα είναι το ίδιο.. αρχικά πιστευτά ότι φταίει η PG και έτσι έπαιρνα μονο 70-30 αλλα το πρόβλημα συνεχίζεται και έτσι πλέον κάνω υγρά χωρίς νικοτίνη αλλα δεν με καλύπτουνε... τι να κάνω ρε παιδιά?   :(

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #792 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 22:26 »
Δοκιμασε σκετη Γλυκερινη η 90% και 10% Προπενογλυκολη με νικοιτινη για να ξεχαρμανιαζεις.
Τσιγαρισια τζουρα,πρωτα στο στομα και μετα μεσα.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #793 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 22:33 »
Spastos: γνωρίζω ρε συ πως γίνετε η τσιγαρισια τζούρα  :))

ωραία πες ότι ατμίζω σκέτη βάση 90VG χάνω το χτύπημα το πιο σίγουρο αλλα δεν έχει και καμια απόλυτος γεύση.. και το πρόβλημα είναι ότι μου αρέσουνε τα καπνικά υγρά.. 


Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #794 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 22:37 »
Με παραπανω αρωμα στην Γλυκερινη εχεις και γευση
Το κανω κανα χρονο :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 107 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 13 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085873 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63